MENU

Mecenášský klub
Národního divadla

Mecenášství není stavem peněženky, ale stavem ducha.

Jak se stát mecenášem

2. 3. 2015

Naše mecenáška, paní prof. Dr. Dadja Altenburg-Kohl, převzala ocenění ministra kultury

V pátek 27. února 2015 se v historické budově Národního divadla uskutečnil v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel slavnostní ceremoniál, během něhož ministr kultury Mgr. Daniel Herman udělil sedm nových ocenění – Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury.

 

Titul Dáma české kultury si odnesly zpěvačka Marta Kubišová a spisovatelka Magdalena Horňanová. Rytířem české kultury byli pasováni sochař Olbram Zoubek, spisovatel Jiří Stránský, básník Zdeněk Rotrekl (in memoriam) a sochař Jaroslav Šlezinger (in memoriam).

Mecenášem české kultury pak byla jmenována paní Dadja Altenburg-Kohl, členka Mecenášského klubu Národního divadla. Titul Mecenáš české kultury může obdržet jak osoba, tak i instituce, která významnou měrou podporuje umělecké projekty a památky. Podle ministra kultury Mgr. Daniela Hermana by toto ocenění mohlo inspirovat další dárce a přispět tak k větší podpoře například scénického či výtvarného umění.

Cena není spojena s finančním ohodnocením, tvoří ji kovová medaile s odznakem v etui a diplom. „Ocenění je především společenským uznáním a holdem těmto obdivuhodným - statečným i velkorysým osobnostem," vysvětluje ministr Herman.

Foto: Lidovky.cz

 


13. 2. 2015

Prohlídka lunet

Mecenáši si mohli prohlédnout lunety Mikoláše Alše a nástěnné malby Františka Ženíška pěkně zblízka.

Díky finančnímu daru prof. Dr. Dadji Altenburg-Kohl restaurujeme již ve třetí a zároveň poslední etapě poškozené lunety, které se nacházejí v hlavním foyer historické budovy Národního divadla. V rámci Mecenášského klubu pořádáme pro naše členy prohlídky přímo na lešení, to znamená cca ve 4-5 metrech. Jedná se o nezapomenutelný zážitek.

Autor fotografie: akad. mal. Tomáš Záhoř


13. 2. 2015

Nový vizuál

Představujeme Vám vizuál marketingové kampaně Mecenášského klubu.

Autor fotografie: Pavel Hejný

Návrh: Young & Rubicam

Děkujeme všem, kteří se na výrobě vizuálu podíleli, především souboru Baletu ND, který fotil v náročných podmínkách :)


8. 2. 2015

Mecenášský klub ND podporuje umění již pět let

Mecenášský klub Národního divadla oslavil 3. února své 5. narozeniny. Důvodů k oslavám bylo několik a slavnostní večer měl výjimečný ráz. Setkání proběhlo po představení stálice činoherního repertoáru Zlaté kapličky – inscenace Sluha dvou pánů. O tom, že jde o nestárnoucí a stále nesmírně oblíbený titul, svědčí nejen to, že se na scéně udržel plných dvacet let, ale diváci jej stále odměňují potleskem vstoje jako tento večer. Společenské setkání ozdobila další gratulace, a to představiteli hlavní role panu Miroslavu Donutilovi, který v tomto týdnu slaví půlkulaté jubileum a byl mezi mecenáši vítaným a milým hostem.

A ještě další speciální událost okořenila program po představení, a to malá dražba dárků, které za tímto účelem věnovaly jednotlivé umělecké soubory Národního divadla. Vyvolávací cena všech artefaktů byla symbolických 1 111 Kč a výtěžek putuje opět ve prospěch Mecenášského klubu. Dražbu zahájila samozřejmě Činohra, které tento večer bezesporu patřil, a to tzv. „záskokovou knihou“ Sluhy dvou pánů, tedy provozního výtisku textu hry, který vznikl v roce 1994 pro případ nenadálého záskoku, ale nikdy jej nikdo nepoužil. „Za celou éru uvádění inscenace vznikla alternace jen dvakrát,“ vysvětloval pan Miroslav Donutil, „Jednou s Borisem Rössnerem, jednou s Janem Kačerem. Dvakrát jsem byl nemocný, ale žádný záskok nikdy nebyl.“ A protože se do dražby zprvu žádný zájemce nehrnul, nechal pan Donutil opět propuknout své herecké umění a donutil první zájemce k přihazování. Cena se zatím vyšplhala jen na 2 222 Kč. „Přidejte podpis!“ ozvalo se ze zástupu hostů. „Ale s podpisem to bude od pěti tisíc,“ odvětil herec a chopil se pera. Na okamžik zájemci váhali nad matematickou hříčkou 5 555. Nebo snad i výš? „Sedmička je moje šťastné číslo,“ povzbuzoval herec vemlouvavě dál, ale nakonec se cena zastavila na 6 000 Kč. V každém případě zůstala nejvýše vydraženým předmětem večera.

