MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Stavovské divadlo

  Smrt v Benátkách

  Touha, láska, zklamání, naděje a ideály dnešní doby…

  Zveme vás!
 • Balet Národní divadlo

  Čarodějův učeň

  ...jen láska může přemoci i ta nejtemnější kouzla...

  Hrajeme 13. a 25. září.
 • Balet Národní divadlo

  Popelka

  Hrajeme v Národním divadle 6. a 11. září. Vstupenky v prodeji.

  Více informací

1. 9. 2014

Balet bloguje

Se začátkem školního roku jsme si pro vás připravili jednu novinku - baletní blog. V dnešní době bloguje kde kdo, tak proč ne my. Podíváte se s námi do zákulisí, dozvíte se třeba něco zajímavého a poznáte, že i tanečník je “jen” obyčejný člověk. Najdete nás na: czechnationalballet.tumblr.com

Chcete dostávat novinky z Baletu jako první? Zaregistrujte se na e-mailu balet@narodni-divadlo.cz a každý měsíc od nás budete dostávat newsletter. Bavte se s Baletem!


29. 8. 2014

Zveme vás na netradiční zahájení sezony!

V pondělí 1. 9. vás srdečně zveme na piazzetu Národního divadla na veřejné zahájení nové sezony 2014/15. Od 15 hodin tu během exkluzivní módní přehlídky kostýmů vystoupí tanečníci, herci a pěvci Národního divadla. Moderátor přehlídky David Prachař také vyzpovídá své hosty - umělecké šéfy souborů, kteří představí novinky v repertoáru v nadcházející sezoně. Přijďte si zpestřit první zářijové odpoledne! Těšíme se na vás! Vstup volný.


28. 8. 2014

Máme nový baletní sál!

Slavnostní otevření nového baletního sálu se konalo ve středu 27. srpna 2014.

Soubor Baletu ND má od těchto dnů lepší podmínky pro zkoušení nových inscenací i pro své tréninky. Část Anenského areálu na Starém Městě, ve kterém Balet ND sídlí, je po rekonstrukci. Nové prostory vznikly přestavbou původního skladu kostýmů, která započala v roce 2013. Tanečníci mají k dispozici nový baletní sál, šatny i zázemí. Soubor Baletu ND má dnes 82 členů a hraje na čtyřech scénách okolo 150 představe­ní ročně.

Slavnostní otevření nového sálu se konalo za přítomnosti ředitele ND Doc. MgA. Jana Buriana, ředitele technicko - provozní správy ND Ing. Václava Peloucha, uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky, celého baletního souboru a mnoha dalších hostů. 

Ředitel Národního divadla Jan Burian při slavnostním otevření prostor připomněl, že málokdo z diváků si uvědomuje, jak náročná je práce tanečníků a jak krátký je jejich profesní život, a že krátký umělecký výkon na jevišti je vystřídán pro mnohé neuvěřitelnou dřinou. „Věřím, že se nám podaří zlepšit i vaše odměňování, aby nejen pracovní prostředí, ale i gáže byly aspoň na středoevropské úrovni,“ řekl ředitel.

Klášter sv. Anny

Anenský areál je bývalý klášter sv. Anny a nachází se mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí. Jeho historie sahá až do středověku, jedny z nejstarších zmínek hovoří o původní rotundě sv. Vavřince založené sv. Václavem v roce 927. O místě se zmiňuje i ve své Kronice české Václav Hájek z Libočan, který byl v kostele v roce 1553 pochován. Za husitských bouří v Praze se sem uchýlily i řeholnice několika církevních řádů.

Samotný kostel byl odsvěcen za josefínských reforem v roce 1782, v 18. století sloužil jako bytový komplex, v 19. století v něm sídlila tiskárna. Celý Anenský dvůr i s kostelem měla po jistou dobu v dlouhodobém pronájmu firma Oskar Stein, velkoobchod papírem, u níž jako fakturant pracoval Jaroslav Foglar; prostor kláštera se údajně promítá i do jeho Stínadel. Po roce 1948 v areálu působil až do roku 1976 tiskařský podnik Svoboda. Poté objekt získalo jako technické zázemí Národní divadlo, které je jeho majitelem dosud.


20. 8. 2014

Zveme vás: Smrt v Benátkách

Baletní soubor Státního divadla v Košicích hostuje 14. září 2014 ve Stavovském divadle s představením Smrt v Benátkách v choreografii a režii Ondreje Šotha.

Autorský taneční příběh je vytvořený na motivy osudu stárnoucího německého spisovatele Gustava von Aschenbacha, který se na sklonku života pokusí zbourat všechny konvence, jež doposud obklopovaly jeho život. Na pozadí zkázy, kterou do Benátek přináší epidemie cholery, je spisovatel zaskočený novými pocity a inspirací. Románová předloha nejznámější novely německého spisovatele Thomase Manna je přenesená do dnešní doby, kdy současná mladá generace hledá smysl života, pravdu a především vztah k sobě samému (i vztahy k ostatním).

