MENU

Zdeněk Harvánek

Absolvoval pražskou konzervatoř u profesora Jaroslava Horáčka a dále se umělecky zdokonaloval u profesora Václava Zítka. Již ve svém prvním angažmá v plzeňské opeře nastudoval řadu úloh basového oboru – Figaro (Mozart: Figarova svatba), Don Basilio (Rossini: Lazebník sevillský), Kníže Gremin (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Marbuel (Dvořák: Čert a Káča), Smetanův Beneš (Dalibor) a Chrudoš (Libuše).
Sólistou opery Národního divadla byl v letech 1986-2008. Zde svůj repertoár rozšířil především o mozartovské role, jakými jsou Papageno (Kouzelná flétna), Guglielmo (Così fan tutte), Publio (La clemenza di Tito) a Masetto (Don Giovanni). V současné době zde vystupuje například jako Pucciniho Schaunard (Bohéma) a Sciarrone (Tosca), Mozartův Antonio (Figarova svatba) a Papageno, Kostandis (Martinů: Řecké pašije). V letech 1996-2008 současně zastával funkci vedoucího umělecké správy a manažera provozu opery.
Vystupoval též v zahraničí, se souborem Národního divadla navštívil jako sólista například Japonsko, Lucembursko, Finsko a Německo. Bohatá je též jeho koncertní činnost, v níž se zaměřuje na interpretaci písní (Mozart, Beethoven, Schumann, Musorgskij, Šostakovič, Dvořák, Eben), oratorií a kantát. Spolupracuje s rozhlasem (Hurníkova opera Dáma a lupiči), s televizí (inscenace Jeremiášových Bratrů Karamazových, Martinů Hlas lesa) a podílel se na řadě gramofonových snímků (Janáčkova Káťa Kabanová, Dvořákův Dimitrij, Armida, oratorium Stabat Mater a další).
Aktualizace: červenec 2008

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.