MENU

Mecenášský klub
Národního divadla

Mecenášství není stavem peněženky, ale stavem ducha.

Jak se stát mecenášem

13. 2. 2015

Prohlídka lunet

Mecenáši si mohli prohlédnout lunety Mikoláše Alše a nástěnné malby Františka Ženíška pěkně zblízka.

Díky finančnímu daru prof. Dr. Dadji Altenburg-Kohl restaurujeme již ve třetí a zároveň poslední etapě poškozené lunety, které se nacházejí v hlavním foyer historické budovy Národního divadla. V rámci Mecenášského klubu pořádáme pro naše členy prohlídky přímo na lešení, to znamená cca ve 4-5 metrech. Jedná se o nezapomenutelný zážitek.

Autor fotografie: akad. mal. Tomáš Záhoř


13. 2. 2015

Nový vizuál

Představujeme Vám vizuál marketingové kampaně Mecenášského klubu.

Autor fotografie: Pavel Hejný

Návrh: Young & Rubicam

Děkujeme všem, kteří se na výrobě vizuálu podíleli, především souboru Baletu ND, který fotil v náročných podmínkách :)


8. 2. 2015

Mecenášský klub ND podporuje umění již pět let

Mecenášský klub Národního divadla oslavil 3. února své 5. narozeniny. Důvodů k oslavám bylo několik a slavnostní večer měl výjimečný ráz. Setkání proběhlo po představení stálice činoherního repertoáru Zlaté kapličky – inscenace Sluha dvou pánů. O tom, že jde o nestárnoucí a stále nesmírně oblíbený titul, svědčí nejen to, že se na scéně udržel plných dvacet let, ale diváci jej stále odměňují potleskem vstoje jako tento večer. Společenské setkání ozdobila další gratulace, a to představiteli hlavní role panu Miroslavu Donutilovi, který v tomto týdnu slaví půlkulaté jubileum a byl mezi mecenáši vítaným a milým hostem.

A ještě další speciální událost okořenila program po představení, a to malá dražba dárků, které za tímto účelem věnovaly jednotlivé umělecké soubory Národního divadla. Vyvolávací cena všech artefaktů byla symbolických 1 111 Kč a výtěžek putuje opět ve prospěch Mecenášského klubu. Dražbu zahájila samozřejmě Činohra, které tento večer bezesporu patřil, a to tzv. „záskokovou knihou“ Sluhy dvou pánů, tedy provozního výtisku textu hry, který vznikl v roce 1994 pro případ nenadálého záskoku, ale nikdy jej nikdo nepoužil. „Za celou éru uvádění inscenace vznikla alternace jen dvakrát,“ vysvětloval pan Miroslav Donutil, „Jednou s Borisem Rössnerem, jednou s Janem Kačerem. Dvakrát jsem byl nemocný, ale žádný záskok nikdy nebyl.“ A protože se do dražby zprvu žádný zájemce nehrnul, nechal pan Donutil opět propuknout své herecké umění a donutil první zájemce k přihazování. Cena se zatím vyšplhala jen na 2 222 Kč. „Přidejte podpis!“ ozvalo se ze zástupu hostů. „Ale s podpisem to bude od pěti tisíc,“ odvětil herec a chopil se pera. Na okamžik zájemci váhali nad matematickou hříčkou 5 555. Nebo snad i výš? „Sedmička je moje šťastné číslo,“ povzbuzoval herec vemlouvavě dál, ale nakonec se cena zastavila na 6 000 Kč. V každém případě zůstala nejvýše vydraženým předmětem večera.

Baletní sólisté Národního divadla Nikola Márová a Michal Štípa věnovali každý jednu součást ze svého „vybavení“: Nikola špičky, v nichž tančí v inscenaci La Bayadère, kde je za roli Nikie čerstvě nominovaná na Cenu Thálie. „Jsou z druhého jednání a měla jsem je na sobě jen deset minut,“ lákala první sólistka. Baletní obuv není levná a můžeme směle tvrdit, že vyvolávací cena byla ve skutečnosti nižší, než je skutečná hodnota takovýchto špiček, jež jsou zpravidla zhotovovány na míru. „Když to bude i s fotkou, tak za pět tisíc,“ dožadovala se jedna ze zájemkyň, které pak skutečně špičky připadly. Pokud byly „v provozu“ jen deset minut, mohla by je dotyčná dáma v klidu i používat, neměli jsme však příležitost zjistit, zda se aktivně věnuje klasické taneční technice… Michal vložil na oltář Mecenášského klubu ozdobnou čelenku, v níž tančil Solora, hrdinu baletu Bajadéra, na svém absolventském představení v roce 1998. Nový majitel se jí ozdobil za 2 000 Kč.

