Jiří Suchý z Tábora

Jiří Suchý z Tábora

Biography

Narodil se v Táboře. Na DAMU se dostal ze třetího ročníku gymnázia, čímž si způsobil, že následující rok studoval dvě školy zároveň. Jeho hereckými pedagogy byla Miroslava Pleštilová, Michal Pavlata a Jaroslava Adamová, která zásadním způsobem určila jeho vnímání divadla.

Ve třetím ročníku hostoval v hlavní roli Běljajeva v představení Měsíc na vsi (Turgeněv) ve Švandově divadle v režii Radovana Lipuse.

S Milanem Šotkem a Igorem Orozovičem spoluzaložil autorský Cabaret Calembour.

Od roku 2010 působil tři sezony v Moravském divadle Olomouc, kde ztvárnil např. Podkolatova (Ženitba, režie: Bogdan Kokotek), Kristiána (Markéta Lazarová, r.: Michael Tarant), Ženicha (Krvavá svatba, r.: Michal Lang), Davida (Láska a peníze, r.: Mikoláš Tyc), Angela (Něco za něco, r.: Bogdan Kokotek) či Kalila (Arabská noc, r.: Martin Glaser).

V roce 2013 nastoupil na dvě sezony do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Diváci ho zde mohli vidět např. coby Bucifala (Bambini di Praga, r.: Januš Klimša), Bertieho Woostera (Zavolejte Jeevese, r.: Martina Schlegelová), Viktora (Poker face, r.: Thomas Zielniski), Sherlocka Holmese (v alternaci s Karlem Rodenem, Pes Baskervilský, Otáčivé hlediště Český Krumlov, r.: Petr Zelenka).

Mimo jiné hostoval v roce 2015 v Městských divadlech pražských v roli poručíka Davida ve hře Na miskách vah (r.: Petr Svojtka).

V roce 2015 byl nominován na cenu Neviditelný herec za výkon ve hře Miky Mistr DJ.

Mimo herectví se dále věnuje příležitostné scenáristice pro televizi (SLM, Gympl s (r)učením omezením, Sígři ve výslužbě, Vinaři). Pro Český rozhlas napsal minutovou hru Marta a Klement. S Milanem Šotkem napsal rovněž pro Český rozhlas v rámci projektu Bleskový kabinet hříčku Sweet dreams of Sweet Sixteen.

S Ladislavem Karpianem napsal pro Martina Pechláta, Lucii Roznětínskou a Gábinu Míčovou divadelní hru Duende, která se uváděla na půdě Divadla Na Zábradlí.

Jeho hra Řečiště získala v Cenách Alfréda Radoka Zvláštní cenu Českého rozhlasu a byla natočena s Danielou Kolářovou v hlavní roli.

Od ledna 2016 je je členem Činohry Národního divadla. 

Současné role Jiřího Suché z Tábora v Národním divadle: 

AkastMisantrop, Stavovské divadlo, režie: J. Frič (2019)
Ferenz – Netrpělivost srdce, Stavovské divadlo, režie: D. Špinar (2018)
Císař – Faust, Stavovské divadlo, režie: J. Frič (2018)
Demetrius – Sen čarovné noci, Národní divadlo, režie: D. Špinar (2016)


V minulosti zde ztvárnil např. tyto role: 

Jirka – Zbyhoň, Nová Scéna, režie: J. Frič (2018)
Mrtvý bratr ženicha Krvavá svatba, Stavovské divadlo, režie: SKUTR (2017)
Kárl z Binkenštajnu – Mlynářova opička, Stavovské divadlo, režie: Š. Pácl (2016)
Bartl – V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo, režie: O. Havelka (2015)
Caleb Prosser –  Na moři, zírám nahoru, Nová scéna, režie: Š. Pácl (2017)
Nalejváček – Strakonický dudák, Národní divadlo, režie:  J. A. Pitinský (2014)

Aktualizace: květen 2019

Current roles