MENU

Petra Špalková

Členka Činohry

Začínala dětskými rolemi v Divadle Husa na provázku v Brně (Šašek a královna, Sviť, sviť, má hvězdo, Markéta Lazarová). V době svých gymnaziálních studií účinkovala v pražském Spolku Kašpar (titulní Ondina, Anna ve Fantomimě aj.), v letech 1996-99 byla členkou Činoherního klubu, kde si mimo jiné zahrála: Kateřinu (Zkrocení zlé ženy; získala za ní Cenu Thálie v kategorii mladý umělec), Lauru (Skleněný zvěřinec), Vicku (Zabiják Joe), Mášu (Tři sestry) aj.

Hostovala v té době v Divadle v Dlouhé v roli Madam Chauchatové (Kouzelný vrch; Cena Alfréda Radoka v kategorii Talent roku). V letech 1999-2004 působila v Divadle Na zábradlí – mimo jiné: Luisa (Úklady a láska), Jelena (Strýček Váňa), Molly (V altánu), Dcera (JE SUiS), Sára (Pan Kolpert), Vivianne (Kosmonautův poslední vzkaz ženě, která…), Polina (Výnosné místo; nominace na Cenu Alfréda Radoka) aj.

Než se stala členkou Činohry Národního divadla, hostovala zde v titulní roli Vančurovy Markéty Lazarové, v roli Marleny v Churchilové Prvotřídních ženách a Karin v Klimáčkově Supermarketu. Už jako členka souboru činohry Národního divadla (od 2004) nastudovala roli Lady Milfordové v Schillerových Úkladech a lásce, Lízu Doolitlovou v Shawově Pygmaliónu, Hanu Jarvisovou ve Stoppardově Arkádii, zahrála si také Terezku (záskok) ve Stroupežnického Našich furiantech. Hrála Lenku ve Stoppardově Rock´n´RolluPepičku ve Štechově komedii David a Goliáš aneb Pepička to zařídí, Mariannu v Kohoutově Malé hudbě moci, Regan v Shakespearově Králi Learovi.

V současném repertoáru ji diváci mohli vidět v budově Národního divadla v postavě Kassandry v Shakespearově Troilovi a Kressidě, ve Stavovském divadle hraje Klaudie Roe v Enronu a v Divadle Kolowrat Dášu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězd.

FILM A TELEVIZE

Má na svém kontě i několik filmových a televizních rolí. Hrála například ve filmech Šakalí léta, Babí léto, Sluneční stát nebo Václav, účinkovala v seriálech Česká soda, Ulice, Letiště, Terapie nebo Čapkovy kapsy.

OCENĚNÍ

1997 - Cena Thálie pro mladého činoherce do 33 let
1997 - Cena Alfréda Radoka pro Talent roku

ROZHOVORY

Host Radiožurnálu, rozhlas.cz, 25. 3. 2012
Žena musí mít hodné srdce, Divadlo.cz, 2007
Když se sama lechtám, tak se nesměju, iHNed.cz, 21. 10. 2005

Petra Špalková vystupuje v inscenacích

SEZONA 2014/2015

Repertoár