MENU

Jiří Suchý z Tábora

Člen Činohry

Narodil se v Táboře. Na DAMU se dostal ze třetího ročníku gymnázia, čímž si způsobil, že následující rok studoval dvě školy zároveň. Jeho hereckými pedagogy byla Miroslava Pleštilová, Michal Pavlata a Jaroslava Adamová, která zásadním způsobem určila jeho vnímání divadla.

Ve třetím ročníku hostoval v hlavní roli Běljajeva v představení Měsíc na vsi (Turgeněv) ve Švandově divadle v režii Radovana Lipuse.

S Milanem Šotkem a Igorem Orozovičem spoluzaložil autorský Cabaret Calembour.

Od roku 2010 působil tři sezony v Moravském divadle Olomouc, kde ztvárnil např. Podkolatova (Ženitba, režie: Bogdan Kokotek), Kristiána (Markéta Lazarová, r.: Michael Tarant), Ženicha (Krvavá svatba, r.: Michal Lang), Davida (Láska a peníze, r.: Mikoláš Tyc), Angela (Něco za něco, r.: Bogdan Kokotek) či Kalila (Arabská noc, r.: Martin Glaser).

V roce 2013 nastoupil na dvě sezony do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Diváci ho zde mohli vidět např. coby Bucifala (Bambini di Praga, r.: Januš Klimša), Bertieho Woostera (Zavolejte Jeevese, r.: Martina Schlegelová), Viktora (Poker face, r.: Thomas Zielniski), Sherlocka Holmese (v alternaci s Karlem Rodenem, Pes Baskervilský, Otáčivé hlediště Český Krumlov, r.: Petr Zelenka).

Mimo jiné hostoval v roce 2015 v Městských divadlech pražských v roli poručíka Davida ve hře Na miskách vah (r.: Petr Svojtka).

V roce 2015 byl nominován na cenu Neviditelný herec za výkon ve hře Miky Mistr DJ.

Mimo herectví se dále věnuje příležitostné scenáristice pro televizi (SLM, Gympl s (r)učením omezením, Sígři ve výslužbě, Vinaři). Pro Český rozhlas napsal minutovou hru Marta a Klement. S Milanem Šotkem napsal rovněž pro Český rozhlas v rámci projektu Bleskový kabinet hříčku Sweet dreams of Sweet Sixteen.

S Ladislavem Karpianem napsal pro Martina Pechláta, Lucii Roznětínskou a Gábinu Míčovou divadelní hru Duende, která se uváděla na půdě Divadla Na Zábradlí.

Jeho hra Řečiště získala v Cenách Alfréda Radoka Zvláštní cenu Českého rozhlasu a byla natočena s Danielou Kolářovou v hlavní roli.

Od ledna 2016 je je členem Činohry Národního divadla. 

V Národním divadle dříve ztvárnil Nalejváčka v Tylově Strakonickém dudákovi a roli Caleba Pros
sera v inscenaci Na moři, zírám nahoru na Nové scéně.V současném repertoáru ho můžete vidět jako Bartla (V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo), Demetria (Sen čarovné noci, Národní divadlo), Bingleyho (Pýcha a předsudek, Národní divadlo), Caleba Prossera (Na moři, zírám nahoru, Nová scéna), jako Kárla z Birkenštajnu (Mlynářova opička, Stavovské divadlo), jako Císaře (Faust, Stavovské divadlo) a nejnověji v inscenaci Zbyhoň! (Nová scéna).

Aktualizace: březen 2018

Jiří Suchý z Tábora appears in events

Jiří Suchý z Tábora appears in productions

SEASON 2018/2019

Repertoire

This website uses cookies. Click here for more information.