MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
  • PF 2017

    Jen to nejlepší do roku 2017!

  • Balet Stavovské divadlo

    Malá mořská víla

    Nové představení Baletu

    Doporučujeme!

19. 1. 2017

LA BAYADÈRE a legendy baletu

Představení 21. ledna jsme věnovali legendám českého baletu k jejich životním jubileím.

V této sezoně slaví své významné životní jubileum několik umělců, jejichž tvůrčí život je úzce spjat s Baletem Národního divadla a jejichž dílo zanechalo v dějinách českého tance a hudebního divadla hlubokou stopu. Růžena Mazalová, Marta Drottnerová, Pavel Ždichynec, Vlastimil Harapes, Miroslava Pešíková, Daniel Wiesner, Aneta Voleská, Kateřina Slavická, Nelly Danko a Ivo Fiala se řadí k osobnostem, které formovaly tvář českého baletu.

Uvedení umělci patří k nejvýraznějším českým tanečníkům druhé poloviny 20. století, zcela nenahraditelný je však rovněž jejich přínos české taneční pedagogice, stejně jako – v případě většiny z nich – tvorba choreografická. Umělecký život těchto osobností je protkán dějinnými milníky od čtyřicátých let 20. století do současnosti. Souřadnice času a prostoru naznačují, že krajina, jíž tito umělci ve své tvorbě kráčeli, byla členitá a její klima dovedlo být proměnlivé. Přesto svým dílem dokázali přispět k rozkvětu českého baletu. Řada z nich přitom vtiskla hluboko do paměti svých současníků charisma neopakovatelné taneční individuality.

Nezbývá než dodat - DĚKUJEME VÁM!

 


19. 12. 2016

Změna programu: březnová premiéra

Z technologických důvodů se neuskuteční avizovaná premiéra Baletu ND s názvem Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness choreografa Nacho Duata.

I přes to, že designer scény společně s vedením našich dílen a šéfem jevištního provozu vynaložili během posledních měsíců mnoho času a energie na vyřešení situace, schůdný kompromis nenalezli. Vzhledem k situaci bude proto místo tohoto díla uveden celovečerní titul Petra Zusky s názvem Chvění. Inscenace měla premiéru tento podzim v Národním divadle v Brně. 

Děkujeme za pochopení!

autor vizuálu: Alexandre Katsapov


12. 12. 2016

Konkurz do Baletu ND na sezonu 2017/2018

Nastupující umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz vypisuje konkurz na sezonu 2017/2018, se smlouvou od 21. 8. 2017.

Koho hledáme:

• sboristy – profesionální tanečníky ženy i muže (do věku 25 let)

• Demi sólisty / Sólisty - profesionální tanečníky ženy i muže (do věku 30 let)

• první sólisty – muže

Pro konkurz si, prosím, připravte klasickou či moderní sólovou variaci.

Vynikající technika (klasická i moderní) je nutností.

Ženy výška min. 165 cm do max. 173cm / Muži min. 180 cm

Datum: neděle, 22. ledna 2017

Adresa: Balet Národního divadla, Anenské náměstí 2, Praha 1

Registrace uchazečů od 8:00 do 9.30

Individuální konkurz pouze pro sólisty bude probíhat v době od 8. do 28. ledna 2017

Konkurz je pouze pro zvané!

Uchazeči budou pozváni na základě zaslaných podkladů: životopis, portrétní fotografie, taneční fotografie či video link. Nezapomeňte uvést: věk, výšku, váhu (kg), předchozí profesní zkušenosti a vzdělání.

Vše zašlete do 15. ledna 2017 na adresu:

Balet Národního divadla

Petra Šifnerová

Anenské nám. 2, 112 30 Praha 1

Tel.: +420 224 902 526, Fax: +420 224 902 539

E-mail: p.sifnerova@narodni-divadlo.cz

www.narodni-divadlo.cz


9. 12. 2016

Rozloučili jsme se s paní Kyliánovou

V pátek, 2. prosince, nás opustila paní Markéta Kyliánová. Tanečnice, v době kariéry vystupující pod jménem Rita-Rita, matka choreografa Jiřího Kyliána.

Markéta Kyliánová patřila k výrazným tanečnicím své doby. Narodila se 28. března 1912 jako Markéta Peštová v Przemysli v Haliči, otec byl štábní kapitán, skladatel a kapelník. Již v osmi letech tančila na scéně opavského divadla. Odbornou taneční průpravu získala u věhlasných jmen oboru – Achilla Viscusiho, Remislava Remislavského a Jelizavety Nikolské. 

Vystupovala v kabaretech, jako exotická tanečnice vystupovala s Orem Tarracou (Františkem Kulhánkem), jenž svá vystoupení uváděl nejen v kabaretech Červená sedma, ale i v Národním divadle a na světových turné.

V roce 1935 byla Markéta Kyliánová angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové tančit do Holandska, kde okouzlila publikum natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. Poté se – už za nacistické okupace – vrátila do Prahy.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec příliš v lásce a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svoji kariéru ukončila a věnovala se rodině. Manželé Kyliánovi měli dva syny – Jana a Jiřího, který ale kráčel ve šlépějích své maminky, stal se tanečníkem a později slavným choreografem.

Do posledních sil zůstala věrná tanečnímu umění jako divák, nevynechala žádnou pražskou baletní premiéru. V Národním divadle měla dokonce svou čestnou křeslo-židli se svým jménem, zkraje 5. řady vpravo. Nyní zůstane prázdná. 

Paní Kyliánové jsme věnovali představení Louskáčka a Myšáka PlyšákaPřed představením pronesl náš umělecký šéf projev, ve kterém na tuto jedinečnou dámu vzpomínal. Vzpomínat budeme vždy i my.