MENU

Karel Audy

První sólista Baletu

Narodil se v Brně. Odborné a taneční vzdělání získal na Taneční konzervatoři ve svém rodném městě (1996–2004), na kterou nastoupil v jedenácti letech. Již během studia vystupoval v představeních brněnského Národního divadla.
Po ukončení konzervatoře se od sezony 2004–2005 stal členem souboru Baletu Národního divadla v Brně. Již v prvním roce angažmá dostal několik sólových příležitostí, jako je Zlatý bůžek v Bajadéře, Ali, Lankedem v Korzárovi. V roce 2006 byl jmenován demisólistou a hned o rok později sólistou. Během těchto let tančil v mnoha klasických inscenacích, převážně v hlavních rolích v baletu Louskáček (Princ), Korzár (Konrád), Romeo a Julie (Merkucio), Spartakus (Spartakus), Labutí jezero (Přítel prince, Pas de trois), Raymonda (Abdérachman), ale i v moderních titulech Sylvie (Amor), Tango, Příběh vojáka (Alter Ego), Svěcení jara (Muž), Frida (Smrt), Mariin sen, Sonáta. Své angažmá v brněnském Národním divadle ukončil na turné na Sardínii rolí Solora v baletu Bajadéra v divadle Teatro Lirico di Cagliari.
Od sezony 2008–2009 nastoupil do souboru baletu Národního divadla v Praze jako demisólista. I nadále je hostujícím sólistou v mnoha představeních NDB. Již během první sezony v Národním divadle dostal příležitost tančit v sólových rolích, jako je Gennaro v Napoli, Princ v Louskáčkovi, Otrok v Korzárovi v rámci představení Baletománie nebo Benno v Labutím jezeře. Diváci ho mohou vidět jako Jaga v Othellovi a v choreografiích Petra Zusky Déja vu, A Little Extreme, A Little Touch Of The Last Extreme nebo BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři.
Zúčastnil několika tanečních soutěží (Mezinárodní baletní soutěž St. Poelten 2002, čestné uznání s prémií na I. Mezinárodní taneční soutěži Brno 2003, finalista Mezinárodní soutěže Vídeň 2004, I. místo na II. Mezinárodní taneční soutěži Brno 2006). V roce 2007 se zúčastnil mezinárodní soutěže ve Vídni a stal se finalistou mezinárodní soutěže v Itálii - Premio Roma 2007, kde se setkal s předsedkyní poroty Majou Plisetskou.
Je také autorem choreografie k tanečním číslům The Rythm (II. Mezinárodní taneční soutěž Brno 2006) a The Vision of Soul (choreografický Ateliér Brno 2008 - je také spoluautorem hudby). Za rok 2008 byl nominován na Cenu Thálie, za roli Abdérachmana v inscenaci Národního Divadla Brno Raymonda.

Repertoár