MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky

25. 11. 2015

Kalendář Baletu ND na rok 2016 právě v prodeji!

Kalendář Baletu ND si můžete zakoupit za 130 Kč! Tentokrát se můžete těšit na fotografie Pavla Hejného a naše tanečníky ztvárňující jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Kalendář je právě v prodeji - v pokladnách a ve všech budovách ND před představením. 

 


20. 11. 2015

Zveme vás na Hovory s...

Petr Zuska a Viktor Preiss v rozhovoru nejen o nové premiéře baletu Louskáček a Myšák Plyšák. 1. 12. od 16 hodin na Nové scéně ND. Vstup je zdarma.

První prosincové odpoledne přivítáme na Nové scéně uměleckého šéfa Baletu ND, choreografa a tanečníka Petra Zusku, který se vám představí v rozhovoru nejen o nové premiéře baletu Louskáček a Myšák Plyšák. Tentokrát s významným českým hercem Viktorem Preissem

Kdy: 1. 12. od 16 hodin, kde: Nová scéna ND.

Vstup zdarma.

Těšíme se na vás!

 


16. 11. 2015

Labutí jezero 30. 12.

Milí diváci, máme pro vás dobrou zprávu - přidali jsme představení Labutího jezera ještě před koncem letošního roku. Užijte si povánoční čas ve Státní opeře!

Vychutnejte si nesmrtelný příběh o lásce prince Siegfrieda a něžné princezny Odetty. Právě jsme zahájili prodej vstupenek na představení Labutího jezera, které se koná ve středu 30. prosince 2015 od 19 hodin ve Státní opeře! 

Neváhejte a zajistěte si svá místa včas! 

 

 

Více o představení


22. 10. 2015

Přidané představení Valmonta!

Pro velký divácký zájem jsme přidali termín představení Valmont - 21. 11. od 19 hodin ve Stavovském divadle. Vstupenky jsou v prodeji!


16. 10. 2015

Premiéra Louskáčka se blíží!

Premiéra nové inscenace Louskáček a Myšák Plyšák se nezadržitelně blíží - už 3. prosince v Národním divadle.

Na sálech se pilně zkouší, v dílnách se šijí kostýmy a vyrábějí dekorace, všichni začínají být netrpěliví, protože do premiéry zbrusu nového Louskáčka zbývají už jen necelé dva měsíce! Po jedenácti letech vystřídá úspěšnou inscenaci maďarského choreografa Youriho Vámose nová verze v choreografii a režii uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky - s názvem Louskáček a Myšák Plyšák

Na co se můžeme těšit? Na kouzla, lásku, humor a také na české tradice. 

Premiéra se uskuteční 3. prosince v Národním divadle! 

 

kostýmní návrhy Alexandry Gruskové / foto ze zkoušek: Mário Bakuš

 


30. 9. 2015

Vzpomínka na Miroslava Hajna

Miroslav Hajn byl nejen skvělým umělcem a pedagogem, ale i člověkem s velkým srdcem, vnitřní silou, pokorou a láskou k životu.

S velkou lítostí Vám oznamujeme, že 28. září 2015 zemřel po dlouhé nemoci ve svých 55-ti letech tanečník a pedagog, pan MgA. Miroslav Hajn, jehož jméno a život byl neodmyslitelně spjat s Baletem Národního divadla a Taneční konzervatoří hl. m. Prahy. 

Narodil se 10. 5. 1960 v Kolíně. Své první baletní krůčky okusil na Základní umělecké škole v Pardubicích pod vedením prof. Evy Malátové. V roce 1975 nastoupil na Státní taneční konzervatoř v Praze. Pod vedením profesorů A. Štúrové, J. Paclíka, J. Slavického, M. Vláškové, E. Urbanové ukončil pětileté studium absolutoriem. V roce 1980 odjel na roční stáž do Leningradského choreografického učiliště A. J. Vaganovové, kde studoval u pedagogů B. J. Bregvadzeho, N. N. Serebrenikova, V. S. Desnického, K. M.  Sergeeva, N. M. Dudinské aj. Zúčastnil se několika baletních soutěží tanečních interpretů, jak celostátních, tak i mezinárodních. 
Od roku 1980 se stal členem Baletu Národního divadla v Praze. Po vytvoření menších i větších rolí získal v roce 1988 statut sólisty. Mezi jeho nejvýznamnější role patří Spartakus, Princ Bajaja, Odysseus ve stejnojmenných baletech, Muž v Carmině Buraně, Espada v Donu Quijotovi, Zeus v baletu Zpěvy Noci, Banquo v Macbetovi, Hillarion v Giselle, Benvolio v Romeovi a Julii nebo Smrt v baletním triptychu Z nejlepšího.

Po těžkém úraze na jevišti byl nucen zanechat své aktivní profesionální taneční dráhy. Od roku 1990 se začal věnovat pedagogické profesi na Taneční konzervatoři v Praze - obor klasický tanec, partnerský tanec a scénická praxe. Pod jeho vedením vyrostlo několik generací vynikajících tanečních interpretů, např. Jiří Kodym, Viktor Kocian, Michal Krčmář, Lukáš Slavický nebo Jiří a Otta Bubeníčkovi.

Své praktické zkušenosti obohatil o zkušenosti v pedagogice a choreografii studiem na HAMU v Praze (1995–1998). Jako pedagog také působil ve Státní opeře Praha, Pražském komorním baletu Pavla Šmoka, Československém státním souboru písní a tanců.

V letech 1996–1997 přednášel na DAMU základy klasického tance a tance s partnerem a od roku 1999 na Hudební Akademii múzických umění.

Od září 2009 zastával funkci zástupce ředitele Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Děkujeme Ti, Mirku, za to, čím jsi byl a co jsi nám předal. Zůstaneš navždy v našich srdcích!

foto: archiv ND