MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Opera Hudební divadlo Karlín

  Rossini: Lazebník sevillský

  Italská operní komedie se v září vrací na repertoár.

  Více informací
 • Opera Národní divadlo

  Martinů: Juliette (Snář)

  29. září - V hlavních rolích Alžběta Poláčková a Peter Berger

  Více informací
 • Koncert Forum Karlín

  Beethoven Berg | Wagner

  16. listopadu - Účinkují: Lidia Baich, Meagan Miller, Andreas Schager, Peter Mikuláš

  Více informací
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR

22. 9. 2017

Pocta Václavu Kašlíkovi

Vzpomínkový pořad a vernisáž ke 100. výročí narození Václava Kašlíka 29. září 2017 od 16:00 v hlavním foyer historické budovy Národního divadla

Václav KašlíkRežisér, dirigent a hudební skladatel Václav Kašlík (1917–1989) byl jedním z nejvýznamnějších českých operních tvůrců 2. poloviny 20. století. V roce 1945 spoluzakládal Divadlo 5. května, od roku 1948 byl kmenovým režisérem Národního divadla a výrazně spoluurčoval podobu českého operního divadla po následujících čtyřicet let. Pravidelně režíroval také na významných zahraničních scénách v Itálii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Velké Británii či Kanadě.
Národní divadlo oslavilo Kašlíkovy nedožité sté narozeniny již na konci minulé sezony uvedením jeho opery Krakatit a 29. září otevře ve spolupráci s Národním muzeem a Českou televizí fotografickou výstavu věnovanou Kašlíkově režijní tvorbě doma i v zahraničí. Vernisáž se uskuteční v pátek 29. září 2017 v hlavním foyer historické budovy Národního divadla v návaznosti na vzpomínkový pořad, který připomene Kašlíkovu televizní a filmovou práci (Rusalka, Juliette, Zápisník zmizelého, Prodaná nevěsta ad.). Na základě materiálů z archivu České televize ho připravil a uvede režisér Tomáš Šimerda, který Kašlíka osobně zažil jak v divadle, tak v televizi. Akce je součástí doprovodného programu 13. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2017, který pořádá ve dnech 13. září – 5. listopadu 2017 Jednota hudebního divadla ve spolupráci s Národním divadlem a všemi zúčastněnými českými i slovenskými soubory. Více informací na www.festival-opera.cz.

Srdečně vám zveme ke vzpomínání na Václava Kašlíka!

Vstup volný (hlavním vchodem do historické budovy z Národní třídy).


14. 9. 2017

Konkurz do operního sboru Národního divadla

Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu tenor a bas.

sbor ndPředzpívání se bude konat v pátek dne 13. 10. 2017 ve 14:00 hodin ve sborovém sále historické budovy ND. Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu vyspělou píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál. 

 

 

 

Další informace

Přihlášky můžete zasílat na e-mailovou adresu: a.mihalik@narodni-divadlo.cz nebo na poštovní adresu:

NÁRODNÍ DIVADLO
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
112 30 Praha

V přihlášce uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení. Přiložte i strukturovaný životopis. Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů. Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.


11. 9. 2017

Vstupenky na koncert Beethoven – Berg – Wagner v prodeji

Na koncertu 16. listopadu 2017 ve Fóru Karlín zazní díla Ludwiga van Beethovena, Albana Berga a Richarda Wagnera v podání vynikajících sólistů a orchestru Státní opery. Vstupenky zakoupíte v pokladnách Národního divadla a na dalších obvyklých místech.

Lidia BaichV prvním dějství opery Richarda Wagnera (1813–1883) Valkýra se jako Siegmund představí rakouský tenorista Andreas Schager, jehož právě wagnerovské role katapultovaly v nedávné době na vrchol operního Olympu. Zahraniční kritiky se shodují v názoru, že Schager je v současné době nejlepší wagnerovský tenorista. Schager hostuje na nejvýznamnějších operních scénách včetně milánské La Scaly a Wagnerových slavností v Bayreuthu, kam je opakovaně zván do role Parsifala. Jako Sieglindu uslyšíme na pražském koncertě vynikající americkou sopranistku Meagan Miller, která se proslavila zejména jako Wagnerova Elsa, Eva, Sieglinda, Senta, Isolda a Alžběta, a to na operních scénách v Evropě i USA. Houslový koncert Albana Berga (1885–1935) patří do kmenového repertoáru všech světových houslistů. Berg ho komponoval na „památku anděla“, předčasně zesnulé, teprve osmnáctileté Manon, dcery Almy Mahler. Lze si představit autentičtější interpretku „andělského“ koncertu než rakouskou houslistku Lidiu Baich? Jedna z nejpozoruhodnějších umělkyň mladé generace má na svém kontě celou řadu úspěchů v Evropě, v Jižní i Severní Americe a Asii. Koncert zahájí téměř neznámá předehra Leonora I Ludwiga van Beethovena (1770–1827). Skladatel ji napsal pro plánované představení v Praze v roce 1807, které se nakonec neuskutečnilo. Jejího provedení – 7. 2. 1828 ve Vídni – se Beethoven už nedožil… Orchestr Státní opery bude dirigovat Andreas Sebastian Weiser.

