MENU

David Prachař

Člen Činohry

Po absolvování pražské DAMU (1982) zahájil svoji profesionální hereckou dráhu v libeňském Divadle S. K. Neumanna, kde se sešel s legendárním režisérem Janem Grossmanem – v jeho inscenaci Albeeho hry Kdopak by se Kafky (vlka) bál? hrál Nicka, v Sofoklově Oidipovi byl členem chóru; obsazovali ho i další režiséři, Jan Nebeský mu svěřil např. roli Osvalda v Přízracích. V roce 1989 hrál v jeho inscenaci Strindbergových Věřitelů v Divadle E. F. Buriana, s tímto režisérem přešel posléze do Činoherního klubu (1989-92), kde hrál mimo jiné titulní roli Oresta v Euripidově tragédii. Následující dva roky byl ve svobodném povolání.

V roce 1994 přišel s režisérem Nebeským do nově se formujícího Divadla Komedie, kde setrval až do roku 2002 a byly to pro jeho umělecký vývoj významné roky. Zahrál si tu řadu úspěšných rolí (např. Lenglumé v komedii Okno do hlavy, titulní Hamlet (Cena A. Radoka, 1994), Clov v Konci hry, režíroval tu také své autorské představení Tiše ke světlu). Osudové pro něho tady bylo setkání s režisérem Michalem Dočekalem, v jehož inscenacích vytvořil několik postav (Solenyje ve Třech sestrách, Porcia v Kupci benátském, Šťastlivce v Lese a Fausta v Marlowově Tragické historii o doktoru Faustovi (získal za ni opět Cenu A. Radoka, 2001). Hostoval a hostuje občas i na jiných scénách.

Angažmá v Činohře Národního divadla získal v roce 2002. Uvedl se zde titulním Rostandovým Cyranem z Bergeracu, dále jsme ho viděli mimo jiné jako Wanga v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, jako titulního Shakespearova Coriolana, hrál Antona v Mayenburgově Eldorádu, Tajemníka Wurma v Schillerových Úkladech a lásce, Bedřicha Hofreitera ve Schnitzlerově Duši – krajině širé, Wagnera – Strausse v Kohoutově Malé hudbě moci, účinkoval v benefici V. Chramostové Tři životy, byl Stockmannem v Ibsenově Nepříteli lidu, Williamem Staffordem, vévodou Buckinghama v Shakespearově Richardovi III.Janem ve Stoppardově Rock´n´Rollu, Billem Fordhamem v Lettsově Srpnu v zemi indiánůBérengerem v Ionescově Nosorožci, Trigorinem v Čechovově RackoviOrgonem v Tartuffe Impromptu!Vladimírem v Beckettově Čekání na GodotaJosefem Habršperkem ve Stroupežnického Našich furiantech ad.

V současnosti hraje ve Stavovském divadle Mouchu v Šamberkově Jedenáctém přikázáníJaga v Shakespearově Othellovi a Němce v nové inscenaci Štěpána Pácla Jako břitva (Němcová). Na Nové scéně ho diváci mohou vidět v autorské inscenaci Jiřího Havelky Experiment myší ráj. Nyní má po premiéře dramatizace románu Jane Austenové Pýcha a předsudek v Národním divadle.

FILM A TELEVIZE

Z řady televizních inscenací a seriálů ho znají také televizní diváci, natáčí filmy, spolupracuje s dabingem. Hrál například ve filmech Její pastorkyňa, Arabesky, Ďáblova lest, Ztracená brána, v seriálech Laskavý divák promine, Dobrodružství kriminalistiky.

OCENĚNÍ

- 1994 - Cena Alfréda Radoka za roli titulního Shakespearova Hamleta (Divadlo Komedie)
- 2001 - Cena Alfréda Radoka za roli Fausta v Marlowově Tragické historii o doktoru Faustovi (Divadlo Komedie)
- 2006 - Cena Thálie za hlavní roli v inscenaci Novecento (Magické piáno) v Divadle Viola

ROZHOVORY

Herecké profesi obšas chybí důstojnost, Lidovky.cz, 15. 12. 2010
Online rozhovor, iDNES.cz, 26. 3. 2009
Skutečný život vedeme ve snu, Divadlo.cz, 2008


David Prachař účinkuje v představeních

SEZONA 2016/2017

David Prachař účinkuje v inscenacích

SEZONA 2016/2017

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla