MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Stavovské divadlo

  Malá mořská víla

  15. března ve Stavovském divadle

  Doporučujeme!
 • Balet Národní divadlo

  Sněhová královna

  Ledová krása v Národním divadle

  Nenechte si ujít!

22. 2. 2017

Představujeme vám sezonu 2017/18

Čekají nás tři významné premiéry pod vedením nového uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze a jedna obnovená premiéra.

Základem repertoáru bude uvádění významných a působivých klasických děl, které nepochybně přispějí ke zvýšení umělecké kvality souboru a budou obohacením kulturní mapy Prahy. První premiéra, s názvem Timeless, se uskuteční v Národním divadle 20. října 2017. Pro zahájení nové éry vybral umělecký šéf Filip Barankiewicz tři choreografie. Jde o zajímavý balet „Mistra B“, Serenadu George Balanchina a slavné dílo Svěcení jara Glena Tetleyho. Současný izraelský choreograf Emanuel Gat vytvoří nový opus přímo pro soubor Baletu ND.

Repertoár bude nově rozšířen o celovečerní titul Marná opatrnost. Mistrovské dílo Sira Fredericka Ashtona bude mít svou českou premiéru 19. dubna 2018 v Národním divadle. Tento fascinující balet, v němž vystoupili nejlepší tanečníci světa, doposud uvedlo více než 35 divadel včetně Královského baletu v Londýně, Pařížské opery, Velkého divadla v Moskvě, Amerického baletu, Bostonského baletu a Kanadského národního baletu.

Na závěr sezony je naplánovaná premiéra originálního komponovaného večera s názvem Slovanský temperament, který bude uveden 14. června na Nové scéně. První sólista Baletu ND, Ondřej Vinklát, bude jedním z umělců, kteří přispějí novým dílem do repertoáru souboru. Ke spolupráci byla přizvána také polská choreografka Katarzyna Kozielská, jejíž dílo mělo možnost vidět pražské publikum v rámci představení DANCE GALA 2015 a ruský umělec, Andrej Kajdanovskij, výrazná tvář současného tanečního divadla světového renomé.

V našem repertoáru i nadále zůstávají oblíbené tituly: Vertigo, decadance, Sněhová královna, La Bayadère, Malá mořská víla, Valmont, Romeo a Julie, Sólo pro nás dva a vrací se Louskáček – Vánoční příběh.

Věříme, že příští sezona bude úspěšná a plná spokojených diváků!


21. 2. 2017

Zveme vás na předpremiérové Hovory s...

Tradiční předpremiérové setkání se uskuteční v úterý 28. února v 16 hodin na Nové scéně.

Na Nové scéně Národního divadla přivítáme Petra Zusku, uměleckého šéfa Baletu Národního divadla, choreografa a tanečníka, který se divákům představí v živém rozhovoru o životě, choreografické tvorbě a hlavně o nově připravované premiéře baletu CHVĚNÍ - tentokrát s významnou českou divadelní publicistkou Ninou Vangeli v roli moderátora.
V rámci večera uvidíte ukázky z připravované premiéry.

Vstup je zdarma. Těšíme se na vás! 


8. 2. 2017

Obrazem: zkoušíme Chvění

Premiéra Chvění v choreografii Petra Zusky se nezadržitelně blíží. Podívejte se, jak probíhají zkoušky.

Na fotografiích Martina Divíška ze zkoušek Chvění: Petr Zuska, Nikola Márová, Klára Jelínková, Aya Watanabe a Ondřej Vinklát. 


19. 1. 2017

LA BAYADÈRE a legendy baletu

Představení 21. ledna jsme věnovali legendám českého baletu k jejich životním jubileím.

V této sezoně slaví své významné životní jubileum několik umělců, jejichž tvůrčí život je úzce spjat s Baletem Národního divadla a jejichž dílo zanechalo v dějinách českého tance a hudebního divadla hlubokou stopu. Růžena Mazalová, Marta Drottnerová, Pavel Ždichynec, Vlastimil Harapes, Miroslava Pešíková, Daniel Wiesner, Aneta Voleská, Kateřina Slavická, Nelly Danko a Ivo Fiala se řadí k osobnostem, které formovaly tvář českého baletu.

Uvedení umělci patří k nejvýraznějším českým tanečníkům druhé poloviny 20. století, zcela nenahraditelný je však rovněž jejich přínos české taneční pedagogice, stejně jako – v případě většiny z nich – tvorba choreografická. Umělecký život těchto osobností je protkán dějinnými milníky od čtyřicátých let 20. století do současnosti. Souřadnice času a prostoru naznačují, že krajina, jíž tito umělci ve své tvorbě kráčeli, byla členitá a její klima dovedlo být proměnlivé. Přesto svým dílem dokázali přispět k rozkvětu českého baletu. Řada z nich přitom vtiskla hluboko do paměti svých současníků charisma neopakovatelné taneční individuality.

Nezbývá než dodat - DĚKUJEME VÁM!