MENU

Filip Barankiewicz

První sólista Stuttgart Ballett

Narodil se ve Varšavě. V roce 1986 začal studovat na Státní baletní škole ve svém rodném městě. V roce 1991 se stal držitelem medaile Václava Nižinského, v roce 1995 se stal vítězem Národní baletní soutěže v Polsku a díky grantu Nurejevovy nadace získal stipendium na Akademii klasického tance Mariky Besobrasové v Monte Carlu. V roce 1996 nastupuje angažmá do Stuttgart Ballett, kde získává statut prvního sólisty (2000).
Vytvořil řadu klasických rolí: Princ (Labutí jezero a Spící krasavice), Romeo a Benvolio (Romeo a Julie), Basil (Don Quijote), Lenskij (Oněgin), Gaston (Dáma s kaméliemi), Warwick a Gaveston (Edward II.), Albert a Svatební pár (Giselle), Petruchio a Hortensio (Zkrocení zlé ženy), Colas (Marná opatrnost).
Mimo jiné zazářil i v současných choreografiích vynikajících tvůrců jako jsou Robert North (Troy Game), Hans van Manen (5 Tangos, Kleines Requiem), Sir Keneth MacMillan (Song sof the Earth), Daniela Kurz (Ashes), John Cranko (Jeu de Cartes, Initials R.B.M.E.), Glen Tetley (Voluntaries, Arena a Le Sacre du Printemps), George Balanchine (Stravinsky Violin Concerto, Symphony in C), J. Ch. Maillot (Vers un Pays Sage), John Neumeier (Now and Then, Edstation), Uwe Schulz (Seventh Symphony), Jiří Kylián (No More Play), Jerome Robbins (Dances at a Gathering) . Choreograf James Sutherland pro něho vytvořil hlavní roli v (Im)paired Ground a stejně tak Christian Spuck v Nocturne.

Repertoár