MENU

Jaromíra Mílová

Členka Činohry

Herectví vystudovala na ostravské konzervatoři (1982). Během studií hostovala v tehdy ještě prostějovském HaDivadle. První angažmá (1982-86) získala v Západočeském divadle v Chebu (Julie v Romeovi a Julii, Mahulena v Radúzovi a Mahuleně, Alenka v Alence v říši za zrcadlem, Anna ve hře Padalo listí, padala jablíčka aj.). Dále vedla její cesta přes ústecké Činoherní studio (Sekretářka, Dívka, Tlusťoch a Stařec v Kartotéce, Smeraldina v Princezně T.) do Divadla pracujících / Městského divadla v Mostě (1987-94), kde si zahrála např. Fébé v Jak se vám líbí, Konstanze v Amadeovi, Helenku v Pohádce máje, Lišku v Malém princi, Julii ve Dvou kavalírech z Verony.

V Činohře Národního divadla, jejíž členkou je od roku 1994, začínala rolí Solvejg v Ibsenově Peer Gyntovi a převzatou rolí Sestry Amáty v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, dále jsme ji viděli mimo jiné v rolích Miliny a Popelky v Klicperových Weselohrách, jako Margaretu Flahertyovou v Syngeově Hrdinovi Západu a jako Tamaru Klikovou v Mášových Podivných ptácích, hrála Annu Luisu v Císařově dramatizaci Greenova Doktora Fischera ze Ženevy, Dášu Šatovovou v dramatizaci Dostojevského Běsů, Iras a Charmian v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Poutnici a Martu v lidových Pašijích, Emmi Strauberovou v Harwoodově hře Na miskách vah, Varju v Dostojevského Idiotovi, Dívku v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže (Minetti), byla Těhotnou ženou ve Volánkové Stísněné 22, titulní Maryšou bratří Mrštíků, Převorkou v adaptaci Vančurovy Markéty Lazarové, Jean Riceovou v Osbornově Komikovi, Nidžó a Nell v Churchilové Prvotřídních ženách, Pěstounkou, Prostitutkou a Sousedkou v Goldflamově/ Werbowské Prospaném životě, představovala Rozáru ve Šrámkových Zvonech, Anardu ve hře Lope de Vegy Vladařka závist aneb Zahradníkův pes, Sestru Aloysius v Shanleyových Pochybách, Proškovou v divadelní adaptaci Němcové Babičky, Elvíru v Molierově Donu Juanovi, Zdenku ve Frielových Listech důvěrných, Vdovu v Shakespearově Zkrocení zlé ženySmeraldinu v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Ivy Westonovou v Lettsově Srpnu v zemi indiánů, Paní Lindeovou ve hře E. Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manžela, a Hokynářku v Ionescově Nosorožci aj.

V současném repertoáru ji diváci mohou vidět v budově Národního divadla jako Divuku v Tylově Strakonickém dudákoviMarkýtku ve Stroupežnického Našich furiantech, ve Stavovském divadle jako Likvidační tajemnici v Havlově Zahradní slavnosti a jako Paní Pernellovou v Tartuffe Impromptu!.

FILM A TELEVIZE

Hrála v řadě filmů a televizních inscenacích. Hned ve svém prvním filmu byla partnerkou R. Hrušínského, když ji režisér J. Menzel obsadil do svých Báječných mužů s klikou (1978), u režiséra K. Smyczka hrála ve filmu Housata (1979). Dále účinkovala ve filmech: Hon na kočku (1979, režie M. Muchna), Záchvěv strachu (1983, režie Jar. Soukup), Třetí patro (1985, TV seriál, režie K. Smyczek), Jako jed (1985, režie V. Olmer), Nahota na prodej (1993, režie V. Olmer), Zapomenuté světlo (1996, režie Vl. Michálek), Politik a herečka (2000, režie J. Herz), Život a doba soudce A. K. a další.

ROZHOVORY

Kvůli filmu jsem šla do kláštera, televize.cz

Jaromíra Mílová účinkuje v představeních

SEZONA 2014/2015

Jaromíra Mílová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2014/2015

SEZONA 2015/2016

Repertoár