MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
  • Tančíme srdcem...

    Vítejte v sezoně 2015/ 2016

12. 10. 2015

Přidané představení Valmonta!

Pro velký divácký zájem opět přidáváme termín představení Valmont - 1. 11. od 17 hodin ve Stavovském divadle. V prodeji od 13. 10.!

Balet ND přináší svým divákům speciální nabídku - přidané představení oblíbeného titulu Valmont, které se odehraje 1. 11. od 17 hodin ve Stavovském divadle. A pozor! Speciální jsou i ceny! Vstupenky jsou v prodeji od 13. 10., tak neváhejte a zajistěte si svá místa včas.

Navíc se můžete těšit na novou představitelku role Paní de Tourvel, kterou poprvé ztvární Alice Petit

Přijďte do divadla a tančete s námi srdcem...


30. 9. 2015

Vzpomínka na Miroslava Hajna

Miroslav Hajn byl nejen skvělým umělcem a pedagogem, ale i člověkem s velkým srdcem, vnitřní silou, pokorou a láskou k životu.

S velkou lítostí Vám oznamujeme, že 28. září 2015 zemřel po dlouhé nemoci ve svých 55-ti letech tanečník a pedagog, pan MgA. Miroslav Hajn, jehož jméno a život byl neodmyslitelně spjat s Baletem Národního divadla a Taneční konzervatoří hl. m. Prahy. 

Narodil se 10. 5. 1960 v Kolíně. Své první baletní krůčky okusil na Základní umělecké škole v Pardubicích pod vedením prof. Evy Malátové. V roce 1975 nastoupil na Státní taneční konzervatoř v Praze. Pod vedením profesorů A. Štúrové, J. Paclíka, J. Slavického, M. Vláškové, E. Urbanové ukončil pětileté studium absolutoriem. V roce 1980 odjel na roční stáž do Leningradského choreografického učiliště A. J. Vaganovové, kde studoval u pedagogů B. J. Bregvadzeho, N. N. Serebrenikova, V. S. Desnického, K. M.  Sergeeva, N. M. Dudinské aj. Zúčastnil se několika baletních soutěží tanečních interpretů, jak celostátních, tak i mezinárodních. 
Od roku 1980 se stal členem Baletu Národního divadla v Praze. Po vytvoření menších i větších rolí získal v roce 1988 statut sólisty. Mezi jeho nejvýznamnější role patří Spartakus, Princ Bajaja, Odysseus ve stejnojmenných baletech, Muž v Carmině Buraně, Espada v Donu Quijotovi, Zeus v baletu Zpěvy Noci, Banquo v Macbetovi, Hillarion v Giselle, Benvolio v Romeovi a Julii nebo Smrt v baletním triptychu Z nejlepšího.

Po těžkém úraze na jevišti byl nucen zanechat své aktivní profesionální taneční dráhy. Od roku 1990 se začal věnovat pedagogické profesi na Taneční konzervatoři v Praze - obor klasický tanec, partnerský tanec a scénická praxe. Pod jeho vedením vyrostlo několik generací vynikajících tanečních interpretů, např. Jiří Kodym, Viktor Kocian, Michal Krčmář, Lukáš Slavický nebo Jiří a Otta Bubeníčkovi.

Své praktické zkušenosti obohatil o zkušenosti v pedagogice a choreografii studiem na HAMU v Praze (1995–1998). Jako pedagog také působil ve Státní opeře Praha, Pražském komorním baletu Pavla Šmoka, Československém státním souboru písní a tanců.

V letech 1996–1997 přednášel na DAMU základy klasického tance a tance s partnerem a od roku 1999 na Hudební Akademii múzických umění.

Od září 2009 zastával funkci zástupce ředitele Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Děkujeme Ti, Mirku, za to, čím jsi byl a co jsi nám předal. Zůstaneš navždy v našich srdcích!

foto: archiv ND

 


7. 9. 2015

Tančíme srdcem...

Tančíme srdcem... tak zní motto letošní sezony.

A proč právě srdcem? Srdce totiž není jenom životně důležitý orgán. Je to také fenomén, který provází člověka od nepaměti – najdete ho v prvních písemných kulturách Blízkého východu, v antické filozofii i v Bibli. A jaká by bez něj byla, pro balet tak zásadní, romantická láska? Příběhy, které zasáhnou vaše srdce tu pro vás budou po celou letošní sezonu. Podívejte se, jak jsme si užívali její začátek. 

Tančíme pro vás srdcem...a hlavně nás to baví! 

Autor videa: Mário Bakuš1. 9. 2015

Cena Národního divadla pro Alinu Nanu!

Letošní oficiální zahájení divadelní sezony je pro nás obzvlášť radostné - první sólistka Alina Nanu získala Cenu Národního divadla pro umělce do 35 let! Moc gratulujeme!

Sezona byla oficiálně zahájena v hledišti Národního divadla v úterý 1. září 2015. Na co se můžete těšit?

