MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Státní opera

  Daria Klimentová: Děkuji...

  Loučení slavné primabaleriny...

  V prodeji od 3. 4.!
 • Balet Národní divadlo

  Sólo pro tři

  Tři velcí umělci, kteří ač mluvili odlišnými jazyky, jakoby promlouvali stejnou řečí...

  Nenechte si ujít

23. 4. 2014

Oslavte s námi Mezinárodní den tance!

29. dubna se bude v České republice stejně jako v mnoha zemích po celém světě slavit Den tance. Připojte se k nám a oslavme tento den společně!

V Praze se chystá mimo jiné zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Pod vedením členů Baletu Národního divadla a Laterny magiky proběhne na piazzetě Národního divadla baletní hodina, které se zúčastní stovky tanečníků. Další program bude zahrnovat například vystoupení profesionálních souborů současného tance 420PEOPLE a ME-SA, performery nového cirkusu z produkce Cirkusu Mlejn nebo street dance flashmob. Pro dětské návštěvníky se chystá taneční dílna. Po té se oslavy za asistence performerů poslední show přesunou na vltavskou náplavku u Rašínova nábřeží, kterou tancem „zaplaví“ studenti pražských tanečních škol se svými performancemi a začnou tančírny pro veřejnost.

Roztančit veřejná prostranství jako jsou náměstí, nádraží a přitáhnout diváky na taneční představení do divadel a kulturních center se v den oslav chystají také v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Ostravě, Plzni a dalších městech.  

Program Dne tance v Praze:

Piazzeta Národního divadla

15.30

 zápis do Guinnessovy knihy rekordů – baletní hodina

16.30

vystoupení dětského baletu, studentů tance z USA, dětská taneční dílna

17.00

420PEOPLE: Golden Crock, ME-SA/ALT@RT: Much More Than Nothing

18.00

street dance flashmob

18.30

tombola

18.40

Cirkus Mlejn

Náplavka u Rašínova nábřeží

od 19 hodin

 studenti pražských tanečních konzervatoří a HAMU, tančírny pro veřejnost

Informace o dění v rámci Dne tance v ČRjsou k dispozici na www.vizetance.cz a na www.facebook.com/dentance

O Mezinárodním dni tance

Mezinárodní den tance se slaví 29. dubna od roku 1982, kdy ho vyhlásila International Dance Committee of the International Theatre Institute, partnerská organizace UNESCO. Tento den je významný narozením velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (*1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi. Od poloviny minulého století vědci potvrzují léčivé účinky tance. Vzniká například taneční terapie, psychoteraputická metoda založená na využití tance a pohybu. V posledních dvaceti letech roste zájem veřejnosti o taneční techniky spontánního tance, jako je například Tanec 5 rytmů, které dokazují, že tančit může a umí každý.

Každý rok oslovuje International Dance Commitee of the International Theatre Institute některou z mezinárodně uznávaných tanečních osobností, aby k oslavám Dne tance napsala poselství, které se potom šíří po celém světě. Autorem toho letošního je Mourad Merzouki, francouzský choreograf a tanečník proslavený zejména propojováním současného tance s hip hopem. 


9. 4. 2014

Premiéra České baletní symfonie II tento čtvrtek!

Premiéra České baletní symfonie II je za dveřmi, podívejte se, jaká bude!

Přinášíme vám oficiální trailer k nové premiéře Baletu Národního divadla.

 ČBS trailer

Více o představení


2. 4. 2014

Daria Klimentová: Děkuji...

Prodej vstupenek zahájen ve čtvrtek 3. 4. v 10 hodin!

Děkuji...tak zní podtitul slavnostního gala, ve kterém 15. května 2014 naposledy zazáří Daria Klimentová na jevišti. Slavná primabalerina chce touto cestou také poděkovat všem obdivovatelům a fanouškům, kteří ji po celou dobu její kariéry provázeli. Kromě Darii Klimentové budeme mít tu čest obdivovat na jevišti Státní opery i jejího dlouholetého tanečního partnera a  kamaráda, dnes již prvního sólistu Royal Ballet v Londýně, Vadima Muntagirova a také další tanečníky a sólisty Baletu Národního divadla, kteří se vám představí v bohatém galaprogramu.

