MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky

29. 8. 2016

Sezona zahájena!

V pondělí 29. 8. byla oficiálně zahájena 134. sezona Národního divadla. Úvodní řeč k zaměstnancům, uměleckým i neuměleckým složkám ND, sedícím netradičně v hledišti, pronesl nejen ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian, ale ministr kultury Mgr. Daniel Herman. Pro baletní fanoušky je určitě zajímavé, že v rámci slavnostního ceremoniálu byly předány dvě zásadní ocenění. Do síně slávy Národního divadla byl uveden Vlastimil Harapes, umělec, jenž je označován za symbol českého baletu. Druhou trofej si odnesl první sólista Baletu ND Ondřej Vinklát, jenž byl ohodnocen nejen za svůj talent, ale i profesionální nasazení, které – v kategorii umělců do 35 let – je velice vysoké.


15. 8. 2016

Petr Zuska a Tereza Podařilová ve světové premiéře choreografie Route 50

Respektovaný finský baletní mistr Juhani Teräsvuori, jehož práci z hostování na českých scénách znají i tuzemští diváci, slaví padesát let tvůrčí činnosti. Při této výjimečné příležitosti se rozhodl uspořádat baletní Gala představení za účasti svých přátel z celého světa, kteří příznivě ovlivnili jeho profesní kariéru. Mezi pozvanými osobnostmi nechybí umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska. V Lappeenranta City Theatre 26. srpna ve světové premiéře uvede svou novou choreografii Route 50.

Petr Zuska je nejen autorem choreografie Route 50, ale také v něm spolu s Terezou Podařilovou (první sólistkou Baletu ND) tančí. Zuskovu choreografii provází hudba, kterou přímo na míru této události složil jeden z nejlepších finských jazzových hudebníků, klavírní virtuos, skladatel Iiro Rantala a která během Lappeenranta Ballet Gala zazní naživo v autorově interpretaci.

Představení bude uvedeno ještě 29. 8. ve finském Tampere.

 


12. 8. 2016

Sezona 2016/ 2017 je za dveřmi!

Ač se to zdá neuvěřitelné, prázdniny jsou skoro za námi. Baletní soubor se sejde v plné sestavě už 22. srpna, aby se opět vrhl do práce. Co nás v nové sezoně čeká?

V nové sezoně se můžete těšit na 3 premiéry: Malou mořskou vílu, Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness. a Sólo pro nás dva.

  • První z nich bude věnovaná známé pohádce Hanse Christiana Andersena Malá mořská víla. O její převedení do „jazyka“ tanečního divadla se postará stejný inscenační tým jako v roce 2013 v rámci úspěšného Krabata – Čarodějova učně. Choreograf Jan Kodet, režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR), scénograf Jakub Kopecký a kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková. Původní originální hudební předloha bude zkomponována Zbyňkem Matějů. S trochou nadsázky se tedy dá říci, že se jedná o autorský dánsko-česko-slovenský projekt. Premiéra se uskuteční 10. 11. 2016 ve Stavovském divadle.

  • S další premiérou se 2. 3. 2017 přeneseme do historické budovy Národního divadla. Za poněkud tajemným titulem „Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness.“ se skrývá hold Johannu Sebastianu Bachovi, geniálnímu novátorskému skladateli a citlivému zranitelnému člověku. O choreografii se postaral španělský choreograf Nacho Duato, který patří již velmi dlouho k nejproslulejším světovým tvůrcům moderního tanečního divadla.

  • Třetí novinka sezony bude mít svou premiéru na Nové scéně 15. 6. 2017 a bude ve znamení loučení. Přesně po 15 letech působení v čele baletního souboru Národního divadla se umělecký šéf Petr Zuska rozloučí s tímto postem, a to vskutku velkolepě. Jeho nová premiéra Sólo pro nás dva v sobě propojuje více rovin najednou. Může být sólem pro vztah mezi mužem a ženou. Sólem pro člověka a jeho démona skrytého někde uvnitř. Sólem pro dospělého a malé dítě, kterým kdysi byl, a které někde po cestě ztratil. Je to rovněž sólem pro Petra Zusku – odcházejícího a Filipa Barankiewicze – přicházejícího uměleckého šéfa, kterému brzy po této premiéře soubor předá. A v neposlední řadě se jedná o sólo pro Jaromíra Nohavicu a Beatu Bocek, dva současné skvělé muzikanty a zpívající básníky, kteří se svou individuální tvorbou přirozeně ocitají na rozhraní polské a české identity a duše.

  • Na první představení v nové sezoně se můžete těšit už 27. srpna, kdy nás čeká VERTIGO na Nové scéně.

  • Těšíme se na vás v sezoně 2016/ 2017!


12. 7. 2016

Granada Tour

Soubor Baletu se na začátku července vypravil s Labutím jezerem do španělské Granady, kde slavil úspěch. Za fotografie děkujeme Sergeji Gherciu.