MENU

Baletní přípravka ND

  

... vítejte u nás, právě začínáme ... ► 

Baletní přípravka Národního divadla uvítá pro další zlepšení své činnosti sponzorské příspěvky. Sponzoři mohou vystupovat ve vztahu k Baletní přípravce ND buď jmenovitě nebo anonymně dle svého rozhodnutí. Obdržené sponzorské příspěvky budou využity v souladu s příslušnými právními předpisy. Prosíme vážné zájemce, aby se s žádostí o další podrobné informace v této věci obrátili přímo na p. Mgr. Evu Sochorovou (tel. 731 603 641, e-mail:e.sochorova@narodni-divadlo.cz)

Konkurz do Baletní přípravky Národního divadla

Přijímá přihlášky ke konkurzu do prvního ročníku
pro dívky od 6 let
pro chlapce od 6 let
a rovněž pro starší dívky i chlapce, jejichž taneční schopnosti však musí být na úrovni věkově odpovídajícího ročníku Baletní přípravky ND.

Konkurz se bude konat 11. června 2017.
Na základě zaslané přihlášky budou děti rozděleny do skupin.
Detailní informace o konkurzu pošleme začátkem června 2017.

Přihlášky zasílejte na příslušném formuláři, který je k dispozici ke stažení
na www.narodni-divadlo.cz v části Baletní přípravka / pro žáky a uchazeče
do 30. května 2017,
a to na e-mail: j.jodasova@narodni-divadlo.cz


 

Vážení přátelé,

na začátku sezony 2016/2017 je příležitost nejen k malému bilancování sezony minulé, ale i k zamyšlení, co nás čeká v tomto školním roce. Činnost naší Baletní přípravky měla dva vrcholy. Prvním bylo nové nastudování představení Louskáček, a to v režii uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky, tentokrát pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák. Pojetí tohoto představení je zcela jiné, než z jakého vycházelo to dosavadní. Nicméně pro žáky přípravky tato inscenace přinesla mnoho nových příležitostí. Inscenace neprověřila pouze taneční vyspělost našich žáků, ale vyžadovala i notnou dávku výrazového a hereckého ztvárnění jejich rolí. Podle reakcí diváků lze konstatovat, že naše děti se se svými úkoly vyrovnaly se ctí.
Druhým vrcholem uplynulé sezony bylo již tradiční výroční představení naší přípravky, které se tentokrát premiérově uskutečnilo na scéně Státní opery. Představení s názvem od Mozarta k šansonu zahrnovalo dlouhé časové období a celou škálu tanečního projevu. Další podrobnosti jsou zachyceny v našem archivu. Našimi diváky bylo toto představení vřele přijato. Závěrem lze konstatovat, že pobyt na prázdninovém soustředění Letní arabesky se stále více stává oblíbenou částí prázdnin našich žáků.

Pokud jde o nadcházející sezonu, vzhledem k rekonstrukci Státní opery, některé tituly, ve kterých účinkují naši žáci, mění scénu svého uvedení. Balet La Bayadère bude nově v historické budově Národního divadla, Romeo a Julie se od této sezony přesouvá do Hudebního divadla Karlín a Louskáček a Myšák Plyšák zůstává na scéně historické budovy ND. Věříme, že naši žáci se s novými prostorovými poměry úspěšně vyrovnají.

V tomto roce bude rovněž několik našich žáků nově vystupovat v Divadle Hybernia v muzikálu Ferda mravenec. I letos počítáme s naším výročním představením. Tentokrát budeme poprvé účinkovat na scéně Stavovského divadla. Na základě červnového a zářijového konkurzu naše škola přijala řadu nových nadaných žáků. Stejně jako v minulém období byl o konkurs mimořádný zájem. Naše přípravka přijala nejen žáky do prvního ročníku, ale i starší žáky na příslušné úrovni. V této souvislosti byl v letošním školním roce otevřen pro děti ve věku 8 až 10 let nově ročník 4b. Pokud jde o složení posluchačů, můžeme s trochou nadsázky říci, že naše škola získává takřka mezinárodní rozměr. Je možné mezi nimi najít zástupce nejen ruské a ukrajinské národnosti, ale i děti z Japonska či Mexika.

