MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Hudební divadlo Karlín

  Romeo a Julie v Karlíně

  Poprvé 29. prosince!

  Nenechte si ujít!
 • Balet Stavovské divadlo

  Malá mořská víla

  Nové představení Baletu

  Doporučujeme!

18. 11. 2016

Kalendář Baletu ND 2017!

V prodeji od 19. listopadu ve všech pokladnách a e-shopu ND!

Dramatik má vyprávět dobrý příběh, režisér zase dostat jej přes rampu, řekl Georg Bernad Shaw, anglický dramatik, prozaik a esejista.
 

A my bychom k tomu mohli dodat, že fotograf k očím a srdcím diváků. Věříme, že právě to se Vám stane v případě našeho nového barevného kalendáře Baletu Národního divadla na rok 2017.

První sólista Alexandre Katsapov a tanečník Mário Bakuš nebo také duo The Queens působí v baletním souboru již řadu let a znají svět tance do sebemenších detailů. Na všech scénách Národního divadla vystupovali mnohokrát, převtělovali se do různých rolí, jitřili své emoce, vířili divadelní prach a dobře znají to kouzlo vstoupit či vystoupit z příběhu…

Nechte se tedy unést jejich vyprávěním a vstupte do světa baletních příběhů ve společnosti Odetty, Solora, Popelky, Giselle, Romea a Julie, Šípkové Růženky, Malé mořské víly nebo Sněhové královny. Možná budete překvapeni, jak jednotlivé postavy našly své místo v nedivadelním prostředí a v běžných životních situacích.

Změň jméno a ten příběh bude o Tobě! 

Kalendář lze zakoupit od 19. listopadu 2016 ve všech pokladnách ND a v e-shopu ND.

Cena: 250 Kč


18. 11. 2016

BALLET & FASHION

Balet Národního divadla a oděvní design Heleny Fejkové. 6. ledna 2017 od 17.00 a 20.00 na Nové scéně.

Tvůrčí příběh Heleny Fejkové je příkladem vytrvalosti a vzdoru, pokory a lásky. Příběh, v němž promlouvá paměť mistrů a mísí se s citlivostí návrhářky s cílem uskutečnit vlastní vizi světa…

Uvědomuje si, že i ty sebekrásnější šaty jsou prázdné, pokud nejsou oživeny a nošeny skutečnou osobností, říká Jana Máchalová o naší přední módní návrhářce.

A právě díky této myšlence oživit šaty osobnostmi a rozpohybovat je tancem, se zrodila spolupráce Heleny Fejkové a uměleckého šéfa Petra Zusky společně s předními sólisty Baletu Národního divadla. Od prvního společného projektu v roce 2006 v Černínském paláci, přes La Défense v Paříži, v čínském Pekingu nebo kyperské Nicosii, se uskutečnila řada přehlídek, ve kterých tanečníci Baletu Národního divadla hrají neodmyslitelnou roli.

Vážím si jejich profesionality a obdivuji jejich kreativitu. Šatům vdechnou duši a odhalí další varianty prezentovaného modelu. Diváci často sledují nečekané – třeba „příběh dámského pláště“! vysvětluje Helena Fejková.

6. ledna 2017 se uskuteční na Nové scéně speciální představení – projekt – show, který je dalším důležitým momentem ve spolupráci uměleckého šéfa Petra Zusky a oděvní designérky Heleny Fejkové. Hudbou i tancem se pokusí přiblížit inspirační zdroje vybraných kolekcí z období posledních dvaceti let její tvorby. Diváci se mohou těšit na choreografie sólistky Zuzany Šimákové a také Petra Zusky na hudbu Kristíny Mihálové & The Gang, všechny režijní nápady Zuzany Šimákové a především na tanečníky Baletu Národního divadla.

Srdečně Vás zveme do divadla na nezapomenutelný zážitek z tance, hudby a módy!

foto: Pavel Hejný


5. 11. 2016

Louskáček na pomoc tanečníkům

Národní divadlo a Nadační fond pro taneční kariéru pořádají 16. prosince v Národním divadle benefiční představení baletu Louskáček a Myšák Plyšák.

Nadační fond pro taneční kariéru pomáhá tanečníkům v procesu změny kariéry a zakoupením vstupenky na tento nesmrtelný vánoční baletní titul přispějete na další vzdělávání a rekvalifikace tanečníků po skončení profesionální kariéry a na jejich další profesní uplatnění. 

