MENU

Saša Rašilov

Člen Činohry

Vystudoval hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře (u prof. Heleny Lehké-Rejškové) a posléze ještě (1990-94) herectví na DAMU u prof. Luboše Pistoriuse a Jiřího Adamíry). V letech 1991-94 už hrál ve Studiu GAG Borise Hybnera (Al v trilogii Na konci zahrady jménem Hollywood) a od roku 1994 do roku 2002 byl členem pražského Divadla Komedie (Student Arkenholz v Sonátě duchů, Semiramis v Dceři vichřice, Andrej Prozorov ve Třech sestrách, Demetrius ve Snu noci svatojánské). Hostoval i na dalších scénách (v Divadle E. F. Buriana: Nicolas v Ardele, ve Spolku Kašpar: Leopold ve Vychovateli a titulní Clavijo, v Divadle Na zábradlí: Přítel v JE SuiS, se svoji manželkou Vandou Hybnerovou realizoval čtyři autorské a režijní projekty: Kolotoč, Pokus Pes čili Potwor a Židle v Divadle v Řeznické a Poslední dvě cigarety v Divadle Ponec).

Se souborem Činohry Národního divadla hrál poprvé ještě v době svých studií (1988) Tomáše, vévodu z Clarencu v Shakespearově Králi Jindřichu IV. Řádným členem činohry Národního divadla je od roku 2002. Uvedl se zde jako Kristian v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, dále hrál Muže ve Volánkové Stísněné 22, Jang Suna v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Kleanta v Molierově Lakomci, Ferdinanda v Schillerových Úkladech a lásce, Karla Kudrličku ve Stroupežnického Našich furiantech, Jakuba Mílu / Jiřího v adaptaci Němcové BabičkyGeorge, vévodu z Clarence v Shakespearově Richardovi III.Hovstada v Ibsenově Nepříteli lidu, Jamieho v Nicholsonově hře Na ústupu, Chlestakova v Gogolově RevizoroviMedveděnka v Čechovově RackoviTělegina v Čechovově Strýčkovi VáňoviTuláka v Ze života hmyzu bratří Čapků, Karla Kudrličku ve Stroupežnického Našich furiantech aj. Na Nové scéně účinkoval v inscenaci Po sametu v režii Jiřího Adámka.

V současnosti je možné ho vidět ve Stavovském divadle v roli Jiřího Voborského v Šamberkově Jedenáctém přikázání a v roli Kocoura v Maeterlinckově Modrém ptákovi. Na Nové scéně účinkuje v inscenaci Petry Tejnorové Láska a informace a jako Adam Šmíd také v nové inscenaci Jana Friče Dotkni se vesmíru a pokračuj.

FILM A TELEVIZE

Mimo divadelní jeviště ho diváci znají z řady filmů a televizních inscenací a seriálů. Filmografie: Šakalí léta (1993, režie J. Hřebejk), Řád (1994, režie P. Hvižď), Život na zámku (TV seriál 1996, režie J. Hanuš), Nenávist (TV 1999), Samotáři (2000, režie D. Ondříček), Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (TV seriál, 2003, režie H. Bočan), Rodinná pouta (TV seriál 2004–6), I ve smrti sami (TV 2004, režie D. Klein), Tajné sny (TV 2004, režie J. Herz), Duše jako kaviár (2004, režie R. Cieslar), In nomine patris (TV 2004, režie J. Polišenský), Milenci a vrazi (2004, režie V. Polesný), Román pro ženy (2005) a Účastníci zájezdu (2006, oba filmy podle předlohy M. Viewegha, režie F. Renč), Velmi křehké vztahy (TV seriál 2007), Soukromé pasti (TV seriál 2008), Jménem krále (2009, režie P. Nikolaev), Dešťová víla (2010, režie M. Cieslar), Hranaři (2011, T. Zelenka), Ztracen 45 (2014, režie J. Císařovský), Malý pán (2015, R. Beran) ad.

OCENĚNÍ

V roce 2003 získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon v dabingu.

ROZHOVORY

Tak trochu pankáč Saša Rašilov, Tyden.cz, 7. 1. 2012
Týdeník Rozhlas, 2012
Rozhovor s dabérem Dextera Sašou Rašilovem, cool.iPrima.cz, 2012


Další členové souboru Činohra Národního divadla