MENU

Johanna Tesařová

Členka Činohry

Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1967). V době studií už hostovala v Divadle Husa na provázku. Od roku 1970 působila deset let v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (hrála zde např. Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy, Jelenu ve Strýčku Váňovi, Arkadinu v Rackovi, Gertrudu v Hamletovi, Josie v Měsíci pro smolaře). Na dalších deset let (1982-92) spojila svůj herecký život s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kde byla např. Drahomírou (Drahomíra a její synové), Bernardou (Dům doni Bernardy) nebo Martou (Kdo se bojí Virginie Wolfové).

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 1992. Ztvárnila zde dosud asi čtyřicet rolí – připomeňme alespoň některé: Vražednice v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Vrbčena v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agrippina v Racinově Britannicovi, Ase v Ibsenově Peer Gyntovi, Felipa v adaptaci hry Lope de Vegy Dorotei, Iokasté v Sofoklově Oidipovi vladaři, Tonka v dramatizaci Hrubínovy Romance pro křídlovku, Poutnice, též Veronika v lidových Pašijích, Kněžna Bělokonská v Dostojevského Idiotovi, Dáma v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, hrála a zpívala jednu ze sekretářek v Českých sekretářkách (podle Wittenbrinka), Paní Jangovou v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Isabellu a Kiddovou v Churchilové Prvotřídních ženách, Volumnii v Shakespearově Coriolanovi, Paní Pearceovou v Shawově Pygmaliónu, postavu pojmenovanou jako Nr.01 – generál, velitelka speciálního oddílu, černoška ve Vedralových Starých režisérech, Viktorku v dramatizaci Němcové Babičky, Olivii ve von Trierově hře DogvillePaní ministrovou ve Stodolově komedii Čaj u pana senátoraDueňu a Markétu de Jesus v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, několik rolí ve hře Enron, Runu v Zeyerově Radúzovi a MahuleněPavlínu v Rackovi, Marinu ve Strýčkovi VáňoviAmálku v Zahradní slavnostiMarii Dubskou ve Stroupežnického Našich furiantechPaní Andrewsovou v Bartlettově Zemětřesení v LondýněLesanu ve Strakonickém dudákovi aj.

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Babičku, LípuVůdce štěstí (Modrý pták, Stavovské divadlo), jako Tesařovou (Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna), jako Zlého ducha (Faust, Stavovské divadlo) a jako Starou (Kouzelná země, Stavovské divadlo). 

Hostuje občas i na jiných scénách.


FILM A TELEVIZE
Viděli jsme ji v několika filmech a televizních inscenacích, spolupracuje s rozhlasem. Hrála například ve filmech Nikola Šuhaj loupežník, Slavnosti sněženek, Pramen života, Díra u Hanušovic či Zločin v Polné, v seriálech Postel s nebesy, Kriminálka Anděl, Čapkovy kapsy, Život a doba soudce A. K. či Doktor Martin.


ROZHOVORY

Nethovor, Scéna.cz, 14. 11. 2005


Aktualizace: květen 2019

Johanna Tesařová appears in events

Johanna Tesařová appears in productions

SEASON 2019/2020

Repertoire

This website uses cookies. Click here for more information.