MENU

Iva Janžurová

Členka Činohry

Po studiích herectví na DAMU v Praze (absolvovala v roce 1963) nastoupila do svého prvního angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (Panna učitelka ve hře Drak je drak, Marie v Konci masopustu, Vodičková ve Veselých paničkách windsorských, titulní Achardova Idiotka). Po roce přešla do Vinohradského divadla, kde setrvala třiadvacet let. Byla to pro ni doba hereckého dospívání a zrání. Z rolí, které zde hrála: Jana (Skřivánek), titulní Josefína, Regina (Lištičky), Josie (Měsíc pro smolaře), Boddy (Báječná neděle v parku Creve Couer), Kateřina (Rozmarné léto), titulní Médeia, Sebastian a Viola (Večer tříkrálový), Maggie (Přišel na večeři), Paní von Steinová (dvouhodinový monolog: Rozhovor v domě Steinových o nepřítomném panu Goethovi) a další.

Když přišla v roce 1987 do Činohry Národního divadla, byla už vyzrálou herečkou. Za uplynulých téměř dvacet let zde představovala dlouhou řadu různorodých postav. Připomeňme některé: Mastílková (Tyl: Fidlovačka), Klásková (Jirásek: Lucerna, ve třech nastudováních), Královna Žofie (Daněk: Vy jste Jan), Dorina (Moliere: Tartuffe), Mamajevová (Ostrovskij: Deník ničemy), Malva (Topol: Sbohem Sokrate), Stařenka (Ionesco: Židle), Gina Ekdalová (Ibsen: Divoká kachna), Flaminie (Marivaux: Dvojí nestálost), Rešlová (Steigerwald: Nobel), Šestáková (Tyl: Paličova dcera), Winnie (Beckett: Šťastné dny; za výkon v této roli získala Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie 1998), Ella Rentheimová (Ibsen: John Gabriel Borkman), Královna Alžběta (Schiller: Marie Stuartovna), Phoebe (Osborn: Komik), Jepančinová (dramatizace Dostojevského Idiota), Ludmila (Tyl: Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové), Juliina chůva (Shakespeare: Romeo a Julie), Alice v Nicholsonově hře Na ústupupaní Pražka v Topolově Konci masopustu, Vévodkyně z Yorku v Shakespearově Richardovi III., několik rolí (BabičkaKvětinová babičkaLoupežniceFinka) v Andersenově Sněhové královněVojnickou v Čechovově Strýčkovi VáňoviGurmyžskou v Ostrovského Lese a další.

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Šosanu (Mikve, Stavovské divadlo), Královnu Alžbětu II. (Audience u královny, Stavovské divadlo), jako Lady Catherine (Pýcha a předsudek, Národní divadlo) a jako Janžurovou (Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna).


FILM A TELEVIZE
Velkou popularitu jí zajistily role v desítkách filmů a televizních inscenací či seriálů – za všechny: Krista (Kočár do Vídně; rež. K. Kachyňa), Hanička (Svatba jako řemen; rež. J. Krejčík), Zuzana (Světáci; rež. Z. Podskalský), Štěpa (Petrolejové lampy; rež. J. Herz), z novějších Helena Zachová (Ene bene) a Matka (Výlet; oba rež. A. Nelis) a mohli bychom jmenovat ještě desítky dalších. Z televizních seriálů zmiňme alespoň Elišku a její rod, Sňatky z rozumu, Nemocnici na kraji města či Nevinné lži


OCENĚNÍ

1998 - Cena Thálie za roli Winnie v Beckettových Štastných dnech
1998 - Cena Alfréda Radoka za roli Winnie v Beckettových Štastných dnech
1998 - Český lev za hlavní roli ve filmu Co chytneš v žitě
2002 - Český lev za hlavní roli ve filmu Výlet
2006 - Medaile za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění z rukou prezidenta republiky
2014 - Cena TýTý - Dvorana slávy
2015 - Křišťálový globus za celoživotní přínos české kinematografii na MFF v Karlových Varech


ROZHOVORY

Iva Janžurova: Jaké to je být nejoblíbenější herečkou? Doma.cz, 12. 4. 2016
Mám ráda převlekové role
, ČRo Radiožurnál, 9. 7. 2015
Zakládala jsem si na tom, že zvládám tak odlišné polohy, Hospodářské noviny, 3. 7. 2015
Jsem profík v sebetrýznění, Novinky.cz, 2. 7. 2015
Jako při formuli jedna, Xantypa, 06/2015
Vyhýbám se vulgárním tématům
, Metro.cz, 1. 4. 2012
Přízeň osudu se někde spravedlivě rozděluje, iHNed.cz, 19. 1. 2007
Když jsem pomyslela na roli, osud mi ji nedopřál, ceskatelevize.cz

Aktualizace: květen 2017

Iva Janžurová appears in events

Iva Janžurová appears in productions

SEASON 2018/2019

Repertoire

This website uses cookies. Click here for more information.