MENU

Press

Opera 27. 3. 2015

Experti Opera Europa: náhradní prostor je ideálním řešením v době rekonstrukce Státní opery

Praha má šanci udržet pestrou nabídku operních představení i v průběhu rekonstrukce Státní opery, která začne v červenci 2016. Shodli se na tom experti organizace Opera Europa s vedením Národního divadla na závěr společného dvoudenního jednání. Právě zachování odpovídajícího počtu operních představení a tím uspokojení zvyšující se poptávky po tomto žánru je jedním z cílů Národního divadla v průběhu připravované rekonstrukce.

Opera 17. 3. 2015

Titulní role Borise Godunova zazpívají v Národním divadle přední ruští pěvci Michail Kazakov a Vitalij Jefanov

Dva renomovaní ruští pěvci s mezinárodními zkušenostmi Michail Kazakov a Vitalij Jefanov přijali nabídku na účinkování v titulní roli nejnovější operní premiéry Národního divadla Boris Godunov. Dílo Modesta P. Musorgského hudebně nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň a režisérkou inscenace je jeden z nejvýraznějších talentů současné operní režie Linda Keprtová. Pro novou inscenaci, která pracuje s oběma autentickými Musorgského verzemi opery z let 1869 a 1874 je zatím naplánováno třináct představení v probíhající a následující operní sezoně. Jedno z nejpůsobivějších děl ruské operní literatury zazní v Národním divadle v premiérách ve čtvrtek 26. a v neděli 29. března 2015.

Činohra 5. 3. 2015

Strasti života

Premiéra 12. března 2015 na Nové scéně

Opera 25. 2. 2015

Matiné v Národním divadle připomene výročí narození Bedřicha Smetany

Národní divadlo si opět připomene výročí narození klíčové osobnosti české opery dopoledním recitálem. Matiné jen několik dnů před 191. výročím narození Bedřicha Smetany připravila první scéna na sobotu 28. února 2015 od 11.00 v Národním divadle a za klavírního doprovodu dirigenta Davida Švece se na něm představí sólisté Opery Národního divadla – Dana Burešová, Kateřina Jalovcová, Martin Šrejma a Miloš Horák. Jako mimořádný host vystoupí smetanovská specialistka, klavíristka Jitka Čechová.

ND 24. 2. 2015

Sezona 2015/2016 Národního divadla

133. sezona Národního divadla. Představujeme divadelní sezonu 2015/2016 a zahajujeme prodej celosezonního předplatného.

Laterna magika 19. 2. 2015

Nová premiéra Laterny magiky: Podivuhodné cesty Julese Verna

Jedinou premiérou Laterny magiky v této sezoně jsou Podivuhodné cesty Julese Verna, multimediální inscenace, kterou připravil režisér David Drábek. Nový projekt je oslavou odkazu slavného francouzského spisovatele a také holdem průkopníkům filmu. Odehrává se totiž v prostředí filmového ateliéru z prvních desetiletí 20. století, v němž se pionýři tohoto média pokoušejí zachytit na celuloidový pás jeden z nejslavnějších románů Julese Verna, Tajuplný ostrov.

Opera 30. 1. 2015

Morávkova Flétna od Boha ve Stavovském divadle

Spletitý příběh Kouzelné flétny nově převypráví divákům Stavovského divadla jeden z nejosobitějších českých režisérů současnosti Vladimír Morávek ve fantaskním světě koláží předního výtvarníka Miroslava Huptycha. Premiéry Mozartovy opery v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka chystá Národní divadlo na 5. a 7. února 2015.

Opera 27. 1. 2015

José Cura jako Otello ve Státní opeře

Jeden z nejžádanějších tenoristů současnosti poprvé vystoupí v Praze v inscenaci Státní opery. José Cura přijal nabídku ředitele Národního divadla Jana Buriana a ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery Silvie Hroncové a ve čtvrtek 29. ledna a v úterý 24. února 2015 se představí v titulní roli opery Giuseppe Verdiho Otello pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse.

Laterna magika 20. 1. 2015

Premiéra Laterny magiky Podivuhodné cesty Julese Verna

Ve čtvrtek 19. února 2015 proběhne na Nové scéně Národního divadla světová premiéra pod hlavičkou souboru Laterny magiky: Podivuhodné cesty Julese Verna. Inscenace s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele, zejména z oblíbeného titulu Tajuplný ostrov a současně je holdem průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás!

ND 19. 1. 2015

Třetí etapa restaurování nástropních maleb a lunet v Národním divadle

V pondělí 19. ledna 2015 začíná stavbou lešení poslední etapa restaurování nástropních maleb v hlavním foyeru historické budovy Národního divadla. Opravovat se bude triptych Umění – Vzkříšení od Františka Ženíška a lunety Vlast – Zřídla, Rudohoří, Severní průsmyky, Jizera, Boj se saní od Mikoláše Alše. Komplexní restaurování financuje mecenáška a filantropka prof. Dadja Altenburg-Kohl. Výslednou podobu diváci Národní divadla spatří od 1. června 2015. Práce probíhají za plného divadelního provozu.

Opera 13. 1. 2015

Ve Státní opeře začíná Mefistofelovo pokoušení Fausta

Jediná dokončená opera italského skladatele a Verdiho současníka Arrigo Boita svede v Praze dohromady hudební osobnosti světového renomé. Mefistofeles ve Státní opeře je setkáním vyhledávaného italského dirigenta Marca Guidariniho a basisty Štefana Kocána v titulní roli. A nejenom jich. Mezi sólisty jsou Raúl Gabriel Iriarte, Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Christina Vasileva nebo Alžběta Poláčková. Nezastupitelnou roli budou mít Sbor Státní opery a Chlapecký sbor Pueri gaudentes. Premiéry inscenace v režii Ivana Krejčího zažije Státní opera 22. a 24. ledna 2015.

Činohra 9. 1. 2015

1969 Doba ledová

Scénický večer k poctě Jana Palacha na Nové scéně ND

Činohra 5. 1. 2015

Nová krev

Činohra Národního divadla ve 21. století. Představujeme koncepci nového uměleckého ředitele Činohry ND, Daniela Špinara.

ND 10. 12. 2014

Dvě benefiční akce v Národním divadle

Národní divadlo v souvislosti s vánočními svátky připravuje dvě benefiční akce. Pečení perníčků na piazzetě Národního divadla a Povánoční BAROVÁNÍ speciál Sandry Novákové a Filipa Rajmonta na Nové scéně.

Opera 3. 12. 2014

Nová země o hladomoru na Ukrajině zazní pouze jednou

Po 78 letech se dočká premiéry opera Aloise Háby Nová země. I přes značné úsilí tohoto průkopníka mikrointervalové hudby v druhé polovině 30. let 20. století nebyl záměr dílo uvést naplněn a 12. prosince 2014 zazní v hudebním nastudování uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně poprvé. Národní divadlo ji uvede pouze jednou a to jako příspěvek k Roku české hudby.

Činohra 3. 12. 2014

Dokonalé štěstí aneb 1789

Inscenace, na jejímž počátku stál průlomový text francouzské režisérky Ariane Mnouchkinové z roku 1970, nás vede ke grandiózní koláži plné kejklířů, zpěvů, bubenických čísel a hereckých výkonů. Kolik je revolucí a která je ta nejdůležitější? Bylo jich mraky – a proto vzniká tahle „anatomie revoluce“– kaleidoskop možného i nemožného, a to vše na jevišti historické budovy Národního divadla.

