Così fan tutte
Základní informace
Stavovské divadlo
Přibližná délka představení3 hodiny 10 minut, 1 přestávka (20 minut)
Nastudovánív italštině, české, anglické titulky
Premiéra8. leden 2022
Ze zdánlivě triviální historky vytvořil Mozart jedno ze svých nejpropracovanějších děl, udivující nejen krásou melodií a barevností orchestrace, ale rovněž skvělou charakteristikou postav a situací.
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O inscenaci
Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla
Mozartova opera Così fan tutte, do češtiny překládaná mimo jiné jako Tak to dělají všechny nebo jako Škola milenců, jak zní dnes vypouštěná druhá polovina názvu, je poslední z trojice titulů vzešlých ze spolupráce s libretistou Lorenzem Da Ponte. Po Donu Giovannim a Figarově svatbě zvolili autoři komorní příběh řešící partnerské vztahy čtveřice protagonistů. Da Ponte tentokrát nabídl Mozartovi vlastní originální text, byť odložený Salieriem, a nikoli přepracované již dříve použité libreto nebo adaptovanou divadelní hru, jako v předchozích případech a jak bylo ostatně běžné. Inspiraci pro nadčasovou a hořkou komedii o zkoušce ženské (v konečném důsledku i mužské) věrnosti našel Da Ponte v Ovidiových Proměnách, Ariostově Zuřivém Rolandovi nebo v Cimarosově buffě L’impresario in angustie (Impresário v nesnázích). Sázka starého filozofa Dona Alfonsa s dvěma zamilovanými důstojníky o stálost jejich dívek provede oba páry sledem situací, které vyústí v hořké poznání o křehkých poutech lásky. Ze zdánlivě triviální historky vytvořil Mozart jedno ze svých nepropracovanějších děl, udivující nejen krásou melodií a barevností orchestrace, ale rovněž skvělou charakteristikou postav a situací.
Opera byla poprvé představena 26. ledna 1790 ve vídeňském Burgtheatru za skladatelova řízení. Do Prahy se novinka dostala následujícího roku, dokonce ve dvojím nastudování. Nejprve zazněla v singspielové verzi a německém překladu ve Vlastenském divadle v budově bývalého kláštera tzv. hybernů a posléze v originální podobě v Nosticově divadle.
Inscenace německé režisérky Tatjany Gürbacy, působící ve významných evropských operních domech, bude po uvedení ve Stavovském divadle hrána v Zámeckém divadle ve Schwetzingenu. Hudebně operu nastuduje německý dirigent Karsten Januschke, který se ve Stavovském divadle představil v roce 2021 při koncertu Mozartovy narozeniny 2021 a nastudováním Dona Giovanniho.
Vhodné pro publikum od 12 let.
Inscenace vznikla v koprodukci Národního divadla a Nationaltheater Mannheim.
V inscenaci je užito textů částí hry Quartett od Heinera Müllera.
Sdílet na sociálních sítích
Z našeho e-shopu
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících září 2024 až únor 2025.
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Parkování u Stavovského divadla
U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).
Občerstvení ve Stavovském divadle
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)