MENU

Press

Opera 24. 6. 2014

Národní divadlo otevře operní sezonu Fibichem a Straussem

Národní divadlo uvede v sezoně 2014/2015 na svých čtyřech scénách dvanáct operních premiér. Dramaturgie zahrnuje průřez hlavními etapami světové i české opery - od poslední Mozartovy opery Kouzelná flétna až po soudobé autory.

ND 10. 6. 2014

Národ pro Činoherák

Činoherák Ústí dnes zahajuje s podporou Národního divadla celonárodní finanční sbírku „Činoherák žije aneb Národ sobě II“. Patronem se stal jeden z prvních členů zlikvidovaného Činoherního studia Jiří Bartoška. Na piazzetě ND pak proběhne benefiční týden kulturní podpory „Národ pro Činoherák“.

Činohra 2. 6. 2014

Ze života hmyzu

Představovat slavnou alegorickou moralitu bratrských pilířů české meziválečné kultury je asi zbytečné – málokdo nezná alespoň v obrysech příběh Tuláka, kterého omrzí lidé a rozhodne se na ně dívat jako na hmyz a pozoruje efemérní a povrchní život Motýlů, kořistnické a sobecké Chrobáky, Cvrčky a Lumky a nakonec bojovné a ve strašlivém životním tempu houfně hynoucí Mravence.

Opera 30. 5. 2014

Pražské Národné divadlo hosťuje so Simonom Boccanegrom v Bratislave

Pražské Národné divadlo sa po šiestich rokoch vracia na operné javisko Slovenského národného divadla – tento raz s inscenáciou svetoznámeho operného režiséra Davida Pountneya. Opera Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra zaznie v nedeľu 8. júna 2014 od 19.00 v novej budove v Sále opery a baletu.

ND 28. 5. 2014

Národní divadlo napravuje nesprávné odměňování zaměstnanců

Závěrečná zpráva o zjištění stavu státní příspěvkové organizace Národní divadlo, kterou v červnu 2013 Ministerstvu kultury odevzdal tým expertů, odhalila mimo jiné problematické vyplácení honorářů zaměstnancům ND. Ministryně kultury pak řediteli Národního divadla uložila realizovat nápravná opatření a řídit se výsledky uvedené zprávy. Měl například provést bezodkladné změny systému odměňování tak, aby byl v souladu s obecně závaznými předpisy.

Opera 7. 5. 2014

Pucciniho La rondine přinese jaro do Prahy

Pouze dvakrát zazní v koncertním provedení ve Státní opeře opera Giacoma Pucciniho La rondine (Vlaštovka). Dílo o touze po lásce a stínech minulosti, které brání jejímu naplnění, je prvním hudebním nastudováním nového hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse od jeho nástupu do funkce v srpnu 2013. V hlavních rolích se v obou provedeních 14. a 16. května 2014 představí Eva Hornyáková jako Magda a Luciano Mastro jako Ruggero. Pro slovenskou sopranistku Evu Hornyákovou bude La rondine pražským operním debutem.

Činohra 7. 5. 2014

Činoherní soubor SND opět v Praze!

Příští týden – 13. a 14. května 2014 – vystoupí v Praze činohra Slovenského národního divadla hned se dvěma inscenacemi. Naváže tak na více než sedmdesátiletou tradici vzájemných pohostinských výměn mezi oběma Národními divadly.

Opera 5. 5. 2014

Linda Ballová se ve Stavovském divadle představí jako Donna Anna

Úspěšná slovenská sopranistka Linda Ballová se v sobotu 10. května 2014 ve 14.00 poprvé představí pražskému publiku. V operní inscenaci Don Giovanni režisérského dua Skutr vystoupí v roli Donny Anny. Jejími partnery na jevišti budou Aleš Jenis jako Don Giovanni, Jan Šťáva jako Leporello a další.

