MENU

Jan Dolanský

Člen Činohry

Herectví vystudoval na Pražské konzervatoři – absolvoval v roce 1997. V době studií hostoval mimo jiné v Divadle Labyrint a v Divadle Komedie, kam byl po absolutoriu angažován a působil tu do roku 2002. Zahrál si zde např. Guse a Augustuse v Arkádii, Puka ve Snu noci svatojánské, Petra v Lese, Bassania v Kupci benátském aj. Když byl v létě 2002 původní soubor Divadla Komedie rozpuštěn, začal spolupracovat s Divadlem na Vinohradech (Max v Králi Kryse) a s Národním divadlem (Vikomt de Valvert v Cyranovi z Bergeracu).

V roce 2003 se stal členem Činohry Národního divadla, kde ho měli diváci možnost vidět jako Mladíka ve Volánkové Stísněné 22, hrál Valentina ve Schwabově hře Faust, můj hrudník, má přilba, Kennyho v Mastrosimoneho titulu Jako naprostý šílenci, Tresku v Molierově Lakomci, Rybáře, Hrbatého a Buchaita v Čičvákově adaptaci Tisíce a jedné noci, Boleslava v Tylových Krvavých křtinách, Mladíka v Norénově Okruhu osob 3.1, Charlese Surface v Sheridanově Škole pomluv, Septima Hodgea ve Stoppardově Arkádii, Mladíka v Klestilové básni Hrdinové, Toma Finleye – Juniora ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, Wolfganga Mazorta v Kohoutově Malé hudbě moci, Rudolfa ve Štechově komedii David a Goliáš, účinkoval v benefici Blanky Bohdanové Barevný život, byl Fredem v Bondově hře SpaseniGrazianem v Shakespearově Kupci benátskémStanislavem Sobinským ve Whitbyho hře Být či nebýtJindřicha Tudora, hraběte Richmonda v Shakespearově Richardovi III.

V současném repertoáru hraje v Národním divadle již zmíněnou roli v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Troila v Shakespearově Troilovi a Kressidě a Václava ve Stroupežnického Našich furiantech, ve Stavovském divadle Andy Fastowa v EnronuTrepleva v Rackovi. Na Nové scéně představuje Pavla, kreativce v Zelenkových Ohrožených druzích.

FILM A TELEVIZE

Diváci ho znají i z filmů, televizních inscenací a seriálů. Například Dobrá čtvrť, Perníková věž, Čert ví proč, Nejkrásnější hádanka, Děti noci nebo Bathory.

ROZHOVORY

Jak stárnu, vnímám, že je lepší mít děti brzo, Novinky.cz, 18. 8. 2012
Lidem z reality show bych naplácal na zadek, iDNES.cz, 11. 6. 2006
Rozhovor k seriálu Dobrá čtvrť II, ceskatelevize.czJan Dolanský účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

Další členové souboru Činohra Národního divadla