Na barikádu! Národní divadlo a Pražské povstání
Významné výročí osmdesáti let od Pražského povstání a konce 2. světové války v Evropě si připomínáme řadou aktivit. Vrcholem bude 5. května 2025 v 19 hodin veřejné setkání na Národní třídě v místech, kde během Pražského povstání stála před divadlem barikáda a kde se občané zapojili se zbraní v ruce do boje proti okupantům.
Před budovou Národního divadla se první barikády objevily již za deštivého odpoledne 5. května, rozhlasová výzva k jejich budování přišla v brzkých ranních hodinách, 6. května. Do stavby barikád se zapojily tisíce Pražanů: mužů, žen i dětí. Všichni v chladném a deštivém počasí stavěli zátarasy bránící postupu německých tanků a jednotek městem. Barikády byly stavěny ze všech možných materiálů - dlažebních kostek, nábytku, popelnic i převrácených aut a tramvají. Nakonec jich Pražané vystavěli přes půl druhého tisíce.
Barikády se staly symbolem bojů o Prahu, plnily vojenskou i ochrannou funkci a zásadně posilovaly bojovou morálku povstalců. Barikády sehrály klíčovou roli v udržení povstání. Jak si do svých pamětí zapsal generál Kutlvašr: “Barikády zachránily Prahu.”
Právě stavbou symbolické barikády před Národním divadlem si připomeneme tento významný mezník v českých dějinách, vzdáme hold našim předkům za jejich statečnost, připomeneme si křehkost svobody a cenu míru.
Součástí programu bude vystoupení Kühnova dětského sboru, který zazpívá úryvek z dětské opery Motýli z Terezína.
Ve spolupráci s Národním technickým muzeem bude vystaven na náměstí Václava Havla osobní automobil Z-5 Express, kterým jezdil generál Alois Eliáš. Ten v roce 1939 přijal nevděčnou funkci ministerského předsedy v nacisty okupovaných českých zemích, aby současně působil i jako jedna z vůdčích osobností domácího odboje. V roce 1942 byl generál Eliáš za svou odbojovou činnost nacisty popraven. Automobil vyrobila v roce 1936 Československá zbrojovka v Brně. Alois Eliáš ho v době funkce předsedy vlády používal jako soukromý vůz a zapůjčoval ho pro potřeby odboje.
V historické budově Národního divadla bude Národní technické muzeum prezentovat radiostanici Libuše, která hrála klíčovou roli při odbojové práci parašutistů ze skupiny Silver A. Díky ní skupina udržovala spojení s exilovou vládou v Londýně. Přenášela zásadní zprávy, včetně plánů na atentát na Reinharda Heydricha, vysokého představitele nacistického režimu a strůjce holocaustu. Radiostanici obsluhoval výsadkář Jiří Potůček, který byl zastřelen českým protektorátním četníkem během pronásledování v červenci 1942.
Na terase historické budovy Národního divadla, v prostoru nad barikádou na Národní třídě, se v 17, 18 a v 19 hodin uskuteční ukázky vysílání z repliky radiostanice. Malí i velcí zájemci si budou moci vyzkoušet telegrafní klíč, příjem a odeslání zprávy v Morseově abecedě. Na krátkých vlnách v pásmu osmdesáti metrů bude možné zachytit značku OL80LIBUSE.
Hlavním bodem programu bude připomínka květnových barikád, které kromě své zásadní obranné funkce byly výrazem lidské sounáležitosti. Stavbou a rozebráním symbolické barikády z papírových kostek bychom tuhle sílu lidské solidarity chtěli připomenout. Když 26. června 1942 vysílal radiotelegrafista Potůček po útěku z Ležáků svou osudovou depeši prostřednictvím radiostanice Libuše, jeho poslední slova zněla: Zůstal jsem nyní sám. V květnu 1945 Pražané na barikádách bojovali za znovuzískání svobody, a přestože je čekaly další přetěžké časy, mír v Evropě v zásadě vydržel dalších osmdesát let. My bychom dnes chtěli vzkázat všem lidem v nouzi: Nikdo nejste sám. Toto poselství budeme vysílat znovu pomocí Libuše – a tentokrát do celého světa. Přijďte nám pomoci na barikádu toto symbolické sdělení vyjádřit, svou přítomností podpořit.
-.|..|-.-|-..|---||-.|.|.---|...|-|.||...|.-|--|
Následný průvod bude pokračovat až na Staroměstské náměstí, kde se rozezvoní zvon, který byl během bombardování a požáru Staroměstské radnice poničen.
Program připomínkové akce
- 17–18.45 doprovodný program na piazzetě ND (náměstí Václava Havla), živá vysílání prostřednictvím radiostanice Libuše (17, 18 z Národního divadla) ve spolupráci s Národním technickým muzeem, telegrafní klíč, příjem a odeslání zprávy v Morseově abecedě, nácvik stavby barikády
- 17.30 a 18.30 dvě komentované prohlídky výstavy Národní divadlo za protektorátu (náměstí Václava Havla)
- 19.00 symbolická barikáda, pietní akt s proslovy, sokolská čestná stráž (Národní třída)
- 19.20 průvod
trasa: 19.20 Národní divadlo – 19.40 Můstek – 20.00 Stavovské divadlo (stavba další barikády) – 20.20 akt v Železné ulici (organizuje Muzeum hlavního města Prahy), 20.30 Staroměstské náměstí, radnice (zahájení projektu ZVON, organizuje Muzeum hlavního města Prahy)
Zvon datovaný rokem 1313 se stal jednou z „obětí" druhé světové války. Osudným se nejstaršímu zvonu Prahy stalo závěrečné dějství Pražského povstání. Nové poznatky o okolnostech zániku zvonu se dozvíte na výstavě věnované tomuto výjimečnému muzejním exponátu, který se po desetiletích vrací na své původní místo – tam, kde kdysi určoval čas a varoval před nebezpečím. Jeho příběh, originální fragmenty, věrnou repliku i autentický zvuk si můžete zdarma prohlédnout a zažít od 5. 5. v přízemí Staroměstské radnice. Výstava vznikla ve spolupráci s Prague City Tourism.
Na náměstí Václava Havla bude až do konce června k vidění výstava Národní divadlo za protektorátu, školní skupiny se mohou zúčastnit tematického edukačního programu Národní vzdorující.