MENU

Press

Opera 13. 7. 2016

Pražská Carmen zahájí festival v Řezně

Státní opera zakončí divadelní sezonu na Zámeckém festivalu v Řezně. V pátek 15. 7. 2016 a v sobotu 16. 7. 2016 nabídne dvě večerní představení Bizetovy Carmen v rámci zahájení prohlídky na nádvoří barokního zámku nacházejícího se na místě někdejšího benediktinského kláštera v samotném srdci starobylého města. Hostitelé festivalu jsou šlechtické rodiny Thurnových a Taxisových reprezentované kněžnou Marií Gloriou. Hlediště vytvořené na historickém nádvoří zámku pojme až 3200 diváků.

Opera 30. 6. 2016

Národní divadlo připravuje pro sezonu 2016/17 deset operních premiér

- O operní žánr se rozšíří nabídka Hudebního divadla Karlín - Státní opera bude hostovat v Japonsku - Světovou premiéru bude mít Žádný člověk Jiřího Kadeřábka - Piotr Beczała se představí jako Princ v Dvořákově Rusalce a Pavel Černoch v Berliozově Faustově prokletí - V Praze bude poprvé režírovat Katharina Wagner

Činohra 8. 6. 2016

Sen čarovné noci

Hermie si má vzít Demetria, ale miluje Lysandra. Naplánují společný útěk, ale řeknou o něm Heleně, která miluje Demetria, jehož přesvědčí, aby je pronásledovali. Do všeho se zaplete Oberon, jemuž Puk obstará kouzelný květ vyvolávající v lidech lásku… Už tak dost chaotický příběh se odehrává v noci, kdy každé usnutí může přinést nový sen. Jenže kde takové sny končí – a co si z nich vlastně pamatujeme? Když se svět kolem nás roztočí, těžko říct, kde jsou jeho hranice. Klasický titul, který se na jeviště vrací s každou generací; fantastická přehlídka motivů, zápletek, záhad a tajemství, s nimiž se alespoň jednou za život musí potkat všichni skuteční divadelní diváci.

Opera 3. 6. 2016

Státní opera zakončuje sezonu koprodukční Elektrou se Susan Bullock

Národní divadlo zakončí operní sezonu 2015/2016 velkolepě. Poslední premiérou před rekonstrukcí Státní opery bude 10. a 14. června 2016 inscenace Elektry skladatele Richarda Strausse v hudebním nastudování dirigenta Rolanda Böera, v režii Keitha Warnera a v titulní roli se Susan Bullock. Právě v roli Elektry debutovala Susan Bullock v Metropolitní opeře v New Yorku před šesti lety a sklidila za ní ovace publika a nadšení hudební kritiky. Nyní se představí pětkrát v červnu v Praze v nové inscenaci v koprodukci se San Francisco Opera a Badisches Staatstheater Karlsruhe.

Opera 27. 5. 2016

Vrchlického verše zazní v Národním divadle s hudbou Nováka, Janáčka a Martinů

Národní divadlo vzdá poctu čtyřem osobnostem české kultury, které se výrazně podepsaly na jeho umělecké tvorbě. Na slavnostním koncertě v neděli 5. června 2016 od 19.00 pojmenovaném Česká vokálně-symfonická tvorba nabídne tři hudební díla autorů Vítězslava Nováka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Spojuje je tvorba básníka a dramatika Jaroslava Vrchlického.

Balet 27. 5. 2016

Vertigo

Balet Národního divadla připravuje premiéru, která se bude tentokrát nést v duchu současného tance. Komponovaný večer představí esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla - Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana. Tři, navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů, vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity. Pozor! To vše dohromady může vyvolat pocity závratě – tedy VERTIGO! Toť i název večera.

