MENU

Jan Štěpánek

V letech 1981-92 žil v emigraci v Rakousku a Německé spolkové republice. Po návratu studoval (1992-98) na pražské DAMU scénografii u profesorů Jana Duška a Jany Zbořilové.
Jako scénický výtvarník spolupracoval s několika divadly už v době studií – např. v ústeckém Činoherním studiu na Procitnutí jara (režie Jiří Pokorný) nebo ve zlínském Městském divadle s režisérem J. A. Pitínským na inscenacích Osm a půl /a půl/ a Její pastorkyňa. Ve výčtu dalších jeho scénografií je nutné uvést mimo jiné Žebráckou operu v DISKu, výpravu Fišerovy opery Lancelot pro Janáčkův festival na Hukvaldech, dále Otčinu a The Bandits v Pražském komorním divadle, Júdit ve Zlíně, Gazdinu robu v Uherském Hradišti, operu Šárka v Plzni, Parazity v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, několik výprav pro Divadlo P. Bezruče v Ostravě (Macbeth, Popcorn, Taťka střílí góly, Bezruč?!, Lakomec), Lakomce v Mahenově divadle v Brně, Blanche a Marii v Divadle Na zábradlí, Debris v Dejvickém divadle, Náměstí bratří Mašínů v hradeckém Klicperově divadle, Bouři 2 a Tvář v ohni v brněnském HaDivadle aj.
Věnuje se také volné tvorbě – své malby vystavoval např. v Chebu, Prostějově, Brně.
S činohrou Národního divadla spolupracuje sice nepravidelně, ale již více než deset let. Byl scénografem divadelní adaptace Durychova Bloudění, Maryši bratří Mrštíků, dramatizace Vančurovy Markéty Lazarové a divadelní adaptace Němcové Babičky (všechny v režii J. A. Pitínského), s režisérkou E. Eszenyi zde spolupracoval na Shakespearově Večeru tříkrálovém, s režisérem J. Nebeským na inscenacích Schillerovy hry Úklady a láska a Molierova Dona Juana a s režisérem J. Pokorným na Tylových Krvavých křtinách.
Je pedagogem JAMU v Brně, kde vede ateliér scénografie.

Repertoár