MENU

Michail Baryšnikov

Tanečník, herec, choreograf

Michail Baryšnikov (1948, Riga) je považován za jednoho z nejvýznamnějších tanečníků své doby.

Hvězdnou kariéru započal v tehdejším Leningradě (Kirov Ballet); v roce 1974 odešel na Západ – usadil se v New Yorku, kde se stal hlavním tanečníkem v American Ballet Theatre (ABT). O čtyři roky později přešel do New York City Ballet, kde pracoval s Georgem Balanchinem a Jeromem Robbinsem. O další rok později se stal uměleckým ředitelem ABT, kde během následující dekády vychoval novou generaci tanečníků a choreografů. V letech 1990–2002 působil jako ředitel a tanečník ve White Oak Dance Project – spolu s choreografem Markem Morrisem se tak významně podíleli na rozvoji amerického moderního tance.

Jako herec účinkoval v projektech na Broadwayi i off-Broadwayi, hrál ve filmech i v televizi. Za svou kariéru získal řadu nominací a cen (nominace na cenu Tony a cena Drama za Proměnu, nominace na Oscara za Nový začátek).

Z jeho dalších projektů lze jmenovat například Forbidden Christmas or The Doctor and the Patient, Beckett Shorts, In ParisMan in a CaseThe Old WomanLetter to a Man. V současné době je na turné s inscenací Brodskij/Baryšnikov, kterou režíroval Alvis Hermanis.

V roce 2005 založil Baryshnikov Arts Center (BAC) v New Yorku, uměleckou platformu, podporující umělce z celého světa.

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.