Sezonu 2015/2016 zahájí Balet Národního divadla premiérou Louskáček a Myšák Plyšák.
Po deseti letech uvádění úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose Balet ND
připravuje inscenaci úplně novou, jejímž tvůrcem je Petr Zuska, choreograf a umělecký šéf.
Legendární vánoční pohádku, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna
a který posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, teď představí v novém originálním duchu.
Za zvuků krásné a notoricky známé Čajkovského hudby se bude odvíjet příběh plný poetiky,
humoru, obrazů a kouzel. Kouzel zimy, adventního a vánočního času, tajemna Prahy a českých
či středoevrop- ských tradic těchto svátků a pochopitelně neohraničitelné svobody,
imaginace dětské duše a snů. Premiéry se uskuteční 3. a 4. 12. 2015 v Národním divadle.
 

Další premiéry Baletu ND v sezoně 2015/16

Na jevišti Státní opery uvede Balet ND druhou premiéru sezony, která se uskuteční 3. a 4. 3. 2016. Jedná se o baletní ztvárnění známé pohádky H. Ch. Andersena Sněhová královna. Tato inscenace byla vytvořena v roce 2007 pro Anglický národní balet britským choreografem Michaelem Corderem. Příběh dívky Gerdy a chlapce Kaye, kterého krutá královna uvězní ve svém zámku, je podobenstvím o síle přátelství a lásky, která láme ledy a veškerá zákeřná kouzla. Kromě náročných tanečních partů a pohádkové scénografie se diváci mohou těšit na krásnou hudbu Sergeje Prokofjeva. 

Třetí premiéra proběhne na Nové scéně 9. a 10. 6. 2016. Bude se jednat o složený večer reprezentující esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla. Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana. Na rozdíl od všech předchozích, v minulosti uváděných tzv. triptychů, tento nebude mít žádnou konkrétní dramaturgickou linku či jednotící téma. Naopak. Tři, navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů, vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absur- dity... Pozor! To vše dohromady může vyvolat pocity závratě – tedy VERTIGO! Toť i název večera. 


20. 8. 2015

Nová sezona právě začíná!

Milí přátelé, vážení diváci, prázdniny utekly jako voda a jsme tu pro vás zpět, v plné síle. Sezona 2015/ 2016 právě začíná!

Nová sezona pro nás na jevišti začíná 27. 8., kdy se můžete těšit na decadance Ohada Naharina na Nové scéně. 

Baletní soubor ND má v nové sezoně 81 členů. Přesně je to 44 dam a 37 pánů. S novou sezonou je tu také mnoho změn v souboru. Máme to potěšení představit vám nové první sólisty -  Andreu Kramešovou, Alinu Nanu, Karla Audyho a Ondřeje Vinkláta! Řady sólistů se od letošní sezony rozšiřují o Martu Drastíkovou, Magdalenu Matějkovou, Ayu WatanabeMathiase Deneuxe, Jonáše Dolníka, Giovanniho Rotola, Francesca Scarpata, Matěje Šusta a Dmytra Tenytskyyho! A to ještě není vše - mezi demisólisty patří - Louise Corpechot, Mária Dorková, Alice Petit, Morgane Lanoue, Lenka Hrabovská, Gianvito Attimonelli, Tudor Moldoveanu a Kryštof Šimek. Všem tanečníkům k postupu gratulujeme!

A samozřejmě přišli i nováčci.

Dvě nové tanečnice Laura Gasulla Moreno (Španělka) a Pauline Simon (Francouzka) přicházejí z juniorské Bayerisches Staatsballett v Mnichově. Ze školy při La Scale v Miláně přichází Domenico di Cristo (Ital), z petrohradské Akademie A. Vaganovové pak Manuel Garrido (Španěl). Rumunka Alexandra Pera tančila v USA (BalletMet Columbus), Federico Ievoli (Ital) přichází z Balletto di Siena a Francouz Mathieu Roaux z Baletu pařížské Opery. Francouzské národnosti je i Morgan Collangettes, kterou znají již diváci v Národním divadle v Brně. Mezi nováčky jsou i tři Češi: Katka Kodešová (Taneční konzervatoř hl. města Prahy), Lenka Maříková (Bohemia Balet) a Štěpán Pechar, který byl doposud v angažmá v Laterně magice a tančil například se 420PEOPLE.

V souboru je nyní kromě české zastoupeno ještě dalších deset národností, celkem zde tančí 39 „cizinců“. Nejpočetnější je francouzská skupina (11), hned za ní Italové (7) – další národnosti jsou již rozloženy zhruba stejně po 2/3 zástupcích. 

Pokud od nás chcete dostávat aktuální informace jako první, zaregistrujte se do Klubu přátel Baletu (na adrese balet@narodni-divadlo.cz) a už vám nic neuteče!

Nezapomeňte nás sledovat také třeba na Facebooku nebo na Instagramu

Těšíme se na vás na všech scénách Národního divadla!