MENU

Press

29. 6. 2017

Národní divadlo úspěšně zakončuje 134. divadelní sezonu

Umělecké soubory Národního divadla odehrály v divadelní sezoně 2016/2017 celkem 1024 vlastních představení. Na repertoáru měly 108 vlastních titulů. Souhrnná hrubá tržba za vlastní představení v celé sezoně byla 254 636 134 Kč. V divadelní sezoně 2016/2017 Národní divadlo navštívilo celkem 507 174 diváků. Průměrná návštěvnost byla 77,2% (průměrná návštěvnost sezony 2015/2016 byla 76,0%)

Opera 23. 6. 2017

Poslední premiéra operní sezony: Orfeus v podsvětí v Hudebním divadle Karlín

Poslední premiéra stávající operní sezóny Národního divadla bude opereta Orfeus v podsvětí francouzského skladatele Jacquese Offenbacha, jejíž uvedení je na programu 6. července 2017 v Hudebním divadle Karlín. Renomované režijní duo bratří Cabanů zde nabídne ojediněle moderní pojetí, ve kterém diváci budou mít příležitost nahlédnout do někdy až komicky skličujícího prostředí evropské byrokracie. Hudební nastudování svěřilo vedení Opery uznávanému dirigentovi Janu Chalupeckému, přičemž choreografii připravil jeden z předních představitelů současné české taneční scény Jan Kodet. Hlavních rolí se v alternacích ujmou Josef Moravec/Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič/Jana Sibera (Eurydika). Kostýmy navrhla celosvětově proslulá výtvarnice Simona Rybáková.

Opera 29. 5. 2017

Lohengrin – droga bez vedlejších účinků

Padesát let po premiéře na Bayreuthském hudebním festivalu v roce 1967 uvede Národní divadlo obnovené nastudování kultovní opery Richarda Wagnera Lohengrin, připravené režisérkou a pravnučkou samotného skladatele Katharinou Wagner. Slavnostní premiéra, která je na programu 8. června 2017, proběhne pod taktovkou dirigenta a pravidelného hosta Bavorské státní opery Constantina Trinkse. Titulní roli ztvární jeden z nejuznávanějších tenoristů současnosti Stefan Vinke. Scénografii a světelný design adaptoval renomovaný německý jevištní výtvarník Marc Löhrer.

ND 22. 5. 2017

Ředitel Národního divadla opětovně zvolen do boardu Opera Europa

Zasedání prestižní mezinárodní organizace Opera Europa proběhlo 18. – 20. 5. 2017 v Kyjevě. Národní divadlo reprezentoval ředitel prof. MgA. Jan Burian a ředitelka Opery ND a SO Silvia Hroncová. Jan Burian byl znovu zvolen za člena Boardu Opera Europa a v panelové diskusi vystoupil s přednáškou „Business Models for Central and Eastern Europe today“.

Opera 18. 5. 2017

Česko-německé kulturní jaro 2017 vyvrcholí koncertem předních dětských sborů obou zemí ve Stavovském divadle

V rámci prestižního mezinárodního projektu Česko-německé kulturní jaro 2017, který k 20. výročí uzavření Česko-německé deklarace pořádají od dubna do června v celé ČR i v Německu vládní orgány obou zemí, zazní v české i bavorské metropoli mimořádný koncert Děti zpívají Praze a Mnichovu. Jeho pražská premiéra 12. června byla též vybrána jako slavnostní zakončení celého Česko-německého kulturního jara 2017. Koncertu udělili svoji záštitu předsedové vlád České republiky a Svobodného státu Bavorsko, Bohuslav Sobotka a Horst Seehofer.

Činohra 18. 5. 2017

Mlynářova opička

Příběh mladičké schovanky Marie Pavianny (Pavlína Štorková), jako oko v hlavě střežené svým aristokratickým ujcem (František Němec), a jejích čtyř nápadníků (Jiří Suchý z Tábora, Václav Postránecký, David Matásek, Filip Rajmont), jakož i tajemství tajemného poustevníka, z něhož se vyklube potrhlý mlynář (Vladislav Beneš) – to vše a ještě mnohem víc čeká na diváky ve Stavovském divadle od 25. května.

Činohra 4. 5. 2017

420PEOPLE, Daniel Špinar a kol.: KŘEHKOSTI,TVÉ JMÉNO JE ŽENA

Iva Janžurová, Jana Preissová, Johanna Tesařová, Taťjana Medvecká a Eva Salzmannová společně pátrají, co znamená být ženou, být herečkou… A jediným mužským průvodcem na této cestě jim je démonický Karel Dobrý – navíc ve spojení s výjimečnou taneční skupinou 420PEOPLE. Inscenace je poctou velkému herectví a velké činohře, ale je v ní také ironie, zpěvy a tance… a dojde i na Jelinekovou.

