MENU

Tomáš Černý

Host Opery

Tomáš Černý patří mezi přední české tenoristy a v současné době působí jako host Opery Národního divadla. Z posledních zahraničních angažmá jmenujme např. prince v Dvořákově Rusalce s dirigentem Vladimirem Fedosejevem v červnu 2010 v Opernhaus Zürich nebo Lacu Klemeně z Janáčkovy Její pastorkyně ve Staatsoper Stuttgart v režii Calixta Bieita pod taktovkou Marca Pioletta v roce 2008.
V prosinci 2009 vystoupil na prestižním koncertu v Komische Oper v Berlíně s programem P. I. Čajkovského s šéfdirigentem Carlem St. Clairem. V zahraničí je považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár.
Je držitelem ceny Thálie 2000 za interpretaci role prince Su-Čonga v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška udělené v rámci festivalu Opera 2005 za nejlepší ztvárnění hlavní role Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor. Role Laci z Janáčkovy Její pastorkyně přinesla nominaci na cenu Thálie 2005, za Jeníka z Prodané nevěsty byl nominován na cenu Thálie 2008 a za dona Josého z Bizetovy Carmen na cenu Thálie 2010.
Na mistrovských kurzech v roce 2006 navázal spolupráci s prof. Margreet Honig z Amsterdamu. Dále zdokonaluje pěveckou techniku se sopranistkou Christinou Vasilevou. Zpěv studoval od roku 1997 u prof. Jiřího Kotouče a od roku 2002 u prof. Svatavy Šubrtové.
Na operních scénách ztvárnil řadu klíčových tenorových rolí české i světové operní tvorby, jako je Rodolfo (Puccini - La boheme), Cavaradossi (Puccini - Tosca), Pinkerton (Puccini - Madama Butterfly), don José (Bizet - Carmen), Loris Ipanoff (Giordano - Fedora), Alfredo (Verdi - La traviata), Princ (Dvořák - Rusalka), Jeník (Smetana - Prodaná nevěsta), Laca (Janáček - Její pastorkyňa) ad.
S úspěchem vystupuje na prestižních domácích i zahraničních festivalech (např. Musikfestival v německém Rheingau, ION – Musica sacra v Norimberku, Herrenchiemsee Festspiele, Murten Classics, Milano Musica, Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Mezinárodní divadelní festival v rumunském Sibiu, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i na operních scénách, např. Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad. Spolupracuje s českými i zahraničními orchestry např. s Českou filharmonií, Tonhalle Orchester Zürich (Dvořákovy Svatební košile), Gewandhaus Orchester Leipzig (Verdiho Requiem), Bremer Philharmoniker (Dvořákovo Stabat mater), Brabantská filharmonie (Dvořákovo Stabat Mater), Odense Symfoniorkester (Dvořákovo Reqiem),Orquesta Nacional de Espana (Martinů – Gilgameš), Royal Liverpool Philharmonic (Dvořákovo Stabat mater), RAI Torino, Symfonický orchestr Maďarského rozhlasu (Dvořákovy Svatební košile) nebo Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.
Dále spolupracoval s dirigenty Petrem Altrichterem, Sergem Baudem, Jiřím Bělohlávkem, Alanem Buribayevem, Aldem Ceccatem, Oliverem Dohnányim, Olari Eltsem, Leopoldem Hagerem, Gabrielem Chmurou, Eliahu Inbalem, Ken-iciro Kobajashim, Jiřím Koutem, Ondrejem Lenárdem, Christophem Poppenem, Helmuthem Rillingem, Leošem Svárovským, Martinem Turnovským, Maximianem Valdésem, Casparem Zehnderem aj.
Umělec se představil koncertnímu publiku od tokijské Oji Hall přes většinu evropských zemí (mj. Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Rakousko, Švýcarsko) až po Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje kromě běžného koncertního repertoáru A. Dvořáka, G. Verdiho, A. Brucknera, H. Berlioze, L. Janáčka, B. Martinů ad. také stěžejní barokní a klasicistní díla mistrů J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a G. Rossiniho.


www.tomascerny.cz


Aktualizace: únor 2012

Tomáš Černý vystupuje v představeních

SEZONA 2014/2015

Tomáš Černý vystupuje v inscenacích

SEZONA 2014/2015

Repertoár