Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Madama Butterfly
Opera

Madama Butterfly

Giacomo Puccini

Japonský příběh o nenaplněné touze, zradě a cti

Státní opera
Moderní zpracování
Oblíbený titul
Nevšední pojetí
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

3 hodiny 10 minut, 2 přestávky 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

4. únor 2016

Z Pucciniho děl má Madama Butterfly snad tu nejjednodušší, vlastně až banální zápletku – americký „yankee“, námořní důstojník F. B. Pinkerton, okouzlen malebným japonským prostředím, se rozhodne oženit s patnáctiletou dívkou Čo Čo San, zvanou Motýlek (Butterfly). Jakmile jeho okouzlení pomine, opustí svou mladinkou ženu a odjíždí domů, kde se ožení s americkou manželkou. Teprve po třech letech se vrací do Nagasaki, aby si do Ameriky odvezl dítě, jež mu Čo Čo San mezitím porodila.

Účinkující

  • 2021-2022

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery

Název opery je převzat z proslulé stejnojmenné povídky amerického právníka a spisovatele Johna Luthera Longa, která se nejprve stala předlohou pro činohru newyorského producenta a dramatika Davida Belaska. Právě tato hra pak byla přímou inspirací pro jednu z nejslavnějších Pucciniho oper.

V ryze komorním příběhu Puccini vsadil na psychologii postav, kterou jeho hudba rozkrývá do nejmenších detailů a záchvěvů i obrovských emotivních vzepětí. Kontrast mezi japonskou a „západní“ mentalitou vystihuje mimo jiné i mnohokrát překvapivě obměňovaná citace hymny USA, a především působivá hudební kresba japonského koloritu. Ten je sugestivně zachycen i v inscenaci režiséra Jiřího Heřmana. Doslova autenticky je zobrazena japonská kultura a obřadnost, od čajového ceremoniálu k charakteristické chůzi, úklonám při setkání, ale i prostému mávnutí vějířem či pokleknutí na zem. Na atraktivní skvěle nasvícené scéně rozvíjí režisér svou imaginativní schopnost vyprávět známý příběh netradičně – pohledem již dospělého syna Čo Čo San, jenž pátrá v Nagasaki po své minulosti.

UPOZORNĚNÍ: V představení se používají tabákové výrobky.

Generálním mediálním partnerem inscenace je Česká televize.

Foto: Patrik Borecký

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Madama Butterfly (ČJ)

programová brožura k inscenaci Madama Butterfly

70 Kč

Poslední kus skladem

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo nabízí vstupenky na srpen až listopad 2021.

Od 1. srpna 2021 je zahájen prodej vstupenek na listopad 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
tyto podmínky.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku u naší obsluhy předem

Nápojový lístek