Přejme si pro sezonu a školní rok 2016/2017, ať se nám daří a jak se v divadle říká, ZLOMTE VAZ!

Jana Jodasová,
vedoucí Baletní přípravky ND

Ceny Thálie 2016

Letošní svátek všech divadelníků - Ceny Thálie 2016 - svojí přítomností oživila rovněž Baletní přípravka Národního divadla. Žákyně 3. ročníku kromě jiného čistě ztvárnily v samostatném čísle mechanické panenky a navíc vyhlásily kategorii Cena Thálie 2016 za celoživotní mistrovství v oboru balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.
Atmosféru večera přibližují fotografie z vystoupení dívek a společná fotografie s vítězkou v kategorii balet, pantomima, kterou se stala Yui Kyotani.

   

Ferda Mravenec

Rádi bychom Vás pozvali na připravovaný muzikál Ferda Mravenec v Divadle Hybernia, ve kterém dostali příležitost vystoupit naši nejmenší. Jedná se o muzikál rodinného typu, který uspokojí dětské diváky včetně těch nejmenších. Naše děti vystupují v roli plošťátek. Choreografie se ujal zkušený Libor Vaculík. Hudba, scéna i kostýmy vrchovatou měrou plní očekávání, které od takovéhoto typu představení diváci mají.

O baletní přípravce ND s Janou Jodasovou

V pořadu Hudba v miléniu byla hostem moderátora rádia Classic Praha Martina Šulce vedoucí Baletní přípravky ND Jana Jodasová. Celý rozhovor naleznete na odkazu: www.classicpraha.cz/radio/porady/hudba-v-mileniu/o-baletni-pripravce-nd-s-janou-jodasovou/

MgA. Věra Ždichyncová oslavila dne 17. 2. 2017 krásné 95. Narozeniny. Gratulujeme!

(*17. 2. 1922)
Patřila k zakládajícím pedagožkám Baletní přípravky Národního divadla v roce 1953. V Baletní přípravce ND působila v letech 1953–1963. Narozena v Praze. Žačka H. Štěpánkové a H. Bekeffi. V roce 1956 absolvovala Taneční katedru Divadelní fakulty AMU (taneční pedagogika) a semináře u O. A. Iljiny na Taneční konzervatoři Praha. V letech 1931–1941 byla sólistkou baletu Státního divadla Ostrava, 1942–1944 tančila v Königsbergu (Kaliningrad). V sezoně 1945/1946 působila v Divadle 5. května. V letech 1946–1947 a 1959–1962 byla angažována opět ve Státním divadle Ostrava. Od roku 1948 se stala členkou baletního sboru ND. Významná byla její pedagogická činnost na Taneční katedře Hudební fakulty AMU v letech 1958–1987. Mimo klasického tance se věnovala i výuce jógy. Spoluautorka (s Doc. MgA. O. Páskovou) skriptu Základy klasického tance (Praha, SPN 1973) a učebnice Základy klasického tance (Praha, SPN 1978). Matka tanečníka ND Pavla Ždichynce.

Od Mozarta k šansonu  

Ve dnech 23. a 24. 6. 2016 se uskutečnilo ve Státní opeře naše výroční představení od Mozarta k šansonu. Připomeňme si okamžiky představení několika fotografiemi. Tyto a řadu dalších fotografií, které můžete zobrazit i ve větším formátu, naleznete v naší galerii.
I. Od Mozarta k šansonu- úvodní čísla  
II. Od Mozarta k šansonu - Mozart 
III. Od Mozarta k šansonu - Edith Piaf

 
 
 

 

Řekli o nás

Podívejte se na novou podstránku našeho webu a seznamte se s vyjádřením některých žáků Baletní přípravky ND, kteří se stali významnými představiteli českého baletního umění a kultury vůbec.
Řekli o nás.