ND 28. 11. 2014

Noví šéfové uměleckých souborů Baletu a Činohry ND budou vybráni do konce prosince

Nové umělecké vedení čeká soubory Baletu a Činohry Národního divadla. V uzavřeném výběrovém řízení vyberou z oslovených kandidátů odborné komise. Návrhy předloží řediteli ND doc. Janu Burianovi, který vítěze zveřejní do konce kalendářního roku. „Dostanu doporučení, ale závěrečné rozhodnutí je na mně,“ říká Burian.

ND 24. 11. 2014

Jan Burian v představenstvu Opera Europa

Ředitel Národního divadla doc. MgA. Jan Burian se stal členem představenstva profesní asociace Opera Europa. Valná hromada členů ho zvolila do funkce na tříleté období v sobotu 22. listopadu 2014 na své podzimní konferenci v Brně.

Opera 19. 11. 2014

Adam Plachetka se vrací do Národního divadla

Sólista Vídeňské státní opery, basbarytonista Adam Plachetka a Opera Národního divadla obnovují uměleckou spolupráci, kterou Adam Plachetka letos v červnu přerušil v souvislosti s odstoupením Roberta Jindry z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla.

Opera 14. 11. 2014

Zemřel scénograf Johan Engels

Uznávaný Jihoafrický operní scénograf Johan Engels zemřel náhle ve věku 62 let ve svém domově v Anglii ve čtvrtek 6. 11. 2014. Engels byl úzce spjat s Bregenzským festivalem v Rakousku, režisérem Davidem Pountneyem a intendantem Anthony Freudem v Houston Grand Opera a Lyric opera v Chicagu. Engels právě dokončil návrhy pro nový Prsten Nibelungův v Chicagu, který má mít premiéru v sezoně 2016-2017.

Laterna magika 13. 11. 2014

55 let Laterny magiky v Praze

Historie Laterny magiky se začala psát na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, kdy se z nápadu režiséra Alfréda Radoka a scénografa Josefa Svobody zrodil nový divadelní fenomén. Svou stálou scénu ovšem získala až rok poté: 9. května 1959 v Praze v prostorách paláce Adria. Za 55 let existence stálého souboru se uskutečnilo na 36 premiér, z nichž alespoň některé vám chceme přiblížit výstavou původních inscenačních plakátů, které je doprovázely.

Opera 30. 10. 2014

José Cura jako Otello ve Státní opeře

Jeden z nejžádanějších tenoristů současnosti poprvé vystoupí v inscenaci Státní opery. José Cura přijal nabídku ředitele Národního divadla Jana Buriana a ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery Silvie Hroncové a ve čtvrtek 29. ledna a v úterý 24. února 2015 se představí v titulní roli opery Giuseppe Verdiho Otello pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse. V prvním představení se role Desdemony ujme Eva Hornyáková a Jagem bude Dalibor Jenis. V následujícím únorovém termínu to budou Pavla Vykopalová a Ivan Kusnjer.

Činohra 24. 10. 2014

Drakobijci

Hrdinský kabaret o sarajevském atentátu a právu na svobodu. Hostování předního srbského souboru ve Stavovském divadle.

Opera 21. 10. 2014

Novou Carmen v Národním divadle je Václava Krejčí Housková

Po třech letech přivítá Národní divadlo novou představitelku Carmen ve stejnojmenné opeře Georgese Bizeta. Po Kateřině Jalovcové se v roli temperamentní Cikánky představí další přední mezzosopranistka mladší generace Václava Krejčí Housková. Její první účinkování v Národním divadle v této roli zažijí diváci již ve středu 22. října 2014 a to pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera.

Opera 15. 10. 2014

Salome ve Státní opeře s Gun-Brit Barkmin

Jeden z nejprogresivnějších evropských režisérů současnosti Mariusz Treliński představí po sedmi týdnech intenzivních zkoušek ve Státní opeře svou Salome – operu Richarda Strausse na skladatelovo libreto a v hudebním nastudování německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera. Po premiérách 23. a 26. října 2014 od 20.00 se dílo divákům představí v letošním roce, 150 let od Straussova narození, ještě třikrát.