Opera 12. 4. 2017

Národní divadlo uvádí sci-fi operu Krakatit v režii Alice Nellis

První česká scéna zažije 20. a 21 dubna slavnostní premiéru opery na motivy Čapkova románu Krakatit. Dílo zkomponoval jeden z nejuniverzálnějších českých operních tvůrců Václav Kašlík, autorem libreta je Otakar Vávra. Novou inscenaci připravila filmová a divadelní režisérka Alice Nellis společně se scénografem Matějem Cibulkou. Hudbu nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň.

ND 4. 4. 2017

Úsporné divadlo: Počáteční odvaha se vyplatila

S komplexní modernizací energetického hospodářství, která si postupně vyžádala investici ve výši 75 mil. korun bez DPH, začalo Národní divadlo v roce 2006. Nevydalo se v té době obvyklou cestou prosté dodávky kotlů a další techniky. Rozhodlo se pro energetické služby se zaručeným výsledkem (EPC). Díky tomu získalo desetiletou garanci na úsporu energie v celkové výši 84,5 mil. korun bez DPH, což je 45,26 % původních nákladů na energie. Loni se i přes tuhé mrazy se podařilo ušetřit ještě o téměř o půl milionu korun více. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA a.s. z ČEZ ESCO.

Laterna magika 4. 4. 2017

O vedení Laterny magiky má zájem desítka uchazečů

Do otevřeného výběrového řízení na pozici uměleckého šéfa souboru Laterny magiky se přihlásilo více než deset zájemců z oboru. Komise navrhne vítězného kandidáta do konce května.

Laterna magika 31. 3. 2017

Kouzlený cirkus Laterny magiky se hraje 40 let

Inscenace Kouzelný cirkus se dočká 15. dubna přesně 40 let od prvního uvedení v roce 1977. Výročí si připomeneme slavnostním představením 21. dubna za účasti mnoha tanečníků a pamětníků tvorby tohoto divadelního unikátu. Příběh o putování dvou klaunů, za jehož vznikem stály osobnosti, jako byl Evald Schorm, Jiří Srnec nebo Jan Švankmajer, sklízel nadšené ovace po celém světě a v Praze je stále k vidění na Nové scéně Národního divadla.

ND 29. 3. 2017

BOHEMIA SEKT pokračuje v partnerství s Národním divadlem

Starý Plzenec 30. března 2017 – Společnost BOHEMIA SEKT zůstává další dva roky partnerem premiérových večerů v Národním divadle. Smlouvu o spolupráci ve čtvrtek 30. března podepsali v historické ředitelně Národního divadla prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla a ředitel společnosti BOHEMIA SEKT Ondřej Beránek.

Opera 27. 3. 2017

Žádný člověk – světová premiéra na Nové scéně

Národní divadlo uvede 31. března na Nové scéně světovou premiéru opery Žádný člověk. Dílo, jež pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního výtvoru – Stalinova pomníku na Letné, představíme pod taktovkou samotného skladatele Jiřího Kadeřábka. Režie se ujala Katharina Schmitt, která společně s dramaturgem Lukášem Jiřičkou připravila také libreto. Scénu a kostýmy vytvořila designérka Patricia Talacko.

ND 13. 3. 2017

Zahájení generální rekonstrukce Státní opery

V pondělí 13. března 2017 ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian a předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ a. s. Ing. Tomáš Bílek za účasti ministra kultury Daniela Hermana symbolicky zahájili generální rekonstrukci Státní opery.

Činohra 9. 3. 2017

Krvavá svatba

Španělský básník a dramatik Federico García Lorca se na scénu Národního divadla vrací po půlstoletí, kdy se hrál jeho Dům doni Bernardy v režii Alfréda Radoka; Krvavou svatbu tu hned po válce nastudoval Jindřich Honzl. Vracíme se k jeho textu, v němž se folklór mísí s avantgardou, tradiční svět svateb a nedotknutelných obřadů s vášnivostí okamžiku i nezachytitelnou láskou. Premiéry: 16. a 17. března 2017 ve Stavovském divadle

Laterna magika 9. 3. 2017

CUBE

Soubor Laterny magiky přichází s novou experimentální taneční inscenací – Cube. Po třech uvedeních ve formě work in progress, kdy už se publikum mělo možnost s formou čerstvého projektu seznámit, se premiéra uskuteční 23. března 2017 od 20 hodin na Nové scéně ND.

