MENU

Sabina Králová

Po maturitě na zdravotnické škole vystudovala herectví na pražské DAMU (absolvovala v roce 1993). Běhen studií už hrála v pražském Činoherním klubu (např. Vlastička a další menší role v inscenaci Obsluhoval jsem anglického krále).

V roce 1993 získala angažmá v Divadle Na zábradlí, kde představovala mimo jiné Kláru v Grossmanově nastudování Dona Juana, Bordelmamá ve hře Dům radosti, dům smutku aj.). V letech 1994-96 byla členkou Divadla Labyrint (Kassandra a Hermione v Pokořitelích Tróje, Dcera v Měsíčním svitu, Marina v Periklovi, Ela v Hodině lásky, Verlainova žena a Baudelairova sestra v Úplném zatmění aj.). V té době hostovala také v ústeckém Činoherním studiu (Évi v Kočce na kolejích).

Do Národního divadla vstoupila v roce 1995 (ještě jako host) titulní Lope de Vegovou Doroteou. Vzápětí se stala řádnou členkou Činohry a následovaly role další – např. Hipolyta (Shakespeare: Sen noci svatojánské), převzatá role Clarice, později Beatrice Rasponi (Goldoni: Sluha dvou pánů), Rozárka (Tyl: Paličova dcera), Bianca (Shakespeare: Othello), Eva a Nevěsta (lidové Pašije), Líza Papanek a další (Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále), Charmian (Shakespeare: Antonius a Kleopatra), Markétka (Bulgakov: Mistr a Markétka), Margareta (Shakespeare: Mnoho povyku pro nic), Olga (Rut: Olga a ďábel), Kassandra (Aischylos: Oresteia), Žena (Volánková: Stísněná 22), hrála Jenifer Bartonovou (Mastrosimone: Jako naprostý šílenci), Lauru (Penhall: Slyšet hlasy), v poslední době jsme ji viděli jako Lady Teazlovou v Sheridanově Škole pomluv a jako Genii ve Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, hrála Slečnu Lucy ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, Třetí královnu ve Fletcherově a Shakespearově hře Dva vznešení příbuzní, Vitu v O´Brienové VirginiiMyslivcovou v adaptaci Němcové Babičky, Cizí kněžnu v Jiráskově LucerněJenny v Brechtově / Weillově Žebrácké opeřeKamilu ve Frielových Listech důvěrnýchLady Annu v Shakespearově Richardovi III., Helenu v Shakespearově Troilovi a KressiděKaren Westonovou v Lettsově Srpnu v zemi indiánůEvu a Michaelu v Zelenkových Ohrožených druzíchChrobačku v Ze života hmyzu aj.


FILM A TELEVIZE

Spolupracuje s televizí i filmem (např. televizní inscenace Kočka na kolejích, Periférie aj.).

ROZHOVORY

Dlouho jsem si nedovedla představit, že budu herečka, Scena.cz, 8. 1. 2007

Repertoire

This website uses cookies. Click here for more information.