Dražby se účastnil také soubor Laterny magiky a také zde šlo o artefakt používaný na jevišti během představení, a to o masku z inscenace Casanova. Jde o předmět, který měl v inscenaci úkol vyprovokovat první zápletku – záměnu milované ženy za prohnanou svůdnici – a zapříčinit první rozchod svůdce Casanovy s jeho životní láskou. Tento dramatický taneční kus, který režíroval Juraj Jakubisko a dosáhl na 780 repríz, již není na repertoáru, proto můžeme postrádat tak důležitou rekvizitu. Autorkou je výtvarnice Jarmila Konečná a nový majitel masku z rukou uměleckého šéfa Laterny magiky, pana Zdeňka Prokeše, převzal za sumu 3 533 Kč. S posledním unikátem přispěl operní soubor, který věnoval plakát k inscenaci Otello, ovšem pozor – jeden z pěti kusů vytvořených pro hostování slavného pěvce José Cury, a to umělcem vlastnoručně podepsaný! Umístil se těsně za dárkem Činohry, s krásnou cenou 5 555 Kč. Celkový výtěžek tak činí 20 088 Kč.

Setkání umělců a mecenášů pak pokračovalo ještě dále. Narozeninový dort, který na akci věnoval Top Hotel Praha, všechny zaskočil svou velikostí. Oslava se konala v prostorách první galerie historické budovy, kde byla při této příležitosti instalovaná výstava fotografií mapující některé aktivity Mecenášského klubu, především skutečné momentky ze života, ze setkávání mecenášů s předními umělci nebo zájezdů do zahraničí. A nezůstalo jen při této výstavě, kterou mohou zhlédnout toliko návštěvníci představení. Aby se s aktivitami Mecenášského klubu mohli seznámit i další, byla instalovaná jiná výstava také na piazzetě Národního divadla, kde láká kolemjdoucí nejen k prohlédnutí a pročtení, ale také k vlastnímu zapojení. Stát se přítelem a podporovatelem Národního divadla je možné od téměř symbolických částek a být členy společenství lidí, kteří milují umění, je jistě lákavé.

 

Text: Lucie Kocourková, foto: Hana Smejkalová


3. 2. 2015

Mecenáši slaví narozeniny

U příležitosti 5. výročí Mecenášského klubu jsme pro Vás přichystali hned dvě výstavy, které retrospektivně mapují aktivity Mecenášského klubu, ale také představují projekty, které Mecenášský klub v minulosti podpořil.

Jednu výstavu naleznete v historické budově Národního divadla na I. galerii, druhá výstava se nachází na piazzetě Národního divadla. Přijďte se podívat sami!

Děkujeme Vám za Vaši přízeň!


22. 1. 2015

Rozdělení výnosů MeK roku 2014

20. ledna zasedl Výbor Mecenášského klubu ND a rozhodl následovně o dislokaci výnosů roku 2014.

Celkové výnosy za rok 2014: 1 692 131,61 Kč

Rozdělení výnosů roku 2014
Účelový dar od prof. Dr. Dadji Altenburg-Kohl – financování II. fáze restaurování lunet: 642 859,81 Kč
Účelový dar od Michaela Traska – podpora inscenace Pád Arkuna: 163 260,80 Kč
Účelový dar od manželů Baťkových – financování restaurování obrazu Libušina věštba: 50 000 Kč
Činohra ND – honorář pro pedagoga kreativních studentských dílen inscenací činohry a celodivadelní program na celý rok: 200 000 Kč
Laterna magika – podpora projektu „Laterna LAB“: 200 000 Kč
Opera ND: příspěvek na časosběrný dokument o sezoně 2015/2016: 180 000 Kč
Balet ND: příspěvek na velkolepé baletní gala 2015: 170 000 Kč
Archiv ND: příspěvek na zakoupení nového editoru, který dlouhodobě zajistí bezproblémovou digitalizaci: 100 000 Kč
Děkujeme za Vaši přízeň a podporu.