MENU

Václav Postránecký

Člen Činohry

Hrát a zpívat začínal v Dismanově rozhlasovém dětském souboru, zahrál si i dětské role ve filmu a ve Vinohradském divadle. Vyučil se zámečníkem, ale osud ho zavedl do libereckého divadla, kde začal pracovat jako jevištní technik. V letech 1960-62 už působil jako herec ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (role: např. Karel v Příliš štědrém večeru, Petr v Deníku Anny Frankové, Hájmán ve hře Antigona a ti druzí).

V období let 1962-69 bylo jeho působištěm brněnské Státní divadlo (Kněz v Náměstkovi, Puk ve Snu noci svatojánské, titulní role ve hře Já, Jákob aj.). Potom následovalo první pražské angažmá v Městských divadlech pražských (titulní Čtrnáctý hrabě Guerney, Hérostratos v Zapomeňte na Hérostrata, Zilov v Lovu na kachny, Čert v Bryllově Malovaném na skle atd.).

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1979 a je jí věrný dosud – více než třicet let. Z dlouhé řady postav, které zde dosud hrál, připomeňme alespoň některé: František Fiala (Stroupežnický: Naši furianti), Edgar (Shakespeare: Král Lear), Rogožin (Dostojevskij: Idiot), Valdštejn (Daněk: Vévodkyně valdštejnských vojsk), Rosencrantz (Shakespeare: Hamlet), Jiří (Čapek: Matka), Zajíček (Jirásek: Lucerna), Oront (Moliere: Misantrop), Michajlo Vasiljev (Gorkij: Vassa), Jindřich, princ Waleský (Shakespeare: Král Jindřich IV. – oba díly), Parazit (Čapkové: Ze života hmyzu), Pan Ponza (Pirandello: Je to tak – chcete-li), Hrabě d´Albafiorita (Goldoni: Mirandolína), Martin (bratři Mrštíkové / M. Krobot: Rok na vsi), Podkolatov (Gogol: Ženitba; za výkon v této roli obdržel Cenu Thálie 1994)), titulní Oidipús v Sofoklově hře, Valenta (Tyl: Paličova dcera), Čert Démon (lidové Pašije), Vojtěch Kubánek (Šamberk: Éra Kubánkova), Kapitán Tomaso (Hofmannsthal: Kristinčin návrat), Finbar (McPherson: Na cestě duchů), Kapulet (Shakespeare: Romeo a Julie), Thomas (Boss) Finley (Williams: Sladké ptáče mládí), Komerční rada Kittrich (Štech: David a Goliáš), Vrchní (Jirásek: Lucerna), Lopuškina ve Stodolově Čaji u pana senátoraplukovník Erhardt v Být či nebýt, Dr. Kolenatý ve Věci MakropulosKen Lay v Enronu, Starý pán v Ionescově NosorožciPan Loyal v Tartuffe Impromptu!Optimista v 1914, titulní Moliérův Pán z PrasečkovaPetr Dubský ve Stroupežnického Našich furiantech atd. V Národním divadle účinkoval také v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí.

V současném repertoáru hraje ve Stavovském divadle Winstona Churchilla v Morganově Audienci u královny a Dědečka a několik dalšíh rolí v Maeterlinckově Modrém ptákovi. V úvodu této sezony ho čeká premiéra Čechovových Tří sester (role Ivana Čebutykina) ve Stavovském divadle.

FILM A TELEVIZE

Jako herce ho znají z mnoha rolí i diváci televize a filmu, spolupracuje s rozhlasem. Hrál například ve filmech Po stopách krve, Jak se budí princezny, S tebou mě baví svět, Černí baroni, Kuky se vrací, v seriálech Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, Čapkovy kapsy.

Od roku 2005 do 2011 byl prezidentem Herecké asociace.

OCENĚNÍ

1994 - Cena Thálie za roli Podkolatova v inscenaci Gogolova Revizora

ROZHOVORY

Divadlo je věc předem domluvená, blog Činohry ND, 7. 11. 2012
Rozhovor s Václavem Postráneckým v pořadu Legendární dvojice, ceskatelevize.cz


Václav Postránecký účinkuje v představeních

SEZONA 2016/2017

Václav Postránecký účinkuje v inscenacích

SEZONA 2016/2017

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla