MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Legendy magické Prahy

  Pražské legendy a mýty v multimediální inscenaci Laterny magiky

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. Hrajeme na Nové scéně.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Human Locomotion

  Nový projekt Laterny magiky v režii tvůrčí dvojice SKUTR a s choreografií Jana Kodeta.

  Nejbližší představení

3. 7. 2014

Červenec s Kouzelným cirkusem

Nejoblíbenější titul Laterny magiky, inscenace Kouzelný cirkus, vám osvěží začátek prázdnin. Vezměte děti do divadla na pouť dvou klaunů za krásnou Venuší, kterou stvořil zlovolný Svůdce. Klasické principy Laterny magiky a poetický příběh lákají už několikátou generaci. 4., 5., 11. a 12. července od 20.00 hodin na Nové scéně ND.

Více o představení


9. 6. 2014

55 let Laterny magiky v Praze

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak – letos na jaře uplynulo už 55 let od chvíle, kdy se pražskému publiku poprvé představila Laterna magika.

Z experimentálního divadelního představení, které na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zajistilo Československu prvenství mezi všemi vystavovateli, se stal fenomén, který si zasloužil vlastní život. Laterna magika se stala souborem Národního divadla a získala svou první scénu v paláci Adria (dnešní Divadlo Bez zábradlí), kde 9. května 1959 zahájila svou činnost. Později se krátce přestěhovala do Paláce kultury, tedy dnešního Kongresového centra, a nyní jsou už přes dvacet let její inscenace uváděny na Nové scéně Národního divadla. Za 55 let existence Laterny magiky se uskutečnilo 36 premiér, které rozvíjely její základní principy. Duchovními otci tohoto českého divadelního vynálezu byli režisér Alfred Radok a scénograf Josef Svoboda, umělci, jejichž význam vysoce přesahoval hranice státu.

Laterna magika se pro mnoho diváků stala synonymem divadla, které kombinuje filmovou projekci s hereckým nebo tanečním vystoupením. Ale to je jen zjednodušený pohled na myšlenku, se kterou Josef Svoboda a Alfred Radok vyvářeli nový divadelní tvar. Projekce v Laterně magice není jen kulisou nebo nástrojem pro vytváření zdánlivé reality: film zůstává filmem a jeviště jevištěm, důležitý je ale okamžik jejich propojení. Obrazová a reálné složka se spojují v tak nerozlučný celek, že by jedna bez druhé nemohly samostatně existovat, ale dohromady vytváří poetický celek. Dnes Laterna magika zachází s mnohem širším spektrem prostředků, které nabízejí klasické i moderní technologie, má k dispozici digitální projekci a nová média, každé představení pracuje s propojením jeviště a obrazu jinak – nebojí se ani klasické projekce a ruční animace, ani technologií, které pracují v reálném čase.

O Laternu magiku byl od počátku nelíčený zájem doma i v zahraničí. Ještě v Bruselu se o možnost hostování zajímalo jedenáct států včetně USA, a tak se zájezdová činnost stala nedílnou součástí provozu a soubor procestoval skoro všechny kontinenty. V Praze hrála Laterna magika prakticky denně, takže dnes můžeme odhadovat počet odehraných představení přibližně na 20 tisíc.


1. 5. 2014

Oslavili jsme Mezinárodní den tance českým rekordem

Největší baletní lekce v Čechách se zúčastnilo 480 tanečníků!

Mezinárodní den tance odstartoval na piazzetě ND největší baletní trénink v ČR! Zúčastnili se tanečníci Laterny magiky, Baletu ND, pražských konzervatoří a tanečních studií i jednotliví nadšenci. Před zahájením hodiny se dostavilo k zápisu plných 480 účastníků. Za mikrofonem pro pedagogy se vystřídala řada osobností: Adéla Pollerotvá, Jaroslav Slavický, Václav Janeček, Václav Kuneš, Ivanka Illyenko a Alexej Affanasiev, za klavírem se hudebního doprovodu chopil dirigent a korepetitor Baletu ND Václav Zahradník. Piazzeta žila až do pozdního odpoledne vystoupením profesionálních tanečních souborů i skupin z tanečních studií včetně zahraničních hostů.