MENU

Jana Janěková ml.

Členka Činohry

V roce 2000 absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Během studií hostovala v brněnském Divadle bratří Mrštíků (Verunka v Našich furiantech) a Divadle v 7 a půl (Čarodějnice v Gogolově povídce Vij), jako posluchačka JAMU hostovala v pražském Národním divadle v roli Terezy v Hofmannsthalově Kristinčině návratu (StD 2000) a v převzaté roli Clarice a Smeraldina ve Sluhovi dvou pánů. Na brněnské studiové scéně Marta ztvárnila roli Královny (Yvona, princezna burgundánská), Rosaliny (Marná lásky snaha) a absolventskou roli Leny (Leonce a Lena). V letech 2001-07 hostovala v Národním divadle v Brně ve hře Na dotek a v pražských divadlech: Na zábradlí (Nože a růže), v Divadle Radka Brzobohatého (Chvilková slabost), v Divadle Rubín (On není jako On) ad.

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 2000. Nejdříve hrála v reprízách zmíněného Kristinčina návratu, postupně přibývaly role další – Rozára v Maryše bratří Mrštíků (ND), převzatá role Margarety a Ursuly v Shakespearově Mnoho povyku pro nic (StD). V roce 2000 nastudovala Airopu ve Vrchlického a Fibichově melodramu Smrt Hippodamie (ND) a dále již byla obsazována každou sezonu.

Z výběru rolí jmenujme: Ohnivá v pohádce D. Fischerové Pták Ohnivák (StD 2000), Adelaida v Dostojevského Idiotovi (StD 2001), Viola ve Večeru tříkrálovém (StD 2001), Taťána Rodinovová v Jecelínově Rodinném sídle (StD 2002), účinkovala ve sboru Eumenid v Aischylově Oresteie (StD 2002), hrála Roxanu nebo Subretu a Sestru Kláru v Rostandově Cyranovi z Bergeracu (ND 2002), hlavní roli v Kaneové Psychóze ve 4.48 (Divadlo Kolowrat 2003), Markétku ve Schwabově aktovce Faust, můj hrudník, má přilba (Projekt Bouda 2003), Šen Te a Šuej Ta v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu (StD 2003), Marianu v Molierově Lakomci (StD 2004), Markétu v Havlově Pokoušení (StD 2004, režie Ch. Marowitz), hrála Evu v Klimáčkově Hypermarketu (Projekt Bouda II na piazzetě za Národním divadlem, 2004), Velenu v Tylových Krvavých křtinách aneb Drahomíra a její synové (ND 2005), účinkovala v převzaté roli Haničky v Jiráskově Lucerně (ND), představovala Dunju v Čičvákově adaptaci a režii Tisíce a jedné noci (StD 2005), v upravené hře Larse Noréna Okruh osob 3.1. hrála Dívku (2005, v suterénu ND, v rámci cyklu Národní divadlo, jak ho neznáte), vystupovala v převzaté roli Marie v Sheridanově Škole pomluv (StD), hrála Ernu v Schnitzlerově Duši – krajině širé (StD 2005), Chloe Coverlyovou ve Stoppardově Arkádii (StD 2006), Princeznu a Loupežnickou dcerku ve Sněhové královně, několik rolí v inscenaci EnronMarianu v Tartuffe Impromptu!Dášu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězd ad.

V současné době ji mohou naši diváci vidět jako Sarah v Bartlettově Zemětřesení v LondýněSofii v Lagronové Jako břitva (Němcová), také v převzaté roli Biancy v inscenaci Othello, benátský mouřenín a nově jako Svatavu Hovorkovou v inscenaci Jana Friče Dotkni se vesmíru a pokračuj.

FILM A TELEVIZE

Spolupracuje i s filmem a televizí, hrála například ve filmech Pravidla lži a Rodina je základ státu, v seriálech Četnické humoresky, Ordinace v růžové zahradě, Policajti z centra.

ROZHOVORY

Radost ze života přichází v pět odpoledne, Divadlo.cz, 2003

Jana Janěková ml. účinkuje v představeních

SEZONA 2016/2017

Jana Janěková ml. účinkuje v inscenacích

SEZONA 2016/2017

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla