MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Národní divadlo

  Návraty domů

  Ojedinělý večer 3 skladatelů – 3 skladeb – 3 choreografií.

  Zveme vás...
 • Balet Státní opera

  La Bayadère

  Premiéra již 20. listopadu ve Státní opeře!

  Nenechte si ujít!

24. 10. 2014

Festival Ostrava v Praze

To nejlepší z aktuální tvorby ostravských scén představí v Praze od 26. října divadelní přehlídka Ostrava v Praze. Součástí festivalu je představení Návraty domů, se kterým vystoupí baletní soubor Národního divadla moravskoslezského 2. listopadu v Národním divadle.

Návraty domů jsou setkáním tří choreografů vskutku světového renomé ­- Nataši Novotné, Pavla Šmoka a Jiřího Kyliána. Tanečníky během představení doprovází živá hudba v provedení tria Ivo Kahánek – klavír, Eva Krestová – housle a Markéta Kubínová – violoncello a  také komorní orchestr, který vede dirigent Ivo Žídek.

Osobnosti všech skladatelů i choreografů jsou pevně zakořeněny v českých zemích, zároveň ale všichni prožili část svého života v zahraničí. V tomto výjimečném představení se ale všichni navrací zpět domů.

Uvádíme 2. listopadu v 19 hodin v Národním divadle.


20. 10. 2014

Valmont - přidáváme představení

Pro velký divácký zájem jsme se rozhodli přidat dva termíny představení Valmont: 28. a 29. října ve Stavovském divadle. Hvězdné obsazení: Alexandre Katsapov (Valmont) a Tereza Podařilová (Markýza de Merteuil). Vstupenky již v prodeji!

Více o představení


13. 10. 2014

Zemřela Dagmar Špryslová

S nesmírnou lítostí musíme oznámit, že v neděli 12. října 2014 zemřela paní Dagmar Špryslová. V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.

Dagmar Špryslová studovala u pedagogů J. Nikolské a Z. Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu Národního divadla a řadě tanečních scén v operách, zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující temperamentní, živý herecký projev, např. Tanec kněžek v Aidě, Švec v Popelce, Dívčina družka Jarní symfonii, v Moravských tancích, Cikánský tanec Carmen, Královna a Babička v baletu Z pohádky do pohádky, Služebná v harému v Bachčisarajské fontáně, Bacchanale Tannhäuserovi, Chůva v Petruškovi, Matka v Louskáčkovi, Chůva v Othellovi, Berthe v Giselle, Vladařka-matka v Labutím jezeře, dále pak v Podivném dobrodružství Arthura Rowa neboRigolettovi.
V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů. 
Nadace Život umělce ji v roce 2000 udělila cenu Senior Prix.

Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 20. října 2014 ve 14.30 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech. 


1. 10. 2014

Říjnová poprvé a naposledy...

V říjnu se na jevišti Státní opery představí - poprvé v této sezoně - triptych Amerikana III a na jevišti Národního divadla se rozloučí oblíbená Popelka, která má po třech a půl letech derniéru.

Amerikana III nabízí díla tří amerických choreografů a ochutnávku různých tanečních stylů. George Balanchine, William Forsythe a Jerome Robbins - to jsou jména, která slibují vskutku nezapomenutelný taneční zážitek. Amerikanu III hrajeme 11. října ve 14 a v 19 hodin ve Státní opeře.

Kdo by neznal kouzelný pohádkový příběh o půvabné a laskavé dívce Popelce z pera francouzského spisovatele Charlese Perraulta. Od své premiéry v dubnu 2011 se Popelka v choreografii J.-Ch. Maillota stala jedním z nejoblíbenějších titulů na repertoáru Baletu Národního divadla. Nenechte si ujít poslední příležitost a přijdte se s Popelkou rozloučit:     18. října ve 14 a v 19 hodin v Národním divadle. 


1. 9. 2014

Balet bloguje

Se začátkem školního roku jsme si pro vás připravili jednu novinku - baletní blog. V dnešní době bloguje kde kdo, tak proč ne my. Podíváte se s námi do zákulisí, dozvíte se třeba něco zajímavého a poznáte, že i tanečník je “jen” obyčejný člověk. Najdete nás na: czechnationalballet.tumblr.com

Chcete dostávat novinky z Baletu jako první? Zaregistrujte se na e-mailu balet@narodni-divadlo.cz a každý měsíc od nás budete dostávat newsletter. Bavte se s Baletem!