MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Opera Národní divadlo

  Martinů: Juliette (Snář)

  4x v březnu a dubnu

  Více informací
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR
 • Opera Národní divadlo

  Opera nás baví

  9. dubna - Anglická opera

  Vstupenky

13. 3. 2017

Novikova a Popov nadchli pražské publikum

Vítězové světoznámé soutěže Operalia Julia Novikova a Dmytro Popov poprvé předvedli své talenty v Národním divadle. Výkon obou pěvců okouzlil.

Pokračovat ve čtení

"Julia je vycházející hvězda, která prokázala mimořádnost svého hlasu již v roce 2010. Tehdy jsme spolu pracovali na televizní produkci Verdiho Rigoletta a musím říct, že její pěvecké a herecké schopnosti mě zcela uhranuly," uvedl na adresu mladé ruské sopranistky renomovaný tenor Plácido Domingo.

Dmytro Popov, kterého deník The New York Times označil za „impozantního pěvce s mohutně znělým hlasem,“ na první českou scénu přijel po čerstvých zkušenostech z Vídeňské státní opery a londýnské Covent Garden. Hraběte Vaudémonta  předtím zpíval například v madridském Teatro Real nebo moskevském Velkém divadle.   

Julia Novikova jako Slavík a Dmytro Popov jako Hrabě Vaudémont se v pohádkových operách Igora Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského představí ještě 16. března 2017. Buďte u toho s námi


9. 3. 2017

Nová premiéra je tady: Faustovo prokletí

Koncertní provedení dramatické legendy skladatele Hectora Berlioza uvede Národní divadlo pouze 9. a 12. března 2017. Nenechte si ujít světový klenot klasického romantismu v podání Orchestru Národního divadla! 


22. 2. 2017

Konkurz do operního sboru Národního divadla

Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu tenor. Předzpívání se bude konat v pátek dne 24.3. 2017 ve 13:15 hodin ve sborovém sále historické budovy ND. Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu vyspělou píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál.

Pokračovat ve čtení

Přihlášky můžete zasílat na e-mailovou adresu: a.mihalik@narodni-divadlo.cz nebo na poštovní adresu:
NÁRODNÍ DIVADLO
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
112 30 Praha

V přihlášce prosím uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení. Přiložte i strukturovaný životopis.Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů. Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.


13. 2. 2017

Zemřela Eva Herrmannová

Se zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 13. února 2017 zemřela ve věku 87 let emeritní šéfka Opery Národního divadla paní Eva Herrmannová.

Pokračovat ve čtení

Narodila se ve Vídni 22. července 1929. Její otec byl obchodník, matka operní pěvkyně. Dětství prožila nejprve v Opavě a v letech 1938-1943 v Prostějově. Od roku 1943 byla internována v terezínském ghettu, kde se aktivně účastnila tamního hudebního života, mj. při provedení Krásovy opery Brundibár. Své zážitky vypráví v knize Do Terezína a zpět. Po válce složila maturitu na gymnáziu v Opavě a poté v roce 1957 absolvovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studium hudební vědy. Po ukončení studia nastoupila v nově založeném Divadelním ústavu, kde pracovala od roku 1957 až do penze. V roce 1958 složila státní zkoušku z operní režie na Akademii múzických umění. Od 15. dubna 1991 byla jmenována šéfkou opery Národního divadla, v jehož službách setrvala do 31. prosince 1995. Její životní osudy zachycuje televizní dokument z cyklu Ještě jsem tady.

Čest její památce!


30. 1. 2017

Plácido Domingo vystoupí ve Stavovském divadle

Dne 29. ledna 2017 jsme ve Stavovském divadle přivítali váženého hosta, živou legendu, světoznámého tenoristu a dirigenta Plácida Dominga. Na tiskové konferenci v Mozartově salónku, která proběhla za účasti ministra kultury České republiky Daniela Hermana, ředitele Národního divadla Jana Buriana, místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka a mnoha dalších významných hostů, zveřejnil podrobnosti o chystaném projektu - provedení Mozartovy opery Don Giovanni u příležitosti 230. výročí její světové premiéry. Vystoupení je na programu 27. a 29. října 2017.

