MENU

Eva Salzmannová

Host Činohry

Po skončení studií herectví na DAMU v Praze (1982) stalo se jejím prvním působištěm (1982-88) Divadlo Na okraji (Rubín), kde si zahrála hned několik závažných rolí (např. Julii v Romeovi a Julii, Markétku ve Faustovi, Varvaru ve Višňovém sadu, Marii ve Vojckovi).

Po krátkém působení ve svobodném povolání byla v sezoně 1990-91 angažovaná v Činohře Národního divadla (mimo jiné: Jelena v Čechovově Strýčkovi Váňovi). Než natrvalo zakotvila v Národním divadle, byla v sezoně 1991-92 členkou smíchovského Divadla Labyrint (Gvendolina v Travestiích), poté (1992-94) Divadla Na zábradlí (Dubská v Našich furiantech) a hostovala ve Vinohradském divadle. V roce 1994 se vrátila do Národního divadla a dosud tu vytvořila řadu postav širokého rejstříku – mimo jiné: Sylva Krausová v Přidalově / Peroutkově Oblaku a valčíku, Leona ve Feydeauově aktovce Leona si pospíšila, Kleopatra v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Gertruda v Shakespearově Hamletovi, titulní Marie Stuartovna v Schillerově tragédii, Vera v Bernhardově hře Před penzí, byla Frosinou v Molierově Lakomcovi, Meinholdovou-Aignerovou ve Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, Lady Croomovou ve Stoppardově Arkádii, Paní Mullerovou v Shanleyho Pochybách, Terezií ve Štechově komedii David a GoliášPeachumovou v Brechtově / Weillově Žebrácké opeře, Slívovou ve Stodolově Čaji u pana senátora,Candidu ve Stoppardově Rock´n´RolluSylvu v Lagronové PláčiHercigovou v Urzidilově KvartýruBoženu Pludkovou v Havlově Zahradní slavnostiMihulici ve Strakonickém dudákoviChedvu (Mikve, Stavovské divadlo), Anfisu (Tři sestry, Stavovské divadlo), Sousedku (Krvavá svatba, Stavovské divadlo), Gardinerovou (Pýcha a předsudek, Národní divadlo), účinkovala v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí, v unikátním projektu Roberta Wilsona 1914 a v inscenaci Petry Tejnorové Láska a informace (Nová scéna).

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Salzmannovou (Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna), v rolích Kancléře, ŘediteleAriela (Faust, Stavovské divadlo).

S režisérkou Viktorii Čermákovou, Karlem Steigerwaldem a Annou Hrnéčkovou založila Divadelní studio Továrna, které dosud uvedlo inscenace Horáková & Gottwald, Políbila Dubčeka, a Česká pornografie a v současné době uvádí svou inscenaci Poslední oheň na Nové scéně ND. Učí herectví na DAMU.


FILM A TELEVIZE
Spolupracuje také s filmem a televizí, účinkovala například ve filmech Proces s vrahy Martynové, Diagnóza: vajíčkoMaryška, Normal nebo Teorie tygra.


ROZHOVORY

Chvála pedagogickému bláznovství, Divadelní noviny, 24. 11. 2015
Zamilovala jsem se do divadla a už u toho asi zůstanu, Regina DAB Praha, 19. 6. 2015
Rozhovor s Evou Salzmannovou o pedagogizování
, Nekultura.cz, 19. 5. 2009
Všechny ideje zklamaly, Divadlo.cz, 2007
Váhavá cesta k harmonii, Týdeník Rozhlas, 3. 3. 2003


Aktualizace: září 2019

Eva Salzmannová účinkuje v představeních

SEZONA 2019/2020

  • Faust Stavovské divadlo
    20. 12. 2019, 19:00

Eva Salzmannová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2019/2020

Další členové souboru Činohra Národního divadla

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.