MENU

Mati Turi

Tenorista Mati Turi vystudoval nejprve sbormistrovství na estonské hudební akademii v Tartu a později se zúčastnil mistrovských kurzů ve Finsku a Švédsku. V současné době ho zpěv vyučuje basista Jaakko Ryhänen.
Dlouhou dobu byl v Estonsku vyhledávaným pěvcem s širokým repertoárem duchovní hudby. V letech 1992-2004 byl stálým hostem Estonského filharmonického komorního sboru. Zpíval sólové party např. v Händelově Mesiáši a Bachových Pašijích, kantátách a mších. V poslední době dosáhl mezinárodních úspěchů a spolupracoval s dirigenty jakými jsou Eric Ericson, Robert Cannetti, Sigvards Klava, Howard Arman, Herbert Böck, Tõnu Kaljuste, Olari Elts, Arvo Volmer a Eri Klas. Z jeho nejvýznamnějších vystoupení z poslední doby jsou to koncert s orchestrem specializujícím se na starou hudbu (Bruge, Belgie) a Dvořákovo Requiem v podání Estonského divadla, se kterým hostoval na operním festivalu ve finské Savonlinně.
Mati Turi postupně zařazuje do svého repertoáru také operní role. Vystoupil v Adamsově Nixonovi v Číně, Haydenově opeře L’Isolda disabitata (2004) a opeře Il Mondo della Luna (2005) a dalších. V dubnu 2005 hostoval v Tampere jako Cassio (Otello) a v květnu jako Rinaldo v nové premiéře Haydenovy opery Armida.

Repertoár