MENU

Zemřel dlouholetý člen Činohry Petr Pelzer

Národní divadlo s hlubokou lítostí oznamuje, že ve věku 76 let zemřel dlouholetý člen Činohry Národního divadla

PETR PELZER

(1. 5. 1941 – 4. 7. 2017)

Brněnský rodák vystudoval herectví na JAMU. Po vojenské prezenční službě (v AUSu) se stalo jeho prvním působištěm Divadlo Maringotka v Praze (1965–68). Hostoval v té době též v Divadle Na zábradlí (ve Hře na Zuzanku). V letech 1968–79 byl členem olomouckého Divadla O. Stibora (Mercucio v Romeovi a Julii, Martin Kabát v Hrátkách s čertem, Karel IV. v Noci na Karlštejně, Starbuck v Obchodníkovi s deštěm, Horacio v Hamletovi aj.). V dalších pěti letech byl angažován nejdříve v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a následně v tamním Státním divadle (např. Valdštejn ve Vévodkyni valdštejnských vojsk, titulní Hans Kohlhas, Vávra v Maryše, Goring ve Čtrnáctém hraběti Guerney, Faustus v Krysařovi).

Potom už vedla jeho cesta do Prahy – nejdříve do Městských divadel pražských (1984–94), kde si zahrál mimo jiné Hardiga v Přeletu nad hnízdem kukačky, Otce v Obchodníkovi s deštěm, Tommyho ve Skleněném zvěřinci. 

V roce 1994 se stal členem Činohry Národního divadla. Naši diváci měli příležitost ho nejdříve vidět v převzaté roli Hynka z Dubé v Hilbertově Falkenštejnovi a jako Kreóna v Eurípidově Médeie. Následovaly role další: Duch, Žitobílek a Učitel v Klicperových Weselohrách, Phill Cullen v Syngeově Hrdinovi Západu, Kruger v dramatizaci Greenova Doktora Fischera ze Ženevy, Šigalev v Dostojevského Běsech, Poutník a Apoštol Petr v lidových Pašijích, Rimský a Profesor v Bulgakovově Mistrovi a Markétce, Král ve Fischerové Ptáku Ohnivákovi, Ivan
v Rutově Olze a ďáblovi, převzal roli Antonia v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, dále hrál mimo jiné Druhého boha v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Senátora Volského v Shakespearově Coriolanovi, Popela v Tylových Krvavých křtinách, Šenkýře ve Šrámkových Zvonech, Serknitze ve Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, Otce v Kohoutově Malé hudbě moci, Křivdu v Jiráskově Otci, Faráře ve Františákově hře Doma, Pana Neděle v Molièrově Donu Juanovi a Horstera v Ibsenově Nepříteli lidu, Dr. Shaa v Shakespearově Richardovi III., Potkana v Čaji u pana senátora, Vincentia ve Zkrocení zlé ženy, Nestora v Troilovi a Kressidě, Stojmíra v Radúzovi a Mahuleně, Vítka ve Věci Makropulos, Kavárníka v Nosorožci, Pavla Koženého ve Stroupežnického Našich furiantech, Doktora Lombardiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů. V této roli vystoupil na jevišti Národního divadla 9. března 2016 naposledy.

Diváci ho znali i z filmů a televizních inscenací. Hrál například ve filmech Žert, Smrt krásných srnců, Člověk proti zkáze, Svatba upírů, Helimadoe, Učitel tance, Atentát na ministra financí, Hlídač č. 47 a v seriálech Jahody na stéble trávy, Přítelkyně z domu smutku, Zdivočelá země, Četnické humoresky, Černí andělé. Intenzivně se také věnoval práci v rozhlase a v dabingu, spolupracoval na zvukových snímcích Divadla S+H.

Čest jeho památce!