MENU

Mecenášský klub
Národního divadla

Mecenášství není stavem peněženky, ale stavem ducha.

Jak se stát mecenášem

19. 11. 2015

Mecenáš Filip Hanzlík v rozhovoru s Alešem Brisceinem

S podzimem, který je nyní v plném proudu, vám s radostí přinášíme rozhovor, pro který si člen Mecenášského klubu Filip Hanzlík vybral operního pěvce Aleše Brisceina.

Aleš Briscein vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté operní zpěv na Pražské konzervatoři a na univerzitě v Plzni. V roce 1995 začal vystupovat ve Státní opeře Praha, kde v krátké době nastudoval řadu rolí lyrického a charakterního oboru. Jako umělec ve svobodném povolání hostuje trvale v Národním divadle. Účinkoval v zahraničí i na domácí půdě již v mnoha operních inscenacích, naposledy jako Pollione v opeře Norma. Je dvojnásobným držitelem Ceny Thálie.

Mecenáš Filip Hanzlík, který pro Aleše Brisceina připravil sérii otázek, by sám sebe označil za nadšeného operního laika a na členství v Mecenášském klubu oceňuje především možnost návštěvy premiér a setkávání s umělci.

 

Moc vás zdravím, pane Brisceine, a gratuluji k vynikajícímu výkonu v roli Polliona ve Státní opeře. To mě vede k otázce, kterou si kladu už delší dobu, a sice zda nechystáte své profilové CD? Nebo alespoň záznam z vašeho recitálu na Pražském jaru před dvěma lety? Osobně doufám, že otázka zní „kdy“, spíše než „jestli“.

Děkuji Vám za gratulaci. Dělat v České republice operu v jednom obsazení je vždy trochu nebezpečné, ale přežili jsme to ve zdraví! Otázku ohledně mého profilového CD neslyším poprvé…Vy jste tu otázku přesně vystihl - ,kdy´´. Můj diář je plný, takže plánovat natáčení s předstihem by byl logistický úkol spíše pro moji agenturu. Nic by se ale nemělo do nekonečna odkládat, takže i já jsem už začal v tomto směru něco podnikat. Koncert na Pražském Jaru jsem bohužel zpíval v indispozici, tak nejsem nakloněn myšlence vydat záznam celý. V Českém rozhlase už proběhlo natáčení, ve kterém jsem nahrál některé árie ze světového repertoáru. Dále je v plánu i natáčení českého repertoáru. Tyto skladby by se pak daly použít i na mé profilové CD. Stále to ale není to klasické nahrávání v kuse a časové odstupy jsou celkem dlouhé. V dnešní době není zas tak jednoduché zaplatit extra orchestr atd. Budeme se asi muset poohlédnout po nějakém šikovném donátorovi.

Vaše ztvárnění Lohengrina v Erlu před třemi lety vyvolalo nadšené recenze v rakouském tisku. Je to vaše zatím jediná německo-jazyčná role? Chystáte nějakého dalšího „Wagnera“?

Ani ve snu jsem nečekal, že mě německy píšící tisk ohodnotí jako zahraničního představitele Lohengrina-o to víc si toho vážím. Letos už jsem podepsanou smlouvu na Lohengrina pro Tiroller Festspiele musel bohužel zrušit kvůli jinému zahraničnímu projektu v Itálii. Dostal jsem nabídky i na další wagnerovské role na tomto festivalu, ale zatím odolávám. Jinak zpívám německy Mozarta (Kouzelná flétna a Únos ze Serailu) a letos jsem ve Frankfurtu debutoval v další německé opeře Königskinder (Královské děti) E. Humperdincka, kde jsem ztvárnil hlavní roli králova syna. Jinak mě čeká v roce 2017 v Grazu další německá opera A. Zemlinskeho – Der Zwerg.

A ještě k ruské opeře. Prestižní časopis Opernwelt psal v superlativech o vašem Andrejovi v Mazeppě v berlínské Komische Oper. Lenskij nebo Vaudémont vás nelákají?

Ruskou operní literaturu mám moc rád a jsem šťastný, že si v této sezoně opět Lenského zazpívám. Tentokrát to bude v berlínské Komische Oper, kde bude nová produkce Evžena Oněgina v režii intendanta divadla Barrie Koskyho plánovaná na leden 2016. Opernwelt je prestižní časopis, který je velmi sledovaný a ceněný odbornou i laickou veřejností. Bohužel mě mrzí, že je takový propastný rozdíl v psaní recenzí na představení u nás a v zahraničí. Tady se klidně napíše, že máte technicky posazený hlas a za 2 měsíce že máte technické potíže a hlas nemáte vůbec. To se v zahraničí nestává.

Je pro operního zpěváka nezbytné nebo aspoň přínosné, aby sám ovládal hru na nějaký hudební nástroj? Vy sám na nějaký hudební nástroj hrajete?

Já si myslím, že je velkou výhodou pro zpěváka vystudovat ještě hru na hudební nástroj. Instrument vám dá určitě větší cit pro rytmus a nedílnou výhodou je i lepší hudební paměť. Je obecně známo, že se zpěváci-instrumentalisté rychleji a snáz učí nové party. Já sám jsem hrál 6 let na housle a později vystudoval hru na klarinet. S oblibou, když mi to čas dovolí, si zahraju na můj oblíbený saxofon.

Často si říkám, jestli operní zpěvák na jevišti, obklopen decibely hudby z orchestřiště, vůbec může slyšet nápovědu. Může? Stalo se vám někdy, že vám vypadl text natolik, že jste byl odkázán na pomoc z nápovědní budky?

Že bych potřeboval často nápovědu, se mi nestává, ale zrovna před několika dny se mi to stalo tady na turné po Japonsku s Traviatou. Měl jsem kolegovi odpovědět v recitativu na jeho text po krátké pauze větu,,Il so ti calma…´´, už v průběhu jeho zpívání jsem se takticky začal přesouvat do strany k nápovědě, aby mi nahodila text, který mi vypadl. Dlouze se na mě usmívala a nic… Pro každého zpěváka je to věčnost když stojí na scéně a mlčí v hrobovém tichu. Po delším čase mi repliku napověděla a později se mi i omluvila, že myslela, že jsem chtěl tu psanou pauzu záměrně prodloužit pro větší efekt na diváky. Někdy to jsou opravdu nervy!

Stalo se Vám někdy, že jste odmítl nějakou operní nabídku, protože režijní pojetí bylo příliš „ujeté“?

Moderní operní režie hledá nejroztodivnější cesty, jak si získat operního diváka. Už jsme zažili Lohengrina mezi potkany, Rusalku v podzemním bunkru atd. Jsem už ze zahraničních produkcí zvyklý na to, že jsou režie pojímány většinou neklasicky, a tak mě jen tak něco nepřekvapí a na druhou stranu tu snahu i občas chápu. V době multimediálních vymožeností si musí opera hledat cestu, jak být pro diváka atraktivní. Pamatuji si, že jsem se měl v jedné opeře při milostné scéně na žádost režiséra objevit nahý. Bylo to ale v jiné chvíli, než milostná scéna probíhala. Nedovedl mi dost dobře vysvětlit, proč to tak má být, takže na úplný striptýz nedošlo.

Kdesi jsem četl, že jeden slavný dirigent ND pro jakousi neshodu s jednou z protagonistek pohrozil, že jí při představení nebude ukazovat nástupy. Zvládne operní zpěvák spolehlivě zazpívat roli i bez nástupů od dirigenta?

Varianta bez ukazování nástupů není úplně nejšťastnější. Dirigent a zpěvák by měli na jevišti spolupracovat, protože jinak souhra s orchestrem a dalšími zpěváky může být hodně problematická. Ale už jsem zažil i takovou situaci. Před několika roky jsme v Pařížské národní opeře hráli operu L. Janáčka – Z mrtvého domu. Byl na ni angažovaný německý dirigent. Od prvních taktů zkoušek bylo jasné, že mu hudba našeho národního génia bude dělat tolik obtíží, že se ani na chvíli neodlepí od partitury směrem ke zpěvákům. Varoval jsem kolegy, aby se každý spolehl jen sám na sebe a svoji roli nastudoval pokud možno bez pomoci dirigenta. Ten se opravdu celou operu díval jen do své partitury. Na konci představení prohodil: ,,No vidíte, ani jste nepotřebovali nástup ode mě.“

Děkuji za odpovědi a těším se na vašeho Romea ve Státní opeře. Také se těšíte?

Na roli Romea se pochopitelně těším. Získal jsem za ni cenu Thálie, takže pro mě není nová. Po premiéře Normy jsem se potkal i s mladou slovenskou režisérkou Slávou Daubnerovou, která by měla naši inscenaci režírovat. Neznám ještě režijní  koncepci díla, ale v skrytu duše doufám, že to nebude úplná moderna a že divákům nabídneme zase trochu romantiky v podobě klasicky zpracovaného díla. 

 


18. 11. 2015

Mecenáši s královnou

Mecenáši oslavili sváteční den s Audiencí u královny. Hvězdou večera se stala "královna" Iva Janžurová, která převzala překrásný dar - skleněnou vázu - z rukou mecenáše Martina Mikysky a skláře Ladislava Ševčíka. Příjemnou atmosféru večera si můžete prohlédnout na fotografiích na našich facebookových stránkách.


3. 11. 2015

Návštěva Bayerische Staatsoper

Mecenáši krátce po začátku nové sezony vyrazili na setkání do Mnichova. Navštívili baletní inscenaci Le Corsaire s hvězdným obsazením. Po představení strávili příjemný večer s šéfem mnichovského baletu Ivanem Liškou a předními českými sólisty.

V dobré společnosti - (zleva) sólisté Matěj Urban a Stephanie Hancox, šéf baletu Ivan Liška, šéf LM Zdeněk Prokeš, první sólista Lukáš Slavický, Radka Příhodová a Adam Zvonař. Děkujeme všem za nádherné zážitky!

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153046698956736.1073741880.186303331735&type=3