Další informace a vstupenky


6. 9. 2017

Opera Juliette (Snář) v přímém přenosu na ČT art

V rámci pokračující spolupráce Národního divadla a Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha bude na kanálu ČT art 29. září 2017 od 20:20 odvysílán přímý přenos opery Bohuslava Martinů Juliette (Snář) z historické budovy Národního divadla.

Juliette

V hlavních rolích se pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka představí Alžběta Poláčková jako Juliette a Peter Berger jako Michel.

ČT art ve spolupráci s Operou Národního divadla umožní divákům autentický zážitek být „u toho“. Diváci v historické budově Národního divadla v Praze a u obrazovek uvidí ve stejném okamžiku to samé…

Pokračování zde

Pořadatelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha je Česká televize. Díky vzájemnému propojení došlo v nedávné době k zachycení hned několika zajímavých projektů: představení Opery Národního divadla Z mrtvého domu pro budoucí generace, koncertu Štefan Margita GALA, dále opery Toufar se Soňou Červenou v hlavní roli nebo koncertu k výročí Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka atd.


1. 9. 2017

Gabriela Beňačková byla uvedena do síně slávy

Světoznámá operní pěvkyně byla 31. srpna uvedena ředitelem Národního divadla prof. Janem Burianem do síně slávy Národního divadla.

Gabriela BeňačkováNarodila se v Bratislavě. Po studiích na tamější konzervatoři a Vysoké škole múzických umění nastoupila do angažmá jako sólistka opery Národního divadla v Praze (1970-81). Od roku 1971 začala hostovat na zahraničních scénách, např. v Dublinu (1971), Reggio Emilia (1973), Parmě a Boloni. Krátce nato se stala stálým hostem amsterdamské Nederlandse Opera (1974-80), mnichovské Bayerische Staatsoper (1975-98) a vídeňské Staatsoper (1976 -2000). Plných 35 let zpívala na předních světových operních scénách, k nimž kromě již jmenovaných patří milánská La Scala, Řím, Benátky, Janov, Velké divadlo v Moskvě, Teatro Líceo v Barceloně, Teatro Real v Madridu, Granada, Sevilla, Teatro Colón v Buenos Aires, pařížské scény Palais Garnier, Théâtre du Châtelet a Opéra Bastille, londýnská Covent Garden, Ženeva, Curych, Kolín nad Rýnem, Bonn, Hamburk, Drážďany, Stuttgart a berlínská Staatsoper i Deutsche Oper. Vystupovala i na operních scénách v Japonsku a Kanadě. Zvláštní kapitolou v jejím uměleckém životopisu je působení na operních scénách v USA – v San Francisku, Los Angeles a v Metropolitní opeře v New Yorku. Na této prestižní scéně zpívala Janáčkovu Káťu Kabanovou a Jenůfu, Dvořákovu Rusalku, Leonoru v Beethovenově Fideliovi, Mimi v Pucciniho Bohémě a Desdemonu ve Verdiho Otellovi.

Pokračování zde

GB a JB

Ředitelka Opery ND Silvia Hroncová, Gabriela Beňačková a ředitel ND prof. Jan Burian

 

Stejně rozsáhlá je i její koncertní činnost. V newyorské Carnegie Hall nesčetněkrát prezentovala českou hudební tvorbu (koncertní provedení Její pastorkyně, Káti Kabanové, Libuše, Rusalky a množství samostatných koncertů). Vystupovala na mnoha mezinárodních festivalech – v Salcburku s dirigentem Jamesem Levinem, v Paříži s dirigentem Markem Janowskim, v amsterdamské Concertgebouw, na Pražském jaru, dále účinkovala s Českou filharmonií, Slovenskou filharmonií, s London Philharmonic Orchestra, Wiener Philharmoniker a dalšími významnými orchestry.
Dlouhodobě spolupracovala mj. s dirigenty Václavem Neumannem, Jiřím Koutem, Wolfgangem Sawallischem, Claudiem Abbadem, Giuseppem Sinopolim, Nellem Santim, Carlem Maria Giulinim, Lovro von Matačičem, Georgem Pr?trem, Jamesem Levinem, Leonardem Bernsteinem, Jeffrey Tatem, Christophem von Dohnányim, Sirem Georgem Soltim, Sirem Charlesem Mackerrasem, Luisem Garciou Navarrem, Nikolausem Harnoncourtem, Jamesem Conlonem a Johnem Fiorem. Mezi jejími spolupracovníky byli režiséři Walter Felsenstein, August Everding, Götz Friedrich, Otto Schenk, Nikolaus Lenhoff, Kurt Horres a další.
Gabriela Beňačková je držitelkou několika prestižních titulů a cen: národní umělkyně (Československo, 1985), komorní pěvkyně (Rakousko, 1985 a Německo, 1987), Cena Artura Toscaniniho, Zlatá medaile Giuseppa Verdiho, Grammy Award (New York, 1995), Zlatá medaile a Janáčkova medaile za účinkování v opeře Káťa Kabanová. Natočila řadu operních kompletů, písní a děl české i světové oratorní a kantátové tvorby. Patří mezi nejvýznamnější operní pěvkyně současnosti a mezi přední reprezentanty české hudby dvacátého století.

 

Foto: Hana Smejkalová, ND

 


24. 8. 2017

Zkoušky na Maškarní ples zahájeny

Nová inscenace Verdiho opery Maškarní ples v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a režii Dominika Beneše

Dominik Beneš a Marek CpinRežisér Dominik Beneš a výtvarník scény a kostýmů Marek Cpin seznámili po již skončených divadelních prázdninách sólisty před zahájením aranžovacích zkoušek s koncepcí inscenace. Své jevištní postavy budou v následujících týdnech během zkoušek vytvářet mj. Anda-Louise Bogza, Veronika Dzhioeva, Maria Kobielska, Peter Berger, Michal Lehotský, Michele Kalmandy, Svatopluk Sem, Veronika Hajnová, Eliška Weissová, Marie Fajtová, Yukiko Kinjo ad.

Premiéry se uskuteční 5. a 7. října v Národním divadle.

 

 

Více o inscenaci

Pokračování zde

 Michal Lehotský a Peter Berger
Představitelé krále Gustava III. Michal Lehotský a Peter Berger
 
kostýmy
Návrhy kostýmů Marka Cpina pro krále Gustava III.
 
Michele Kalmandy a Jaroslav Kyzlink
Představitel Anckarströma Michele Kalmandy a dirigent Jaroslav Kyzlink
basy
Basisté Roman Vocel, Zdeněk Plech a Pavel Švingr
Marie Fajtová
Sopranistka Marie Fajtová ztvární Oscara

29. 6. 2017

Festival hudebního divadla Opera 2017

Festival hudebního divadla OPERA se v roce 2017 po mnoha letech vrací do podzimního termínu, ve kterém v roce 1993 začínal: 13. ročník festivalu se uskuteční ve dnech 13. září 2017 – 5. listopadu 2017. Své nejlepší inscenace nabídnou operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel.

Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla.
V programu jsou české premiéry (Rossiniho komediální opera Hrabě Ory a dvě díla inspirovaná antickými tragédiemi: Cherubiniho Medea a Xenakisova Oresteia) či díla, která se u nás nehrála desítky let (z Massenetovy Thäis tak diváci znají většinou jen slavné orchestrální intermezzo - Meditaci). Ensemble Opera Diversa a Opera Povera prezentují své nové ambiciózní autorské projekty.

Některé inscenace nejsou vhodné pro děti, ať už tematicky nebo jevištním jazykem (Thaïs, Alcina, La Semele, Medea), na druhou stranu ale tentokráte nabízíme dva tituly přímo určené dětem: pohádku Zob, zob, Zoban a operu Dítě a kouzla, k nimž českobudějovičtí připravili i hudebně-divadelní edukativní program Kouzla a dítě, který se odehraje na začátku představení přímo v hledišti divadla a naladí děti na vnímání Ravelova díla.

Ceny vstupenek na představení mimopražských souborů se pohybují od 100 do 790 Kč, 30% slevou jsou zvýhodněni senioři, studenti a ti, kdo si zakoupí vstupenky na čtyři a více představení mimopražských souborů na scénách Národního divadla. Vstupenky se slevou lze koupit přímo v pokladnách Národního divadla.
Jednota hudebního divadla, hlavní organizátor festivalu, připravuje řadu doprovodných akcí - ve spolupráci s Národním divadlem a dalšími institucemi, mj. Mezinárodním televizním festivalem Zlatá Praha. Konkrétnější informace budou zveřejněny začátkem září.
Podrobnější informace na: www.festival-opera.cz.