Víte, že konzervatorní příprava tanečníka baletu tvá osm let, což je nejdéle ze všech umění?

Víte, že většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a že více než 1/4 tanečníků kvůli úrazu kariéru ukončí?

Věděli jste, že 3/4 tanečníků baletu končí kariéru před třicítkou a že zcela výjimečně mohou tančit po čtyřicítce?

Víte, že předčasné důchody pro tanečníky byly dávno zrušeny a nenahradil je žádný sociální program?

Víte, že platy tanečníků ve většině souborů v ČR jsou hluboko pod republikovým průměrem?

Vánoční benefiční akce je celorepubliková a zapojuje se do ní většina českých baletních souborů.

Více najdete na www.tanecnikariera.cz


1. 11. 2016

Hovory s... Malá mořská víla

V pondělí 7. listopadu se od 14:30 konají na Nové scéně tradiční předpremiérové Hovory s...

Kdo bude mluvit a s kým?

Vynikající český herec David Prachař (tentokrát v roli moderátora) bude zpovídat tvůrce nové premiéry baletu Malá mořská víla – choreografa Jana Kodeta, režisérský tandem SKUTR (Lukáše Trpišovského a Martina Kukučku) a hudebního skladatele Zbyňka Matějů.

Dozvíte se více o vzniku tohoto nového baletu a hudby, uvidíte taneční ukázku z představení a fotografie z průběhu příprav inscenace.

Půjde o tiskovou konferenci, besedu, talkshow a v neposlední řadě také o příjemné posezení nad vínem!

Těšíme se na vás, vstup je samozřejmě zdarma! 


11. 10. 2016

Jak zkoušíme Malou mořskou vílu

Premiéra Malé mořské víly se blíží. Už 10. listopadu se vám představí ve světové premiéře ve Stavovském divadle!

Daleko v moři je voda tak modrá jako květy nejkrásnějších chrp a tak jasná jako nejčistší sklo, ale velmi hluboká, mnohem hlubší, než aby v ní kotva dosáhla dna, a museli bychom na sebe nastavět mnoho kostelních věží, aby ze dna dosáhly hladiny a vynořily se nad vodu…

Tak začíná příběh opravdové lásky mořské panny k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější - svůj hlas a život. Slavný dánský spisovatel H. Ch. Andersen napsal tuto pohádku v roce 1836 a stejně jako v jeho dalších příbězích nevychází pouze ze své fantazie, ale především ze života, který šťastný a naplněný rozhodně nebyl. Právě do Malé mořské víly vetknul svou hlubokou touhu po lásce, ale i následnou marnost z toho, že se nikdo o tomto citu nedozví, ani o následné oběti.

Tento silný příběh inspiroval také choreografa Jana Kodeta a známý režijní tandem SKUTR – Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského k napsání libreta pro nový balet. Hudbu zkomponoval současný český skladatel Zbyněk Matějů, který přistoupil k tématu s velkou citlivostí. Jan Kodet unikátním způsobem roztančil jednotlivé obrazy na poli současného tance, kdy se i obyčejné gesto ruky, pohled či zastavení stává magickým tanečním prvkem. Silná vizuální stránka je dílem renomovaného scénografa Jakuba Kopeckého a kostýmy vytvořila Saša Grusková. Její pojetí mořského i pozemského světa vetknula s neobyčejnou nápaditostí do kostýmů jednotlivých postav a také s ohledem na dynamický pohyb tanečníků. Příslibem mimořádně vydařeného představení je také režijní tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, jejichž dosavadní režisérské počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků. Za svou tvorbu získali mnoho cen včetně Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě a Ceny diváků tamtéž, Ceny Evalda Schorma a Ceny Josefa Hlávky. Inscenační tým se setkává při tvorbě v Baletu Národního divadla již podruhé, jejich prvním a úspěšným počinem byl totiž balet Čarodějův učeň, který měl premiéru v roce 2013.
Večer poetických tanečních obrazů na scéně Stavovského divadla a ve spolupráci s Orchestrem ND je určen nejen rodinám s dětmi, ale hlavně všem, kteří milují tento nesmrtelný příběh.

Foto ze zkoušek: Martin Divíšek