MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Human Locomotion

  Projekt Laterny magiky v režii tvůrčí dvojice SKUTR a s choreografií Jana Kodeta.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Podivuhodné cesty Julese Verna

  Výlet do světa hrdinů Julese Verna a průkopníků stříbrného plátna v režii Davida Drábka.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. Slavíme 40 let!

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Cube

  Nová média a dynamická choreografie v tanečním projektu mladých tvůrců

  Novinka

18. 5. 2017

Cube na Divadelním světě Brno

Laterna magika vystoupila 15. května s inscenací Cube v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Hudební scéna Městského divadla Brno byla vyprodaná a diváci odměnili tanečníky i potleskem vstoje. O hostování Laterny magiky přinesly na svých internetových stránkách reflexi i Divadelní noviny.

„Slavná scéna Laterny magiky využila technických možností Hudební scény MDB a festivalovým divákům připomněla, co je pro inscenace Laterny charakteristické a čím vždy ohromovala diváky.

Témata inscenace Cube by se dala pojmenovat jako: dnešní mladí lidé, technologie, samota, otázka individuality, cesta na vrchol. Každá pasáž vizuálně pohybové inscenace se zabývá jedním ze současných fenoménů, a zároveň ukazuje jinou techniku práce s vizualitou v poetice Laterny magiky.“

(Petra Bruzlová)

Celou recenzi najdete v reportáži z festivalu zde.

Více o představení


2. 5. 2017

Martin Beck - Kouzelný cirkus: výstava

Výročí Kouzelného cirkusu ještě nekončí. Korunuje ho 4. května vernisáž výstavy, za kterou stojí Martin Beck, portrétista, "fotograf lidských duší", který strávil poslední rok intenzivní prací s Laternou magikou. První oficiální plod, výstava na Nové scéně ND, nezůstane rozhodně jediným výsledkem. Přijďte se podívat, výstava potrvá minimálně do 5. června.

Martin Beck, fotograf lidských duší, se vydal za poselstvím inscenace, kterou kdysi Evald Schorm spolu s Josefem Svobodou, Janem Švankmajerem a Jiřím Srncem vytvořili jako metaforu lidského života. Prostřednictvím černobílých, jen někdy mírně kolorovaných portrétů současných, ale také některých původních interpretů jubilujícího díla, nachází Martin Beck nenásilnou cestou podstatu inscenace Kouzelný cirkus: ukazuje zrození, život i stáří. Klauni, kteří jsou hlavními postavami, během představení stárnou a v původním záměru měli i zemřít, ale tuto myšlenku autoři brzy zavrhli – klaun je přeci nesmrtelný! Takže ani Martin Beck nehledá ve své sérii poselství o konečnosti, ale naopak kontinuitu a postavy inscenace propojil osudy původních představitelů, kteří jsou na jeho fotografiích skutečně o 40 let starší.

Fotograf Martin Beck je s Národním divadlem spojen oběma svými profesemi, je totiž také členem operního souboru. Jako portrétista na svých snímcích zvěčnil již řadu umělců a osobností nejen Národního divadla. Mezi dubnem roku 2016 a 2017 věnoval své úsilí a umění především souboru Laterny magiky a jeho inscenacím. Vystavené fotografie z cyklu Kouzelný cirkus vznikly při několika příležitostech mezi 29. listopadem 2016 a 26. dubnem 2017 – poslední kousky tedy putovaly do rámů ještě téměř mokré od poslední vodní lázně.

Martin Beck totiž pracuje tradiční „mokrou“ cestou, vyvolává filmy, zvětšuje fotografie, vše je ruční práce s fotoaparátem Hasselblad 503CW, což je jen maličko zmodernizovaná verze legendárního Hasselbladu 500C, kterých několik zanechali na povrchu Měsíce američtí průzkumníci v roce 1969. Z klasického aparátu vznikají v kombinaci s jednoduchým černým pozadím a jediným rozptýleným světlem portréty neobyčejné nálady a působivosti.

 

Martin Beck: Kouzelný cirkus

Nová scéna ND, Café Nona

Vernisáž: 4. 5. 2017, 17.00

Trvání výstavy: 5. 5.–5. 6. 2017

 

Kam dál:

Web: http://www.martinbeck.com/

Facebook: https://www.facebook.com/photomartinbeck/

Instagram: https://www.instagram.com/photomartinbeck/

 

Více o představení


24. 4. 2017

Kouzelný cirkus oslavil 40 let

V pátek 21. dubna jsme oslavili výstavou a slavnostním představením 40 let inscenace Laterny magiky Kouzelný cirkus.

Na setkání a představení dorazili současní i bývalí členové Laterny magiky a ti, kteří se podíleli na dlouhém životě inscenace Kouzelný cirkus. Zábava před i po představení překonala i třígenerační rodíly. Kouzelnému cirkusu přejeme ještě další léta na scéně a mnoho spokojených dospělých i dětských diváků!

 

 

Více o představení


6. 4. 2017

Fotografická výstava v Café NONA aneb Být pilotem jako z Malého prince

V Café NONA vystavuje Flying Revue, se kterou Laterna magika spolupracuje především na medializaci inscenace Malý princ, fotografie z leteckých expedic, vydavatelem magazínu je totiž společnost Galileo Training, která se věnuje profesnímu školení pilotů. Vernisáže se 5. dubna zúčastnil jednatel společnosti a autor vystavovaných fotografií Jiří Pruša, editor internetové verze magazínu Jan Dvořák a za Laternu magiku vedoucí souboru Pavel Knolle a herečka a zpěvačka Eva Vrbková, která účinkuje v inscenaci Malý princ. Výstava bude k vidění až do 4. května.  

Více o představení


20. 3. 2017

Laterna magika podporuje

V pondělí 20. března jsme na Nové scéně uvítali představitele Kruhu rodiny, o.p.s., který ve spolupráci s Nadačním fondem J&T připravuje zakončení projektu "Hlas dítěte v náhradní rodinné péči a jak mu naslouchat". Součástí projektového matiné byla návštěva představení Laterny magiky Vidím nevidím a vernisáž výstavy výtvarných děl dětí z pěstounské péče.

Projekt Hlas dítěte v náhradní rodinné péči (NRP) a jak mu naslouchat byl realizován ve dvou fázích, z nichž první byla ukončena v dubnu 2016. Výstupem byly metodiky zaměřené na techniky zjišťování názoru dítěte a komunikace s dítětem, dále akreditované semináře pro odbornou veřejnost a sborník, který byl koncipován jako kazuistika s příklady dobré praxe s doprovodnými komentáři odborníků. Druhá fáze byla zahájena v červenci 2016 a bude ukončena v dubnu 2017. Hlavní aktivitou byly interaktivní workshopy pro děti a pěstouny zaměřené na problematiku práv dítěte v NRP. Díla dětí, která při realizaci aktivit vznikla, budou vystavena na Nové Scéně Národního divadla od 20. března do 5. dubna 2017.

Více o představení