Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Jaromír Kallista a Ivan Acher čerstvými držiteli Českého lva

9. 3. 2020

Laterna magika
Ocenění Český lev získali letos umělci, kteří jsou mimo jiné spolupracovníky Laterny magiky. Producent Jaromír Kallista v souboru působil poté, co Laternu magiku v roce 1973 převzal jako ředitel scénograf Josef Svoboda, a byl vedoucím produkce 15 let, stál například u zrodu inscenace Kouzelný cirkus. Kallista byl oceněn za celoživotní přínos českému filmu. Jako aktivní umělec byl oceněn hudební skladatel Ivan Acher, který letos poprvé spolupracuje s Laternou magikou, vytváří autorskou hudbu k blížící se premiéře Bon Appétit! Českého lva získal za spoluautorství hudby k filmové pohádce Hodinářův učeň.
Laterna magika - Kouzelný cirkus (foto Petr Našic)

Jaromír Kallista (*18. 12. 1939) je nejen významným filmovým producentem (produkoval filmy, jako jsou Něco z Alenky, Spiklenci slasti, Otesánek či Hmyz), ale jeho profesní život byl spjatý i s Laternou magikou a mnoha jejími slavnými inscenacemi. Nyní je čerstvým držitelem Českého lva za Mimořádný přínos českému filmu. V letech 1973–1988 řídil produkci Laterny magiky, stál tedy u zrodu výrazných počinů včetně legendární inscenace Kouzelný cirkus:

  • Pražský karneval (1975, režie Evald Schorm)
  • Kouzelný cirkus (1976, režie Evald Schorm)
  • Sněhová královna (1979, režie Evald Schorm)
  • Jednoho dne v Praze (1981, režie Ladislav Helge) 
  • Noční zkouška (1982, režie Evald Schorm)
  • Černý mnich (1983, režie Evald Schorm) 
  • Vivisekce (1988, režie Antonín Máša) 

Kallista v letech 1959–1964 vystudoval Filmovou fakultu AMU obor produkce. Po absolutoriu pracoval do roku 1970 ve Filmovém studiu Barrandov. Po odchodu z Barrandova pracoval mimo státní struktury jako nezávislý filmař. V té době pracoval několikrát v režijním štábu s Evaldem Schormem a Antonínem Mášou. Z té doby se datují i některé dokumentární filmy, na kterých pracoval. Od roku 1973 do roku 1988 řídil produkci pro Laternu magiku. Od roku 1989 přednáší na Filmové fakultě AMU.V roce 1983 vytvořili s Janem Švankmajerem nezávislou filmovou skupinu mimo struktury státního filmu. V roce 1992 legalizovali svou činnost a vytvořili společně ATHANOR s.r.o. – společnost pro filmovou tvorbu.

Ivan Acher (* 5. 6. 1973) se s nadsázkou sobě vlastnídefinuje jako „tesař, lesní dělník, studovaný výtvarník a se štěstím nevystudovaný hudebník a skladatel, který své působení na scéně elektroakustické hudby přirozeně propojuje kompozicemi v oblasti soudobé hudby. Jeho tvorba se vyznačuje progresívním nadžánrovým hledačstvím a překvapivými přístupy k instrumentaci, aranži i používání hudebních a nehudebních nástrojů, které si sám vyrábí na svém rodném Nisském mlýně pod Oybinem. Největší součástí jeho tvorby je však hudba pro taneční a divadelní inscenace, ověnčené mnoha oceněními u nás i v zahraničí. Soupis realizací přesahuje 180 titulů. Byl nominován na cenu České filmové kritiky, Českého lva, Cenu české divadelní kritiky, Cenu Alfreda Radoka, Cenu Dosky, Herald Angel Award. Spolupracoval jako dvorní skladatel zejména s legendárním Pražským komorním divadlem a Lenka Vagnerová and Company. Nakladatelství DYBBUK vydalo loni  jeho sborník poezie Nate tumáte. Jeho opera Sternenhoch se stala událostí sezony 2018.

Sdílet na sociálních sítích