MENU

Ondřej Pavelka

Člen Činohry

Z gymnázia zběhl k divadlu. Rok dělal kulisáka v karlovarském divadle a připravoval se na studia herectví. Pražskou DAMU absolvoval v roce 1978. Odmítl nabídku Národního divadla („…pracovat tenkrát v oficiálním, státem hýčkaném divadle mi přišlo zhola nemožné…“) a stal se členem Divadla Na okraji, kde si zahrál Mercutia (Romeo a Julie), Hejtmana (Revizor), titulního Fausta, Lopachina (Višňový sad) aj., vedl zde A-studio a začal i režírovat.

Na jaře 1989 přijal angažmá v Divadle Na zábradlí, kam šel za Janem Grossmanem. Pamatujeme si jeho Foustku (Pokoušení), Olbrama (Largo desolato) i Sganarela (Don Juan).

Do Činohry Národního divadla byl angažován v roce 1993 a od té doby zde ztvárnil řadu nejrůznějších rolí: Novotného v Peroutkově/Přidalově Oblaku a valčíku, Pikolu v Calderónově Zázračném mágovi, Jungwirta ve Steigerwaldově Nobelovi, Prvního pána v Shakespearově Cymbelínovi, byl Cassiem v Othellovi téhož autora, Mistrem / Ješuou Ha Nocri v dramatizaci Bulgakovova Mistra a Markétky, představoval Jana Dítěte II. v Hrabalově Obsluhoval jsem anglického krále, Claudia v Shakespearově Hamletovi, byl Donem Johnem v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, Richardem v Crimpově Venkově, Wagnerem ve Schwabově hře Faust, můj hrudník, má přilba (v rámci Projektu Bouda), Tullem Aufidiem v Shakespearově Coriolanovi, Kupcem v incenaci Tisíc a jedna nocHeinerem v úpravě hry L. Noréna Okruh osob 3.1. (v rámci cyklu Národní divadlo, jak ho neznáte! hraný v suterénu ND), Principálem I. ve Smetanově opeře Prodaná nevěsta, Dvorním maršálkem von Kalbem v Schillerových Úkladech a lásce, Václavem Lukou v Šrámkových Zvonech, Krogstadem Co se stalo, když Nora opustila manželaLogikem v Ionescově NosorožciPozzem v inscenaci Ćekání na Godota, Sbriganim a Neapolitánem v Moliérově Pánovi z PrasečkovaValentinem Bláhou ve Stroupežnického Našich furiantech či Kalafunou ve Strakonickém dudákovi. V poslední době ztvárnil na Nové scéně roli Vojtěcha Růžičky v inscenaci Dotkni se vesmíru a pokračuj.

Zkusil i profesi režisérskou – v roce 2002 nastudoval se souborem Činohry ND Balákova Švejkova vnuka. Je také pedagogem na DAMU.

V současném repertoáru ho můžete vidět jako Thesea (Sen čarovné noci, Národní divadlo), jako TatínkaTopol (Modrý pták, Stavovské divadlo), jako Patricka Kennedyho (Noční sezóna, Stavovské divadlo) a nejnověji v inscenaci Zbyhoň! (Nová scéna).


FILM A TELEVIZE

Svou filmovou dráhu začínal ve svých 23 letech televizním snímkem Mapa zámořských objevů a následovala celá řádka dalších: Deváté srdce, Koncert na konci léta, Postav dom, zasaď stromKouzelné dobrodružství, Co je vám, doktore?, Skalpel, prosím, Prokletí domu Hajnů, Sedím na konári a je mi dobre, Krvavý román, Výchova dívek v Čechách, Ta třetíHadí tanecUlice, Jasnovidec, Kočky, Kdyby byly ryby, Teorie tygra, David ad.

Aktualizace: únor 2018

Ondřej Pavelka účinkuje v představeních

SEZONA 2018/2019

Ondřej Pavelka účinkuje v inscenacích

SEZONA 2018/2019

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.