MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky

9. 3. 2017

Předprodej vstupenek na představení Sergej Polunin LIVE!

Vážení a milí diváci,

rádi bychom vás touto cestou informovali, že předprodej vstupenek na představení DANCER – Sergej Polunin live 1. 5. v Národním divadle bude zahájen 22. 3. v 9:00 na pokladnách Národního divadla i online na www.narodni-divadlo.cz.

Zapište si do kalendářů, ať vám vstupenky neutečou! 

 

foto Sergeje Polunina: David LaChapelle


6. 3. 2017

Úspěšné Chvění Petra Zusky

Připravte se na silný a intenzivní zážitek!

Premiéra Chvění nadchla publikum a Petr Zuska jako autor/choreograf potvrdil, že má pevnou půdu pod nohama. Diváci se mohou připravit na opravdu silný a intenzivní zážitek!  

Přečtěte si recenzi na celé představení zde

 


3. 3. 2017

Zemřel nestor taneční kritiky Vladimír Vašut

2. března 2017 nás po dlouhé nemoci opustil taneční dramaturg, libretista, kritik a publicista Vladimír Vašut.

Pro český tanec nepostradatelná a výjimečná osobnost, jež stála po boku choreografických géniů u zrodu Pražského komorního baletu. K jeho 85. narozeninám mu ještě loni přálo mnoho osobností (odkaz na článek naleznete zde), jejichž slova svědčí o tom, že vzpomínka na něj bude žít v srdci českých tanečníků věčně. 

Vladimír Vašut (26. 3. 1931 - 2. 3. 2017)

Vladimír Vašut (26. 3. 1931 - 2. 3. 2017)

Taneční kritik, dramaturg, libretista. V letech 1950 až 1957 Vašut studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také taneční teorii na divadelní fakultě Akademie múzických umění. V roce 1964 se podílel na vzniku souboru Balet Praha Pavla Šmoka a Luboše Ogouna. Ke spolupráci se Šmokem se vrátil v roce 1984, kdy působil jako dramaturg Pražského komorního baletu, až do roku 1994, tedy celých deset let. V šedesátých letech také navázal spolupráci se Státním divadlem Brno. Mimo jiné byl přes dvacet let zaměstnán jako odborný pracovník divadelního ústavu Akademie věd ČR (tehdy ČSAV) v Praze. Velkou část svého profesního života věnoval tvorbě baletních libret. Z jeho pera vznikla například díla Batalion, Hirošima/Svědomí, Milá sedmi loupežníků, Plamen, Pygmalion, Šťastná sedma, nebo Toro. Ve spolupráci s Pavlem Šmokem to byl například Záskok či Nedbalky. Vašut se věnoval také pedagogice, vyučoval na Filozofické fakultě UK v Praze, či na Taneční katedře hudební fakulty AMU, kde se stal v roce 1993 profesorem, později též vedoucím katedry.

Vladimír Vašut byl aktivní i v publikační činnosti, napsal mnohé kritiky, studie a články v domácím i zahraničním tisku, také je autorem několika knih. Jmenujme Baletní libreta (Panton 1963), Saša Machov (Panorama 1986), V hlavní roli Emerich Gabzdyl (Profil 1988), Pavel Šmok na přeskáčku (Akropolis 1997), Svět tance a baletu (spoluautorství s Boženou Brodskou, AMU 2004). V roce 1989 získal Národní cenu ČSR za dramaturgickou specializaci.

Lucie Hayashi, Taneční aktuality


1. 3. 2017

Nová premiéra je tu: Chvění

2. a 3. března v Národním divadle


22. 2. 2017

Představujeme vám sezonu 2017/18

Čekají nás tři významné premiéry pod vedením nového uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze a jedna obnovená premiéra.

Základem repertoáru bude uvádění významných a působivých klasických děl, které nepochybně přispějí ke zvýšení umělecké kvality souboru a budou obohacením kulturní mapy Prahy. První premiéra, s názvem Timeless, se uskuteční v Národním divadle 20. října 2017. Pro zahájení nové éry vybral umělecký šéf Filip Barankiewicz tři choreografie. Jde o zajímavý balet „Mistra B“, Serenadu George Balanchina a slavné dílo Svěcení jara Glena Tetleyho. Současný izraelský choreograf Emanuel Gat vytvoří nový opus přímo pro soubor Baletu ND.

Repertoár bude nově rozšířen o celovečerní titul Marná opatrnost. Mistrovské dílo Sira Fredericka Ashtona bude mít svou českou premiéru 19. dubna 2018 v Národním divadle. Tento fascinující balet, v němž vystoupili nejlepší tanečníci světa, doposud uvedlo více než 35 divadel včetně Královského baletu v Londýně, Pařížské opery, Velkého divadla v Moskvě, Amerického baletu, Bostonského baletu a Kanadského národního baletu.

Na závěr sezony je naplánovaná premiéra originálního komponovaného večera s názvem Slovanský temperament, který bude uveden 14. června na Nové scéně. První sólista Baletu ND, Ondřej Vinklát, bude jedním z umělců, kteří přispějí novým dílem do repertoáru souboru. Ke spolupráci byla přizvána také polská choreografka Katarzyna Kozielská, jejíž dílo mělo možnost vidět pražské publikum v rámci představení DANCE GALA 2015 a ruský umělec, Andrej Kajdanovskij, výrazná tvář současného tanečního divadla světového renomé.

V našem repertoáru i nadále zůstávají oblíbené tituly: Vertigo, decadance, Sněhová královna, La Bayadère, Malá mořská víla, Valmont, Romeo a Julie, Sólo pro nás dva a vrací se Louskáček – Vánoční příběh.

Věříme, že příští sezona bude úspěšná a plná spokojených diváků!


21. 2. 2017

Zveme vás na předpremiérové Hovory s...

Tradiční předpremiérové setkání se uskuteční v úterý 28. února v 16 hodin na Nové scéně.

Na Nové scéně Národního divadla přivítáme Petra Zusku, uměleckého šéfa Baletu Národního divadla, choreografa a tanečníka, který se divákům představí v živém rozhovoru o životě, choreografické tvorbě a hlavně o nově připravované premiéře baletu CHVĚNÍ - tentokrát s významnou českou divadelní publicistkou Ninou Vangeli v roli moderátora.
V rámci večera uvidíte ukázky z připravované premiéry.

Vstup je zdarma. Těšíme se na vás! 


8. 2. 2017

Obrazem: zkoušíme Chvění

Premiéra Chvění v choreografii Petra Zusky se nezadržitelně blíží. Podívejte se, jak probíhají zkoušky.

Na fotografiích Martina Divíška ze zkoušek Chvění: Petr Zuska, Nikola Márová, Klára Jelínková, Aya Watanabe a Ondřej Vinklát.