MENU

Jan Hartl

Stálý host Činohry

S herectvím se seznamoval už v dětství v dramatickém souboru Jiřiny Stránské, divadlo hrál i na gymnáziu. Po absolvování DAMU (1975) se stal členem smíchovského Realistického divadla ZN, kde měl na jeho umělecký vývoj velký vliv režisér Pistorius. Setrval zde až do roku 1989 a zahrál si řadu vděčných rolí (např. Raskolnikova ve Zločinu a trestu, Kristiána v Cyranovi z Bergeracu, Enšpígla ve stejnojmenné hře Gorinově, Sigismunda ve hře Život je sen, Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů aj.).

Po jedné sezoně, strávené ve Vinohradském divadle (např. Mistr v Mistrovi a Markétce), přešel za režisérem Otomarem Krejčou do Divadla za branou II, kde potom působil až do zrušení divadla v roce 1994 (Lopachin ve Višňovém sadu, Estragon v Čekání na Godota, titulní Nemožný člověk, Cotrone v Obrech z hor). Hostoval v té době ve Viole, Lyře Pragensis a v Divadle v Řeznické.

V Činohře Národního divadla působí od ledna 1997 a měli jsme možnost ho zde dosud vidět v řadě rolí. Začínal Monsieurem Belmontem v adaptaci Greenova Doktora Fischera ze Ženevy. Potom následovaly postavy další: mimo jiné titulní Goethův Faust, Lodovico a později Dóže benátský v Shakespearově Othellovi, Michal v Přidalově Noci potom, Jim v McPhersonově hře Na cestě duchů, Muž ve večeru z díla J. Seiferta Ruce Venušiny, Mistr Jakub v Molierově Lakomcovi, Sir Petr Teazle v Sheridanově Škole pomluv, dále hrál Alberta Rhona ve Schnitzlerově Duši – krajině širé, postavu pojmenovanou Ace Director, 94 let, Topnetchdirector ve Vedralových Starých režisérech, Doktora v Shakespearových a Fletcherových Dvou vznešených příbuzných, Leonarda v O´Brienové Virginii, Zajíčka v Jiráskově Lucerně, Petra Stockmanna v Ibsenově Nepříteli lidu, Ferdinanda ve Stoppardově Rock´n´Rollu, Jacka McKaye ve von Trierově hře Dogville, Hoedera v Sartrově hře Špinavé ruceOkresního soudce v Gogolově RevizoroviMenelaa v Shakespearově Troilovi a Kressidě, Fügnera ve Františákově KarleFrantiška Fialu ve Stroupežnického Našich furiantech a další. Účinkoval rovněž v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí. Na Nové scéně hrál Jardu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězd.

V současném repertoáru ho mohou diváci vidět na jevišti Národního divadla jako Tomáše v Tylově Strakonickém dudákovi. Ve Stavovském divadle účinkuje v inscenaci Audience u královny v roli Komorníka a v nové inscenaci Štěpána Pácla Jako břitva (Němcová) v roli Mužáka.

FILM A TELEVIZE

Rozsáhlá je jeho činnost mimodivadelní – diváci si ho pamatují z výrazných filmových rolí (Jáchyme, hoď ho do stroje, Den pro mou lásku, Dívka s mušlí, Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka)  či z televizních inscenací a seriálů (Uctivá poklona, pane Kohn, Přítelkyně z domu smutku, Četnické humoresky, Čapkovy kapsy). Významná je jeho spolupráce s rozhlasem (v roce 2007 zvítězil v anketě Neviditelný herec na vlnách Čs. rozhlasu).

OCENĚNÍ

2007 - vítěz ankety posluchačů Českého rozhlasu Neviditelný herec

ROZHOVORY

Jsme zajatci našeho zrychleného světa, Denik.cz, 21. 2. 2012


Jan Hartl účinkuje v představeních

SEZONA 2017/2018

Jan Hartl účinkuje v inscenacích

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla