MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky

16. 9. 2014

Valmont - přidáváme představení

Pro velký divácký zájem jsme se rozhodli přidat dva termíny představení Valmont: 28. a 29. října ve Stavovském divadle. Hvězdné obsazení: Alexandre Katsapov (Valmont) a Tereza Podařilová (Markýza de Merteuil). Vstupenky již v prodeji!

Více o představení


1. 9. 2014

Balet bloguje

Se začátkem školního roku jsme si pro vás připravili jednu novinku - baletní blog. V dnešní době bloguje kde kdo, tak proč ne my. Podíváte se s námi do zákulisí, dozvíte se třeba něco zajímavého a poznáte, že i tanečník je “jen” obyčejný člověk. Najdete nás na: czechnationalballet.tumblr.com

Chcete dostávat novinky z Baletu jako první? Zaregistrujte se na e-mailu balet@narodni-divadlo.cz a každý měsíc od nás budete dostávat newsletter. Bavte se s Baletem!


28. 8. 2014

Máme nový baletní sál!

Slavnostní otevření nového baletního sálu se konalo ve středu 27. srpna 2014.

Soubor Baletu ND má od těchto dnů lepší podmínky pro zkoušení nových inscenací i pro své tréninky. Část Anenského areálu na Starém Městě, ve kterém Balet ND sídlí, je po rekonstrukci. Nové prostory vznikly přestavbou původního skladu kostýmů, která započala v roce 2013. Tanečníci mají k dispozici nový baletní sál, šatny i zázemí. Soubor Baletu ND má dnes 82 členů a hraje na čtyřech scénách okolo 150 představe­ní ročně.

Slavnostní otevření nového sálu se konalo za přítomnosti ředitele ND Doc. MgA. Jana Buriana, ředitele technicko - provozní správy ND Ing. Václava Peloucha, uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky, celého baletního souboru a mnoha dalších hostů. 

Ředitel Národního divadla Jan Burian při slavnostním otevření prostor připomněl, že málokdo z diváků si uvědomuje, jak náročná je práce tanečníků a jak krátký je jejich profesní život, a že krátký umělecký výkon na jevišti je vystřídán pro mnohé neuvěřitelnou dřinou. „Věřím, že se nám podaří zlepšit i vaše odměňování, aby nejen pracovní prostředí, ale i gáže byly aspoň na středoevropské úrovni,“ řekl ředitel.

Klášter sv. Anny

Anenský areál je bývalý klášter sv. Anny a nachází se mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí. Jeho historie sahá až do středověku, jedny z nejstarších zmínek hovoří o původní rotundě sv. Vavřince založené sv. Václavem v roce 927. O místě se zmiňuje i ve své Kronice české Václav Hájek z Libočan, který byl v kostele v roce 1553 pochován. Za husitských bouří v Praze se sem uchýlily i řeholnice několika církevních řádů.

Samotný kostel byl odsvěcen za josefínských reforem v roce 1782, v 18. století sloužil jako bytový komplex, v 19. století v něm sídlila tiskárna. Celý Anenský dvůr i s kostelem měla po jistou dobu v dlouhodobém pronájmu firma Oskar Stein, velkoobchod papírem, u níž jako fakturant pracoval Jaroslav Foglar; prostor kláštera se údajně promítá i do jeho Stínadel. Po roce 1948 v areálu působil až do roku 1976 tiskařský podnik Svoboda. Poté objekt získalo jako technické zázemí Národní divadlo, které je jeho majitelem dosud.