MENU

Vladimír Javorský

Člen Činohry

Po studiu herectví na JAMU v Brně (absolvoval v roce 1986) působil v letech 1986–1991 v brněnském Divadle Husa na provázku, kde se výrazně podílel na řadě představení – hrál mimo jiné Hraběte z Hvězdy v Katynce z Heilbronnu, Huga v Zahradní slavnosti, Poutníka v Labyrintu světa a Lusthausu srdce, Uie v Baletu makábr, Rašína v Rozrazilu, několik shakespearovských rolí vytvořil v inscenacích Shakespearománie I. a II., v Tanečních hodinách hrál postavu pojmenovanou On I. atd.

Další jeho angažmá bylo v letech 1993–96 v pražském Činoherním klubu (z rolí např.: Andrew v Sexu noci svatojánské, Figaro ve Figarově svatbě, Liboveský ve Vodním družstvu, Aston ve Správcovi aj.). Jeho jméno se od tohoto období objevuje i v dalších divadlech, kde občas hostuje (Divadlo Archa, Viola, Divadlo v Řeznické, Divadlo v Dlouhé ad.).

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1999. Předcházelo tomu hostování ve dvou inscenacích (hrál Františka v adaptaci Hrubínovy Romance pro křídlovku a několik rolí v přepisu Hrabalovy prózy Obsluhoval jsem anglického krále). Z dalších rolí, které v Národním divadle nastudoval a hrál: titulní Shakespearův Hamlet, titulní Klicperův Hadrián z Římsů, Kníže Myškin v adaptaci Dostojevského Idiota, Kotrlý v Havlově Pokoušení, Pěstoun, Muž z baru a Číšník v benefici Luby Skořepové Prospaný život, Václav v Tylových Krvavých křtinách, Mistr Šimon v Moliérově Lakomci, Kuťápka ve Šrámkových Zvonech, Bratr Lorenzo v Shakespearově Romeovi a Julii, Snake v Sheridanově Škole pomluv, Neprosil ve Štechově komedii David a GoliášPesimista v projektu Roberta Wilsona 1914Ferda Plzák v Havlově Zahradní slavnostiŠťastlivec v Ostrovského LeseWilliho Reincka (Spalovač mrtvolStavovské divadlo) aj. Na Nové scéně hostoval v mluvené roli v komorní opeře Toufar.

Mezi lety 2009 až 2016 působil v Národním divadle jako stálý host, od sezony 2016/2017 opět nastoupil do angažmá coby člen Činohry.

V současném repertoáru ho můžete vidět jako Lízala (Maryša, Národní divadlo), jako Kekesfalva (Netrpělivost srdce, Stavovské divadlo) a jako Alcesta (Misantrop, Stavovské divadlo).


FILM A TELEVIZE
Vladimír Javorský má na svém kontě asi padesát filmových a televizních rolí ve filmech (např. Největší z pierotů, Báječná léta pod psa, Poupata, Čapkovy kapsyNevinné lži, Andělé všedního dne, Americké dopisy aj.) či seriálech (Bylo nás pět, Já, Mattoni, Bohéma).


OCENĚNÍ
2011  Český lev za hlavní mužský herecký výkon ve filmu Poupata
2011  Ceny české filmové kritiky - Hlavní herec ve filmu Poupata


ROZHOVORY
Vladimír Javorský: Život je někdy pěkná depka, Denik.cz, 19.12.2011
Vladimír Javorský hostem Radiožurnálu, Český rozhlas, 30. 11. 2010
Tichá hvězda Vladimír Javorský, 18. 6. 2008


Aktualizace: červen 2019

Vladimír Javorský účinkuje v představeních

SEZONA 2019/2020

Vladimír Javorský účinkuje v inscenacích

SEZONA 2019/2020

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.