Činohra 23. 5. 2016

Experiment myší ráj

Laboratorní myš – vhodný miláček do domácnosti. A co teprve k vědeckým experimentům! Pokusy s omlazením, pokusy s mozkem, pokusy genetické. Člověk testuje na zvířeti. Co kdybychom se ale testovanou myškou stali my? Jevištní experiment s hercem a myší, pokus s jevištní realitou, laboratorní podmínky před vašima očima. Provozujeme analýzu blahobytu společnosti a přinášíme vědecký důkaz rozkladu společnosti, v níž ti, kteří vstupují do ráje, nevyhnutelně zanikají. Světová premiéra: 26. května 2016 na Nové scéně

ND 12. 5. 2016

Národní divadlo vydražilo budovu Themos

Ředitel Národního divadla prof. Jan Burian ve čtvrtek 12. května 2016 uspěl v konkurzní dražbě a získal zpět do majetku státu budovu Themos.

Laterna magika 10. 5. 2016

Legendy magické Prahy míří k derniéře

Laterna magika se po pěti letech a 166 reprízách rozloučí s inscenací Legendy magické Prahy. na repertoáru spolu s legendárním kouzelným cirkusem zastupují typ představení, které zachází s principy Laterny magiky tradiční cestou, vynalézavým způsobem kombinuje filmové projekce s děním na jevišti a vtahuje diváka do děje. V neděli 15. května budou mít diváci poslední možnost projít se tajemnými uličkami staré Prahy a zažít dobrodružství skrytá v osudech postav některých jejích pověstí.

Opera 4. 5. 2016

Andrea Chénier se po 119 letech vrací do Národního divadla

Ve čtvrtek 5. a v pátek 6. května 2016 uvede Národní divadlo premiéru opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Inscenace z období Francouzské revoluce, která se svou strhující dramatickou hudbou i vypjatou emotivitou řadí mezi vrcholy italského verismu, bude dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala. V hlavních rolích se v alternacích představí Hector Sandoval / Rafael Alvarez (Andrea Chénier), Svatopluk Sem / Roman Janál (Carlo Gerárd) a Anda-Louise Bogza / Petra Šimková-Alvarez (Maddalena z Coigny).

Nová scéna 20. 4. 2016

The Tap Tap: Nefňuka

Na Nové scéně Národního divadla vrcholí přípravy nového představení kapely The Tap Tap s názvem Nefňuka (aneb podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši i na moři). Unikátní představení, které nenajdete nikde jinde na světě, má na Nové scéně premiéru v neděli 24. dubna 2016.

Opera 18. 4. 2016

Dvě Mozartovy opery zazní během jednoho večera: „opera oper“ Don Giovanni a „korunovační“ La clemenza di Tito

Festival I´Mozart vyvrcholí v pátek 22. dubna 2016 v 19.00 galakoncertem „Pražské premiéry“ ve Stavovském divadle. Ten předvede koncentrovanou verzi dvou oper Wolfganga Amadea Mozarta, které měly světovou premiéru právě ve Stavovském divadle za osobní přítomnosti geniálního skladatele. Návštěvníci koncertu se mohou nechat okouzlit zcela unikátním geniem loci a špičkovými uměleckými výkony.

Balet 14. 4. 2016

MEZINÁRODNÍ DEN TANCE s Českou televizí.

Vize tance, Národní divadlo a Česká televize připravují oslavy Mezinárodního dne tance v České republice. V pátek 29. dubna se Česko rozhoupe ve společném rytmu s celým světem a připomene si krásu, radost a energii, kterou tanec přináší.

Opera 13. 4. 2016

Romeo a Julie naplní Státní operu láskou

V den 400. výročí úmrtí největší osobnosti světové dramatiky Williama Shakespeara nabídne Státní opera jednu z nejpřesvědčivějších hudebních adaptací jeho díla. Opera Romeo a Julie francouzského skladatele Charlese Gounoda zazní v premiéře 21. a 23. dubna 2016 v hudebním nastudování dirigenta Marca Guidariniho a v režii Slávy Daubnerové. V titulních rolích se v alternacích představí Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Martin Šrejma.