Baletní sólisté Národního divadla Nikola Márová a Michal Štípa věnovali každý jednu součást ze svého „vybavení“: Nikola špičky, v nichž tančí v inscenaci La Bayadère, kde je za roli Nikie čerstvě nominovaná na Cenu Thálie. „Jsou z druhého jednání a měla jsem je na sobě jen deset minut,“ lákala první sólistka. Baletní obuv není levná a můžeme směle tvrdit, že vyvolávací cena byla ve skutečnosti nižší, než je skutečná hodnota takovýchto špiček, jež jsou zpravidla zhotovovány na míru. „Když to bude i s fotkou, tak za pět tisíc,“ dožadovala se jedna ze zájemkyň, které pak skutečně špičky připadly. Pokud byly „v provozu“ jen deset minut, mohla by je dotyčná dáma v klidu i používat, neměli jsme však příležitost zjistit, zda se aktivně věnuje klasické taneční technice… Michal vložil na oltář Mecenášského klubu ozdobnou čelenku, v níž tančil Solora, hrdinu baletu Bajadéra, na svém absolventském představení v roce 1998. Nový majitel se jí ozdobil za 2 000 Kč.

Dražby se účastnil také soubor Laterny magiky a také zde šlo o artefakt používaný na jevišti během představení, a to o masku z inscenace Casanova. Jde o předmět, který měl v inscenaci úkol vyprovokovat první zápletku – záměnu milované ženy za prohnanou svůdnici – a zapříčinit první rozchod svůdce Casanovy s jeho životní láskou. Tento dramatický taneční kus, který režíroval Juraj Jakubisko a dosáhl na 780 repríz, již není na repertoáru, proto můžeme postrádat tak důležitou rekvizitu. Autorkou je výtvarnice Jarmila Konečná a nový majitel masku z rukou uměleckého šéfa Laterny magiky, pana Zdeňka Prokeše, převzal za sumu 3 533 Kč. S posledním unikátem přispěl operní soubor, který věnoval plakát k inscenaci Otello, ovšem pozor – jeden z pěti kusů vytvořených pro hostování slavného pěvce José Cury, a to umělcem vlastnoručně podepsaný! Umístil se těsně za dárkem Činohry, s krásnou cenou 5 555 Kč. Celkový výtěžek tak činí 20 088 Kč.

Setkání umělců a mecenášů pak pokračovalo ještě dále. Narozeninový dort, který na akci věnoval Top Hotel Praha, všechny zaskočil svou velikostí. Oslava se konala v prostorách první galerie historické budovy, kde byla při této příležitosti instalovaná výstava fotografií mapující některé aktivity Mecenášského klubu, především skutečné momentky ze života, ze setkávání mecenášů s předními umělci nebo zájezdů do zahraničí. A nezůstalo jen při této výstavě, kterou mohou zhlédnout toliko návštěvníci představení. Aby se s aktivitami Mecenášského klubu mohli seznámit i další, byla instalovaná jiná výstava také na piazzetě Národního divadla, kde láká kolemjdoucí nejen k prohlédnutí a pročtení, ale také k vlastnímu zapojení. Stát se přítelem a podporovatelem Národního divadla je možné od téměř symbolických částek a být členy společenství lidí, kteří milují umění, je jistě lákavé.

 

Text: Lucie Kocourková, foto: Hana Smejkalová


3. 2. 2015

Mecenáši slaví narozeniny

U příležitosti 5. výročí Mecenášského klubu jsme pro Vás přichystali hned dvě výstavy, které retrospektivně mapují aktivity Mecenášského klubu, ale také představují projekty, které Mecenášský klub v minulosti podpořil.

Jednu výstavu naleznete v historické budově Národního divadla na I. galerii, druhá výstava se nachází na piazzetě Národního divadla. Přijďte se podívat sami!

Děkujeme Vám za Vaši přízeň!