Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
De Living, Foto: Birgit Hupfeld
Činohra

De Living

Nová scéna
Pražské křižovatky

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Poslední hodiny lidského života. Žena přichází domů – tak představení začíná. A její sebevraždou končí. Nebo je to naopak? Je možné poslední hodiny převyprávět v opačném pořadí a přivést ji zpět k životu?

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

O inscenaci

Antigona, Ofélie, Hedda Gablerová...  Ženy, které v dějinách divadla spáchaly sebevraždu, byly vždycky trpící rebelky. Krásu tohoto postoje nejlépe vyjadřují jejich mrtvá těla. Publikum od začátku ví, že hrdinka na konci zemře, ale stejně se jde na hru znovu a znovu podívat. Ohromeně sledujeme přicházející smrt, vědomi si pocitu její nevyhnutelnosti. Není před ní úniku. Jsme svědky téže scény znovu a znovu – a tím zažíváme různé stránky politického a existenciálního sebeobětování a bezmoci. Je z toho cesta ven? Dokážeme se vymanit z fatálních následků za sebou jdoucích událostí?

De Living zachycuje okamžiky před tím, než žena spáchá sebevraždu. Vidíme její poslední gesta, pokus zachovat normalitu, nejdřív odhodlání, pak zaváhání, touhu žít, kterou je třeba umlčet, a následně náhlou paniku tváří tvář nekontrolovatelné smrti. Na rozdíl od klasických her publikum neví, co ženu dohnalo k sebevraždě – o její minulosti se může jenom dohadovat. Dá se předpokládat, že to byla nešťastná láska. Nebo nezvládá společenský tlak? Anebo poslední chvíle jejího života spíš vypovídá o tragické zkušenosti lidstva v dystopické, přitom ale blízké budoucnosti?

Její smrt může být výrazem všeobecné únavy, „masové nemoci“, jak to pojmenoval na začátku tisíciletí francouzský sociolog Alain Ehrenberg. Jenže co když její sklíčenost leží mnohem dál v minulosti – v dějinách, které jsou stejně bolestné jako zamlčované. Jak píše kamerunský politolog Achille Mbembe: na počátku stál mezinárodní obchod s otroky, kdy se lidé chovali k jiným lidem jako ke zboží, kdy stavěli bariéry, aby se nemuseli dělit o své bohatství. Brzo nebude většina lidí k užitku ani jako otroci.

V předsmrtném okamžiku zápasíme se strachem z něčeho vnějšího, ale zároveň víme, že všechno, co děláme, nás připravuje na kolektivní sebevraždu, kterou přinese klimatický kolaps. Jakmile pochopíme, že divadlo pojednává o dnešku, je opakované zhlédnutí téže scény mnohem komplikovanější. Co když všechny hrozivé diagnózy naší doby jsou založeny na podvodech několika proroků, kteří v médiích šíří oblíbenou apokalyptickou náladu?

Jenže i kdybychom dokázali obrátit čas, nejspíš bychom pořád nevěděli, co udělat jinak. Anebo přece jen existovala chvíle, kdy jsme mohli sebevraždě zamezit? Jak znovu sebrat sílu a překonat pocity bezmoci a paralýzy, které čím dál tím silněji ovládají naši společnost?

 

Představení se uskuteční za finanční podpory Zastoupení vlámské vlády.

Sdílet na sociálních sítích

Partneři inscenace
De Living
Zastoupení vlámské vlády

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo zahájilo prodej vstupenekna červen 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na Hlavní pokladně ND na Nové scéně (ostatní pokladny zůstávají uzavřeny). 

V souladu s nařízením vlády ČR ze dne 10. května 2021 o konání hromadných kulturních akcí ve vnitřních prostorách jsou návštěvníky těchto představení stanoveny tyto podmínky

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.