MENU

Press

Opera 29. 11. 2016

Katastrofa vzducholodě, jaderné testy a ovce Dolly ve video opeře na Nové scéně

Dílo jedné z největších žijících legend americké klasické hudby zazní v sobotu 3. prosince 2016 v premiéře na Nové scéně. Opera Národního divadla pokračuje s uváděním děl minimalistické epochy video operou Steve Reicha a Beryl Korot Three Tales (Tři příběhy). Tři události 20. století se staly námětem kompozice o milnících vývoje vědy a moderní technologie, která otevřela před lidstvem perspektivy závratných výšek i propastných hloubek. Se sólisty Yukiko Kinjo, Hanou Jonášovou, Václavem Siberou, Jiřím Hruškou a Václavem Křížkem a orchestrem dílo hudebně nastudoval Marko Ivanović.

Činohra 16. 11. 2016

Pýcha a předsudek

Je možné zamilovat se proti své vůli? Jiskřivý, zábavný, působivý román dá v jevištní verzi zazářit dámské i pánské části souboru Činohry ND a inteligentní humor, jímž Austenová strhuje čtenáře už dvě stě let, do divadla přiláká ženy… i muže. Ostatně, jak známo, žádný muž se neobejde bez… Premiéry: 24. a 25. listopadu 2016 v Národním divadle

Opera 11. 11. 2016

Štefan Margita vzdá hold Janáčkovi v Národním divadle

Slovenský pěvec světového renomé Štefan Margita oslaví své životní jubileum v Národním divadle. Nedělní galakoncert bude věnován zejména hudbě Leoše Janáčka, kterého tvorba představuje jeden z pilířů pěvcova repertoáru. Štefanovi Margitovi popřejí nizozemská sopranista Eva-Maria Westbroek, Eva Urbanová, Simona Houda-Šaturová, Jiří Brückler a Josef Moravec. Orchestr Národního divadla bude dirigovat Robert Jindra. Večer v dekoraci z inscenace Z mrtvého domu v režii Daniela Špinara zaznamená Česká televize.

Činohra 27. 10. 2016

Dotkni se vesmíru a pokračuj

Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D., vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu chemické ekologie AV ČR dosáhl na metu nejvyšší – podařilo se mu objevit mechanismus vzniku nového druhu a tedy podstatu evoluce. Jaké budou důsledky tohoto objevu a na co všechno vlastně Plánovský přišel? Kdo je vyvolen, aby vyzval lidstvo na novou cestu? Hra o světě vědy, spolku Sisyfos, o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál vzniká pro Novou scénu v tiché úctě k podivuhodné životní cestě Ilji Ripse. Světové premiéry: 3. a 8. listopadu 2016 na Nové scéně

Opera 11. 10. 2016

Orffovy opery i pro nepoučené uši v Národním divadle

Dvě dramaturgické lahůdky v rámci jednoho večera připravilo Národní divadlo na závěr října. Operní pohádky Chytračka a Měsíc jsou dílem autora světoznámé kantáty Carmina Burana Carla Orffa. V režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování dirigenta Zbyňka Müllera je diváci uvidí poprvé 20. a 21. října 2016 a poté do konce této operní sezony ještě šestkrát.

ND 10. 10. 2016

Preventivní bezpečnostní cvičení v Národním divadle

V pondělí 10. října 2016 proběhne v historické budově Národního divadla preventivní bezpečnostní cvičení. Dojde k simulaci požárního poplachu a následné evakuaci zaměstnanců a figurantů v hledišti. Cvičení probíhá ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem. Cílem cvičení je prověření Bezpečnostní dokumentace Národního divadla a dílčí části Požárního evakuačního plánu.

Balet 5. 10. 2016

Malá mořská víla - světová premiéra nového baletu

Nesmrtelný příběh opravdové lásky mořské panny k pozemskému princi podle dánského spisovatele H. CH. Andersena inspirovala choreografa Jana Kodeta, známý režijní tandem SKUTR – Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského, hudebního skladatele Zbyňka Matějů, scénografa Jakuba Kopeckého a kostýmní výtvarnici Alexandru Gruskovou k vytvoření nového baletu. Světová premiéra: 10. 11. 2016 ve Stavovském divadle

Opera 22. 9. 2016

Brittenova opera spojí v Národním divadle malé hudebníky s velkými

Národní divadlo oslaví 80. let spolupráce s Kühnovým dětským sborem společným uvedením opery Benjamina Brittena Noemova potopa. S Orchestrem Národního divadla rozšířeným o studenty Pražské konzervatoře a Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy dílo nastudoval dirigent David Švec. Rolí Noema, Noemovy ženy a Hlasu Božího se ujali Miloš Horák, Kateřina Jalovcová a Ivo Hrachovec. Postavy Noemových dětí Šema, Chama a Jafeta a jejich manželek ztvární členové Kühnova dětského sboru. Národní divadlo uvede dílo v pražské premiéře v neděli 2. října od 19.00. Operu zaznamená Český rozhlas.

