MENU

Martina Janková

Foto: Kamil Rodinger
Host opery Národního divadla.
Zpěv studovala v Ostravě, na Musik-Akademie v Basileji a v Internationales Opernstudio při operním domě v Curychu. V curyšské opeře také přijala roku 1998 trvalé angažmá, ve kterém působí dodnes. Nastudovala zde operní role, ke kterým patří Mozartova Pamina (Kouzelná flétna), Despina (Cosi fan tutte), Zerlina (Don Giovanni), Celia (Lucio Silla), Serpetta (Zahradnice z lásky) a Zuzanka (Figarova svatba), Angelica (Händel: Orlando), Nannetta (Verdi: Falstaff), Marzelline (Beethoven: Fidelio), Janáčkova Liška Bystrouška, Gretel (Humperdinck: Perníková chaloupka); a také operetní úlohy – např. Wanda (Offenbach: Velkovévodkyně z Geroldsteinu), Tilly (J. Strauss: Simplicius) ad. Na uvedených inscenacích spolupracovala s dirigenty, jakými jsou mj. John Eliot Gardiner, Franz Welser-Möst, Nikolaus Harnoncourt, Nello Santi, Vladimir Fedoseyev, William Christie a Philippe Jordan.
V roli Celie (Lucio Silla) vystoupila pod vedením N. Harnoncourta na festivalu Wiener Festwochen, Janáčkovu Karolku (Její pastorkyňa) zpívala pod taktovkou J. E. Gardinera na festivalu v Salcburku a s dirigentem Simonem Rattlem v Berlíně. Na salcburském festivalu dále vystoupila jako Cherubín ve Figarově svatbě (2007) a tuto roli zde zopakuje také v roce 2009.
Na koncertním pódiu účinkovala s mnoha významnými orchestry, např. s Berlínskou, Mnichovskou a Českou filharmonií, s Zürich Tonhalle Orchester a s Orchestre des Champs-Elysées; a z dirigentů např. s Phillipem Jordanem, Franzem Welser-Möstem, Nevillem Marrinerem, Hughem Wolffem, Johnem Eliotem Gardinerem, Ivorem Boltonem, Wolfgangem Sawallischem, Nikolausem Harnoncourtem, Simonem Rattlem, Ivanem Fischerem, Markem Janowskim a dalšími.
Její diskografie zahrnuje Bachovu kantátu Erschallet ihr Lieder (Deutsche Grammophon), album písní autorů J. Haydna, W. A. Mozart a F. Schuberta s názvem An den Mond (Philips) a album písní autorů R. Strausse, A. Dvořáka a M. Musorgského pod titulem Voyage (Philips), Straussovu operetu Simplicius (EMI) a dále DVD nahrávky Händelova Orlanda (Arthaus), Monteverdiho Návratu Odyssea do vlasti (Arthaus), Mozartova Dona Giovanniho (EMI), Straussova Simplicia (Arthaus) ad. Více informací na www.martinajankova.com
Aktualizace: duben 2009

Repertoár