Balet 8. 3. 2017

DANCER – Sergej Polunin Live

Slavnostní projekce filmového dokumentu DANCER doplněná o sólové taneční vystoupení Sergeje Polunina a následnou diskuzi s hlavním protagonistou akce.

Činohra 2. 3. 2017

Na moři, zírám nahoru

Australská hra poprvé na jevišti Nové scény. Mladý australský dramatik Finegan Kruckemeyer je vypravěč s nevyčerpatelnou fantazií. Jeho postavy své příběhy zároveň vyprávějí i žijí, jejich životy se splétají a rozplétají a jejich vyprávění se nečekaně prolínají. Česká premiéra 9. a 13. března 2017 na Nové scéně Národního divadla

Opera 1. 3. 2017

Faustovo prokletí uvede Národní divadlo s Pavlem Černochem v hlavní roli

Vůbec poprvé zazní na první české scéně koncertní provedení Berliozova Faustova prokletí. Jeho dvě uvedení, které jsou na programu 9. a 12. března 2017, představíme v nastudování hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka. Jako Faust se představí renomovaný tenorista Pavel Černoch.

ND 22. 2. 2017

135. sezona Národního divadla

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 135. divadelní sezonu 21 premiér. Na repertoáru zůstane 56 inscenací. Předplatitelům první scéna nabízí 44 předplatitelských skupin.

Opera 30. 1. 2017

Plácido Domingo vystoupí ve Stavovském divadle

Letos na podzim zavítá do Prahy světoznámý pěvec, dirigent a držitel 14 cen Grammy Plácido Domingo, aby si zde v rámci unikátního projektu Národního divadla a z.s. Domingo-Mozart-Prague připomněl 230. výročí pražské premiéry opery Don Giovanni. Významné jubileum oslaví veřejným koncertním provedením slavného Mozartova díla, které se uskuteční 27. a 29. října 2017 ve Stavovském divadle. Obě představení budou uvedena pod hudebním vedením španělského maestra.

Balet 27. 1. 2017

CHVĚNÍ - nová premiéra Baletu ND

2. března 2017 se v Národním divadle uskuteční nová baletní premiéra. Chvění - nový opus uměleckého šéfa a choreografa Petra Zusky je spíše symbolickým obrazem, jakousi básní beze slov. Jeho název však jednoznačně odkazuje na víru v to lepší.

Opera 26. 1. 2017

Tosca: Pucciniho mistrovský operní thriller

Národní divadlo uvede ve dnech 28. a 29. ledna 2017 premiéru Pucciniho Tosky. Jedno z nejoblíbenějších děl světového operního repertoáru o vášni, cti a zradě na pozadí politických intrik provede Orchestr a Sbor Státní opery pod taktovkou jejího hudebního ředitele Andrease Sebastiana Weisera. Inscenaci nastuduje mezinárodně renomovaný francouzský režisér Arnaud Bernard.

ND 20. 12. 2016

Rozhodnutí o výběru zhotovitele rekonstrukce Státní opery

Národní divadlo, na základě doporučení hodnotící komise jmenované vládou, rozhodlo o výběru zhotovitele rekonstrukce Státní opery. Vítězným uchazečem je společnost HOCHTIEF CZ a.s., která nabídla v rámci zadávacího řízení nejnižší nabídkovou cenu.

Činohra 9. 12. 2016

Fuksův Spalovač mrtvol poprvé na repertoáru Činohry ND

15. prosince 2016 bude mít na jevišti Stavovského divadla premiéru adaptace slavného románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol – ikonický román 60. let minulého století se tak dostává poprvé na repertoár Činohry ND v původní adaptaci režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Marty Ljubkové. Zároveň je také prvním režijním vstupem Jana Mikuláška na scénu ND. „Spalovač mrtvol je svrchovaně živá literatura. Mluví o kariérismu, bezpáteřnosti, manipulaci, sebestřednosti, o ničivé síle ideologií, o hrozivé lidské prázdnotě, která se maskuje hezkými slovy,“ říká o aktuálnosti předlohy režisér. V titulní roli Karla Kopfrkingla uvidíte Martina Pechláta, v roli jeho ženy Lakmé vystoupí Pavla Beretová, jejich děti ztvárnili Lucie Polišenská a Radúz Mácha. V roli manželů Reinkových uvidíte Vladimíra Javorského a hostující Kláru Sedláčkovou-Oltovou. Druhá premiéra se odehraje 16. prosince a první repríza o tři dny později.