ND 9. 10. 2014

Rekonstrukce Státní opery

Ve čtvrtek 1. července 2016 by měla být zahájena zásadní rekonstrukce objektu Státní opery, jejího zázemí i přilehlé provozní budovy. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018.

Opera 29. 9. 2014

Paralelní životy připomenou praktiky komunistické tajné policie

Po Nitře, Bratislavě a Drážďanech přichází přehlídka dokumentárního divadla Paralelní životy – 20. století očima tajné policie do Prahy. Národní divadlo se zapojilo do společného projektu šesti souborů z Německa, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a České republiky premiérou inscenace komorní opery Aleše Březiny Toufar loni na podzim.

ND 29. 9. 2014

Listopad 89 v Národním divadle

V listopadu 2014 uběhne 25 let od Sametové revoluce. Je to vhodná příležitost se ohlédnout, připomenout si cestu, kterou jsme ušli a zhodnotit její nejvýraznější momenty.

Opera 16. 9. 2014

Verdiho Rigoletta ozdobí tenorista Vincent Schirrmacher

Sólista vídeňské Volksoper Vincent Schirrmacher vstupuje v úterý 16. září 2014 do inscenace Verdiho opery Rigoletto ve Státní opeře. Finalista soutěže Plácida Dominga Operalia z roku 2008 se představí v roli Vévody mantovského. Jeho interpretaci operního šlágru La donna è mobile uslyší pražští diváci a posluchači do konce aktuální operní sezony ještě třikrát.

Opera 11. 9. 2014

Státní opera má novou Carmen: Janu Kurucovou

Již od této soboty 13. září 2014 získá Státní opera pro svou inscenace opery Georgese Bizeta Carmen sólistku Deutsche oper Berlin Janu Kurucovou. Původem slovenská mezzosopranistka se už v Praze představila – v operní sezoně 2010/2011 vyhověla nabídce tehdejšího uměleckého šéfa opery Jiřího Heřmana a zaskočila v roli Idamanteho v inscenaci Mozartova Idomenea. Vedle Adama Plachetky vystoupila rovněž na koncertě Mozartovy narozeniny letos lednu ve Stavovském divadle.

Opera 4. 9. 2014

Christina Vasileva se vrací do Prahy

Po třech letech se na jeviště Státní opery vrací držitelka Ceny Thálie sopranistka Christina Vasileva. V představení Verdiho opery Trubadúr v neděli 7. září 2014 vystoupí v roli Leonory po boku tenoristy Gianluky Zampieriho v roli Manrica. Nedělní představení bude rovněž mimořádné pro mezzosopranistku Kateřinu Jalovcovou, která vystoupí na scéně Státní opery poprvé jako Azucena.

ND 1. 9. 2014

Sezona 2014/2015 v Národním divadle

Národní divadlo pro divadelní sezonu 2014/2015 chystá ve čtyřech divadelních budovách (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 23 premiér a desítky repertoárových titulů.

ND 25. 8. 2014

Divadlobraní nabízí levnější vstupenky do Národního divadla

Národní divadlo pořádá na začátku letošní sezony tradiční akci DIVADLOBRANÍ. Do 3. 9. 2014 budou mít diváci možnost zajistit si vstupenky na libovolné zářijové představení Národního divadla o celých 40 % levněji, než je běžné.

Opera 22. 8. 2014

Jana Šrejma Kačírková se vrací na jeviště Stavovského divadla

Jeden z nejkrásnějších českých sopránů současnosti se opět rozezní Stavovským divadlem. Po své první mateřské dovolené se na jeviště vrací dvounásobná držitelka Ceny Thálie Jana Šrejma Kačírková. Ve středu 27. srpna 2014 zahájí postavou Konstance novou operní sezonu Národního divadla v představení Mozartovy opery Únos ze serailu v režii Joëla Lauwerse a pod taktovkou dirigenta Davida Švece.