MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Human Locomotion

  Projekt Laterny magiky v režii tvůrčí dvojice SKUTR a s choreografií Jana Kodeta.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. Hrajeme na Nové scéně.

  Nejbližší představení

15. 4. 2015

Doprovodné programy pro diváky Laterny magiky

Zveme vás na další setkání z cyklu Seznamte se, Laterna. Co vás čeká? Po nedělním představení inscenace Vidím nevidím 10. května a 15. června půlhodinový zábavný i naučný program pro malé i velké zvídavé diváky. Stačí zůstat po představení.
Navíc máte možnost zúčastnit se tvůrčí dílny pro nejmladší s názvem Co vidím, když nevidím? vždy hodinu před představením: 10. května a 14. června je doprovodný program určen pro veřejnost, 11. května a 15. června (před dopoledním představením) pro školy. Této dílny se v jednom i druhém případě můžete zúčastnit pouze s předchozí rezervací na mailu tvurcidilny@narodni-divadlo.cz nebo tel. 603 796 996 (divadelní lektorka Daniela von Vorst).

Vidím nevidím – Co vidím, když nevidím?
Tvůrčí dílna k inscenaci Laterny magiky
Co všechno vidíš, když zavřeš oči?
Tma pod víčky může být mnohem barevnější, než se zdá…

Ještě před návštěvou představení se hravě naladíme na téma inscenace Vidím nevidím a zkusíme se vcítit do hlavní postavy – nevidomé Agátky.

Pro koho?  pro diváky od 6 let
Kde?  na zkušebně Nové scény
Kdy?  dle programu cca. 1 hodinu před představením
Jak dlouho?  45 minut
Za kolik?  
Školy: 
150,- Kč za žáka + pedagogický doprovod zdarma (v ceně je dílna a vstupenka na představení)
Rodiny s dětmi: zdarma ke vstupence (pouze s předchozí rezervací!)
Jak objednat?  mailem či telefonicky (viz výše)

Více o představení


10. 4. 2015

Blahopřání pro Sylvu Daníčkovou

Své 80. narozeniny dnes slaví herečka, redaktorka a překladatelka Sylva Daníčková, jedna z týmu prvních konferenciérek programu Laterny magiky na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Málokdo z účinkujících tehdy tušil, že stojí u zrodu divadelního fenoménu světového formátu, když byl pro Světovou výstavu vytvářen pod taktovkou Alfréda Radoka a Josefa Svobody program multimediálního jevištního programu. Spojujícím „prvkem“ onoho pásma různých jevištních akcí byla vystoupení moderátorek, kdy každá měla na plátně dva další synchronizované obrazy, takže mohla publikum bavit ve třech jazycích současně. Těmito ztrojenými konferenciérkami byly Sylva Daníčková, Valentina Thielová, Zdeňka Procházková a Marie Staňková.

Sylva (resp. Sylvie) Daníčková účinkovala v 50. a 60. letech ve filmu, mezi její nejznámější role patří role slečny Barbory Jandové ve filmu Florenc 13.30 režiséra Josefa Macha z roku 1957 s Josefem Bekem v hlavní roli. Jejím životním partnerem byl od roku 1958 až do své smrti v roce 1969 český klavírista, malíř a hudební skladatel Jiří Šlitr, který se také na EXPU 58 programu Laterny magiky účastnil (foto z čísla „Hudební žert“). V době normalizace se Daníčková, které byla znemožněna další kariéra u filmu, stala překladatelkou, spolupracovala s Lyrou Pragensis a po sametové revoluci začala pracovat v Akademii věd ČR. V roce 2012 vydala knihu rozhovorů s našimi předními vědci Skrytá poselství vědy.

Laterna magika přeje mnoho zdraví a krásných chvil i do dalších let!


8. 4. 2015

Seznamte se, Laterna – přijďte se nám podívat pod pokličku

Laterna magika jako první multimediální divadlo začala už před více než padesáti lety zapojovat nedivadelní technologie do svých představení. Světové uznání a prvenství jí patří i v době, kdy multimediální koncept používají i jiná divadla a umělci. V čem je Laterna magika tak specifická? Do některých tajů Laterny magiky můžete nahlédnout prostřednictvím krátkých dílen s ukázkami po některých představeních z našeho repertoáru.

Poodhalíme principy skrývající se za některými postupy v inscenacích Podivuhodné cesty Julese Verna, Cocktail 012 – The best of a Vidím nevidím. Po vybraných představeních budou po malé pauze následovat komentované ukázky, kde se nejen dozvíte něco o principech tvorby Laterny magiky, ale budete si moci leccos vyzkoušet sami na jevišti.

Ale nezapomeňte – ačkoli je principem Laterny magiky používání filmu a nových technologií na jevišti, kouzlo našich představení nestojí jen na nich. To, co dělá dodnes Laternu magiku jedinečnou, je syntéza techniky a lidského faktoru, komunikace všech složek, které nemohou na jevišti být jedna bez druhé.

Termíny:

Vidím nevidím: 13. dubna, 10. května, 15. června

Podivuhodné cesty Julese Verna: 15. května, 26. června

Cocktail 012 – The Best of: 23. dubna, 6. června

Více o Tvůrčích dílnách, které Národí divadlo pořádá: http://www.narodni-divadlo.cz/cs/cinohra/tvurci-dilny-uvod