Činohra 23. 3. 2016

Jako břitva (Němcová)

Všichni ji znají, ale kdy jste od ní naposledy něco četli? Femme fatale obrozenecké společnosti, matka čtyř dětí, autorka povídek i novel, sběratelka lidové slovesnosti, žena, která překonala svou dobu. Přivlastnili si ji ideologové komunistické propagandy, vznikla o ní řada filmů i literárních děl. Dnes nás vzrušuje hlavně její osobní život. Jedna z nejuváděnějších českých dramatiček Lenka Lagronová se na Boženu Němcovou snaží nahlížet optikou dneška, jako na umělkyni mimořádnou, ale v mnoha ohledech složitou. Není to životopisná hra o mrtvé autorce. Je to příběh o někom, kdo možná žije právě tady a teď. Původní text vznikl přímo pro Národní divadlo.

Opera 16. 3. 2016

Snová Juliette v Národním divadle

Operu Juliette (Snář) Bohuslava Martinů podle surrealistické divadelní hry Georgese Neveuxe se snovým příběhem o touze i pomíjivosti uvede Národní divadlo v premiérách 24. a 25. března 2016. Právě v Národním divadle mělo dílo v březnu 1938 světovou premiéru pod taktovkou Václava Talicha a v režii Jindřicha Honzla. Na nastudování nejnovější inscenace pracuje dirigent Jaroslav Kyzlink, designovaný hudební ředitel Opery Národního divadla. Režisérkou a scénografkou je Zuzana Gilhuus, která v Národním divadle operou Bohuslava Martinů debutuje. V hlavních rolích Michela se představí Jaroslav Březina a Peter Berger, v roli Juliette alternují Maria Kobielska a Alžběta Poláčková.

Laterna magika 8. 3. 2016

Laterna magika připravuje Malého prince

Na Nové scéně Národního divadla vrcholí přípravy nové inscenace Laterny magiky, která je inspirovaná jednou z nejslavnějších knih světové literatury – Malým princem Antoina de Saint-Exupéryho. Premiéra se uskuteční 1. dubna 2016 a o inscenaci je mezi diváky již nyní velký zájem. Pod vedením režiséra Vladimíra Morávka vzniká opus využívající v duchu Laterny magiky všechny myslitelné složky divadelního vyjádření.

Opera 3. 3. 2016

Ředitel Národního divadla jmenuje nové operní hudební šéfy

Novým hudebním ředitelem Opery Národního divadla se od 1. srpna 2016 stane Jaroslav Kyzlink. Funkce hudebního ředitele Státní opery se od téhož data ujme Andreas Sebastian Weiser. Již od příštího týdne však začnou připravovat příští sezonu a přebírat funkce jako designovaní ředitelé.

Činohra 22. 2. 2016

Rekonvalescence paní Ivy Janžurové a změny hracího plánu

Paní Iva Janžurová se ve čtvrtek 18. února 2016 v Nemocnici Na Homolce podrobila plánovanému kardiochirurgickému zákroku. Operace se zdařila. Její stav je stabilizovaný. Národní divadlo v souvislosti s nezbytnou rekonvalescencí Ivy Janžurové připravuje změny v hracím plánu Stavovského divadla.

ND 17. 2. 2016

Sezona 2016/17 Národního divadla

134.sezona Národního divadla. Představuje divadelní sezonu 2016/17 a zahajujeme prodej celosezonního předplatného.

Opera 16. 2. 2016

Sólisté Národního divadla zpřítomní nejniternější rozpoložení duše písňovým repertoárem

Jedinečný večer složený z pěti písňových cyklů v jazycích pěti největších operních kultur připravilo na sobotní večer 20. února 2016 Národní divadlo. Přestože jsou hlavními náměty písní nezávažnější lidské situace, Čtyři poslední písně Richarda Strausse přinesou v závěru večera i paprsek naděje ve vykoupení. Pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně a za doprovodu Orchestru Národního divadla se představí sólisté první operní scény Dana Burešová, Michaela Kapustová, Josef Moravec, Oleg Korotkov a za nemocného Jiřího Hájka zaskočí barytonista Roman Hoza.

Činohra 5. 2. 2016

Manon Lescaut

Příběh vášnivé a zničující, a přesto tak osudové lásky se na jeviště Národního divadla dostává vůbec poprvé, přičemž ale nic neztratil na své působivosti a síle. Premiéry: 11. a 12. února 2016 v Národním divadle

Činohra 3. 2. 2016

Láska a informace

Existenciální detektivka. Informace můžou zabít lásku. Bez informací není láska. Láska je informace. Nalezená videokamera, ztráta paměti a rozbité vztahy. Divadlo jako hádanka.

Opera 26. 1. 2016

Oslava 260. Mozartových narozenin se Simonou Houda-Šaturovou a Rolfem Beckem

Národní divadlo oslaví 260. narozeniny hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta slavnostním koncertem ve Stavovském divadle přesně v den tohoto výročí. Ve středu 27. ledna 2016 vystoupí pod taktovkou německého dirigenta Rolfa Becka sopranistka Simona Houda-Šaturová v doprovodu Orchestru Národního divadla.

ND 22. 1. 2016

Změna ve vedení Státní opery

Hudební ředitel Státní opery Martin Leginus odchází na konci března 2016 ze své funkce z osobních důvodů. S Národním divadlem bude nadále spolupracovat jako dirigent představení Madama Butterfly a Aida. Dohodl se na tom v pátek (22.1.2016) s ředitelem Národního divadla prof. Janem Burianem.

Opera 22. 1. 2016

Madama Butterfly se vrací do Státní opery

Jedno z nejpůsobivějších děl světové opery se po roční odmlce vrací do Státní opery. Pucciniho Madama Butterfly v nastudování hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse a v režii Jiřího Heřmana má premiéry 4. a 9. února 2016. V hlavních rolích Cio-Cio-San se představí Maria Kobielska a Christina Vasileva, role Pinkertona se zhostí Peter Berger a Luciano Mastro.

Opera 12. 1. 2016

Rossiniho Popelka ve Stavovském divadle

Po Belliniho Normě přináší Národní divadlo další ze skvostů italského belcanta. Rossiniho Popelka, kterou hudebně nastudoval Jan Kučera a pro jeviště Stavovského divadla připravila maďarská režisérka Enikő Eszenyi a scénograf Kentaur, má premiéry 21. a 22. ledna 2016. V hlavní roli Angeliny se představí ukrajinská mezzosopranistka Lena Belkina a úspěšná česká pěvkyně působící především v Rakousku a Německu Kateřina Hebelková. V roli Dona Ramira uvidí diváci kromě domácího Martina Šrejmy také řeckého tenoristu Vassilise Kavayase.

ND 16. 12. 2015

Vánoční odpoledne s Národním divadlem: na piazzetě ND bude v pátek živo

Přijďte si užít předvánoční atmosféru před posledním adventním víkendem na piazzetu Národního divadla! V pátek 18. prosince tu potkáte herce, zpěváky i tanečníky, zkrátka umělce napříč soubory, kteří se jako minulý rok sejdou pro dobrou věc. Kulturní program, který bude probíhat od 15 do 18 hodin, bude ovšem v rukou mladých umělců z dětských domovů. Národní divadlo se opět spojilo s charitativní organizací Dejme šanci dětem, o. p. s., která se právě jim snaží usnadnit vstup do života.

Opera 16. 12. 2015

Lost Objects na Nové scéně

Neutichající zájem uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Petra Kofroně představovat hudební kompozice 20. a 21. století přinese na Novou scénu postminimalistické oratorium Lost Objects. Autory jsou členové newyorské formace Bang on a Can: Michael Gordon, David Lang a Julia Wolfe. Lost Objects se poprvé představí v Praze 17. prosince 2015 na Nové scéně ve vizuální režii Michaela Bielickeho a Kamily B. Richter.

Laterna magika 14. 12. 2015

Laterna magika na cestách

Nestárnoucí Kouzelný cirkus sklízí ovace v Athénách. Laterna magika se po dvou letech vydala na zájezd do zahraničí. Předvánoční nadílku v podobě legendární inscenace Kouzelný cirkus přivezla divákům v Řecku, kde odehraje celkem dvanáct představení v Athénách i druhé metropoli Thessaloniki. První z vyprodaných večerů se odehrál 11. prosince v athénském Badminton Theater. Soubor zůstane na zájezdu téměř až do Vánoc.

ND 9. 12. 2015

Ukončení generální rekonstrukce fasády historické budovy Národního divadla

Symbolickým přípitkem na terase u Trig ve středu 9. prosince 2015 v 11:00 ukončil ředitel Národního divadla doc. Jan Burian a Ing. Michal Štefl, předseda představenstva a generální ředitel OHL ŽS generální rekonstrukci fasád historické budovy Národního divadla. Celková proinvestovaná částka z dotace Ministerstva kultury byla 135 880 610 Kč.

Balet 24. 11. 2015

Louskáček a Myšák Plyšák - nová premiéra Baletu ND!

Legendární vánoční pohádku, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna a který posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, představí v nové verzi choreograf a režisér Petr Zuska. Premiéra 3. 12. 2015 v Národním divadle

Opera 16. 11. 2015

Zelenkovo dílo zazní ve Stavovském divadle

Národní divadlo si koncertem z perspektivy 21. století připomene dvě stě sedmdesát let od úmrtí jednoho z nejvýraznějších skladatelů své doby Jana Dismase Zelenky. Dirigent Zdeněk Klauda vybral kromě děl samotného skladatele také skladby z tvorby jeho současníka Johana Sebastiana Bacha a v konfrontaci s dneškem i Concerto grosso pro dechový kvintet a smyčce člena Orchestru Národního divadla Jaroslava Pelikána. Koncert Hommage à Jan Dismas Zelenka zazní ve Stavovském divadle v neděli 22. listopadu 2015 od 19.00.

Činohra 13. 11. 2015

Modrý pták

Modrý pták jako touha po prchavém, neuchopitelném štěstí. Dobrodružná cesta za duší věcí a tvorů kolem nás, která sama o sobě je cílem - jen na cestě může ústřední dvojice pochopit, že mezilidské vztahy a vzájemný soucit jsou tím, co nám přinese onoho „modrého ptáka“. Nejznámější text vlámského symbolisty, nositele Nobelovy ceny Maurice Maeterlincka je jednou z nejpůsobivějších alegorií světové literatury, a proto promlouvá jak k dospělému, tak dětskému divákovi. Bohatá autorova fantazie oživující svět kolem nás inspiruje tvůrce k opulentnímu scénickému ztvárnění a slibuje podívanou pro všechny, kdo se rádi nechávají okouzlovat.

Činohra 4. 11. 2015

Spolu/Sami

Jedna noc, šest lidí, tři příběhy. Bezdomovec miluje nemocnou pouliční muzikantku, ale bojí se ji oslovit. Dva homosexuálové v baru hledají blízkost, ale nechtějí se přiblížit. Muž omylem zazvoní u dveří a žena, která mu otevře, ho pozve dál. Postavy o svých setkáních trochu vyprávějí a trochu je znovu prožívají. Nejde o velké dějinné události, spíš o obyčejné příběhy lidí ve velkoměstě, lidí, kteří jsou hodně sami, ale na chvíli taky spolu.

Opera 3. 11. 2015

Pape, Plachetka nebo Kněžíková vzdají v Národním divadle hold karlovarské pěvecké soutěži

Národní divadlo bude již tuto neděli 8. listopadu 2015 hostit laureáty minulých ročníků Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Spolu s Orchestrem Národního divadla a dirigentem Liborem Peškem tak oslaví jubilejní 50. ročník této soutěže. Diváci uslyší výrazné osobnosti, pro které soutěž představovala důležitý moment profesní kariéry. Na Slavnostním koncertě vystoupí mj. René Pape, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka, Joo-Anne Bitter, Nicholas Davis, Olga Jelínková či Michaela Kapustová.

Opera 27. 10. 2015

Příhody lišky Bystroušky s novým obsazením

Rodinná inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v režii Ondřeje Havelky se vrací do Národního divadla s novým obsazením. Vedle sopranistky Lenky Máčikové, která účinkovala v premiérovém představení loni v březnu, se již tuto sobotu 31. října 2015 jako Lišák Zlatohřbítek poprvé představí Stanislava Jirků, Revírníkem bude Martin Bárta a Rechtorem Josef Moravec. Orchestr Národního divadla bude řídit Robert Jindra. Další představení Janáčkovy opery jsou v Národním divadle naplánovány na 21. listopadu 2015 od 14.00 a od 19.00.

