MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Stavovské divadlo

  Valmont

  Přidaná představení 28. a 29. 10.

  Doporučujeme!
 • Balet Národní divadlo

  Návraty domů

  Ojedinělý večer 3 skladatelů – 3 skladeb – 3 choreografií.

  Zveme vás...

20. 10. 2014

Valmont - přidáváme představení

Pro velký divácký zájem jsme se rozhodli přidat dva termíny představení Valmont: 28. a 29. října ve Stavovském divadle. Hvězdné obsazení: Alexandre Katsapov (Valmont) a Tereza Podařilová (Markýza de Merteuil). Vstupenky již v prodeji!

Více o představení


13. 10. 2014

Zemřela Dagmar Špryslová

S nesmírnou lítostí musíme oznámit, že v neděli 12. října 2014 zemřela paní Dagmar Špryslová. V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.

Dagmar Špryslová studovala u pedagogů J. Nikolské a Z. Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu Národního divadla a řadě tanečních scén v operách, zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující temperamentní, živý herecký projev, např. Tanec kněžek v Aidě, Švec v Popelce, Dívčina družka Jarní symfonii, v Moravských tancích, Cikánský tanec Carmen, Královna a Babička v baletu Z pohádky do pohádky, Služebná v harému v Bachčisarajské fontáně, Bacchanale Tannhäuserovi, Chůva v Petruškovi, Matka v Louskáčkovi, Chůva v Othellovi, Berthe v Giselle, Vladařka-matka v Labutím jezeře, dále pak v Podivném dobrodružství Arthura Rowa neboRigolettovi.
V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů. 
Nadace Život umělce ji v roce 2000 udělila cenu Senior Prix.

Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 20. října 2014 ve 14.30 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech. 


1. 10. 2014

Říjnová poprvé a naposledy...

V říjnu se na jevišti Státní opery představí - poprvé v této sezoně - triptych Amerikana III a na jevišti Národního divadla se rozloučí oblíbená Popelka, která má po třech a půl letech derniéru.

Amerikana III nabízí díla tří amerických choreografů a ochutnávku různých tanečních stylů. George Balanchine, William Forsythe a Jerome Robbins - to jsou jména, která slibují vskutku nezapomenutelný taneční zážitek. Amerikanu III hrajeme 11. října ve 14 a v 19 hodin ve Státní opeře.

Kdo by neznal kouzelný pohádkový příběh o půvabné a laskavé dívce Popelce z pera francouzského spisovatele Charlese Perraulta. Od své premiéry v dubnu 2011 se Popelka v choreografii J.-Ch. Maillota stala jedním z nejoblíbenějších titulů na repertoáru Baletu Národního divadla. Nenechte si ujít poslední příležitost a přijdte se s Popelkou rozloučit:     18. října ve 14 a v 19 hodin v Národním divadle. 


1. 9. 2014

Balet bloguje

Se začátkem školního roku jsme si pro vás připravili jednu novinku - baletní blog. V dnešní době bloguje kde kdo, tak proč ne my. Podíváte se s námi do zákulisí, dozvíte se třeba něco zajímavého a poznáte, že i tanečník je “jen” obyčejný člověk. Najdete nás na: czechnationalballet.tumblr.com

Chcete dostávat novinky z Baletu jako první? Zaregistrujte se na e-mailu balet@narodni-divadlo.cz a každý měsíc od nás budete dostávat newsletter. Bavte se s Baletem!


28. 8. 2014

Máme nový baletní sál!

Slavnostní otevření nového baletního sálu se konalo ve středu 27. srpna 2014.

Soubor Baletu ND má od těchto dnů lepší podmínky pro zkoušení nových inscenací i pro své tréninky. Část Anenského areálu na Starém Městě, ve kterém Balet ND sídlí, je po rekonstrukci. Nové prostory vznikly přestavbou původního skladu kostýmů, která započala v roce 2013. Tanečníci mají k dispozici nový baletní sál, šatny i zázemí. Soubor Baletu ND má dnes 82 členů a hraje na čtyřech scénách okolo 150 představe­ní ročně.

Slavnostní otevření nového sálu se konalo za přítomnosti ředitele ND Doc. MgA. Jana Buriana, ředitele technicko - provozní správy ND Ing. Václava Peloucha, uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky, celého baletního souboru a mnoha dalších hostů. 

Ředitel Národního divadla Jan Burian při slavnostním otevření prostor připomněl, že málokdo z diváků si uvědomuje, jak náročná je práce tanečníků a jak krátký je jejich profesní život, a že krátký umělecký výkon na jevišti je vystřídán pro mnohé neuvěřitelnou dřinou. „Věřím, že se nám podaří zlepšit i vaše odměňování, aby nejen pracovní prostředí, ale i gáže byly aspoň na středoevropské úrovni,“ řekl ředitel.

Klášter sv. Anny

Anenský areál je bývalý klášter sv. Anny a nachází se mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí. Jeho historie sahá až do středověku, jedny z nejstarších zmínek hovoří o původní rotundě sv. Vavřince založené sv. Václavem v roce 927. O místě se zmiňuje i ve své Kronice české Václav Hájek z Libočan, který byl v kostele v roce 1553 pochován. Za husitských bouří v Praze se sem uchýlily i řeholnice několika církevních řádů.

Samotný kostel byl odsvěcen za josefínských reforem v roce 1782, v 18. století sloužil jako bytový komplex, v 19. století v něm sídlila tiskárna. Celý Anenský dvůr i s kostelem měla po jistou dobu v dlouhodobém pronájmu firma Oskar Stein, velkoobchod papírem, u níž jako fakturant pracoval Jaroslav Foglar; prostor kláštera se údajně promítá i do jeho Stínadel. Po roce 1948 v areálu působil až do roku 1976 tiskařský podnik Svoboda. Poté objekt získalo jako technické zázemí Národní divadlo, které je jeho majitelem dosud.