ND 30. 4. 2014

Zástupci organizace Opera Europa se seznámili s transformací Národního divadla

Vedení Národního divadla přizvalo ke dlouhodobým konzultacím o naplnění cílů transformace první scény experty z profesní organizace Opera Europa. Dvoudenního pracovního setkání o budoucnosti opery v Praze se zúčastnili ředitel Opera Europa a bývalý ředitel Royal Opera House Covent Garden a English National Opera Nicholas Payne, výkonný ředitel Norské opery a baletu v Oslo Tom Remlov, marketingová ředitelka Royal Opera House Covent Garden v Londýně Caroline Bailey a obchodní ředitel vídeňské Volksoper Christoph Ladstätter.

Opera 4. 4. 2014

Dalibor Jenis poprvé v Praze jako Jago ve Verdiho Otellovi

Jeden z nejvyhledávanějších barytonistů současnosti, slovenský pěvec Dalibor Jenis, se 6. dubna 2014 poprvé představí ve Státní opeře v roli Jaga v opeře Giuseppe Verdiho Otello. Na pražská operní jeviště se vrací po neuvěřitelných dvaceti letech.

Činohra 26. 3. 2014

Začali jsme zkoušet 1914

Mimořádný projekt s názvem 1914 se uskuteční v roce stoletého výročí I. světové války a inspirací pro něj byla dvě literární díla rovněž světového významu. Osudy dobrého vojáka Švejka a protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva. To vše se v rukách mága moderního divadla Roberta Wilsona mění v aktuální kabaret plný scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru v podobenství nejen o roce 1914, ale hlavně o našem životě dnes, sto let po začátku hrozivé války, která ve skutečnosti odstartovala dvacáté století.

Činohra 18. 3. 2014

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij: Les

Hru „ruského Shakespeara“, zakladatele ruského realistického divadla Alexandra Nikolajeviče Ostrovského Les připravuje ve Stavovském divadle šéf Činohry Michal Dočekal. Hra nabízí skvělou příležitost komediálnímu herectví Ivy Janžurové.

Opera 14. 3. 2014

Nová Bystrouška v Národním divadle oslavuje přírodu a věčný koloběh života

Prvním významným příspěvkem Národního divadla k Roku české hudby se stává nová inscenace opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. V režii Ondřeje Havelky a pod taktovkou hudebního ředitele Národního divadla Roberta Jindry se poprvé představí ve čtvrtek 20. března 2014. Ve scénografii Martina Černého a kostýmech Kateřiny Štefkové účinkuje v hlavních rolích zejména mladší a střední generace českých a slovenských sólistů. Poslední Janáčkova opera se na jeviště Národního divadla vrací po téměř deseti letech.

Činohra 12. 3. 2014

Kvartýr

Nová premiéra Činohry ND na Nové scéně 13. března 2014. Režie David Jařab.

Činohra 27. 2. 2014

Tartuffe Impromptu!

Variace slavného Molièrova textu v osobité režii Jana Nebeského. Nejde o klasické uvedení klasické Molièrovy komedie. Ale o scénické, herecké a hudební variace, které se zkráceného textu drží. Nic nepřidávají. Nemění. Vycházejí z předlohy. Vzniká představení, které má snahu otevřít Molièrovu hru z nečekaného divadelního konce. Uniknout klišé, která jsou spojována s touto „starou divadelní historkou“. S touto „divadelní olympijskou disciplínou“. Premiéra 28. února 2014 ve Stavovském divadle

ND 13. 2. 2014

Sezona 2014/15 v Národním divadle

Národní divadlo pro divadelní sezonu 2014/2015 chystá ve svých čtyřech divadelních budovách (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 19 premiér a desítky repertoárových titulů.

Nová scéna 4. 2. 2014

Národní divadlo pořádá Barování pro Činoherní studio v Ústí

Barování Filipa Rajmonta a Sandry Novákové - večer plný hudebních překvapení, improvizace a glosování aktuální společenské situace - v neděli 9. 2. 2014 ve 20.00 na Nové scéně Národního divadla a se vzácnými hosty: herci a techniky Činoherního studia v Ústí nad Labem, které se tamějšímu magistrátu nejspíš podařilo po čtyřiceti letech zlikvidovat. Večer na podporu legendárního divadelního souboru v kritické situaci pořádá Činohra Národního divadla ve spolupráci s Asociací profesionálních divadel.

