MENU

Jana Boušková

Členka Činohry

Herectví vystudovala na Pražské konzervatoři (absolvovala v roce 1975). Během studia už hostovala v tehdejším Divadle J. Wolkra a v Národním divadle. Jejím prvním a zatím posledním je angažmá v Činohře Národního divadla (od 1975).

Za ta léta, po která ji vídáme na jevištích naší první scény, zde nastudovala desítky postav – připomeňme některé: Josefina (Šamberk: Ševcovská komedie), Terezka (Tyl: Tvrdohlavá žena), Nataša (dramatizace Tolstého Vojny a míru), Ysoarda (Vrchlický: Soud lásky), Fatima (Kainar: Nebožtík Nasredin), Kráska (Hrubín: Kráska a zvíře), Alice Porterová (Osborne: Ohlédni se v hněvu), Dišperanda (Drda: Hrátky s čertem), Luisa (Schiller: Úklady a láska), Dorotka (Tyl: Strakonický dudák), Aňa (Čechov: Višňový sad), Julinka (Ostrovskij: Výnosné místo), Emilie Webbová (Wilder: Naše městečko), Kristina (Stroupežnický: Naši furianti), Kateřina (Shakespeare: Marná lásky snaha), Anna (Gorkij: Vassa), Elicie (F. de Rojas: Celestina), vytvořila Cvrčkovou ve hře bratří Čapků Ze života hmyzu, Dceru v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Šturman Žorž-spisovatelku v adaptaci Bulgakovova Mistra a Markétky, Pascu v Hofmannsthalově Kristinčině návratu, hrála a zpívala jednu ze sekretářek v Českých sekretářkách (podle Wittenbrinka), spoluúčinkovala s Radovanem Lukavským v jeho benefici Nebyl jen Hamlet, byla Vdovou Šinovou v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Nývltovou a Nápovědou v Pronásledování a umučení dr. Šaldy (Anonym), tři role (Sestřenici, Židovu ženu a Stařenu) hrála v Čičvákově adaptaci Tisíce a jedné noci, byla také Millerovou v Schillerových Úkladech a lásce, Čablíkovou ve Františákově hře Doma, Kláskovou v Jiráskově Lucerně, Kateřinu Stockmannovou v Ibsenově Nepříteli lidu, Alenkou v Lagronové PláčiAnnou Andrejevnou v Gogolově Revizorovi aj. Na jevišti Nové scény hrála Káju v Lagronové Z prachu hvězd a Levivu ve Strastech života Chanocha Levina. Občas hostuje i v jiných divadlech.

V současném repertoáru ji můžeme vidět ve Stavovském divadle, kde hraje Esti ve hře H. Galronové Mikve, Veroniku v Šamberkově Jedenáctém přikázáníŠaška v Shakespearově Othellovi a Rottovou v Lagronové Jako břitva (Němcová)

FILM A TELEVIZE

Spolupracuje i s televizí a filmem, hrála například v seriálech Zdivočelá země, Cirkus Humberto, Přitelkyně z domu smutku, Nemocnice na kraji města, z filmů Dívka na koštěti, Růžová sobota, Bastardi 2.

ROZHOVORY

Divadelní hra Z prachu hvězd nás nutí přemýšlet, rozhlas.cz, 4. 4. 2013
Ten papír je někdy potřeba, říká o svatbě herečka Jana Boušková, OnaDnes.cz, 21. 10. 2012
Nejhorší je chtít někoho měnit, Marianne.cz, 9. 6. 2010


Jana Boušková účinkuje v představeních

SEZONA 2015/2016

Jana Boušková účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

SEZONA 2016/2017

Další členové souboru Činohra Národního divadla