MENU

Igor Bareš

Člen Činohry

Obor herectví absolvoval na JAMU v Brně (1989). Během studia hostoval v Divadle bratří Mrštíků a v roce 1989 tam získal první angažmá. Poté přešel do činohry Mahenova divadla. V letech 1991–2003 se stal členem Národního divadla v Brně, kde mu byly svěřeny titulní role v Anouilhově dramatu Tomáš Becket, a Hamlet v Shakespearově tragédii. V Králi Learovi se představil jako Edmund. V roce 1997 byl nominován na Cenu Thálie za roli Raskolnikova (Zločin a trest) a za roli Hamleta na Cenu Alfréda Radoka.

V experimentálním brněnském Divadle u stolu hrál a hraje v monodramatech, např. v Dostojevského Snu směšného člověka, v adaptaci Tolstého Smrti Ivana Iljiče, v Sofoklově Králi Oidipovi a Daniela Rojka v adaptaci Zeyerova Domu U tonoucí hvězdy.

Od roku 2002 byl ve svobodném povolání. Zahrál si roli Roberta v inscenaci Pod modrým nebem od D. Eldridgeho (Divadlo Na zábradlí, režie M. Dočekal, 2005) a tamtéž ztvárnil postavu Psychiatra ve hře M. Horoščáka: W. zjistil, že válka je v něm (režie J. Pokorný, 2005).

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 2005, kde se na jevišti Stavovského divadla uvedl rolí Profesora Higginse v Shawově Pygmaliónu. Následovala role Doktora Mauera v Schnitzlerově Duši – krajině širé (StD 2005), Edvarda IV. v Shakespearově Richardu III. (StD 2006), role Chramouse v Šrámkových Zvonech (ND 2006), Náčelníka policie Uchovertova v Gogolově Revizorovi (StD 2006), KráleKonci masopustuPetrucia ve Zkrocení zlé ženy.

Diváci mají možnost herce v současné době vidět na scéně Stavovského divadla v titulech: RevizorSrpen v zemi indiánů a Strýček Váňa. Na jevišti Národního divadla hraje Matěje Šumbala v Našich furiantech nebo Priamuse v Troilovi a Kressidě. Na Nové scéně hraje v inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manžela a Ohrožené druhy.

FILM A TELEVIZE

Bohatá je i jeho činnost mimodivadelní. Zaujal v televizních seriálech – Detektiv Martin Tomsa (1994), Četnické humoresky (2000), Pojišťovna štěstí (Harry – Jindřich Povolný), v seriálu Horákovi hraje Jana (2006). V televizním filmu Kruté proměny (1993) vytvořil postavu náboženského fanatika.

První velkou filmovou roli (Pavel) ztvárnil ve snímku režisérky Alice Nellis Výlet (2002), za kterou byl nominován na cenu České filmové a televizní akademie Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Dále následovaly filmové postavy: Otec v Hodném chlapci (2004), Čevora v Krvi zmizelého (2005), Milan ve Slunečním státě (2005), Stříbrná vůně mrazu (TV 2005, režie J. Polišenský), Karel ve filmu Hezké chvilky bez záruky (2006, režie V. Chytilová). Vedle herectví se věnuje dabingu.

ROZHOVORY

Jsem vlk samotář, OnaDnes.cz, 31. 3. 2008
Představuji si smrt v nejrůznějších barvách, Týdeník Rozhlas, 2005
Mrtvé štěňátko aneb Smrt je v předsíni vždycky, Divadlo.cz, 2003

Igor Bareš vystupuje v inscenacích

SEZONA 2014/2015

Další členové souboru Činohra Národního divadla