ND 31. 1. 2014

Reportáž z ateliérů a dílen ND

Reportérka Českého rozhlasu zamířila do ateliérů a dílen Národního divadla. Do míst, kde se pro všechny premiéry vyrábí scéna, kostýmy, paruky, rekvizity, prostě vše, co pak divák vidí na jevišti.

Laterna magika 24. 1. 2014

Human Locomotion

Ve čtvrtek 6. února proběhne na Nové scéně Národního divadla světová premiéra Laterny magiky HUMAN LOCOMOTION. Vizuálně pohybová inscenace se zabývá světově známou a pro vývoj fotografie klíčovou postavou Eadwearda Muybridge.

Opera 20. 1. 2014

Česko-slovenské Mozartovy narozeniny 2014

Tradiční koncert u příležitosti dne narození Wolfganga Amadea Mozarta pořádá Opera Národního divadla i letos 27. ledna 2014 ve Stavovském divadle.

Nová scéna 11. 12. 2013

Nová scéna Národního divadla od roku 2014

Od 1. ledna 2014 přejde Nová scéna Národního divadla formálně pod správu Činohry ND. „Proměnu zaznamenají diváci v podstatě až od září 2014,“ říká umělecký šéf Činohry Michal Dočekal. „Respektujeme rozjetou sezonu a domluvené projekty i hostování,“ dodává. Pro novou sezonu však již chystá nový koncept fungování.

ND 25. 11. 2013

Druhá etapa restaurování lunet v hlavním foyeru Národního divadla

Ve středu 20. listopadu 2013 začala druhá etapa restaurování nástěnných maleb ve foyeru na 1. balkoně historické budovy Národního divadla. Restaurátoři opraví lunety z cyklu Vlast Mikoláše Alše a nástropní triptych Umění Františka Ženíška. Práce by měly trvat do 15. dubna roku 2014 a probíhají za plného divadelního provozu.

ND 5. 11. 2013

130 + 30 let Národního divadla a Nové scény

V pondělí 18. listopadu 2013 si Národní divadlo připomene 130. výročí znovuotevření po požáru. Ve stejný den oslaví své 30. narozeniny Nová scéna ND. Národní divadlo připravilo v rámci výročí pro své diváky mimořádný program, kterým se také zapojuje do mezinárodního projektu Noc divadel.

ND 26. 9. 2013

Oslavte den seniorů s Národním divadlem

Národní divadlo připravilo pro své diváky starší 65 let u příležitosti Mezinárodního dne seniorů speciální nabídku 1+1 vstupenka zdarma. Tuto možnost lze využít 1. 10. 2013 v pokladnách Národního divadla a vztahuje se na všechna říjnová představení.

ND 4. 9. 2013

Národní divadlo oslaví výročí patnácti novými premiérami

Národní divadlo v sezoně 2013/14 oslaví 130 let od znovuotevření historické budovy ND a 30 let od otevření Nové scény. Připraví celkem 15 nových titulů a nabídne téměř 70 repertoárových inscenací. Nová sezona ovšem přinese také změny v organizační struktuře, dramaturgických i hracích plánech.

ND 15. 8. 2013

Týdny divadlobraní nabídnou levnější vstupenky do ND

Národní divadlo pořádá na začátku letošní sezony tradiční akci TÝDNY DIVADLOBRANÍ. Od 19. 8. do 8. 9. 2013 budou mít diváci možnost zajistit si vstupenky na libovolné zářijové představení Národního divadla o celých 40 % levněji, než je běžné. Zcela mimořádně je v nabídce i žádaná rodinná operní expedice Čarokraj, a to v termínech 27.– 29. srpna 2013!

ND 9. 8. 2013

Společné prohlášení ministra kultury a ředitele ND

V pátek 9. srpna 2013 na pracovním jednání ministra kultury Jiřího Balvína s ředitelem Národního divadla Janem Burianem, které proběhlo konstruktivně a s dobrou vůlí, byly projednány parametry další spolupráce.