MENU

Jan Bidlas

Člen Činohry

Studia činoherního herectví na JAMU v Brně ukončil v roce 1995 – jeho absolventskou rolí byl Dodu ve Weingartenově hře Alice v Lucemburských zahradách. V období 1995-97 hrál v brněnském Národním divadle (Bouře), v HaDivadle (Zmatky chovance Törlesse), ale převážně v brněnském Divadle v 7 a půl (např. v inscenacích Smuteční hostina, Tančírna, Něžná) a také v Divadle Archa v Praze (Sladký Theresienstadt). V následujících letech (1997-2004) byl v angažmá Činoherního studia v Ústí nad Labem (např. Adam Baturin ve hře Jaures, Vojnicev v Platonovovi, Mirek Vracel ve hře Taťka střílí góly, Robbie v Shopping and fucking, Seva ve hře Ju, Kalil v Arabské noci). Následující dvě sezony (2004-06) byl členem pražského Divadla Rokoko (Mirek Topolánek v Mé vlasti, Orestés v Orestei).

Členem Činohry Národního divadla je od září 2006. Mezi jinými ztvárnil postavu Hatchera ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládíJanáče v Jiráskově OtciSkýpalu ve Františákově hře DomaNápadníka ve Fletcherově a Shakespearově hře Dva vznešení příbuzní a roli pojmenovanou Nr.0 – poručík, antropolog ve Vedralově hře Staří režiséřiMatyáše v Brechtově/Weillově Žebrácké opeře, Silvia v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Tajemníka v Konci masopustu, Oswalda v Shakespearově Králi Learovi, Markýze Dorseta v Shakespearově Richardovi III.Ajaxe v Shakespearově Troilovi a KressiděBobčinského RevizoroviPrávníka EnronuAlberta Gregora ve Věci Makropulos nebo Vratka v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně. Vystupoval také jako Botard v Ionescově NosorožciLikvidační tajemník v Havlově Zahradní slavnosti či jako Karel Kudrlička ve Stroupežnického Našich furiantech. Účinkoval také v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí a v projektu Roberta Wilsona 1914. V Národním divadle alternoval v převzaté roli Florinda Aretusiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů.

V současném repertoáru hraje na jevištích Národního divadla roli Emanuela Střelu v Šamberkově Jedenáctém přikázání a Chléb a několik dalších postav v Maeterlinckově Modrém ptákovi ve Stavovském divadle, na Nové scéně hraje Colina v Bartlettově Zemětřesení v Londýně a nově také v autorské inscenaci Jiřího Havelky Experiment myší ráj. V Národním divadle ztvárňuje Jindru Feixe v inscenaci V rytmu swingu buší srdce mé  a na Nové scéně má po premiéře inscenace Jana Friče Dotkni se vesmíru a pokračuj (Dušan Antal).

Občas hostuje i v jiných divadlech (v současnosti např. v Divadle Palace Theatre).

FILM A TELEVIZE

Hrál v několika filmech, seriálech a televizních inscenacích, například Vlčí bouda, Prima sezóna, Návštěva staré dámy, Kožené slunceNapola: Hitlerova elita, České století nebo Život a doba soudce a. K.

ROZHOVORY

Rozhovor k inscenaci Věc Makropulos, Mozaika, 18. 11. 2010

Jan Bidlas účinkuje v představeních

SEZONA 2016/2017

Jan Bidlas účinkuje v inscenacích

SEZONA 2016/2017

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla