MENU

Press

Balet 24. 11. 2015

Louskáček a Myšák Plyšák - nová premiéra Baletu ND!

Legendární vánoční pohádku, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna a který posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, představí v nové verzi choreograf a režisér Petr Zuska. Premiéra 3. 12. 2015 v Národním divadle

Opera 16. 11. 2015

Zelenkovo dílo zazní ve Stavovském divadle

Národní divadlo si koncertem z perspektivy 21. století připomene dvě stě sedmdesát let od úmrtí jednoho z nejvýraznějších skladatelů své doby Jana Dismase Zelenky. Dirigent Zdeněk Klauda vybral kromě děl samotného skladatele také skladby z tvorby jeho současníka Johana Sebastiana Bacha a v konfrontaci s dneškem i Concerto grosso pro dechový kvintet a smyčce člena Orchestru Národního divadla Jaroslava Pelikána. Koncert Hommage à Jan Dismas Zelenka zazní ve Stavovském divadle v neděli 22. listopadu 2015 od 19.00.

Činohra 13. 11. 2015

Modrý pták

Modrý pták jako touha po prchavém, neuchopitelném štěstí. Dobrodružná cesta za duší věcí a tvorů kolem nás, která sama o sobě je cílem - jen na cestě může ústřední dvojice pochopit, že mezilidské vztahy a vzájemný soucit jsou tím, co nám přinese onoho „modrého ptáka“. Nejznámější text vlámského symbolisty, nositele Nobelovy ceny Maurice Maeterlincka je jednou z nejpůsobivějších alegorií světové literatury, a proto promlouvá jak k dospělému, tak dětskému divákovi. Bohatá autorova fantazie oživující svět kolem nás inspiruje tvůrce k opulentnímu scénickému ztvárnění a slibuje podívanou pro všechny, kdo se rádi nechávají okouzlovat.

Činohra 4. 11. 2015

Spolu/Sami

Jedna noc, šest lidí, tři příběhy. Bezdomovec miluje nemocnou pouliční muzikantku, ale bojí se ji oslovit. Dva homosexuálové v baru hledají blízkost, ale nechtějí se přiblížit. Muž omylem zazvoní u dveří a žena, která mu otevře, ho pozve dál. Postavy o svých setkáních trochu vyprávějí a trochu je znovu prožívají. Nejde o velké dějinné události, spíš o obyčejné příběhy lidí ve velkoměstě, lidí, kteří jsou hodně sami, ale na chvíli taky spolu.

Opera 3. 11. 2015

Pape, Plachetka nebo Kněžíková vzdají v Národním divadle hold karlovarské pěvecké soutěži

Národní divadlo bude již tuto neděli 8. listopadu 2015 hostit laureáty minulých ročníků Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Spolu s Orchestrem Národního divadla a dirigentem Liborem Peškem tak oslaví jubilejní 50. ročník této soutěže. Diváci uslyší výrazné osobnosti, pro které soutěž představovala důležitý moment profesní kariéry. Na Slavnostním koncertě vystoupí mj. René Pape, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka, Joo-Anne Bitter, Nicholas Davis, Olga Jelínková či Michaela Kapustová.

Opera 27. 10. 2015

Příhody lišky Bystroušky s novým obsazením

Rodinná inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v režii Ondřeje Havelky se vrací do Národního divadla s novým obsazením. Vedle sopranistky Lenky Máčikové, která účinkovala v premiérovém představení loni v březnu, se již tuto sobotu 31. října 2015 jako Lišák Zlatohřbítek poprvé představí Stanislava Jirků, Revírníkem bude Martin Bárta a Rechtorem Josef Moravec. Orchestr Národního divadla bude řídit Robert Jindra. Další představení Janáčkovy opery jsou v Národním divadle naplánovány na 21. listopadu 2015 od 14.00 a od 19.00.

