MENU

Ladislav Mrkvička

Herectví vystudoval na DAMU v Praze (1962). Prvním jeho působištěm (1962-67) bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče, kde si zahrál mimo jiné titulního Čapkova Loupežníka nebo Rytíře Des Grieux v Manon Lescaut. Po jedné sezoně v hradeckém Divadle VÚ (např. Jára Kohout ve Věře Lukášové) byl angažován (1968-74) v libeňském Divadle S. K. Neumanna (Fricek v Bratru Žakovi, George v adaptaci O myších a lidech aj.). V letech 1977-90 hrál v pražském Divadle Na zábradlí (Smerďakov v Bratrech Karamazových, Hanťa v Hlučné samotě ad.).

Členem Činohry Národního divadla je od roku 1991. Začínal zde rolí Jaquese v Shakespearově komedii Jak se vám líbí a potom už následovaly role další: mimo jiné Rudá tvář v Taboriho hře Bílý muž a Rudá tvář, Fabrizio v Goldoniho Mirandolíně, Narcissus v Racinově Britannicovi, Ďábel v Calderónově Zázračném mágovi, byl představitelem Dědka z Dovru a Mastera Cottone v Ibsenově Peer Gyntovi, Teiresiáse v Sofoklově tragédii Oidipús vladař, Lepida v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, hrál Helmutha Rodeho v Harwoodově hře Na miskách vah, Ivolgina v dramatizaci Dostojevského Idiota, z dalších shakespearovských rolí uveďme Angela v Komedii omylů, Ondřeje Třasořitku ve Večeru tříkrálovém, Monteka v Romeovi a Julii a Menenia Agrippu v Coriolanovi, v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu hrál Otce, v Havlově Pokoušení Fistulu, Diviška v Jiráskově Otci, Strýce ve Františákově hře Doma, Mortena Kiila v Ibsenově Nepříteli lidu, Harryho v Bondově hře SpaseniHraběte Riverse v Shakespearově Richardovi III., D’artagnana v Rostandově Cyranovi z BergeracuDorna v Čechovově Rackovi Karpa v Ostrovského Lese.

V současné době hostuje občas na jiných scénách mimo Národní divadlo.

FILM A TELEVIZE

Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu, má na svém kontě desítky rolí ve filmech a televizních inscenacích a seriálech, spolupracuje také s dabingem. Hrál například ve filmech Romeo, Julie a tma, Hotel pro cizince, ...a pozdravuji vlaštovky, Hiroshi, v seriálech Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Chaloupka na vršku.

ROZHOVORY

Host Radiožurnálu, rozhlas.cz, 17. 7. 2011
Život mám před hrobem urovnaný, říká Ladislav Mrkvička, Lidovky.cz, 24. 6. 2010


Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.