Inscenace je o touze, hledání, lásce i zklamání, naději a ideálech, ale také o stáří“, říká choreograf, režisér a spoluautor libreta Ondrej Šoth a dodává: „Je to velmi smutný příběh o stárnoucím člověku, který boří všechny konvence sám v sobě a objevuje ve stáří něco, o čem si nikdy nemyslel, že v sobě má. Celý příběh je tak velmi aktuální i v dnešní době.“ 

Košická Smrt v Benátkách přináší výsostně současný a hluboký příběh o hledání té nejniternější osobní pravdy na pozadí inspirujícího impresionistického období. Scénu a kostýmy vytvořil Andrii Sukhanov, hudbu čerpal realizační tým především z tvorby Gustava Mahlera, Phillipa Glasse, Wima Martense nebo Arvo Pärta.

Uvádíme: 14. září 2014 v 19 hodin ve Stavovském divadle

Vstupenky jsou v prodeji!


18. 8. 2014

Zemřela Zdena Karnecká

S velkou lítostí musíme oznámit, že zemřela paní Zdena Karnecká (nar. 1922). S Baletem ND byla neodmyslitelně spojena dlouhá léta. Jako baletní korepetitorka zde působila od roku 1956 až do roku 2011.


15. 8. 2014

Užijte si Divadlobraní a přivítejte novou sezonu!

Ve dnech 25. 8. – 3. 9. 2014 můžete využít slevu 40 % na představení v termínech od 27. 8. do 30. 9. 2014.

Jako každý rok, tak i letos pro vás máme Divadlobraní! Slevu 40 % můžete využít na naše zářijová představení - Valmont, Popelka, Čarodějův učeň, Romeo a Julie, Labutí jezero nebo Česká baletní symfonie II. Máte z čeho vybírat, tak neváhejte! 

Upozornění: nabídku nelze uplatnit na předem rezervované vstupenky, na představení hostujících souborů a akce typu pronájem. Nabídka je omezena kapacitou hledišť.

Vstupenky lze zakoupit v pokladnách Národního divadla nebo na e-mailu akce@narodni-divadlo.cz (faktura, dobírka).


3. 7. 2014

Taneční fantazie v září

Baletní přípravka Národního divadla uvádí Taneční fantazii: 15. a 16. září 2014 v 19 hodin v Národním divadle.

Vzhledem k tomu, že celovečerní představení s názvem Taneční fantazie, které se konalo ve dnech 13. 6. a 14. 6. v  historické budově Národního divadla se setkalo s mimořádně kladným diváckým ohlasem, rozhodlo se vedení Baletu ND přidat další představení 15. a 16. září 2014 v 19 hodin. Vstupenky jsou již v prodeji! 

Celkové pojetí večera je velmi dynamické, hudebně pestré, plné barev a invence. Taneční fantazie patří mezi ta představení, na která byste měli rozhodně přijít se svými dětmi. Kromě jednotlivých vystoupení žáků Baletní přípravky ND plných nadšení, opravdového nasazení, radosti z pohybu, hudby i krásných kostýmů, jistě oceníte i letošního hosta, kterým je Taneční studio Andrea. Toto stepařské uskupení patří v České republice mezi nejúspěšnější. Od roku 2006 přiváží ze zahraničních soutěží (včetně Mistrovství světa ve stepu v Německu) ta nejvyšší ocenění. Stepařská čísla uvedená v rámci našeho večera jsou skutečnou lahůdkou. Jestliže první dvě třetiny představení jsou poskládány z jednotlivých baletních a stepařských vystoupení, poslední třetina je ucelenou částí, suitou z baletu Raymonda. V roli Raymondy se vám představí skutečná hvězda světového formátu, primabalerína Barbora Kohoutková, jejíž profesionální kariéra začala před lety právě v Baletní přípravce ND. V posledních letech ji mohli diváci vidět například v Bostonu, Hamburku, Moskvě, Helsinkách, Petrohradu, Vídni, Pekingu či Tokiu. Její vystupování na českých pódiích, je opravdovým baletním svátkem. Navíc zde tančí s vynikajícím prvním sólistou Baletu ND Alexandrem Katsapovem, který ztvárnil postavu Abdérachmána. Jeho skvělé charismatické podání dramatických postav je naším publikem vřele oceňováno. Mezi sólisty nechybí ani Jiří Kodym, který svůj ušlechtilý zjev a grácii propůjčuje postavě Jeana de Brienna.

Mile hravá a temperamentní je pak ve svých rolích dvojice demisólisty Mathiase Deneuxe a členky Baletu ND Lenky Hrabovské. Přirozené propojení žáků Baletní přípravky ND s excelentními výkony vyzrálých baletních umělců je skutečným bonbónkem.

Srdečně Vás zveme do divadla!  

Více najdete na http://www.narodni-divadlo.cz/cs/balet/pripravka