Opera 19. 10. 2015

Dvě operní pohádky v Národním divadle

Dvě pohádky se šťastným koncem, dva odlišné hudební světy. Národní divadlo uvede poprvé ve své historii inscenace oper Slavík Igora Stravinského a Jolanta Petra I. Čajkovského, a to v rámci jednoho večera. Premiéry jsou na programu ve čtvrtek 22. října a v pátek 23. října 2015 v Národním divadle.

Opera 30. 9. 2015

Díky Normě zazní v Praze italský „krásný zpěv“

Již tento pátek 2. října a v neděli 4. října 2015 uvede Státní opera premiéry inscenace Belliniho Normy, která spojuje mezinárodní inscenační tým a obsazení českými sólisty. V titulní roli se představí Marie Fajtová, v roli Polliona Aleš Briscein a Adalgisou bude Jana Horáková Levicová. Hudebního nastudování se ujal italský dirigent Enrico Dovico, pro nějž je Norma oslavou dvaceti let spolupráce se Státní operou, režisérem inscenace je mladý japonský režisér Tomo Sugao, scénografem slovenský tvůrce Boris Kudlička a působivý světelný design připravil Němec Wolfgang Göbbel. Státní opera resp. Nové německé divadlo uvedlo Normu v premiéře pouze jedinkrát, a to v německém překladu v roce 1899, kdy se režie ujal sám první ředitel divadla Angelo Neumann.

ND 30. 9. 2015

Dlouholeté partnerství Komerční banky a Národního divadla pokračuje

Již patnáctou divadelní sezonu bude Komerční banka generálním partnerem Národního divadla. Podpora, která započala v roce 2002, vytvořila silné pouto. Komerční banka patří k Národnímu divadlu jako k celku – k souborům Baletu, Činohry, Opery i Laterny magiky, a to nejenom v Praze, ale také při řadě hostování v České republice a při zahraniční reprezentaci.

ND 22. 9. 2015

Rekonstrukce Státní opery

V červenci 2016 začne zásadní rekonstrukce Státní opery, jejího zázemí i přilehlé provozní budovy. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018.

Opera 2. 9. 2015

Zapomenutá díla zahájí operní sezonu Národního divadla

Slavnostní předehrou C dur Bedřicha Smetany k položení základního kamene Národního divadla z roku 1868 začne Koncert k zahájení sezony 2015/2016 dne 8. září 2015. Tuto a další raritní skladby zahraje Orchestr Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně.

ND 1. 9. 2015

Národní divadlo zahájilo 133. sezonu

Česká první divadelní scéna od září 2015 do června 2016 nabídne na všech svých jevištích (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 22 premiér. Tři připraví soubor Baletu, Činohra nazkouší devět nových inscenací a devět operních titulů rozšíří repertoár souboru Opery Národního divadla a Státní opery. Novým projektem přispěje i Laterna magika.

Činohra 28. 8. 2015

Nová krev Činohry Národního divadla

V úterý 1. 9. 2015 přebírá vedení souboru první české scény Daniel Špinar. Jeho tým tvoří dramaturgové Marta Ljubková, Jan Tošovský, Ilona Smejkalová, Milan Šotek. Kmenovým režisérem se stává Štěpán Pácl. Novými členy souboru Činohry jsou Pavel Batěk, Patrik Děrgel, Lucie Ju- řičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková a Tereza Vilišová. Soubor uvede v sezoně 2015/2016 devět premiér.

Opera 20. 8. 2015

Státní opera má novou Carmen

Jedna z divácky nejoblíbenějších inscenací Státní opery dostane novu představitelku titulní role. Bizetova Carmen zazní 21. srpna 2015 jako první představení v nové operní sezoně 2015/2016 s kanadskou mezzosopranistkou Mireille Lebel. Páteční představení pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera bude jejím českým debutem. Po boku Mireille Lebel se poprvé ve Státní opeře představí jako Don José argentinský tenorista Raúl Gabriel Iriarte, který zde již ztvárnil postavu Fausta v Boitově Mefistofelovi.