Pokračovat ve čtení

Mimořádnost celé události vyzdvihl jako první ministr kultury České republiky Daniel Herman. „Kdesi jsem se dočetl, že krédo Maestra Dominga je: ‘když nic nedělám, rezavím.‘ Obdivuhodný postoj všestranného umělce, který svým talentem okouzlil generace milovníků hudby bez rozdílu věku, bez ohledu na národnost!  Interpretační umění Plácida Dominga je nebeským darem nám všem. Jeho výjimečný hlas promlouvá k našim srdcím, jeho dirigentské mistrovství nás vždy přiková do sedadel koncertních síní. Jsem velmi rád, že se pan Domingo ujme provedení famózního Mozartova Dona Giovanniho letos v říjnu v místech, kde toto operní veledílo spatřilo světlo světa. Dnešní setkání s maestrem je pro mne velkou ctí a nesmírně se těším na jeho hostování ve Stavovském divadle.“

Potěšení neskrýval ani ředitel Národního divadla Jan Burian: „Velmi mne těší, že naše divadlo je již zavedeno mezi největší světové scény, a proto se stává součástí diářů největších operních hvězd,“ uvedl. Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová dodala, že „hostování maestra Dominga ve Stavovském divadle vnímáme jako velkou čest. Věříme, že oba exkluzivní večery divákům zprostředkují nezapomenutelné hudební zážitky a že mozartovská tradice Stavovského divadla tak bude opět velkolepě oslavena.“

„Skutečnost, že projekt osobně inicioval maestro Domingo a také se aktivně angažuje v přípravách, dává, dle našeho mínění, této události velký význam a přidanou hodnotu,“ konstatovali za spolek Domingo-Mozart-Prague Radek Hrabě a Gabriela Boháčová.

Místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Šesták doplnil, že „Praha v určitých obdobích patřila mezi duchovní a kulturní centra Evropy. Měli bychom mít ctižádost na tento odkaz navazovat. Je to pro českou společnost životně důležité. Tento projekt by měl být součástí tohoto společného úsilí.“

Šestasedmdesátiletý Domingo, který již Dona Giovanniho dirigoval ve Washingtonu či newyorské Metropolitní opeře, za svůj život nastudoval přes stovku oper, zhmotnil téměř 150 rolí a získal celkem 14 cen Grammy. Díky spolupráci se spolkem Domingo-Mozart-Prague se podařilo tuto osobnost angažovat i v Praze a vedení Opery Národního divadla a Státní opery tak pokračuje v trendu vytyčeném současnou ředitelkou Silvií Hroncovou, na jejíž pozvání zde pravidelně účinkují ti nejlepší světoví interpreti. Příští měsíc se tak na jevišti první české scény představí například renomovaný ázerbajdžánský pěvec Yusif Eyvazov (Andrea Chénier, 6. & 8. února) nebo jeden nejvyhledávanějších lyrických tenoristů současnosti Piotr Beczala (Rusalka, 18 & 20. února).


14. 11. 2016

Cenu Národního divadla získala v Karlových Varech Slávka Zámečníková

Letošní nositelkou Ceny Národního divadla se na právě skončeném 51. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech stala mimořádně talentovaná mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková.

Pokračovat ve čtení

Čtyřiadvacetiletá posluchačka berlínské Hochschule für Musik Hanns Eisler získala na karlovarské soutěži i řadu dalších ocenění. Stala se vítězkou kategorie Junior a zároveň absolutní vítězkou celé soutěže, obdržela Cenu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka za nejlepší interpretaci dvořákovské árie a Cenu Josefa Hercla za nejlepší interpretaci barokní árie. Svůj znělý lyrický soprán, velkou muzikalitu a přesvědčivý výraz předvedla ve všech velmi různorodých soutěžních úkolech a v samotném finále pak dominovala vynikající interpretací árie „Za štíhlou gazelou“ z Dvořákovy Armidy. Součástí Ceny Národního divadla je i vystoupení v některé z operních inscenací, pražské operní publikum tedy bude mít v příští sezoně možnost pěvecké umění Slávky Zámečníkové poznat osobně.


