MENU

Martina Preissová

Členka Činohry

Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1998). Již během studia hostovala v brněnském Národním divadle (Mahenově činohře), členkou divadla byla do 2000. Zahrála si zde několik významných rolí – Jenůfu, Číču ve Feydeauově Dámě od Maxima, Editu z Bergu v Dvouhlavém orlu, Milionářku v Immanuelu Kantovi, Ofélii v Hamletovi, Carolu v Sestupu Orfeově, Blanku Kastilskou v Dürrenmattově hře Král Jan (1999).

V pražském Národním divadle ji mohli diváci ještě vidět pod jejím dívčím jménem Stehlíková, kdy zde v roce 1998 nastudovala a pohostinsky hrála roli Anděly v dramatizaci Durychova Bloudění (ND) a v roce 2000 Kristinu v Hofmannsthalově Kristinčině návratu (StD).

Členkou Činohry Národního divadla se stala od roku 2000. K rolím přibyla Luciana v Shakespearově Komedii omylů (StD 2000, režie maďarské režisérky a herečky E. Eszenyi) a Olivie ve Večeru tříkrálovém (StD 2001, ve stejné režii), Ruměna v Klicperově Hadriánovi z Římsu (ND 2001), Nastasja Filipovna v dramatizaci Dostojevského Idiota (StD 2001), Olga Rodinovová v Jecelínově Rodinném sídle (StD 2002), Roxana v Rostandově Cyranovi z Bergeracu (ND 2002), Élektra a členka sboru Eumenid v Aischylově Oresteie (StD 2002). Následovaly role: Mi C´ v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu (StD 2003), Vilma v Havlově Pokoušení (StD 2004, režie Charles Marowitz), Virgilia v Shakespearově Coriolanovi (ND 2004), Světimíra v Tylových Krvavých křtinách aneb Drahomíra a její synové (ND 2005), dvě role v Čičvákově adaptaci Tisíc a jedna nocPrvní žena a Dalíla (StD 2005), Jírovcová ve Šrámkových Zvonech (ND 2005), Diana, hraběnka z Belfloru ve hře od Lope de Vegy Vladařka závist aneb Zahradníkův pes (ND 2005), Kamilu Burdychovou ve Štechově komedii David a Goliáš (StD 2007) ad. Na komorní scéně Divadla Kolowrat vystupovala v režii Jana Kačera jako Draha - také bílý rys ve Františákově hře Karla. Hrála zde také roli Šury v Sigarevově Černém mléku (2004), za kterou byla nominována na Cenu Thálie. Dále zde ztvárnila například Terezku ve Stroupežnického Našich furiantechEmmu v Šamberkově Jedenáctém přikázání a účinkovala v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí. V poslední době ztvárnila roli Božidary Plánovské v inscenaci Dotkni se vesmíru a pokračuj na Nové scéně. Bohatá je také její mimodivadelní činnost.

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Maminku Mateřskou lásku (Modrý pták, Stavovské divadlo), Táňu (V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo), Pavučinku/Trám (Snu čarovné noci, Národní divadlo), Stehlíkovou (Mlynářova opička, Stavovské divadlo), Strouhalku (Maryša, Národní divadlo) a nejnověji v roli Taltýbie (Vítejte v Thébách, Stavovské divadlo).


FILM A TELEVIZE
Na televizní obrazovce se objevila ještě během svého působení v Brně, kdy účinkovala v seriálu Bakaláři, v seriálu Detektiv Toms s Markem Vašutem v hlavní roli, v Četnických humoreskách, ve filmu podle námětu Vl. Vančury Útěk do Budína, v Krvi zmizelého či v Křídlech Vánoc. Poslední její velkou rolí v televizi byla Redaktorka Kateřina v seriálu Redakce. Často spolupracuje s rozhlasem a dabingem.


OCENĚNÍ
2004 Nominace na Cenu Thálie za výkon v roli Šury v Sigarevově Černém mléku
1999 Nominace na Cenu Thálie za výkon v roli Blanky Kastilské v Dürrenmattově Králi Janovi


ROZHOVORY
Cizí člověk mě na jevišti inspiruje víc, než vlastní manžel, Novinky.cz, 15. 3. 2012
Rozhovor k filmu Smyčka, ceskatelevize.cz
Martina Preissová odsouzená k herectví, Televize.cz

Aktualizace: květen 2017

Martina Preissová appears in events

Martina Preissová appears in productions

SEASON 2018/2019

Repertoire

This website uses cookies. Click here for more information.