Opera 29. 11. 2016

Katastrofa vzducholodě, jaderné testy a ovce Dolly ve video opeře na Nové scéně

Dílo jedné z největších žijících legend americké klasické hudby zazní v sobotu 3. prosince 2016 v premiéře na Nové scéně. Opera Národního divadla pokračuje s uváděním děl minimalistické epochy video operou Steve Reicha a Beryl Korot Three Tales (Tři příběhy). Tři události 20. století se staly námětem kompozice o milnících vývoje vědy a moderní technologie, která otevřela před lidstvem perspektivy závratných výšek i propastných hloubek. Se sólisty Yukiko Kinjo, Hanou Jonášovou, Václavem Siberou, Jiřím Hruškou a Václavem Křížkem a orchestrem dílo hudebně nastudoval Marko Ivanović.

Činohra 16. 11. 2016

Pýcha a předsudek

Je možné zamilovat se proti své vůli? Jiskřivý, zábavný, působivý román dá v jevištní verzi zazářit dámské i pánské části souboru Činohry ND a inteligentní humor, jímž Austenová strhuje čtenáře už dvě stě let, do divadla přiláká ženy… i muže. Ostatně, jak známo, žádný muž se neobejde bez… Premiéry: 24. a 25. listopadu 2016 v Národním divadle

Opera 11. 11. 2016

Štefan Margita vzdá hold Janáčkovi v Národním divadle

Slovenský pěvec světového renomé Štefan Margita oslaví své životní jubileum v Národním divadle. Nedělní galakoncert bude věnován zejména hudbě Leoše Janáčka, kterého tvorba představuje jeden z pilířů pěvcova repertoáru. Štefanovi Margitovi popřejí nizozemská sopranista Eva-Maria Westbroek, Eva Urbanová, Simona Houda-Šaturová, Jiří Brückler a Josef Moravec. Orchestr Národního divadla bude dirigovat Robert Jindra. Večer v dekoraci z inscenace Z mrtvého domu v režii Daniela Špinara zaznamená Česká televize.

Činohra 27. 10. 2016

Dotkni se vesmíru a pokračuj

Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D., vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu chemické ekologie AV ČR dosáhl na metu nejvyšší – podařilo se mu objevit mechanismus vzniku nového druhu a tedy podstatu evoluce. Jaké budou důsledky tohoto objevu a na co všechno vlastně Plánovský přišel? Kdo je vyvolen, aby vyzval lidstvo na novou cestu? Hra o světě vědy, spolku Sisyfos, o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál vzniká pro Novou scénu v tiché úctě k podivuhodné životní cestě Ilji Ripse. Světové premiéry: 3. a 8. listopadu 2016 na Nové scéně

Opera 11. 10. 2016

Orffovy opery i pro nepoučené uši v Národním divadle

Dvě dramaturgické lahůdky v rámci jednoho večera připravilo Národní divadlo na závěr října. Operní pohádky Chytračka a Měsíc jsou dílem autora světoznámé kantáty Carmina Burana Carla Orffa. V režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování dirigenta Zbyňka Müllera je diváci uvidí poprvé 20. a 21. října 2016 a poté do konce této operní sezony ještě šestkrát.

ND 10. 10. 2016

Preventivní bezpečnostní cvičení v Národním divadle

V pondělí 10. října 2016 proběhne v historické budově Národního divadla preventivní bezpečnostní cvičení. Dojde k simulaci požárního poplachu a následné evakuaci zaměstnanců a figurantů v hledišti. Cvičení probíhá ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem. Cílem cvičení je prověření Bezpečnostní dokumentace Národního divadla a dílčí části Požárního evakuačního plánu.

Balet 5. 10. 2016

Malá mořská víla - světová premiéra nového baletu

Nesmrtelný příběh opravdové lásky mořské panny k pozemskému princi podle dánského spisovatele H. CH. Andersena inspirovala choreografa Jana Kodeta, známý režijní tandem SKUTR – Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského, hudebního skladatele Zbyňka Matějů, scénografa Jakuba Kopeckého a kostýmní výtvarnici Alexandru Gruskovou k vytvoření nového baletu. Světová premiéra: 10. 11. 2016 ve Stavovském divadle

Opera 22. 9. 2016

Brittenova opera spojí v Národním divadle malé hudebníky s velkými

Národní divadlo oslaví 80. let spolupráce s Kühnovým dětským sborem společným uvedením opery Benjamina Brittena Noemova potopa. S Orchestrem Národního divadla rozšířeným o studenty Pražské konzervatoře a Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy dílo nastudoval dirigent David Švec. Rolí Noema, Noemovy ženy a Hlasu Božího se ujali Miloš Horák, Kateřina Jalovcová a Ivo Hrachovec. Postavy Noemových dětí Šema, Chama a Jafeta a jejich manželek ztvární členové Kühnova dětského sboru. Národní divadlo uvede dílo v pražské premiéře v neděli 2. října od 19.00. Operu zaznamená Český rozhlas.

ND 16. 9. 2016

Vyjádření k článku Petra Brandtnera v Parlamentních listech

K článku Petra Brandtnera v Parlamentních listech s titulkem: Kterak Chytry Honza 9,95 milionu statu usetril ze dne 12. 9. uvádíme, že: Ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian uspěl v dražbě na základě pověření Vlády České republiky.

ND 15. 9. 2016

Mezinárodní divadelní festival PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY

Národní divadlo si v říjnu 2016 připomene památku Václava Havla a jeho nedožitých 80. narozenin nultým ročníkem nově vznikajícího divadelního festivalu. Dílo Václava Havla i jeho aktivity na poli lidských práv, nejdříve v opozici a pak i jeho činnost politická, v sobě vždy spojovaly angažovanost intelektuála s humanismem umělce. Jako umělec nedokázal nebýt angažovaný společensky a totalita z jeho angažmá udělala politikum, a z něj posléze politika. Politika, který ale ani ve sférách nejvyšších politických kruhů nepřestal být snílkem a vizionářem. Připomenout tuto významnou českou osobnost se skutečně světovým rozměrem chce festival „Pražské křižovatky“ s podtitulem: To Havel With Love.

Opera 14. 9. 2016

Raritní hudba na koncertě v Národním divadle

První scéna slavnostně zahájí svou 134. sezonu koncertem Orchestru Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně se šestnácti sólisty – členy souboru a pravidelnými hosty. Právě dirigent večera je rovněž hlavním autorem neotřelé dramaturgie zaměřené na neznámá hudební díla, která většinou nezazněla mnohá desetiletí ani v Praze ani nikde jinde. Stejně jako před rokem má koncert, připravený tentokrát na pátek 16. září 2016, podtitul Co Národní divadlo dlouho neslyšelo a asi už nikdy neuslyší. Všechna hudební čísla spojuje skutečnost, že notový materiál je uložen v hudebním archivu první scény.

Opera 9. 9. 2016

Prvním operním představením v Karlíně bude již toto úterý Verdiho Nabucco

Národní divadlo nabídne v právě zahájené sezoně 95 operních představení v Hudebním divadle Karlín. Jako první je na programu jedno z nejsugestivnějších děl, inspirované biblickým námětem – Nabucco skladatele Giuseppe Verdiho, které zazní v úterý 13. září 2016 od 19.00. V titulní roli se představí barytonista Miguelangelo Cavalcanti a přední sólisté a hosté Národního divadla: Jolana Fogašová, Veronika Hajnová nebo Peter Mikuláš. Orchestr Státní opery a Sbor Státní opery zahraje a zazpívá pod taktovkou dirigenta Richarda Heina.

Činohra 5. 9. 2016

Tři sestry ve Stavovském divadle

Tři sestry. Olga, Máša a Irina. Nejstarší pracuje jako učitelka na gymnáziu, prostřední je nešťastně vdaná za učitele Kulygina a nejmladší touží po nalezení smyslu života i opravdové lásky. Skutečným snem všech tří sester Prozorovových je ale návrat do Moskvy. Do města, které si pamatují z dětství jako jediné místo, kde je možné být šťastný. Moskva je přece tak nádherná! Tak vzrušující! Tak... jiná! A tak Olga, Máša a Irina proto vytrvale touží po štěstí, které však ve svých životech nenacházejí. Premiéry: 8. a 9. září 2016 ve Stavovském divadle

Laterna magika 26. 8. 2016

Cube: hudba, obraz a pohyb v kostce

Laterna magika připravuje novou inscenaci, která vychází z programové řady LaternaLAB – laboratoře určené k výzkumu možností, jaké Laterna magika jako druh divadla nabízí. Tvůrci tak dostávají prostor vyzkoušet nové postupy i kombinace a také je již v průběhu procesu sdílet s veřejností. Pod názvem Cube proto vzniká taneční projekt, který uvedeme v sezoně 2016/2017 třikrát jako work in progress. První předvedení a otevřenou diskusi chystá Laterna magika hned na 1. září.

ND 23. 8. 2016

Národní divadlo převzalo vydraženou budovu Themos

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka za účasti ministra kultury Daniela Hermana v pondělí 22. 8. předal symbolické klíče od budovy Themos řediteli Národního divadla Janu Burianovi. Společné setkání pokračovalo exkurzí navrácenou budovou. Představitelé vlády následně navštívili i zákulisí historické budovy Národního divadla a setkali se s desítkou předních umělců divadla.