19. 9. 2016

Pád Arkuna na Vltavě

Rozhlasový záznam opery Zdeňka Fibicha Pád Arkuna, která nadchla diváky Národního divadla před dvěma lety, bude mít svou premiéru v sobotu 22. října 2016 od 20.00 na stanici Český rozhlas Vltava.

 

Pokračovat ve čtení

V záznamu Českého rozhlasu uslyšíte Orchestr Národního divadla pod taktovkou amerického dirigenta Johna Fiora. V hlavních rolích se představí Dana Burešová, Eva Urbanová, Alžběta Poláčková, David Szendiuch, Aleš Briscein, Jiří Sulženko, Roman Janál, Valentin Prolat a David Nykl. Vedle Sboru Národního divadla spoluúčinkuje Český národní sbor. Inscenaci režiséra Jiřího Heřmana uvedlo Národní divadlo v Roku české hudby.


9. 9. 2016

Prvním operním představením v Karlíně byl Verdiho Nabucco

Národní divadlo nabídne v právě zahájené sezoně 95 operních představení v Hudebním divadle Karlín. Jako první bylo na programu Nabucco skladatele Giuseppe Verdiho, které zazělo v úterý 13. září 2016 od 19.00. V titulní roli se představil barytonista Miguelangelo Cavalcanti a přední sólisté a hosté Národního divadla: Jolana Fogašová, Veronika Hajnová nebo Peter Mikuláš. Orchestr Státní opery a Sbor Státní opery zahrál a zazpíval pod taktovkou dirigenta Richarda Heina.

Pokračovat ve čtení

Inscenaci režiséra Karla Němce přenesenou z budovy Státní opery, která je připravena na generální rekonstrukci, zažijí diváci ve stejné scénografické a kostýmní výpravě jako při premiéře v roce 1993. Rovněž obsazení nástrojových skupin v orchestru a složení sboru bude respektovat hudební nastudování připravované původně pro Státní operu. Interiér Hudebního divadla Karlín přispěje svou architekturou k bezprostřednějšímu kontaktu mezi umělci a diváky a jeho novobarokní výzdoba strhne pozornost návštěvníka ihned, jak do tohoto noblesního divadelního sálu vstoupí. „Hudební divadlo Karlín má mimořádnou akustiku, což je zárukou silného diváckého a posluchačského zážitku,“ říká ředitel Národního divadla prof. Jan Burian. U operních představení nebude použita akustická amplifikace, jako je tomu u muzikálů. 

Kromě Nabucca uvede Národní divadlo v Hudebním divadle Karlín i další Verdiho opery: Rigoletto, La traviata a Trubadúr, dále Dvořákovu Rusalku v pohádkové režii Zdeňka Trošky, Gounodova Romea a Julii, Humperdinckovu rodinnou operu Jeníček a Mařenka a operetu Johana Strausse ml. Netopýr. V závěru sezony 2016/17 je na programu premiéra Offenbachovy operety Orfeus v podsvětí v režii bratří Cabanů. „Pevně věřím, že prostory karlínského divadla přijmou za svoje i naši operní diváci a že přilákáme i nové příznivce. Program operních představení jsme vytvořili právě i s ohledem na očekávání stávajících diváků karlínského divadla,“ říká ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová.

„Po skvělém přijetí oper přenesených ze Státní opery do historické budovy Národního divadla na konci srpna očekáváme po dobu rekonstrukce naší domácí scény stejně nadšené přijetí i v Hudebním divadle Karlín. Všem návštěvníkům karlínského divadla přeji krásné a obohacující umělecké zážitky,“ dodává hudební ředitel Státní opery Andreas Sebastian Weiser.

Hned ve středu 14. září 2016 bude Hudební divadlo Karlín patřit večernímu představení Verdiho Rigoletta se Simonou Houda-Šaturovou, Martinem Bártou, Peterem Bergerem nebo Janem Šťávou. Orchestr Státní opery poprvé povede jeho nový hudební ředitel Andreas Sebastian Weiser.