Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Madama Butterfly

Giacomo Puccini

Japonský příběh o nenaplněné touze, zradě a cti.

Státní opera
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

3 hodiny 10 minut, 2 přestávky (20 minut)

Nastudování

v italštině, české, anglické titulky

Premiéra

4. únor 2016

Z Pucciniho děl má Madama Butterfly snad tu nejjednodušší, vlastně až banální zápletku – americký „yankee“, námořní důstojník F. B. Pinkerton, okouzlen malebným japonským prostředím, se rozhodne oženit s patnáctiletou dívkou Čo Čo San, zvanou Motýlek (Butterfly). Jakmile jeho okouzlení pomine, opustí svou mladinkou ženu a odjíždí domů, kde se ožení s americkou manželkou. Teprve po třech letech se vrací do Nagasaki, aby si do Ameriky odvezl dítě, jež mu Čo Čo San mezitím porodila.

Účinkující

  • 2022-2023
  • 2023-2024

O inscenaci

Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery

Název opery je převzat z proslulé stejnojmenné povídky amerického právníka a spisovatele Johna Luthera Longa, která se nejprve stala předlohou pro činohru newyorského producenta a dramatika Davida Belaska. Právě tato hra pak byla přímou inspirací pro jednu z nejslavnějších Pucciniho oper.

V ryze komorním příběhu Puccini vsadil na psychologii postav, kterou jeho hudba rozkrývá do nejmenších detailů a záchvěvů i obrovských emotivních vzepětí. Kontrast mezi japonskou a „západní“ mentalitou vystihuje mimo jiné i mnohokrát překvapivě obměňovaná citace hymny USA, a především působivá hudební kresba japonského koloritu. Ten je zachycen i v inscenaci Jiřího Heřmana, autenticky zpřítomňující japonskou kulturu a obřadnost. Režisér vypráví příběh Pucciniho opery tentokrát netradičně, a sice z pohledu již dospělého syna Čo Čo San, jenž pátrá v Nagasaki po své minulosti…

Fotograf inscenace: Patrik Borecký

UPOZORNĚNÍ: V představení se používají tabákové výrobky.
Vhodné pro publikum od 12 let.

Generálním mediálním partnerem inscenace je Česká televize.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Madama Butterfly (ČJ)

programová brožura k inscenaci Madama Butterfly

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. května od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce října 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 70 kB)