Opera 19. 10. 2015

Dvě operní pohádky v Národním divadle

Dvě pohádky se šťastným koncem, dva odlišné hudební světy. Národní divadlo uvede poprvé ve své historii inscenace oper Slavík Igora Stravinského a Jolanta Petra I. Čajkovského, a to v rámci jednoho večera. Premiéry jsou na programu ve čtvrtek 22. října a v pátek 23. října 2015 v Národním divadle.

Opera 30. 9. 2015

Díky Normě zazní v Praze italský „krásný zpěv“

Již tento pátek 2. října a v neděli 4. října 2015 uvede Státní opera premiéry inscenace Belliniho Normy, která spojuje mezinárodní inscenační tým a obsazení českými sólisty. V titulní roli se představí Marie Fajtová, v roli Polliona Aleš Briscein a Adalgisou bude Jana Horáková Levicová. Hudebního nastudování se ujal italský dirigent Enrico Dovico, pro nějž je Norma oslavou dvaceti let spolupráce se Státní operou, režisérem inscenace je mladý japonský režisér Tomo Sugao, scénografem slovenský tvůrce Boris Kudlička a působivý světelný design připravil Němec Wolfgang Göbbel. Státní opera resp. Nové německé divadlo uvedlo Normu v premiéře pouze jedinkrát, a to v německém překladu v roce 1899, kdy se režie ujal sám první ředitel divadla Angelo Neumann.

ND 30. 9. 2015

Dlouholeté partnerství Komerční banky a Národního divadla pokračuje

Již patnáctou divadelní sezonu bude Komerční banka generálním partnerem Národního divadla. Podpora, která započala v roce 2002, vytvořila silné pouto. Komerční banka patří k Národnímu divadlu jako k celku – k souborům Baletu, Činohry, Opery i Laterny magiky, a to nejenom v Praze, ale také při řadě hostování v České republice a při zahraniční reprezentaci.

ND 22. 9. 2015

Rekonstrukce Státní opery

V červenci 2016 začne zásadní rekonstrukce Státní opery, jejího zázemí i přilehlé provozní budovy. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018.

Opera 2. 9. 2015

Zapomenutá díla zahájí operní sezonu Národního divadla

Slavnostní předehrou C dur Bedřicha Smetany k položení základního kamene Národního divadla z roku 1868 začne Koncert k zahájení sezony 2015/2016 dne 8. září 2015. Tuto a další raritní skladby zahraje Orchestr Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně.

ND 1. 9. 2015

Národní divadlo zahájilo 133. sezonu

Česká první divadelní scéna od září 2015 do června 2016 nabídne na všech svých jevištích (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 22 premiér. Tři připraví soubor Baletu, Činohra nazkouší devět nových inscenací a devět operních titulů rozšíří repertoár souboru Opery Národního divadla a Státní opery. Novým projektem přispěje i Laterna magika.

Činohra 28. 8. 2015

Nová krev Činohry Národního divadla

V úterý 1. 9. 2015 přebírá vedení souboru první české scény Daniel Špinar. Jeho tým tvoří dramaturgové Marta Ljubková, Jan Tošovský, Ilona Smejkalová, Milan Šotek. Kmenovým režisérem se stává Štěpán Pácl. Novými členy souboru Činohry jsou Pavel Batěk, Patrik Děrgel, Lucie Ju- řičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková a Tereza Vilišová. Soubor uvede v sezoně 2015/2016 devět premiér.

Opera 20. 8. 2015

Státní opera má novou Carmen

Jedna z divácky nejoblíbenějších inscenací Státní opery dostane novu představitelku titulní role. Bizetova Carmen zazní 21. srpna 2015 jako první představení v nové operní sezoně 2015/2016 s kanadskou mezzosopranistkou Mireille Lebel. Páteční představení pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera bude jejím českým debutem. Po boku Mireille Lebel se poprvé ve Státní opeře představí jako Don José argentinský tenorista Raúl Gabriel Iriarte, který zde již ztvárnil postavu Fausta v Boitově Mefistofelovi.