Prodej vstupenek bude zahájen ve čtvrtek 3. dubna v 10 hodin - jak v pokladnách ND, tak online. Zajistěte si svá místa včas! 

Více o gala představení


31. 3. 2014

Dvě Ceny Thálie pro Balet Národního divadla

Ceny Thálie za rok 2013 obdrželi sólisté Baletu Národního divadla Marta Drastíková a Ondřej Vinklát za role Julie a Romea v choreografii Petra Zusky.

Porota ocenila mimo jiné to, že Marta Drastíková vdechla do jedné z nejkrásnějších rolí baletního repertoáru dívčí kouzlo, divákům nabídla pohled na přerod dívky v ženu, která ví, co chce, a to vše s veškerými odstíny, které tato role vyžaduje. Ondřej Vinklát je technicky jako tanečník i partner suveréní a také estetika jeho pohybu, která je u tanečníka velmi podstatnou vlastností, je vynikající. Přidáme-li k uvedenému sdělný, přirozený a výrazně oslovující herecký projev, je role Romea v podání Ondřeje Vinkláta mimořádná.

Oceněným tanečníkům ze srdce gratulujeme!


17. 3. 2014

Ceny Opery Plus pro Balet Národního divadla

Marta Drastíková, Ondřej Vinklát a Jan Kodet získali Výroční ceny Opery Plus!

Internetový portál Opera Plus vyhlásil13. března v pražské Státní opeře nejnovější držitele Výročních cen Opery Plus, a to v oboru balet a jiný tanečně dramatický žánr. Při čtenářském hlasování na stránkách portálu nakonec zabodoval ve všech třech kategoriích náš soubor. Ceny za nejlepší taneční výkon převzali sólista Ondřej Vinklát (za role Romea a Krabata) a demisólistka Marta Drastíková (za roli Julie), cenu za nejlepší choreografii získal choreograf Jan Kodet (za Čarodějova učně). 

Oceněným gratulujeme a děkujeme především vám - divákům - za to, že chodíte na naše představení! 


4. 3. 2014

Víkendové baletní dílny

Jestli ještě nemáte plány na nedělní odpoledne, přijďte za námi na baletní dílny!

Na neděli 9. března jsme pro vás připravili hned dvě baletní dílny: Vivat Čajkovskij! a Cesta Dona Quijota nejen za láskou. Co vás konkrétně čeká?

První dílnou je Cesta Dona Quijota nejen za láskou, v rámci které se budeme věnovat baletu Don Quijote, zaměříme se na hrdiny Cervantesova románu a jejich další umělecká ztvárnění. Dozvíte se, co to znamená bojovat s větrnými mlýny nebo co je to taneční virtuozita. Abyste měli představu, co vás čeká, podívejte se na video

Dílna Vivat Čajkovskij! je věnována všem stěžejním dílům geniálního skladatele P. I. Čajkovského: Labutímu jezeru, Louskáčkovi, Šípkové Růžence, potažmo i Balanchinově choreografii Theme and Variations, která je součástí inscenace Amerikana III. 

Samozřejmě nepřijdete ani o zajímavé ukázky z představení v podání našich sólistů. Provázet bude již tradičně sólistka Baletu ND Adéla Pollertová, obou dílen se zúčastní naši přední sólisté.

Dílny jsou určeny dětem od 8 let a rádi přivítáme i jejich rodiče nebo prarodiče. 

Kdy: 9. března

Cesta Dona Quijota nejen za láskou – ve 13.00 hodin
Vivat Čajkovskij! – v 15.30 hodin
Rezervace nutné na e-mail: balet@narodni-divadlo.cz (kapacita našeho baletního sálu je omezena, proto se registrujte co nejdříve!)

Těšíme se na vás!