MENU

Aleš Jenis

Host Opery

Zpěv vystudoval na bratislavské konzervatoři a záhy po ukončení studia již hostoval v pražské Státní opeře jako Papageno (Mozart: Kouzelná flétna) a Morales (Bizet: Carmen). V roli Moralese vystoupil v roce 2002 také ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a dále se zde představil jako Silvio (Leoncavallo: Komedianti) a Shaunard (Puccini: Bohéma).
V roce 2003 debutoval na festivalu v irském Wexfordu a následně v italském Teatro Lirico Cagliari, v Grand Théâtre de Geneve, Oper St. Gallen, Teatro Municipal Santiago de Chile, Opéra d’Avignon, Wiener Volksoper a v Deutsche Staatsoper Berlin.
K dalším významným vystoupením jeho úspěšné kariéry patří titulní role Mozartova Dona Giovanniho v inscenaci Oper St. Gallen a role Vězně v Janáčkově opeře Z mrtvého domu, kterou ztvárnil na festivalech Wiener Festwochen, v Aix-en-Provence a Holland-Festival v inscenaci režiséra Patrice Chéreaua a dirigenta Pierra Bouleze. V této inscenaci se představil také v milánské La Scale a v newyorské Metropolitní opeře pod taktovkou Esa-Pekky Salonena.
Pro Opéru National de Montpellier nastudoval roli Hraběte Gila (Wolf-Ferrari: Zuzanino tajemství) pod taktovkou Bernharda Kontarskyho.V uplynulých sezonách zpíval titulní roli Čajkovského Evžena Oněgina na festivalu v Glyndebourne (dirigent: Vladimir Jurowski, 2008) a v moskevském Velkém divadle. Rolí Ferdinanda (Prokofjev: Zásnuby v klášteře) debutoval ve valencijském Palau de les Arts a následně zde vystoupil jako Hrabě Almaviva (Mozart: Figarova svatba) pod taktovkou Tomáše Netopila.
V sezoně 2008/2009 uskutečnil svůj debut v Novém národním divadle v Tokiu rolí Sharplesse (Puccini: Madame Butterfly), v níž se představil mj. také ve Vídni, Berlíně a Santiagu de Chile.
Spolupracoval s řadou významných dirigentů a režisérů, např. s Richardem Hickoxem, Danielem Hardingem, Jiřím Bělohlávkem, Jiřím Koutem, Michailem Jurowskim, Maximilianem Valdesem, Paolem Arrivabenim, Lucou Ronconim, Pierrem Strosserem, Alfredem Kirchnerem a Anthonym Pilavachim.


Aktualizace: září 2010

Aleš Jenis účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

Repertoár