MENU

Taťjana Medvecká

Členka Činohry

Pražskou DAMU, kde studovala herectví, absolvovala v roce 1975. V témže roce se stala členkou Činohry Národního divadla, kde působí dosud. Zahrála si zde zatím ve více než osmdesáti hrách.

Připomeňme si některé její role: Marie Bolkonská (dramatizace Tolstého Vojny a míru), Helena (Nezval: Milenci z kiosku), Anna (Langer: Periférie), Hanička (Jirásek: Lucerna), Silka (Klicpera: Ženský boj), Wanda (Patrick: Kennedyho děti), Airópa (Vrchlický / Fibich: Smrt Hippodamie), Eva (Hacks: Adam a Eva), Kristina (Stroupežnický: Naši furianti), Alice Porterová (Osborne: Ohlédni se v hněvu), Kordula (Tyl: Strakonický dudák), Duňaša (Čechov: Višňový sad), Cordélie, později Regan (Shakespeare: Král Lear), Zanina (Zeyer: Stará historie), Natálie (Gorkij: Vassa), v posledních letech si zahrála Likvidační tajemnici v Havlově Zahradní slavnosti, Snachu v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Frau Eber v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agátu v Gogolově Ženitbě, Marii Šatovovou v dramatizaci Dostojevského Běsů, Kateřinu Ivanovnu v Gingově Můře (na motiv Dostojevského), Alžbětu v Schillerově Marii Stuartovně, Klytaiméstru v Aischylově Orestei, jednu ze sekretářek v písničkovém pořadu České sekretářky (podle F. Wittenbrinka), Drahomíru v Tylově hře Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové, Peterkovou ve Šrámkových Zvonech, Princeznu Kosmonopolis ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, titulní Virginii ve hře O´Brienové, Cizí kněžnu v Jiráskově Lucerně, Veru ve von Trierově hře Dogville, Arkadinovou v Rackovi, v Divadle Kolowrat hrála Helenku v Lagronové Pláči, Táňu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězdMarii Šumbalovou ve Stroupežnického Našich furiantechBáru (Jako břitva (Němcová), Stavovské divadlo) a několik rolí v autorské inscenaci Jiřího Adámka Po sametu a v unikátním projektu Roberta Wilsona 1914. Občas hostuje v jiných divadlech.

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Rosavu (Strakonický dudák, Národní divadlo), Hindi (Mikve, Stavovské divadlo), Margaret Thatcherovou (Audience u královny, Stavovské divadlo), v autorské inscenaci Jiřího Havelky Experiment myší ráj (Nová scéna), jako Matku (Krvavá svatba, Stavovské divadlo), jako Medveckou (Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna) a jako Lízalku (Maryša, Národní divadlo).


FILM A TELEVIZE

Hraje také ve filmech a televizních pořadech, spolupracuje s dabingem a rozhlasem. Objevila se například ve filmech ,,Marečku, podejte mi pero!", Tajemství Ocelového města, Drobečky z perníku, Operace Silver A, Hořící keř, Vrásky z lásky, Fair Play a v seriálech Zlá krev, Cirkus Humberto, Autíčko s červeným srdcem, Základka, Nevinné lži, První republika, Clona a Já, Mattoni.


OCENĚNÍ

2016 Cena Neviditelný herec
2013 Nominace na Českého lva za vedlejší roli ve filmu Jako nikdy
2011 Cena Český lev za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Matka) ve filmu Dům
2007 Cena Komerční banky za výkon v roli Princezny Kosmonopolis (Sladké ptáče mládí)
2007 Cena Neviditelný herec 
2002 Cena Thálie za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná
2000 Cena Thálie za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně
1997 Cena Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu filmu Thelma a Louise   


ROZHOVORY
Taťjana Medvecká: Ráda se dívám na fotbal, Novinky.cz, 5. 11. 2016
Rozhovor s: Taťjana Medvecká
, i-divadlo.cz, 5. 4. 2006
Udělala jsem si na duši uzel, Divadlo.cz, 2002
Rozhovor k filmu Dům, ceskatelevize.cz
Aktualizace: listopad 2017

Taťjana Medvecká appears in events

Taťjana Medvecká appears in productions

SEASON 2017/2018

Complete Ensemble of Drama