MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky

15. 6. 2016

Black and White v Národním divadle

27. 6. přijíždí do Prahy soubor Národního divadla v Brně s inscenací Black and White. Srdečně vás zveme na netradiční adaptaci Čajkovského Labutího jezera.

Nejde jen o jiné vidění černé a bílé labutě. Hlavní hrdinou je sice Princ, nicméně příběh je inspirován životní zkušeností autora choreografie a režie, šéfa brněnského baletu, Mária Radačovského, jeho vlastním bojem se smrtelnou chorobou. Jak sám říká v předmluvě: Smrtelná choroba každým, i mým hrdinou, od prvního okamžiku otřese, zboří jeho jistoty, převrátí hodnoty, perspektivu, vnímání prostoru i času, zrelativizuje váhu slov. … Nevím, jestli Smrt byla ještě daleko, nebo naopak příliš blízko. Tak jsme na tom ostatně všichni. Jedno vím ale jistě. Od té doby jsem někým jiným, tato zkušenost změnila můj život navždy…!"

Co se stane, když Princ tančí s ženou v černém? Kdo mu tuhle životní zkoušku připravil a proč? Je to realita nebo sen?

Představení je věnováno onkologickým pacientům s vírou v uzdravení ve spolupráci s Klinikou hematologie a onkologie FN Motol.

Zbývají poslední vstupenky


9. 6. 2016

VERTIGO přichází!

Čas se naplnil a poslední premiéra Baletu v této sezoně je tu - již dnes, 9. 6. na Nové scéně!


31. 5. 2016

Premiéra VERTIGA už tento týden!

Už tento týden uvedeme na Nové scéně poslední premiéru Baletu ND v této sezoně. Pozor na závratě, VERTIGO přichází!

Ve čtvrtek 9. června a v pátek 10. června se na Nové scéně uskuteční premiéra složeného večeru s názvem Vertigo. Složený večer reprezentuje esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla – Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana. Tři navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity… 

Nenechte si ujít jednu z repríz: 12., 15. nebo 22. června. Vstupenky jsou v prodeji! 

Foto ze zkoušek: Martin Divíšek

 


11. 5. 2016

Oliver Twist a Carmina Burana k 70. výročí narození české choreografky a pedagožky Ivanky Kubicové.

Taneční konzervatoř hl. m. Prahy uvádí 26. 5. ve Stavovském divadle představení k 70. výročí narození české choreografky a pedagožky Ivanky Kubicové.

Slavnostní večer otevře balet Oliver Twist francouzské choreografky  Bérangère Andreo, která převyprávěla známý román do taneční řeči.  Slavný román Charlese Dickense vypráví příběh devítiletého chlapce, který se setkává s chudobou a špatným zacházením, ale který přes všechny peripetie nakonec zakusí lásku a nalezne štěstí v nové rodině.

V druhé části zazní fascinující hudba Carla Orffa. V choreografii oslavenkyně, choreografky Ivanky Kubicové zatančí žáci Taneční konzervatoře hl. m. Prahy scénickou verzi tohoto díla. Představení zachovává základní myšlenku hudebního skladatele, pohyb vychází z kořenů lidového tance a přirozeného pohybu. Celé dílo uvádí postava Smrtky, jež za sebou vede procesí smrtelníků. Týž obraz se opakuje v závěru díla, kdy se znovu vrací úvodní píseň. Mezi těmito dvěma procesími se odehraje celá mozaika obrazů a nálad, v nichž se objevují různé postavy – žebraví mniši, pijáci v taverně, karbaníci, trhovci, ženy, báby, dívky a chlapci a ovšem Smrtka, do jejíž náruče, od momentu našeho zrození, pomalu spějeme…


9. 5. 2016

Výstava na Nové scéně

Pokud zavítáte na Novou scénu, zastavte se v mezipatře, kde na vás čeká zajímavá instalace - Daniel Pešta: Gravitation Zero / Pocta pro Pinu Bausch

Konceptuální projekt výtvarného umělce Daniela Pešty Gravitation Zero vznikl v roce 2011 pro Museum pronásledovaného umění v německém Solingenu jako hold slavné choreografce Pině Bausch, která působila v nedalekém Tanztheater Wuppertal.
Tvarově duplikovaná betonová torza figur neurčitých bytostí jsou zastavena v nenápadně plachém pohybu, kdy pravá ruka směřuje symbolicky k srdci a levá do klína. Před figurami levitují transparentní ozářené tváře, v jejichž nitru je z prostých červených provázků naznačeno živoucí krevní řečiště. Tváře se mezi sebou liší pouze v drobných výrazových nuancích.
Konceptuálně choreografické rozestavení figur naznačuje souvislost mezi výtvarným a tanečním uměním, ale autor se záměrně vyhýbá jakékoliv citaci taneční popisnosti. Vjem ponechává pouze na představivosti diváka a jeho osobní interpretaci, projekt zůstává pocitově výtvarný, bez vnitřního obsahu.
Daniel Pešta se řadí mezi takzvané multimediální umělce, kteří experimentují v celém spektru výrazových prostředků, a jeho díla se nachází v řadě významných světových muzeí současného umění. V letech 2013 a 2015 své projekty představil mimo jiné na Bienále současného umění v Benátkách.
Projekt Gravitation Zero se na Nové scéně Národního divadla prezentuje u příležitosti autorovy výstavy „Záznamy noční hlavy“, která se po loňské premiéře v Palazzo Bembo v Benátkách v rozšířené podobě představuje ve White Gallery v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle.
Národní divadlo je jedním z partnerů výstavy ve White Gallery. Více najdete zde


3. 5. 2016

Zveme vás na Dámu s kaméliemi

Srdečně vás zveme 6. května do Stavovského divadla, kde se představí soubor Baletu Moravského divadla Olomouc. Baletní inscenaci Dámy s kaméliemi na hudbu Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina připravil šéf souboru Robert Balogh.

Vstupenky na představení jsou stále v prodeji! 

 

Foto: David Prošvic