MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Národní divadlo

  Labutí jezero se vrací!

  Opět v Národním divadle

  Od 26. dubna
 • Balet Nová scéna

  Slečna Julie

  Hostování DJKT v Plzni

  Doporučujeme

13. 4. 2017

Z Plzně přijede Slečna Julie!

Zveme vás na představení Baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni, které uvedeme 22. května 2017 ve 20.00 na Nové scéně.

Poprvé v historii našeho divadla uvede stálý host plzeňského baletu choreograf a režisér Libor Vaculík v komorním prostředí Malé scény hluboce intimní příběh Slečny Julie, inspirovaný dramatickým obrazem velkého švédského spisovatele Augusta Strindberga na hudbu lotyšského skladatele Peterise Vaskse. Ve své době kontroverzní spisovatel a zejména dramatik naturalisticky proniká do citového rozpoložení hrdinů, aristokratky Julie a sluhy Jeana, tragicky narážejících na společenské bariéry. Vaculíkův taneční slovník adekvátně zrcadlí Strindbergovu niternou výpověď v popředí s předními osobnostmi plzeňského baletu.

Přijďte se podívat 22. května na Novou scénu.

Vstupenky jsou již v prodeji

Foto: DJKT / Jarmila Dycková (Slečna Julie), Marek Lhotský (Jean)

 


11. 4. 2017

Zveme vás na kávu

Přijďte si s námi dát na Zelený čtvrtek kávu nebo čaj. Od 17 hodin se na vás ve foyer Nové scény ND těší režisérské duo SKUTR a jejich hosté Jan Kodet a Taťjana Medvecká.

Jejich režie jsou nepřehlédnutelné, jejich talent multižánrový – režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) je v Národním divadle dobře známo jak umělcům a kolegům, tak vám, divákům. Jací jsou ale mimo divadelní zkoušky a co všechno o sobě prozradí? Přijďte oba režiséry a jejich hosty poznat zblízka a dejte si s nimi kávu v rámci dalšího setkání s našimi umělci z cyklu ND Café. 
Jak se v Národním divadle se SKUTRy tvoří a pracuje prozradí i herečka Taťjana Medvecká a choreograf Jan Kodet. 
Vstup je zdarma, jste srdečně zváni!


24. 3. 2017

Ceny Opery Plus mají své vítěze

Výroční ceny portálu Opera Plus si odnesli sólistka Baletu Národního divadla Brno Ivona Jeličová, sólista našeho souboru Matěj Šust a umělecký šéf Baletu ND, choreograf Petr Zuska. Mimořádnou Výroční cenu převzal choreograf Zdeněk Prokeš.

Sólistka brněnského baletu Ivona Jeličová získala cenu za ztvárnění postavy Ona v choreografii Petra Zusky Chvění, která byla v premiéře poprvé uvedena loni na podzim v Janáčkově divadle v Brně. 

Matěj Šust zaujal hned ve čtyřech našich titulech: interpretací role Káje ve Sněhové královně (choreografie Michael Corder), sóla v baletu Rain (choreografie Radu Poliktaru), sóla v baletu Cacti (choreografie Alexander Ekman) a v neposladní řadě také jako Princ v Malé mořské víle (choreografie Jan Kodet). 

Brněnská inscenace Chvění přinesla ještě jedno ocenění -  Petr Zuska získal Výroční cenu za nejlepší choreografii. 

Mimořádnou Výroční cenu Opery Plus, kterou uděluje šéfredaktor portálu Opera Plus, převzal za dlouholeté zásluhy o rozvoj českého baletu a za svoji dosavadní choreografickou tvorbu Zdeněk Prokeš. 

Další informace o Výročních cenách najdete zde

Foto z předávání: Hana Smejkalová


23. 3. 2017

SERGEJ POLUNIN LIVE - další projekce

Vážení diváci a příznivci baletního umění,

jsme potěšeni a zároveň mile překvapeni, že předprodej vstupenek na projekt SERGEJ POLUNIN LIVE, který začal ve středu 22. 3. 2017 v 9.00, je u konce.

Prodej se odehrál během 4 minut, což je v tomto ohledu opravdový rekord v prodeji vstupenek na baletní představení v Národním divadle.

Vzhledem k tomu, že bychom rádi uspokojili váš zájem, rozhodl se koproducent projektu, Milosh Harajda, zajistit speciální projekci filmu DANCER jen pro vás.

Privátní projekce se uskuteční 14. května 2017 ve 20.00 v kině ROYAL.

Zarezervujte si vstupenky včas na adrese info@leroyal.cz

Těšíme se na vás v Národním divadle a kině ROYAL!

foto Sergeje Polunina: David LaChapelle


6. 3. 2017

Úspěšné Chvění Petra Zusky

Připravte se na silný a intenzivní zážitek!

Premiéra Chvění nadchla publikum a Petr Zuska jako autor/choreograf potvrdil, že má pevnou půdu pod nohama. Diváci se mohou připravit na opravdu silný a intenzivní zážitek!  

Přečtěte si recenzi na celé představení zde

 


3. 3. 2017

Zemřel nestor taneční kritiky Vladimír Vašut

2. března 2017 nás po dlouhé nemoci opustil taneční dramaturg, libretista, kritik a publicista Vladimír Vašut.

Pro český tanec nepostradatelná a výjimečná osobnost, jež stála po boku choreografických géniů u zrodu Pražského komorního baletu. K jeho 85. narozeninám mu ještě loni přálo mnoho osobností (odkaz na článek naleznete zde), jejichž slova svědčí o tom, že vzpomínka na něj bude žít v srdci českých tanečníků věčně. 

Vladimír Vašut (26. 3. 1931 - 2. 3. 2017)

Vladimír Vašut (26. 3. 1931 - 2. 3. 2017)

Taneční kritik, dramaturg, libretista. V letech 1950 až 1957 Vašut studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také taneční teorii na divadelní fakultě Akademie múzických umění. V roce 1964 se podílel na vzniku souboru Balet Praha Pavla Šmoka a Luboše Ogouna. Ke spolupráci se Šmokem se vrátil v roce 1984, kdy působil jako dramaturg Pražského komorního baletu, až do roku 1994, tedy celých deset let. V šedesátých letech také navázal spolupráci se Státním divadlem Brno. Mimo jiné byl přes dvacet let zaměstnán jako odborný pracovník divadelního ústavu Akademie věd ČR (tehdy ČSAV) v Praze. Velkou část svého profesního života věnoval tvorbě baletních libret. Z jeho pera vznikla například díla Batalion, Hirošima/Svědomí, Milá sedmi loupežníků, Plamen, Pygmalion, Šťastná sedma, nebo Toro. Ve spolupráci s Pavlem Šmokem to byl například Záskok či Nedbalky. Vašut se věnoval také pedagogice, vyučoval na Filozofické fakultě UK v Praze, či na Taneční katedře hudební fakulty AMU, kde se stal v roce 1993 profesorem, později též vedoucím katedry.

Vladimír Vašut byl aktivní i v publikační činnosti, napsal mnohé kritiky, studie a články v domácím i zahraničním tisku, také je autorem několika knih. Jmenujme Baletní libreta (Panton 1963), Saša Machov (Panorama 1986), V hlavní roli Emerich Gabzdyl (Profil 1988), Pavel Šmok na přeskáčku (Akropolis 1997), Svět tance a baletu (spoluautorství s Boženou Brodskou, AMU 2004). V roce 1989 získal Národní cenu ČSR za dramaturgickou specializaci.

Lucie Hayashi, Taneční aktuality


1. 3. 2017

Nová premiéra je tu: Chvění

2. a 3. března v Národním divadle