Rekonstrukce Nové scény se blíží

V polovině ledna vypsalo Národní divadlo výběrové řízení na zhotovitele generální rekonstrukce Nové scény, čímž se tato náročná a nákladná akce přiblížila na dohled. Stavba, která by měla začít se začátkem sezony 2025/2026, by měla podle předpokladů stát maximálně 2,3 mld. Kč včetně DPH a trvat dva roky.
Architektonické bohatství Nové scény
Rekonstrukce nezmění vnější vzhled budovy. Zachovává také všechny původní architektonicky hodnotné vnitřní prostory (obklady ze zeleného serpentinu, točité schodiště nebo velkorysý světelný objekt od Pavla Hlavy a Jaroslava Štursy), které bude citlivě renovovat. Stejně jako „televizní“ plášť ze 4000 skleněných „obrazovek“ sklářského výtvarníka Stanislava Libenského.
Důvody rekonstrukce
Je na místě se ptát, proč je nezbytné dělat kompletní přestavbu nejmladší budovy Národního divadla. Odpověď je jednoduchá: Původní záměr stavby nepočítal s divadelním provozem a architektonické řešení tak bylo i ve své době kompromisem, který, přes veškerá nesporná pozitiva, technologicky nedostačuje nejen požadavkům dnešního provozu, ale nesplňuje ani původní vize architektů. Plánovaná přestavba tak naplní sen architekta Karla Pragera a scénografa Josefa Svobody a díky nejnovějším technologiím vytvoří opravdu multifunkční prostor s mnoha možnostmi.
Co přestavba přinese?
Nová scéna po rekonstrukci návštěvníkům nabídne variabilní uspořádání jeviště i hlediště v multifunkčním sále s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou, ve vedlejší budově Národní divadlo získá ještě jeden komorní divadelní sál, zkušebnu a nové prostory se zázemím pro doprovodné edukační programy. V přízemí vznikne také nová kavárna, která propojí divadlo s náměstím Václava Havla. Obě budovy projdou významnou technologickou modernizací, která přinese značné energetické úspory a snížení provozních nákladů i zátěže životního prostředí.