MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Opera Národní divadlo

  L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky

  29. dubna - Alžběta Poláčková a Kateřina Jalovcová poprvé jako liška Bystrouška a lišák Zlatohřbítek

  Více o inscenaci
 • Opera Stavovské divadlo

  W. A. Mozart: Figarova svatba

  9. května - Ana Maria Labin poprvé v Praze jako Hraběnka Almaviva

  Více o inscenaci
 • Opera Státní opera

  G. Puccini: La rondine

  Koncertní provedení 14. a 16. května s Evou Hornyákovou v hlavní roli

  Více informací zde
 • Opera Stavovské divadlo

  Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika

  15. května - Poslední příležitost zhlédnout dojemný příběh lásky jdoucí až za hrob vyprávěný v efektní scénické výpravě. V titulních rolích Roman Janál a Marie Fajtová.

  Více o inscenaci
 • Koncert Národní divadlo

  České operní gala

  18. května - sólisté a hosté Opery Národního divadla, sbor a orchestr Národního divadla s dirigentem Robertem Jindrou

  Více informací zde
 • Opera Národní divadlo

  Leoš Janáček: Její pastorkyňa

  22. května - V hlavních rolích Eva Urbanová, Dana Burešová, Jaroslav Březina a Richard Samek.

  Více o inscenaci
 • Opera Státní opera

  G. Verdi: OTELLO

  30. května vystoupí jako Jago mezinárodně uznávaný barytonista Dalibor Jenis.

  Více o inscenaci
 • Facebook Opery ND

  Sledujte novinky, soutěže, fotografie také na našem facebookovém profilu.

  FACEBOOK

15. 4. 2014

Konkurz do sboru Národního divadla

Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu tenor. Předzpívání se bude konat ve středu dne 28. 5. 2014 ve 13:30 hodin ve sborovém sále historické budovy Národního divadla.

Více informací zde

Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál.

Přihlášky můžete zasílat na e-mailovou adresu:

a.mihalik@narodni-divadlo.cz

Nebo na poštovní adresu:

NÁRODNÍ DIVADLO Praha
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
11230 Praha 1

V přihlášce laskavě uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, popř. e-mailové spojení. K přihlášce přiložte strukturovaný životopis.

Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů.
Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.

Vyřizuje:

Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
tel.: +420 607830590
e-mail: a.mihalik@narodni-divadlo.cz


31. 3. 2014

Cena Thálie pro Zdeňka Švehlu

Emeritní sólista Opery Národního divadla získal Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství

Zdeněk ŠvehlaUmělecké začátky tenoristy Zdeňka Švehly jsou spjaty s rodným Brnem: zde po konzervatoři a JAMU získal v roce 1945 první angažmá. Zásadní pro jeho umělecký vývoj však bylo šestileté zrání v olomouckém divadle, kam jej Iša Krejčí angažoval v roce 1951. Už v roce 1952 Švehla pohostinsky poprvé (jako Jeník) zpíval v pražském Národním divadle; o pět let později se stal sólistou první scény.
V Národním prožil 33 let, během kterých vytvořil 61 rolí. Byl mj. Radamem v Aidě, Cavaradossim v Tosce, Rudolfem v Bohémě, Adornem v Simonu Bocanegrovi, Alfrédem v La traviatě, Lenským v Eugenu Oněginovi, Pinkertonem v Madam Butterfly nebo knížetem Kuraginem ve Vojně a míru. Jeho osudovou rolí však zůstal Jeník v Prodané nevěstě: zpíval jej v Národním 113krát. Rolí, která jej tu naopak míjela, byl Princ v Rusalce. Švehlův hlas si však pro tuto postavu vybral režisér Kašlík, když realizoval filmovou verzi Dvořákova opusu.

pokračování

V Národním se Švehla v průběhu let stal vyhledávaným interpretem rolí vyžadujících mimořádnou technickou spolehlivost a muzikalitu: byl Donem Ottaviem v Donu Giovannim, Taminem v Kouzelné flétně (toho zpíval celkem 72x) či Donem Ferrandem v Cosi fan tutte.
Významnou kapitolu v jeho kariéře představují janáčkovské postavy: zejména jeho Váňa Kudrjáš v Kátě Kabanové patří po pěvecké i herecké stránce k nezapomenutelným kreacím. Švehlovo pěvecké umění přesáhlo hranice naší vlasti: po řadu let byl například stálým hostem ve Vídni (v cizině užíval jména Zdeněk Mario).
Zdeněk Švehla, jenž se po celou uměleckou dráhu věnoval i operetě, je příkladem inteligentního a herecky disponovaného pěvce, který rozuměl svému hlasu a věděl, jaké úkoly může přijmout, aby svůj krásný barevný tenor se vzornou dikcí, vzácnou zpěvností a zářivými výškami nepoškodil.

Na snímku jako Alfréd ve Verdiho Traviatě, foto: Jaromír Svoboda


13. 3. 2014

Zapomenuté české opery

E. PollertNávštěvníci historické budovy Národního divadla si mohou prostřednictvím výstavy v kuloáru na 1. balkonu připomenout některé české opery, které bývaly součástí repertoáru Opery Národního divadla, ale z různých důvodů z něj časem vymizely. Výstava připomíná i jejich skladatele, inscenátory a interprety.

Na snímku basista Emil Pollert jako uhlíř Matěj v Králi a uhlíři Antonína Dvořáka, 1914

Rok české hudby logo

 

 

 

 


10. 3. 2014

Mezinárodní úspěch Myslivečkovy opery Olimpiade

Inscenace opery Josefa Myslivečka Olimpiade, jejíž premiéra se konala 2. května 2013 ve Stavovském divadle, získala nominaci na The International Opera Awards  v kategorii "znovuobjevená díla". Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna v Londýně. Na úspěchu provedení se vedle sólistů a režisérky Ursel Herrmannové, podílel orchestr Collegium 1704 se svým uměleckým vedoucím Václavem Luksem, otcem celého projektu. Inscenace vznikla v koprodukci Národního divadla s Théâtre de Caen, Opéra de Dijon a Les Théatres de la Ville de Luxembourg. Na další představení ve Stavovském divadle se můžeme těšit v říjnu 2014.


30. 10. 2013

Facebook Opery Národního divadla

FCBNovinky, zajímavé odkazy, fotografie a speciální nabídky najdete také na facebookovém profilu Opery Národního divadla: 

www.facebook.com/ndopera