MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Human Locomotion

  Projekt Laterny magiky v režii tvůrčí dvojice SKUTR a s choreografií Jana Kodeta.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. Slavíme 40 let!

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Cube

  Nová média a dynamická choreografie v tanečním projektu mladých tvůrců

  PREMIÉRA

6. 4. 2017

Fotografická výstava v Café NONA aneb Být pilotem jako z Malého prince

V Café NONA vystavuje Flying Revue, se kterou Laterna magika spolupracuje především na medializaci inscenace Malý princ, fotografie z leteckých expedic, vydavatelem magazínu je totiž společnost Galileo Training, která se věnuje profesnímu školení pilotů. Vernisáže se 5. dubna zúčastnil jednatel společnosti a autor vystavovaných fotografií Jiří Pruša, editor internetové verze magazínu Jan Dvořák a za Laternu magiku vedoucí souboru Pavel Knolle a herečka a zpěvačka Eva Vrbková, která účinkuje v inscenaci Malý princ. Výstava bude k vidění až do 4. května.  

Více o představení23. 3. 2017

3 otázky pro tvůrce premiéry Laterny magiky Cube

Co se honí hlavou tvůrcům těsně před premiérou? Odpovídá: Pavel Knolle – režisér a výtvarník scény, David Stránský a Štěpán Pechar – choreografové.

S jakými očekáváními jste do přípravy nového projektu vstoupili a co se vám splnilo, nebo nesplnilo?

Pavel Knolle: Očekávání? Možná spíš sny, že budu moci svou vlastní energií změnit, možná trochu posunout vnímání Laterny magiky, využít obrovský potenciál souboru, probudit v nové generaci zájem hledat pro toto divadlo nové cesty. Vyzkoušet si osvědčené postupy v novém světle, poznat nové tvůrce.

V nějaké míře se splnilo vše, v některých pocitech dokonce daleko intenzivněji, než jsem mohl čekat.

David Stránský: Je to jednoduché, představení Cube má premiéru. To bylo a je stále mým největším očekáváním od chvíle, kdy jsme s Pavlem a se Štěpánem poprvé usedli ke stolu a začali tvořit scénář. Není lehké odpovědět na otázku, co se mi splnilo, nebo nesplnilo. Celý proces tvorby je kulminací kompromisů, hledání cesty, jak dojít k cíli, jaké prostředky zvolit, jak obejít překážky, nekonečné hodiny přemýšlení a tvoření. V tom všem se dá lehce ztratit, oddálit se od vytouženého cíle. Každý divák, který přijde na představení Cube a zatleská, je zároveň tím splněným přáním. Dnes jsme na onom pomyslném konci a s radostí Vám představíme soubor Laterny magiky v představení Cube.

Štěpán Pechar: Připravit nový multimediální představení pro Laternu magiku zcela podle našich představ bylo zároveň jakýmsi snem i výzvou. Pro realizaci takového snu se však vize musí mnohokrát pozměnit, a tím pádem se musíte někdy vzdát určitých představ. Na druhou stranu se pak v průběhu tvorby objeví zase jiné. Očekávání bylo mnoho a řekl bych, že se více věcí splnilo, než nesplnilo.

Jaký nejtěžší vás v průběhu tvorby potkal?

Pavel Knolle: Nemám žebříček špatných okamžiků. Nechci si stěžovat na nějaká nepochopení, rozpory v pohledu na věc, špatné podmínky. Nebylo vůbec lehké tuhle věc kočírovat, ale o to víc jsem pyšný na všechny, kteří stáli od začátku s námi a projevovali bezmeznou podporu.

David Stránský: To byl bezesporu den, kdy jsme se museli rozloučit s prvním týmem, který měl realizovat projekce, a tím se zároveň rozhodnout pro odložení premiéry o celý rok. To bylo velmi těžké!

Štěpán Pechar: Asi se nedá vypíchnout jeden okamžik, který byl nejtěžší, protože konec konců i nejzábavnější chvíle nás stály hodně času i energie. Ale tak už je to se vším, co chcete udělat pořádně… A stojí to za to.

Změnil se nějak díky Cube váš vztah k Laterně magice? Co pro vás znamená – jako soubor, jako divadelní žánr?

Pavel Knolle: Samozřejmě se stále mění, prohlubuje se. Pro tuhle značku pracuji 32 let. To myslím znamená, že se musíme mít dost rádi, když jsme spolu tak dlouho ☺. Poznal jsem ji jako interpret, poslední roky jako vedoucí uměleckého souboru a teď nejintenzivněji jako tvůrce. Mám dnes ještě větší pocit pokory a obdivu ke všem, kdo tuto značku formovali.

Naprosto rozumím, proč prostředky Laterny magiky prosakují i do ostatních divadelních oborů. Je mi proto líto, že si tento český vynález, který příští rok oslaví 60 let od uvedení prvního programu, více nehýčkáme.

David Stránský: Změnil se, a to výrazně. Jsem značně posílen v přesvědčení o významu Laterny magiky na poli divadelního světa. Uvědomil jsem si, jak těžké je vytvořit pro Laternu magiku představení se zachováním jejího zcela specifického divadelního žánru, jaké svízele čekají a jistě čekaly na cestě tvoření současné, budoucí i minulé tvůrce. Hluboce smekám před každým, kdo to zkusil.

Laterna magika není jen prosté sloučení obrazu, zvuku, pohybu a prostoru. Byl by velký omyl myslet si právě toto. Laterna magika je o symbióze těchto médií. Účelnou kombinací těchto prvků se dá docílit nečekaných výsledků, dopřát divákům neopakovatelné a magické okamžiky.

Štěpán Pechar: Při práci na Cube jsem si uvědomil, jak komplikovaná je tvorba multimediálního divadla. K tomu, aby všechny složky do sebe dobře zapadly, je potřeba mít velmi jasnou vizi, dobrý a spolehlivý inscenační tým a oddanost k projektu. Prohloubil se můj obdiv k takovým tvůrcům, jako byli Josef Svoboda, Alfréd Radok nebo Evald Schorm, jejichž vize a schopnost své vize plně a nápaditě realizovat pomohly ke zrodu Laterny magiky. Laterna magika je pro mě srdeční záležitost, jak z hlediska divadelního žánru, tak i z hlediska souboru. Obojí stojí za to nadále kultivovat.


20. 3. 2017

Laterna magika podporuje

V pondělí 20. března jsme na Nové scéně uvítali představitele Kruhu rodiny, o.p.s., který ve spolupráci s Nadačním fondem J&T připravuje zakončení projektu "Hlas dítěte v náhradní rodinné péči a jak mu naslouchat". Součástí projektového matiné byla návštěva představení Laterny magiky Vidím nevidím a vernisáž výstavy výtvarných děl dětí z pěstounské péče.

Projekt Hlas dítěte v náhradní rodinné péči (NRP) a jak mu naslouchat byl realizován ve dvou fázích, z nichž první byla ukončena v dubnu 2016. Výstupem byly metodiky zaměřené na techniky zjišťování názoru dítěte a komunikace s dítětem, dále akreditované semináře pro odbornou veřejnost a sborník, který byl koncipován jako kazuistika s příklady dobré praxe s doprovodnými komentáři odborníků. Druhá fáze byla zahájena v červenci 2016 a bude ukončena v dubnu 2017. Hlavní aktivitou byly interaktivní workshopy pro děti a pěstouny zaměřené na problematiku práv dítěte v NRP. Díla dětí, která při realizaci aktivit vznikla, budou vystavena na Nové Scéně Národního divadla od 20. března do 5. dubna 2017.

Více o představení


2. 3. 2017

Vyhlášení ideové soutěže na novou inscenaci Laterny magiky

Národní divadlo vypisuje
Při příležitosti 60. výročí vzniku
Laterny magiky ideovou soutěž
na novou inscenaci

Premiéra projektu je plánována na prosinec 2018 na Nové scéně Národního divadla.

Koncept obsahující podrobný popis projektu, základní výtvarné řešení prostoru /ideálně doložené obrazovou dokumentací/, informaci o použití multimediálních prvků, návrh obsazení /počet účinkujících, požadavky na jejich specializaci: herci, tanečníci, hudebníci apod./ zašlete nejpozději do 30. 4. 2017 do sekretariátu ředitele ND, k rukám paní Ivety Sojkové.

Je nutno uvést jmenovitě realizační tým: autora scénáře, režiséra, výtvarníka scény a kostýmů, hudebního skladatele, choreografa – popřípadě další. U hlavních tvůrců /scénárista, režisér/ přiložte krátké CV.

Projekty vyhodnotí umělecká rada Laterny magiky do 30. 6. 2017, vítězný projekt bude realizován.

Národní divadlo si vyhrazuje možnost soutěž zrušit.