MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Státní opera

  La Bayadère

  Premiéra již 20. listopadu ve Státní opeře!

  Nenechte si ujít!
 • Balet Národní divadlo

  Louskáček - Vánoční příběh

  Louskáčkománie začíná 29. 11.!

  Nenechte si ujít!
 • Balet Státní opera

  Labutí jezero

  Nejslavnější klasický balet na jevišti Státní opery

  Více informací

20. 11. 2014

Premiéra La Bayadère je tu!

Ve čtvrtek 20. a v pátek 21. listopadu se uskuteční premiéry nového baletu La Bayadère ve Státní opeře.

Nenechte si ujít velkolepý balet v choreografii Javiera Torrese a vstupte s námi do jiného světa - do naší země Šangri-la. 

Můžete se těšit na hvězdné obsazení: Nikolu Márovou (Nikia), Michala Štípu (Solor) a Rebeccu King (Gamzatti) v první premiéře a na Miho Ogimoto (Nikia), Karla Audyho (Solor) a Alinu Nanu (Gamzatti) při premiéře druhé.

Mimořádný host!

V neděli 23. 11. v 19 hodin pro vás máme mimořádného hosta! V roli Solora vystoupí Michal Krčmář, první sólista Finského národního baletu. Jeho partnerkami budou Nikola Márová (Nikia) a Rebecca King (Gamzatti). Nenechte si představení ujít, zbývají poslední volná místa!

 Michal Krčmář, foto Sakari Viika

 

Držte nám palce!  


11. 11. 2014

Kalendář Baletu ND 2015!

"Šťastný člověk nevnímá čas." Nevnímejte ho ani vy a užívejte si každý měsíc roku 2015 ve společnosti Baletu Národního divadla! Kalendáře si můžete zakoupit v hlavní pokladně ND za cenu 80 Kč!

Kalendář Baletu Národního divadla vám zpříjemní každý měsíc roku 2015 netradičním snímkem fotografa Luba Špirka. Radujte se z každodennosti - i sólisté Baletu ND to tak dělají!


6. 11. 2014

Premiéra La Bayadère

Premiéra nového baletu La Bayadère se uskuteční již 20. listopadu ve Státní opeře. Nenechte si ujít reprízy 23. 11., 3. a 11. 12. 2014!

Orientální příběh vypráví o lásce vojevůdce Solora a bajadéry, chrámové tanečnice, Nikie. Jde o dramatický příběh s intrikami a smrtí hrdinky, zasazený do exotického prostředí. Svoji původní premiéru měla Bajadéra v roce 1877 v choreografii Maria Petipy. Novou verzi pro soubor Baletu Národního divadla vytvořil mexický choreograf Javier Torres

Podívejte se na přípravy inscenace - nejen ze zkoušek, ale také z dílen. To vše na našem blogu a Facebooku!

 


3. 11. 2014

MOZ-ART ve Stavovském divadle

Zveme vás na komponovaný baletní večer MOZ-ART, se kterým se 8. listopadu ve Stavovském divadle představí Jihočeské divadlo ve spolupráci s Tanečním centrem Praha.

Komponovaný baletní večer MOZ-ART je složen ze dvou choreografií, jež jsou inspirovány dílem geniálního skladatele W. A. Mozarta. Autorem první z nich – MIRABELL – je umělecký šéf baletního souboru Jihočeského divadla Attila Egerházi, ŠEST TANCŮ je dílem světově proslulého předního českého choreografa žijícího v zahraničí Jiřího Kyliána.

Oba balety (každý však jiným způsobem) zobrazují duši Mozarta, jak ji vidí choreografové. Můžeme se těšit na žánrově pestré představení. Samotné kostýmy tanečníků pak jen podtrhují mozartovskou dobu.

Vstupenky jsou v prodeji!

Více o představení

Kylián pracoval s představou tanečníků coby loutek v dětském divadélku - v imaginárním světě vykonstruovaném poté, co si přečetl výbor dopisů, které psal Mozart své ženě Konstanci. Dopisy hravé a provokativní stejně jako vážné a zoufalé.

Choreografie Jiřího Kyliána jsou po technické stránce velmi náročné, přesto je jeho balet velmi atraktivní a všude ve světě žádaný. Svědčí o tom i fakt, že se ve světě hraje každý den jedna z jeho choreografií.  Šest nejoblíbenějších, líbivých a humorných choreografií budou mít možnost vidět diváci i během našeho baletního večera. V inscenaci Šest tanců zazní skladba W. A. Mozarta Šest německých tanců pro orchestr - D dur, A dur, C dur, G dur, B dur a D dur, KV 571. 

Balet Mirabell, jenž dostal název podle barokního zámku a jeho květinových zahrad v Salzburgu, je dle Egerháziho poezií, dílem mnoha poloh stejně rozličných, jako byl Mozart sám - humor, drama, láska… Je koláží tanečních prvků a myšlenek, pro které pak vybíral Egerházi hudební fragmenty.

Celé představení je realizováno ve spolupráci s TCP - Tanečním centrem Praha – konzervatoří o.p.s. Tentokrát se stejným dílem podílely oba subjekty nejen po umělecké stránce, ale také po stránce finanční. V inscenaci Mirabell účinkuje na scéně 23 tanečníků (16 Jihočeské divadlo, 7 Taneční centrum Praha), proto by tato choreografie bez spolupráce s TCP nemohla být realizována.

Spolupráce obou subjektů má již pětiletou tradici. Studenti konzervatoře tak díky ní nabudou praktické taneční dovednosti a nemálo z nich se stává v návaznosti na účinkování v inscenacích JD po ukončení studia adepty na stálé členy baletního souboru. Taková spolupráce není v taneční branži obvyklá, nicméně je srovnatelná například s praxí učňů odborných učilišť v podnicích svých potenciálních budoucích zaměstnavatelů.


1. 10. 2014

Říjnová poprvé a naposledy...

V říjnu se na jevišti Státní opery představí - poprvé v této sezoně - triptych Amerikana III a na jevišti Národního divadla se rozloučí oblíbená Popelka, která má po třech a půl letech derniéru.

Amerikana III nabízí díla tří amerických choreografů a ochutnávku různých tanečních stylů. George Balanchine, William Forsythe a Jerome Robbins - to jsou jména, která slibují vskutku nezapomenutelný taneční zážitek. Amerikanu III hrajeme 11. října ve 14 a v 19 hodin ve Státní opeře.

Kdo by neznal kouzelný pohádkový příběh o půvabné a laskavé dívce Popelce z pera francouzského spisovatele Charlese Perraulta. Od své premiéry v dubnu 2011 se Popelka v choreografii J.-Ch. Maillota stala jedním z nejoblíbenějších titulů na repertoáru Baletu Národního divadla. Nenechte si ujít poslední příležitost a přijdte se s Popelkou rozloučit:     18. října ve 14 a v 19 hodin v Národním divadle. 


1. 9. 2014

Balet bloguje

Se začátkem školního roku jsme si pro vás připravili jednu novinku - baletní blog. V dnešní době bloguje kde kdo, tak proč ne my. Podíváte se s námi do zákulisí, dozvíte se třeba něco zajímavého a poznáte, že i tanečník je “jen” obyčejný člověk. Najdete nás na: czechnationalballet.tumblr.com

Chcete dostávat novinky z Baletu jako první? Zaregistrujte se na e-mailu balet@narodni-divadlo.cz a každý měsíc od nás budete dostávat newsletter. Bavte se s Baletem!