MENU

Youri Vàmos

choreograf, režisér

Youri Vàmos se narodil v Budapešti. Taneční vzdělání získal na Státní baletní škole v rodném městě. Po svém počátečním angažmá jako sólista Maďarské státní opery se v roce 1972 stal prvním sólistou Bavorské státní opery v Mnichově. Hostoval mimo jiné v USA, Japonsku, v Paříži a ve Vídni, v milánské La Scale a ve Státní opeře Berlín. Od roku 1978 se Vàmos věnuje choreografii. V roce 1985 se stal ředitelem baletu v dortmundském divadle, v roce 1988 se jeho působištěm stala bonnská Opera a v roce 1991 převzal řízení baletu v Basileji.
Od sezóny 1996/97 je ředitelem baletního souboru Deutsche Oper am Rhein. Během své umělecké kariéry představil Youri Vàmos vlastní pojetí klasické baletní literatury, např. Labutího jezera, Louskáčka, Snu noci svatojánské a Šípkové Růženky. Kromě toho Vàmos vytvořil nové dějové balety, např. Lucidor podle stejnojmenné novely Huga von Hofmannsthala (hudba: Alexandr Glazunov), Julien Sorel podle Stendhalova románu Červený a černý (hudba: Edgar Elgar), Shannon Rose (hudba: Jean Sibelius) a Carmina burana Carla Orffa. Vedle Romea a Julie (hudba: Sergej Prokofjev) a Případ Othello (hudba: Leoš Janáček) vytvořil Vàmos v sezóně 2000/01 celovečerní balet Cinderella s hudbou Sergeje Prokofjeva. Na jaře roku 2002 byla v jeho nastudování uvedena premiéra Le sacre du printempsIgora Stravinského. Na podzim roku 2002 inscenoval s vlastní choreografií West Side Story Leonarda Bernsteina. Od roku 2001 je Youri Vámos čestným profesorem na Taneční Akademii v Budapešti. Od roku 2009 Vámos pracuje jako nezávislý choreograf.
Pro Národní divadlo vytvořil tři díla: V sezoně 2004/2005 balet Louskáček - Vánoční příběh, v sezoně 2006/2007 inscenoval Romea a Julii a v sezoně 2009/2010 ve světové premiéře balet Othello.


 Foto: Diana Zehetner

Repertoár