MENU

Johanna Tesařová

Členka Činohry

Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1967). V době studií už hostovala v Divadle Husa na provázku. Od roku 1970 působila deset let v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (hrála zde např. Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy, Jelenu ve Strýčku Váňovi, Arkadinu v Rackovi, Gertrudu v Hamletovi, Josie v Měsíci pro smolaře). Na dalších deset let (1982-92) spojila svůj herecký život s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kde byla např. Drahomírou (Drahomíra a její synové), Bernardou (Dům doni Bernardy) nebo Martou (Kdo se bojí Virginie Wolfové).

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 1992. Ztvárnila zde dosud asi čtyřicet rolí – připomeňme alespoň některé: Vražednice v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Vrbčena v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agrippina v Racinově Britannicovi, Ase v Ibsenově Peer Gyntovi, Felipa v adaptaci hry Lope de Vegy Dorotei, Iokasté v Sofoklově Oidipovi vladaři, Tonka v dramatizaci Hrubínovy Romance pro křídlovku, Poutnice, též Veronika v lidových Pašijích, Kněžna Bělokonská v Dostojevského Idiotovi, Dáma v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, hrála a zpívala jednu ze sekretářek v Českých sekretářkách (podle Wittenbrinka), Paní Jangovou v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Isabellu a Kiddovou v Churchilové Prvotřídních ženách, Volumnii v Shakespearově Coriolanovi, Paní Pearceovou v Shawově Pygmaliónu, postavu pojmenovanou jako Nr.01 – generál, velitelka speciálního oddílu, černoška ve Vedralových Starých režisérech, Viktorku v dramatizaci Němcové Babičky, Olivii ve von Trierově hře DogvillePaní ministrovou ve Stodolově komedii Čaj u pana senátoraDueňu a Markétu de Jesus v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, několik rolí ve hře Enron, Runu v Zeyerově Radúzovi a MahuleněPavlínu v Rackovi, Marinu ve Strýčkovi VáňoviAmálku v Zahradní slavnostiMarii Dubskou ve Stroupežnického Našich furiantechPaní Andrewsovou v Bartlettově Zemětřesení v LondýněLesanu ve Strakonickém dudákovi aj.

Hostuje občas i na jiných scénách.

SOUČASNÉ ROLE JOHANNY TESAŘOVÉ V NÁRODNÍM DIVADLE: 


Babička, Lípa a Vůdce štěstí – Modrý pták, Stavovské divadlo, režie: Š. Pácl (2015)
Tesařová – Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna, režie: D: Špinar (2017)
Zlý duch – Faust, Stavovské divadlo, režie: J. Frič (2018)
Stará – Kouzelná země, Stavovské divadlo, režie: J. Mikulášek (2019)

Podrobný přehled všech rolí v Národním divadle naleznete v archivu Národního divadla


FILM A TELEVIZE
Viděli jsme ji v několika filmech a televizních inscenacích, spolupracuje s rozhlasem. Hrála například ve filmech Nikola Šuhaj loupežník, Slavnosti sněženek, Pramen života, Díra u Hanušovic či Zločin v Polné, v seriálech Postel s nebesy, Kriminálka Anděl, Čapkovy kapsy, Život a doba soudce A. K. či Doktor Martin.


ROZHOVORY

Nethovor, Scéna.cz, 14. 11. 2005


Aktualizace: květen 2019

Johanna Tesařová účinkuje v představeních

SEZONA 2019/2020

Johanna Tesařová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2019/2020

Další členové souboru Činohra Národního divadla

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.