MENU

Baletní přípravka ND

  

... vítejte u nás, právě začínáme ... ► 

Baletní přípravka Národního divadla uvítá pro další zlepšení své činnosti sponzorské příspěvky. Sponzoři mohou vystupovat ve vztahu k Baletní přípravce ND buď jmenovitě nebo anonymně dle svého rozhodnutí. Obdržené sponzorské příspěvky budou využity v souladu s příslušnými právními předpisy. Prosíme vážné zájemce, aby se s žádostí o další podrobné informace v této věci obrátili přímo na p. Mgr. Evu Sochorovou (tel. 731 603 641, e-mail:e.sochorova@narodni-divadlo.cz)

Vážení přátelé,

přišel čas, abychom se alespoň v krátkosti zamysleli nad uplynulou divadelní sezonou a školním rokem 2014–2015.
Hned na počátku tohoto školního roku nás postihla velmi smutná událost, neboť v neděli 12. října 2014 zemřela ve věku 85 let paní Dagmar Špryslová. Její pedagogická činnost byla přes více než 30 let spojena se jménem Baletní přípravky Národního divadla. Působila zde jako pedagožka v letech 1977–2011, přičemž vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů baletního umění. Přestože nepatřila mezi zakladatelské osobnosti přípravky, její dlouhodobé pedagogické působení zde zanechalo výraznou stopu.  Tímto úmrtím v podstatě skončila jedna historická a slavná éra Baletní přípravky Národního divadla.
Uplynulý rok byl však spojen i s několika doprovodnými aktivitami naší školy, které je možné také označit za významné. Poprvé v naší více než 60leté historii byl vydán kalendář na roky 2015 a 2016. Kalendář je skutečně reprezentativním počinem, byl vydán v nejvyšší grafické kvalitě v rozměrech A1 a A2, přičemž obsahuje 6 velkoformátových fotografií bývalých absolventů naší přípravky, kterými jsou T. Podařilová, M. Černá, N. Márová, B. Kohoutková, T. Juřicová (spolu s V. Nečasem) a M. Wenzelová. Kalendář můžete vidět na našich stránkách a jeho aktualizovanou verzi (pro roky 2016 a 2017) si v případě zájmu rovněž i objednat. Naše přípravka se mohla v tomto roce rovněž pochlubit celou řadou poštovních známek s vlastními kupóny. Známky můžete vidět a rovněž i objednat na našich stránkách.  Poslední z těchto aktivit bylo vydání Certifikátu. Jedná se o symbolický dokument, který stvrzuje skutečnost, že příslušný žák navštěvoval naši školu. Obraz sedících tanečnic pochází z ateliéru akad. mal. Milana Meda. Certifikáty byly pořízeny z finančního sponzorského daru, který naše přípravka obdržela. 
31. ledna 2015 jsme se rozloučili derniérou s představením Louskáček – Vánoční příběh.  Toto představení bylo velmi oblíbené mezi širokou diváckou obcí včetně nejmenších diváků, ale bylo i rovněž jakousi vlajkovou lodí naší školy, ve které se na jevišti za uplynulá léta vystřídaly možná stovky našich žáků. 
V současné době se připravuje zcela nové nastudování pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák v choreografii a režii uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky. Jsme velmi rádi, že i tentokrát dostali naši žáci možnost účinkovat. Na nové studium se děti velmi těší a přistupují k němu s velkou odpovědností. 
I v divadelním roce 2014/2015 jsme našim příznivcům mohli nabídnout na historické půdě Národního divadla naše, již čtvrté, výroční představení, a to pod názvem Taneční střípky. Toto představení se setkalo s velkým nadšením diváků. Podrobnější informace o něm naleznete na našich stránkách. Již tradičně připravujeme vydání záznamu na DVD, a to opět v předvánoční době.      
O prázdninách jsme na zámku v Kostelci nad Černými lesy organizovali již pátý ročník našeho letního tanečního soustředění Letní arabesky. Zájem o tento pobyt byl opět velký. Ve dvou týdenních termínech se ho zúčastnilo více než 90 dětí. Opět se podařilo vytvořit pro naše mladší i starší žáky zajímavý program a nadšení dětí z tance bylo upřímně prožívané. Všichni jsme byli rádi, že i letošní pobyt se velmi vydařil. 
V nadcházející divadelní sezoně nás čeká kromě nové premiéry Louskáček a Myšák Plyšák mnoho odpovědné práce v dalších představeních Romeo a Julie a La Bayadère. Účast našich žáků v těchto inscenacích je pro ně samotné nezapomenutelným zážitkem, ale i potvrzením kvality výuky naší Baletní přípravky. Spoluprací na těchto představeních totiž Baletní přípravka naplňuje ideu svého úzkého propojení s Baletem Národního divadla. 
Samozřejmě nesmíme opomenout, že nás čeká opět velká práce na přípravě našeho výročního představení, které by se mělo uskutečnit v červnu 2016 v historické budově Národního divadla.

 Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky ND 

Taneční střípky

Baletní přípravka Národního divadla uvedla ve dnech 2. a 3. 6. 2015 své již čtvrté výroční představení, tentokrát s názvem Taneční střípky. První část představení s nejmenšími žáky byla v tomto roce věnována 50. výročí Večerníčku. V druhé části měli diváci možnost zhlédnout fragment z baletu Paquita. Na tuto část navazovaly jednotlivé choreografie pro starší žáky. Představení bylo zakončeno zcela novou choreografií uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky vytvořenou speciálně pro naši přípravku s názvem Škatulata. Jsme rádi, že letošní představení bylo velmi úspěšné a setkalo se opravdu s vřelým přijetím publika.

             

Baletní přípravka Národního divadla v nové baletní premiéře

Jsme rádi, že Baletní přípravka Národního divadla dostala možnost rozšířit repertoár baletních představení, na nichž se podílí. Několik žáků přípravky vystupuje v nové premiéře klasického baletu La Bayadère od Ludwiga Minkuse, jehož 1. a 2. premiéra se uskutečnila ve dnech 20. a 21. 11. 2014 na jevišti Státní opery. Jde o balet vycházející z motivů indické pohádky, který patří svou kostýmovou a scénografickou výpravností a špičkovým výkonům hlavních protagonistů k vrcholům baletní klasiky. Tento baletní titul je v Národním divadle uveden vůbec poprvé. Představení zaujme nejen širokou baletní veřejnost ale i rodiny s dětmi.

    

Foto Hana Smejkalová

Romeo a Julie

V divadelní sezoně 2013/2014 byla uvedena ve dnech 14. a 15. listopadu 2013 premiéra slavného baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie v novém nastudování uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky. Pro Baletní přípravku ND je tato premiéra velmi významná. Naši žáci dostali velkou příležitost podílet se na tomto novém ztvárnění, a to v rolích komediantů. Této možnosti si velmi vážíme a považujeme ji za další krok stvrzující fakt, že naše přípravka je nedílnou součástí baletního souboru Národního divadla. Všechny Vás zveme na tuto velkou událost do Státní opery.

 

 

 

Více o inscenaci najdete zde.

Řekli o nás

Podívejte se na novou podstránku našeho webu a seznamte se s vyjádřením některých žáků Baletní přípravky ND, kteří se stali významnými představiteli českého baletního umění a kultury vůbec.
Řekli o nás.