MENU

Dana Burešová

Sólistka Opery

Zpěv vystudovala na pražské konzervatoři u Brigity Šulcové a zúčastnila se pěveckých kurzů ve Výmaru u prof. Pavla Lisicjana. V posledních letech studia již zpívala v opeře v Českých Budějovicích, kde vytvořila roli Zerliny (Mozart: Don Giovanni), Kuchtíka (Dvořák: Rusalka), Esmeraldu (Smetana: Prodaná nevěsta) a Adélu ve Straussově operetě Netopýr.
Sólistkou Opery Národního divadla je od roku 1992 a nastudovala zde řadu stěžejních rolí svého oboru. Ve Smetanových operách vytvořila role Mařenky (Prodaná nevěsta), Vendulky (Hubička), Jitky (Dalibor), Hedviky (Čertova stěna), Ludiše (Braniboři v Čechách), Anežky (Dve vdovy), dále titulní úlohu Dvořákovy Rusalky, Terinku a Julii (Jakobín), Janáčkovu Jenůfu (Její pastorkyňa) a Lišáka (Příhody lišky Bystroušky), Paskalinu (Martinů: Hry o Marii), Taťánu (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Micaelu (Bizet: Carmen), Hraběnku (Mozart: Figarova svatba) nebo Alžbětu (Verdi: Don Carlo). Od října 2014 je novou představitelkou Smetanovy Libuše.
K dalším jejím rolím patří Alžběta (Wagner: Tannhäuser), za jejíž ztvárnění na scéně Národního divadla Brno získala Cenu Thálie 2008. Se souborem opery ND absolvovala řadu zahraničních vystoupení, mj. v italské Catanii (Její pastorkyňa), na španělských ostrovech v Las Palmas (Rusalka) a v rámci několika turné po Japonsku (Rusalka, Kouzelná flétna, Figarova svatba). V roli Mařenky s úspěchem vystoupila v inscenaci Prodané nevěsty Lyric Opera House v Baltimore (USA).
Dana Burešová rozvíjí úspěšně také svou koncertní činnost a uplatňuje se na nahrávkách operních děl a písní. Mimo jiné jako členka souboru Musica antiqua Praha koncertovala v Německu, Dánsku, Francii, Rakousku ad. Vystoupila v koncertních provedeních Prodané nevěsty (2011) v roli Mařenky a Jakobína jako Julie  (2012) se Symfonickým orchestrem BBC za řízení Jiřího Bělohlávka v sále Barbican Centre v Londýně. Při příležitosti koncertního provedení Prodané nevěsty vznikla také CD nahrávka v nakladatelství Harmonia Mundi. Tato nahrávka byla nominována na ocenění The Opera Awards. Její diskografie dále obsahuje nahrávku Janáčkovy Káti Kabanové (role Fekluši) a Dvořákovy Rusalky (role Druhé žínky) se Sirem Charlesem Mackerrasem, nahrávku písní Vítězslavy Kaprálové pro Supraphon ad.


Foto: Ilona Sochorová


Aktualizace: listopad 2014

Více o umělci

Dana Burešová účinkuje v představeních

SEZONA 2014/2015

Dana Burešová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2014/2015

SEZONA 2015/2016

Repertoár