ND 16. 9. 2016

Vyjádření k článku Petra Brandtnera v Parlamentních listech

K článku Petra Brandtnera v Parlamentních listech s titulkem: Kterak Chytry Honza 9,95 milionu statu usetril ze dne 12. 9. uvádíme, že: Ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian uspěl v dražbě na základě pověření Vlády České republiky.

ND 15. 9. 2016

Mezinárodní divadelní festival PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY

Národní divadlo si v říjnu 2016 připomene památku Václava Havla a jeho nedožitých 80. narozenin nultým ročníkem nově vznikajícího divadelního festivalu. Dílo Václava Havla i jeho aktivity na poli lidských práv, nejdříve v opozici a pak i jeho činnost politická, v sobě vždy spojovaly angažovanost intelektuála s humanismem umělce. Jako umělec nedokázal nebýt angažovaný společensky a totalita z jeho angažmá udělala politikum, a z něj posléze politika. Politika, který ale ani ve sférách nejvyšších politických kruhů nepřestal být snílkem a vizionářem. Připomenout tuto významnou českou osobnost se skutečně světovým rozměrem chce festival „Pražské křižovatky“ s podtitulem: To Havel With Love.

Opera 14. 9. 2016

Raritní hudba na koncertě v Národním divadle

První scéna slavnostně zahájí svou 134. sezonu koncertem Orchestru Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně se šestnácti sólisty – členy souboru a pravidelnými hosty. Právě dirigent večera je rovněž hlavním autorem neotřelé dramaturgie zaměřené na neznámá hudební díla, která většinou nezazněla mnohá desetiletí ani v Praze ani nikde jinde. Stejně jako před rokem má koncert, připravený tentokrát na pátek 16. září 2016, podtitul Co Národní divadlo dlouho neslyšelo a asi už nikdy neuslyší. Všechna hudební čísla spojuje skutečnost, že notový materiál je uložen v hudebním archivu první scény.

Opera 9. 9. 2016

Prvním operním představením v Karlíně bude již toto úterý Verdiho Nabucco

Národní divadlo nabídne v právě zahájené sezoně 95 operních představení v Hudebním divadle Karlín. Jako první je na programu jedno z nejsugestivnějších děl, inspirované biblickým námětem – Nabucco skladatele Giuseppe Verdiho, které zazní v úterý 13. září 2016 od 19.00. V titulní roli se představí barytonista Miguelangelo Cavalcanti a přední sólisté a hosté Národního divadla: Jolana Fogašová, Veronika Hajnová nebo Peter Mikuláš. Orchestr Státní opery a Sbor Státní opery zahraje a zazpívá pod taktovkou dirigenta Richarda Heina.

Činohra 5. 9. 2016

Tři sestry ve Stavovském divadle

Tři sestry. Olga, Máša a Irina. Nejstarší pracuje jako učitelka na gymnáziu, prostřední je nešťastně vdaná za učitele Kulygina a nejmladší touží po nalezení smyslu života i opravdové lásky. Skutečným snem všech tří sester Prozorovových je ale návrat do Moskvy. Do města, které si pamatují z dětství jako jediné místo, kde je možné být šťastný. Moskva je přece tak nádherná! Tak vzrušující! Tak... jiná! A tak Olga, Máša a Irina proto vytrvale touží po štěstí, které však ve svých životech nenacházejí. Premiéry: 8. a 9. září 2016 ve Stavovském divadle

Laterna magika 26. 8. 2016

Cube: hudba, obraz a pohyb v kostce

Laterna magika připravuje novou inscenaci, která vychází z programové řady LaternaLAB – laboratoře určené k výzkumu možností, jaké Laterna magika jako druh divadla nabízí. Tvůrci tak dostávají prostor vyzkoušet nové postupy i kombinace a také je již v průběhu procesu sdílet s veřejností. Pod názvem Cube proto vzniká taneční projekt, který uvedeme v sezoně 2016/2017 třikrát jako work in progress. První předvedení a otevřenou diskusi chystá Laterna magika hned na 1. září.

ND 23. 8. 2016

Národní divadlo převzalo vydraženou budovu Themos

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka za účasti ministra kultury Daniela Hermana v pondělí 22. 8. předal symbolické klíče od budovy Themos řediteli Národního divadla Janu Burianovi. Společné setkání pokračovalo exkurzí navrácenou budovou. Představitelé vlády následně navštívili i zákulisí historické budovy Národního divadla a setkali se s desítkou předních umělců divadla.