Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Laterna magika vybrala v rámci otevřené výzvy projekt Divadlo 0+

1. 7. 2021

Laterna magika

Divadlo pro velmi malé diváky, unikátní koncept divadelního zážitku určený pro děti již v batolecím věku, je projektem, který uspěl v otevřené výzvě Laterny magiky. V zahraničí je tento typ divadla známý jako „Theatre for the Very Young“. V našem prostředí zatím nebyly jeho možnosti plně využity, což je příležitost právě pro Laternu magiku, práce s rodinným publikem je navíc v současnosti světovým trendem. S projektem uspěla režisérka Hana Strejčková.

Divadlo tohoto typu je určeno pro děti od 8 měsíců do 3 let a performance trvá kolem 30 minut. Na představení navazuje „herna“. Projekt nepracuje s běžným narativem, kauzalitou, ani na principu estetizujících tanečních sekvencí, nebo rafinovanou symbolikou pohybového divadla. Dramaturgicko-režijní koncept zohledňuje batolecí smyslové vnímání, podporuje zvídavost nemluvňat, vědomě pracuje s postupným vrstvením smyslových podnětů inspirovaných každodenním životem a světem okolo nás. Inscenace, ačkoli komunikuje srozumitelnou „dětštinou,“ nezapomíná na rodiče a nové impulsy ke hře, které vycházejí z přirozené potřeby hýbat se a poznávat. Princip představení vyrůstá z postupného seznamování se s prostorem, zvuky, fyzickou akcí a vizuálně přitažlivými projekcemi. Střihy mezi obrazy jsou plynulé, ale právě vědomá práce s kontrasty a až surrealistickým viděním pomohou udržet pozornost začínajícího divadelního diváka.

Hana Strejčková absolvovala pražskou DAMU, obor dramaturgie na Katedře činoherního divadla, dále studovala fyzické divadlo a masky na Mezinárodní divadelní škole Jacques Lecoq v Paříži, zároveň je absolventkou scénografického ateliéru Pascale Lecoq – Laboratoř výzkumu pohybu. Stála u zrodu Divadla na voru v 90. letech, rok strávila studiem tvůrčího psaní ve Velké Británii, čtyři roky se učila v Rusku, kde dodnes přednáší a lektoruje divadelní masterclassy. Její režijní práce v žánru fyzického divadla byly uvedeny v Německu, Francii, Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Izraeli ad. Je spoluzakladatelkou profesionálního uskupení FysioART, členkou mezinárodního souboru 104Internationale a výboru Českého střediska ASSITEJ. Současně se věnuje publicistické, pedagogické a výzkumné činnosti v ČR a zahraničí. Je studentkou postgraduálního doktorského programu na Katedře nonverbálního divadla pražské HAMU. 

Sdílet na sociálních sítích