MENU

Oratorium Lost Objects na Nové scéně

Neutichající zájem uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Petra Kofroně představovat hudební kompozice 20. a 21. století přinese na Novou scénu postminimalistické oratorium Lost Objects. Autory jsou členové newyorské formace Bang on a Can: Michael Gordon, David Lang a Julia Wolfe. Lost Objects se poprvé představí v Praze 17. prosince 2015 na Nové scéně ve vizuální režii Michaela Bielickeho a Kamily B. Richter.

Při svém druhém velkém společném performance projektu, skladatelé Gordon, Lang a Wolfe spojili síly s autorkou Deborah Artman, aby vytvořili podivnou a krásnou alchymii textu a hudby.

„Napadlo nás vytvořit celé dílo na motivy boje za zapamatování věcí, které jsou v procesu zapomnění a uctít věci, které již zapomenuty byly. Takže jsme pracovali společně s naší libretistkou Deborah Artman a vytvořili jsme seznam všech možných věcí, které jsou ztracené. Některé jsou velmi obyčejné - ztracené klíče, ztracené ponožky, ztracení členové rodiny, ale některé jsou také duchovní a metafyzické. Ztracené jazyky, ztráta schopnosti pamatovat si, ztracení badatelé, ztracená místa, ztracené technologie. Je to boj pamatovat si místa, kde jsme byli. Lost Objects vypovídá o tom boji,“ dodává David Lang.

„Lost Objects je modlitebna, hymna, ale také vynález,“ vysvětluje Artman a pokračuje: „Je to poněkud posvátný příběh, ve kterém je však zlomená víra. V naší nejisté a uspěchané době nás Lost Objects žádá, abychom se pozastavili a uvědomili si půvab každé věci, člověka, zvířete a nápadu, obyčejné i ne-tak-obyčejné ztracené předměty naší společné a mizející kultury."