Madama Butterfly
Opera

Madama Butterfly

Giacomo Puccini

Japonský příběh o nenaplněné touze, zradě a cti

Státní opera
Moderní zpracování
Oblíbený titul
Nevšední pojetí
Anglické titulky

Vážení diváci,
nový program pro květen a červen zveřejníme s předstihem, jakmile budeme znát datum otevření divadel a podmínky jejich provozu.
Děkujeme za váš zájem a těšíme se na živá setkání s vámi.

Všechny pokladny Národního divadla jsou do odvolání uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

3 hodiny 10 minut, 2 přestávky 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

4. únor 2016

Z Pucciniho děl má Madama Butterfly snad tu nejjednodušší, vlastně až banální zápletku – americký „yankee“, námořní důstojník F. B. Pinkerton, okouzlen malebným japonským prostředím, se rozhodne oženit s patnáctiletou dívkou Čo Čo San, zvanou Motýlek (Butterfly). Jakmile jeho okouzlení pomine, opustí svou mladinkou ženu a odjíždí domů, kde se ožení s americkou manželkou. Teprve po třech letech se vrací do Nagasaki, aby si do Ameriky odvezl dítě, jež mu Čo Čo San mezitím porodila.

Účinkující

  • 2020-2021

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery

Název opery je převzat z proslulé stejnojmenné povídky amerického právníka a spisovatele Johna Luthera Longa, která se nejprve stala předlohou pro činohru newyorského producenta a dramatika Davida Belaska. Právě tato hra pak byla přímou inspirací pro jednu z nejslavnějších Pucciniho oper.

V ryze komorním příběhu Puccini vsadil na psychologii postav, kterou jeho hudba rozkrývá do nejmenších detailů a záchvěvů i obrovských emotivních vzepětí. Kontrast mezi japonskou a „západní“ mentalitou vystihuje mimo jiné i mnohokrát překvapivě obměňovaná citace hymny USA, a především působivá hudební kresba japonského koloritu. Ten je sugestivně zachycen i v inscenaci režiséra Jiřího Heřmana. Doslova autenticky je zobrazena japonská kultura a obřadnost, od čajového ceremoniálu k charakteristické chůzi, úklonám při setkání, ale i prostému mávnutí vějířem či pokleknutí na zem. Na atraktivní skvěle nasvícené scéně rozvíjí režisér svou imaginativní schopnost vyprávět známý příběh netradičně – pohledem již dospělého syna Čo Čo San, jenž pátrá v Nagasaki po své minulosti.

UPOZORNĚNÍ: V představení se používají tabákové výrobky.

Generálním mediálním partnerem inscenace je Česká televize.

Foto: Patrik Borecký

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Madama Butterfly (ČJ)

programová brožura k inscenaci Madama Butterfly

70 Kč

Skladem pouze 3 kusy

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.